Midlands match results for Sunday August 6

Angling Trust RiverFest Qualifier (Sun)
River Soar (58 pegs)
1 Peter Morris, Sensas Smithy’s, 26-0-0 pegged below the weir long whip maggot skimmers perch roach
2 Barry Oliver, Matrix Image, 20-15-0
3 W Raison, Daiwa, 16-9-0
4 P Bick Daiwa Dorking, 14-4-0
Qualifiers: P Morris, P Bick and M Hallows

Bag ‘Em Baits Larford Lakes (Sun)
Specimen Lake (32 pegs)
1 Neil Colcombe, Marukyu/Larford, 231-0-0 peg 8 bomb pellet and meat 5m carp 13lb skimmers
2 Chris Bradney, Dynamite Baits, 229-6-0
3 M Hawthorne, Bait-Tech, 192-11-0
4 P Briscoe, Colmic Larford, 192-0-0
5 B Jones, Colmic, 158-3-0
6 P Bishop, Larford, 129-6-0

Bridgenorth AS (Sun)
River Severn, Bridgenorth (42 pegs)
1 Roy Thorley, Manchester, 43-12-0 peg 37 feeder pellet barbel
2 Rick Rodgers, Barford AA, 42-2-0 peg 59 feeder pellet and meat barbel chub
3 P King, Barford AA, 33-14-0
4 C Jones, Bridgenorth AS, 31-4-0
5 N Ball, Bilston Angling Centre, 30-4-0

Climax Wold View Fishery (Sun)
Ultimate Lake (18 pegs)
1 B Shepherd, Wold View, 114-4-0
2 C Mack, Hull Angling Centre, 88-4-0
3 P Berk, Wold View, 70-4-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (25 pegs)
1 V Cross, Van Den Eynde, 105-4-0
2 J Barrowman, PW Angling, 104-7-0
3 T Brooks, Thetford, 95-2-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat & Bridge Pools (58 pegs)
1 Paul Elliott, Leegem Angling, 171-12-0 peg 28 Moat bomb pellet and corn carp 11lb
2 Tony Brown, Leegem Angling, 145-12-0 peg 45 Moat bomb pellet carp 9lb
3 B Dales, Tuxford, 145-1-0
4 N Vernon, Gainsborough, 110-12-0
5 D Newman, Leegem Angling, 106-1-0

Dams & Lock Summer League (Sun)
Birmingham/Fazeley Canal (60 pegs)
1 Rob Lloyd, Sensas Black Country Black, 35-12-0 peg 101 chopped worm and caster 13m bream skimmers
2 Ian Sharratt, Drennan Leicester Sensas, 35-2-6 peg 102 chopped worm and caster 13m bream skimmers
3 P Allwood, Three Counties Youth, 27-12-0
4 P Madeley, Sensas Dams & Lock Black, 17-1-13
5 D McCall, Shakespeare Bait-Tech, 16-3-11
6 M Mansfield, Colmic Soar Tackle, 11-2-0
Teams:
1 Shakespeare Bait-Tech, 9pts
2 Wolves, 20
3 Sensas Black Country Black, 21
4 Sensas Dams & Lock Blue, 24
5 Sensas Black Country Gold, 26
6 Colmic Soar Tackle, 29
League:
1 Shakespeare Bait-Tech, 45pts
2 Sensas Black Country Gold, 57
3 Sensas Dams & Lock, 76
4 Wolves, 80
5 Sensas Black Country Black, 84
6 Sensas Dams & Lock Blue, 88

Decoy Lakes (Sun)
Beastie Lake (19 pegs)
1 P Campbell, Woodseats, 152-12-0
2 T Evans, Decoy, 147-10-0
3 D Carlton, Decoy, 139-9-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Island Pool (21 pegs)
1 Dave Howard, Leigh Tackle & Bait, 147-12-0 peg 6 Method feeder pellet carp F1s
2 Neil McKinnon, Preston Innovations, 134-8-0 peg 4
3 J Barnard, Manor Farm Leisure, 117-4-0
4 L Dennick, Colmic, 83-10-0
5 S Ford, Daiwa Gordon League/Old Ghost, 74-8-0
6 R Merry, Manor Farm Leisure, 59-4-0

Great Yarmouth DAA Keith Ford Memorial Festival (Sat)
River Yare (86 pegs)
Day one result:
1 Simon Newman, Daiwa Angling Direct, 44-0-0 peg 92 groundbait feeder worm and maggot skimmers
2 Brian Gooch, Daiwa Angling Direct, 39-10-0 peg 118 groundbait feeder worm and maggot skimmers
3 M Budgen, Ipswich, 39-4-0
4 R Finch, Deben, 38-4-0
5 R Bryanton, Deben, 36-3-0
6 R Hubbard, Daiwa Angling Direct, 34-8-0
Day two result:
1 Martin Caldecote, Cambridge, 24-2-0 peg 51 caster and maggot 13m roach
2 Steve Clark, Matrix Image, 19-3-0 peg 147 groundbait feeder worm and maggot skimmers
3 R Finch, Deben, 18-6-0
4 T Gibbons, Norwich DAA, 17-8-0
5 P Abbott, Deben, 17-0-0
6 W Freeman, Preston Innovations, 16-12-0
Overall result:
1 Rodney Finch, Deben, 56-10-0
2 Paul Abbott, Deben, 50-8-0
3 R Bryanton, Deben, 48-8-0
4 B Gooch, Daiwa Angling Direct, 47-6-0
5 M Budgen, Ipswich, 46-12-0
6 R Hubbard, Daiwa Angling Direct, 44-2-0

Match Catch/Ringer Baits Ivan Marks Memorial (Sun)
Ferry Meadows Lakes (70 pegs)
1 Geoff Ringer, Ringer Baits, 103-8-0 peg 111 Overton Lake Hybrid feeder corn and maggot bream 7lb skimmers
2 Nigel Truman, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 48-0-0 peg 60 Gunwade Lake groundbait feeder maggot and worm bream 6lb skimmers
3 A Wakelin, Ringer Baits, 47-0-0
4 P Ringer, Ringer Baits, 42-0-0
5 R Hall, Rotherham, 43-8-0
6 B Ashley, Telford, 28-11-0

Maver Mega Match This Qualifier (Sun)
Barston Lakes (116 pegs)
1 Wayne Sharman, Matrix/Lane’s Bait, 202-3-0 peg 28 river bank Method feeder mini boilies carp F1s
2 Matt Culpin, Weston AA FTW, 150-3-0 peg 124 golf course bank bomb pellet carp F1s skimmers
3 R King, Cresta/Gamakatsu, 101-7-0
4 A Croker, 98-8-0
5 D Hull, Dynamite Baits, 89-6-0
6 M Williams, Guru, 87-12-0

Packington Somers (Sun)
Siblings A & B Pools (16 pegs)
1 S Edwards, Packington, 71-7-0
2 R Jackymontysh, Tusse’s Tackle, 71-3-0
3 I Crossman, Browning Central, 69-13-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Oak & Sycamore Pools (20 pegs)
1 H Colley, Boldings, 108-1-0
2 K Melville, Matrix, 98-2-0
3 S Rogers, Oakengates Angling Centre, 98-1-0 

Preston Innovations Woodland View (Sun PM)
Arles & High Pools (28 pegs)
1 Ade Mansfield, MAP/Bait-Tech, 151-8-0 Arles peg 26 pellet edge carp 10lb F1s skimmers
2 Mark Pritchard, Bilston Angling Centre, 130-8-0 Arles peg 16
3 M Taylor, Guru/Bait-Tech, 125-2-0
4 D Grey, Bilston Angling Centre, 121-10-0

Sherwood Forest Fishery (Sun)
Holmedale Lake (17 pegs)
1 M Brown, Eastwood Angling Centre, 140-8-0
2 L Plackett, Alfreton Angling Centre, 95-2-0
3 P Unwin, Gateford Angling Supplies, 87-5-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
Top & High Pools (35 pegs)
1 Adam Randall, Bottisham AC, 214-0-0 Top peg 29 pellet 5m F1s skimmers ide
2 Jack Danby, Matchman Supplies, 198-8-0
3 T James, Smithy’s Tackle, 173-9-0
4 R Biggs, OHMS, 154-11-0
5 P Morley, Oakham Hookers, 117-10-0
6 M Hodgeson, Oakham Hookers, 117-1-0

Westwood Lakes (Sun)
Skylark Lake (36 pegs)
1 Janusz Kedzierski, Westwood Lakes, 174-8-0 peg 33 pellet edge carp F1s barbel
2 Steve Lane, Westwood Lakes, 132-8-0 peg 10 paste edge carp F1s
3 G Knight, Westwood Lakes, 132-0-0
4 M Cree, Dynamite Baits, 125-0-0