Midlands match results for Sunday February 26

Bag ‘Em Baits Larford Lakes Grand Masters (Sun)
Match & Specimen Lakes (51 pegs)
1 Chris Senter, Shakespeare Bait-Tech, 122-1-0 Match Lake peg 42 corn edge carp F1s
2 Grant Albutt, Drennan/Dynamite Baits, 115-0-0 Match Lake peg 37 pellet 14m carp F1s
3 D Baker, Tredegar Tackle, 103-3-0
4 J Harrison, Matrix/Bait-Tech, 94-9-0
5 G Vallance, Preston Innovations Delcac, 91-12-0
I Wood, Larford, 89-9-0
Classic qualifiers: G Powell and J Turner
Masters qualifiers: D Baker, G Vallance, B Jones, G Power and M Turner

Climax Wold View Fishery Winter League (Sun)
Silver Lake (16 pegs)
1 G Garrod, Wold View, 27-12-0
2 D Mountford, Wold View, 26-8-0
3 T Jackson, Wold View, 23-3-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat Pool (25 pegs)
1 Pete Bagshaw, Barnsley Blacks, 122-1-0 peg 21 caster and pellet 6m carp
2 Pete Miles, Doncaster, 111-6-0 peg 19 pellet 6m carp skimmers
3 D Boswell, Harry Kane’s My Hero AC, 104-4-0
4 N Stones, Barnsley, 95-7-0
5 P Wright, Leegem Angling, 78-6-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Ash, Middle & Island Pools (27 pegs)
1 Steve Atkins, Manor Farm Leisure, 73-12-0 peg 7 Ash pellet 14m carp F1s skimmers
2 Chris Cameron, Middy/Old Ghost, 73-10-0 peg 25 Middle
3 C Telling, Colmic, 70-8-0
4 L Dennick, Colmic/Marukyu, 68-4-0
5 S Partington, Marukyu, 65-12-0
6 S Ford, Daiwa Gordon League /Old Ghost, 51-0-0

Hereford DAA Team Champs (Sun)
River Wye, Hereford (60 pegs)
1 Vernon Taylor, Woody’s B, 18-8-0; Eign maggot and groundbait feeder maggot barbel chub bream
2 Martin Challenger, Nomads A, 17-8-0 Bartonsham maggot feeder chub
3 D Knott, Nomads A, 14-4-0
jt4 D Harper, DH Angling and M Jones, Sensas Strike both 14-8-0.
Teams:
1 Welsh Wizards, 8pts
2 Woody’s Premier, 10
jt3 Shakespeare Bait-Tech and Woody’s B, both 12

Meadowlands Fishery Teams of Three (Sun)
Warren & Lambsdown Lakes (41 pegs)
1 Ian Coxon, Ginger Ninjas, 133-12-0 Lambsdown Lake Method feeder pellet carp
2 Alex Powell, Guru, 85-10-0
3 W Sharman, Lane’s Bait, 78-10-0
4 S Daley, Swan Baits, 64-14-0
5 B Byrd, Swan Baits, 63-14-0
6 N Russell, Tornadoes AC, 59-7-0
Teams:
1 Ginger Ninjas, 9pts (219-4-0)
2 Swan Baits, 9 (160-8-0)
3 Guru, 10
League:
1 Tornadoes AC, 73pts
2 Lane’s Bait, 81
3 Swan Baits, 92

Packington Somers (Sun)
Little Geary’s Pool (21 pegs)
1 P Heaven, Packington, 75-15-0
2 S Bellion, Packington, 65-12-0
3 D Tresigne, Packington, 55-1-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Larch, Sycamore & Chestnut Pools (24 pegs)
1 Rob Lloyd, Maver Midlands, 108-3-0 Larch peg 4 maggot 8m carp 5lb skimmers
2 Gary Morris, Boldings, 107-9-0 Sycamore peg 8 pellet edge carp 7lb barbel
3 K Emlyn, Oakengates Angling Centre, 107-5-0
4 M Stevens, Steven’s Tackle, 95-11-0 

Preston Innovations Woodland View Winter Pairs League (Sun)
Front & Back Deans & Arles Pools (42 pegs)
1 Andy Taylor, Maver Harescombe, 69-10-0 peg 41 Back Deans pellet and corn edge carp 10lb
2 Gary Kirkham, Mosella, 65-4-0 peg 31 Back Deans
3 J Astle, Fisherman’s Friend, 59-0-0
4 O Boswell, ABC, 56-8-0
Final league:
1 Glynn Clark and Ed Gray, 38pts
2 S Lawrence and M Westley, 42
3 P Sibley and P Wedge, 43
4 O Boswell and D Hughes, 45 

Ringer Baits Pairs (Sun)
Boddington Reservoir (30 pegs)
1 Phil Ringer, Ringer Baits, 101-0-0 Hybrid feeder and wafters carp 11lb
2 Rich Edmunds, Peg One, 52-0-0 Method feeder pellet carp
3 C Barnfield, Tornadoes AC, 51-0-0
Pairs:
1 Rich Edmunds and Dan Ashington, 4pts
2 Phil Ringer and Steve Ringer, 5 (weight)
3 J Morris and G Morris, 5

Sensas Canal Masters (Sun)
Loughborough Canal (45 pegs)
1 Darren Bolton, Sensas, 16-9-0 Albion section bloodworm 11m and caster 14.5m roach
2 Darran Bickerton, Sensas, 11-0-0
3 D Massey, Shakespeare Bait-Tech, 10-3-0
4 T Barker, Shakespeare Bait-Tech, 9-12-0
5 M Parkin, Kamasan Starlets, 8-11-0
Qualifiers: A Chisholm, G Smith, M Parkins, D Massey, T Barker, D Bolton and A Powell

Solihull Angling Centre Silverfish Winter League (Sun)
Packington Somers, Geary’s Level Pool (22 pegs)
1 R Savage, Lane’s Bait, 26-14-0
2 R Beesley, Packington, 19-4-0
3 K Webb, Packington, 14-12-0

Steel City AC (Sun)
Ferry Meadows Lakes (28 pegs)
1 Rob Scotting, Leicester, 78-14-0 groundbait feeder worm maggot bream
2 Shane Desmond, Dynamite Baits, 74-12-0 groundbait feeder worm maggot bream
3 P Woods, Holwell, 64-13-0
4 M Reeves, Steel City, 60-10-0
5 C Hill, Sensas, 58-1-0
6 C Singleton, Peterborough, 50-5-0

Stu Pulsar’s Superleague (Sun)
Tunnel Barn Farm, New & Extension Poola (34 pegs)
1 Mark Taylor, Guru, 86-14-0 New peg 28 pellet and maggot 13m and 6m F1s
2 Phil Moore, Rugeley Miners, 74-13-0
3 A Wakelin, Preston Innovations, 74-5-0
4 T Jones, Maver, 73-5-0
5 B Greenbury, Leicester, 72-14-0
6 P Taylor, Tunnel Barn Farm, 71-10-0

Tony Evans’ Winter League (Sun)
Decoy Lakes (48 pegs)
1 Stuart Bracey, Shimano/Dynamite Baits, 129-0-0 Beastie peg 17 Method feeder and 13m corn carp F1s
2 Brian Smalley, Decoy, 115-0-0
3 J Brooks, Middy, 103-0-0
4 S Godfrey, Decoy, 100-7-0
5 J Wilkinson, Decoy, 100-4-0 

Tunnel Barn Farm (Sun)
Jenny’s & Canal Pools (30 pegs)
1 Paul Holland, Guru/ABC, 113-9-0 Jenny’s peg 2 dobbed bread 13m and maggot 6m F1s
2 Andy Bennett, Daiwa/Guru/ABC, 101-10-0
3 J Wright, Burt Baits, 90-12-0
4 K Cross, Matrix/Dynamite Baits, 85-4-0
5 D Dryhurst, Shakespeare Bait-Tech, 81-4-0
6 P Rice, Mosella, 74-12-0

Wensum Valley Angling Winter League (Sun)
Reepham Fishery (36 pegs)
1 Nigel Swallow, Hot Tottys, 90-11-0 peg 48 Long Lake pellet 13m carp
2 Wayne Anderson, Angling Direct Black, 80-5-0 peg 45 Long Lake
3 S Elmar, Matrix Wensum Valley Angling Pools Fodder, 68-2-0
4 J Gill, Special Ones, 65-12-0
5 J Sillett, Poker Players, 65-12-0
6 M Rowntree, Also Rans, 61-15-0
Teams:
1 Angling Direct Black, 8pts
2 Reepham Fishery, 13   
3 Matrix Wensum Valley Angling Pools Fodder, 15   
4 Special Ones, 16   
5 Norwich DAA, 18   
6 Cillit Bang, 20   
Final league:
1 Cillit Bang, 102pts
2 Angling Direct Black, 112   
3 Matrix Wensum Valley Angling Pools Fodder, 113
4 Norwich DAA, 136   
5 Poker Players, 147   
6 Reepham, 154