Midlands match results for Sunday August 20

Angling Trust RiverFest Qualifier (Sun)
River Nene, Orton (50 pegs)
1 Bob Bates, Sensas Mark One, 54-5-0 Orton upstream chopped worm and caster 14m bream skimmers
2 Barry Oliver, Matrix Image, 12-6-0 Orton downstream end peg pinkie and maggot 13m roach dace skimmers bleak perch
3 J Oakes, Middy, 11-15-0
4 S Welford, Browning Hot Rods, 9-3-0
5 M Hanks, Daiwa Angling Direct, 7-9-0
Qualifiers: B Bates, B Oliver and H Kaye

Barford Lakes (Sun)
Railway & Willow Lakes (10 pegs)
1 C Rochini, Barford Tackle, 69-7-0
2 P Ashford, Barford Tackle, 58-13-0
3 J Coleman, Great Yarmouth, 57-8-0

Barford Lakes Summer Festival (Tues – Fri)
Match, Colton, Willow & Railway Lakes (51 pegs)
1 Matt Wiles, Dynamite Baits, 4pts (395-15-0)
2 Adam Major, Matrix Wensum Valley Angling, 4 (339-9-0)
3 L Carver, Norwich, 6
4 K Pearson, Doncaster, 7 (380-14-0)
5 S Porter, Knighton Angling, 7 (370-5-0)
6 D Jarvis, Norwich DAA, 7 (310-1-0)

Bridgnorth AS Poppy Appeal (Sun)
River Severn, Bridgnorth (45 pegs)
1 John Webb, Bridgnorth AS, 25-12-0 peg 4 pellet feeder barbel
2 Chris Taylor, Bromsgrove, 24-12-0 peg 56 pellet feeder barbel
3 P Hancox, Bridgnorth AS, 24-6-0
4 T Moreton, Preston Innovations, 22-14-0
jt5 B McAuley, Droitwich and R Duke, Middle-Severn Angling, both 15-14-0

Climax Wold View Fishery Help for Heroes (Sun)
Silver Lake (23 pegs)
1 Chris Mack, Hull Angling Centre, 117-0-0 peg 13 pellet shallow 14.5m carp F1s
2 Simon Fields, Drennan/Sensas Barnsley Blacks, 74-4-0 peg 10
jt3 R Osgerby and S Peacham, both Wold View, both 66-4-0

Colmic Golden Reel Team Champs (Sun)
Bag ‘Em Baits Larford Lakes, Specimen & Match Lakes (60 pegs)
1 Stuart Homewood, Bag ‘Em Baits, 119-0-0 Specimen peg 76 Method feeder and edge pellet carp skimmers
2 Simon Richardson, Dot ‘Em Down /Fatties, 108-8-0 Match peg 6 bomb and edge pellet carp F1s
3 M Harrell, Bag ‘Em Baits Larford, 108-1-0
4 C Senter, Burt Baits/Mosella, 104-1-0
5 W Jennings, Bag ‘Em Baits, 97-4-0
6 R Lawson, Matrix Total Angling, 91-7-0
Teams:
1 Cooky’s Monsters, 12pts
2 Team Poland, 16
3 Richy’s Baggers, 17
4 Colmic Baggers, 25 (superior weight)
5 Team Winter Wonders, 25

Cross Drove Fishery £1,000 Summer Final (Sat & Sun)
Hockwold (49 pegs)
Saturday result:
1 Jim Barrowman, PW Angling, 115-15-0 peg 22
2 Richard Bond, Matrix Image, 74-3-0 peg 24
3 S Parker, Daiwa Angling Direct, 58-7-0
Sunday result:
1 Rodney Finch, Deben, 61-12-0 peg 30
2 Matt Arnold, Spalding, 60-9-0 peg 68
3 C Vandervleit, Drennan/Bait-Tech, 57-0-0
Overall result:
1 Jim Barrowman, PW Angling, 131-8-0
2 Richard Bond, Matrix Image, 121-11-0
3 C Vandervleit, Drennan/Bait-Tech, 103-12-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat Pool (69 pegs)
1 Paul Elliott, Leegem Angling, 83-6-0 peg 63 bomb corn and pellet carp
2 Steve Donaghue, Doncaster, 77-4-0 peg 32 corn and pellet 11m carp skimmers
3 W Lomas, Leegem Angling, 74-3-0
4 S Clark, Mansfield, 73-4-0
5 R Teigh, Handsworth, 72-12-0
6 D Newman, Leegem Angling, 71-6-0

Decoy Lakes (Sun)
Beastie Lake (25 pegs)
1 S Owen, Wolves AC, 168-1-0
2 S Rodgers, Oakengates Angling Centre, 142-9-0
3 N Clark, Wolves AC, 119-5-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Island Pool (18 pegs)
1 I McCulloch, Brown’s Angling, 59-12-0
2 G Watts, Manor Farm Leisure, 56-12-0
3 P Pickett, Manor Farm Leisure, 53-8-0

Drennan/Coors AC Trent Masters (Sun)
River Trent, Burton-upon-Trent (51 pegs)
1 Don Cade, Mill Tackle, 14-4-0 peg 10 worm 6m perch and an 8lb bream
2 Harvey Clapham, Coors AC, 11-9-0 peg 6 waggler stick float and maggot roach perch
3 J Owen, Coors AC, 11-8-0
4 N Bull, Nathan’s of Derby, 9-12-0

Dynamite Baits Evesham Angling Championships Qualifier (Sun)
Warks Avon, Evesham (61 pegs)
1 Darren Bickerton, Sensas, 11-2-0 peg 1 bloodworm and joker 13m roach perch
2 John Rafferty, Evesham, 10-10-0 peg 5
3 S Bryan, Daiwa Gordon League, 8-2-0
4 S Wildsmith, Drennan/Sensas Barnsley Blacks, 7-14-0
5 H Whittle, Sensas Starlets, 7-8-0
Qualifiers: D Bickerton, S Bryan and R Sreeves

Matrix Commercial Championships (Sun)
Barston Lakes (50 pegs)
1 Mark Casemore, Swan Baits, 249-0-0 peg 28 Method feeder pellet and mini boilies carp F1s
2 Wayne Sharman, Matrix/Lane’s Bait, 172-8-0 peg 30 Method feeder pellet carp F1s
3 J Jenkins, Lane’s Bait, 166-7-0
4 J LeBosquet, Garbolino/Bait-Tech, 144-14-0
5 M Jennings, Lane’s Bait, 131-2-0
6 P Canning, Frenzee, 128-8-0
Final league:
1 Phil Canning, Frenzee, 5pts
2 Chris Cameron, Middy/Old Ghost, 7
3 J Arthur, Drennan, 8

Packington Somers (Sun)
Molands Mere Pool (20 pegs)
1 A Gavin, Solihull Angling Centre, 38-5-0
2 M Leadbitter, Packington, 32-5-0
3 C Lee-Hopps, Packington, 29-13-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Oak & Ash Pools (20 pegs)
1 Eric Bancroft, Boldings, 111-5-0 Oak peg 8 caster, corn and paste edge carp 8lb
2 Gareth Emlyn, Oakengates Angling Centre, 108-12-0 Ash peg 5 maggot edge carp 7lb
3 A Kyte, Mid-Severn Angling, 108-3-0
4 G Roberts, Boldings, 97-5-0

Preston Innovations Woodland View (Sun PM)
Front Deans & Arles Pools (24 pegs)
1 Mark Taylor, Guru, 194-14-0 Arles peg 28 pellet edge carp 15lb skimmers tench
2 Paul Taylor, Woodlands, 194-0-0 Front Deans peg 24
3 R Camden, Peg One, 124-8-0
4 D Tranter, West Midlands Police, 100-4-0

Rookery Waters/Tackle & Bates Summer Series Final (Sat & Sun)
Jay & Magpie Lakes (46 pegs)
Magpie Lake day one result:
1 Ian Darrington, Tackle & Bates, 187-14-0 peg 7 cat meat edge carp
2 Gav Butler, Tackle & Bates, 182-0-0 peg 18
3 J Blavins, GOT Baits, 177-6-0
Jay Lake day one result:
1 Mark Cross, Hooked Newmarket, 94-12-0 peg 14 maggot 14m and edge carp
2 Simon Godfrey. Decoy, 83-10-0 peg 28
3 R Gowler, Tackle & Bates, 68-14-0
Magpie Lake day two result:
1 Adam Swain, Dynamite Baits, 218-14-0 peg 38 pellet shallow edge carp
2 Marc Cross, Hooked Newmarket, 191-0-0 peg 26
3 R Gowler, Tackle & Bates, 174-10-0
Jay Lake day two result:
1 Gav Butler, Tackle & Bates, 124-4-0 peg 14 maggot 14m, 6m and edge carp barbel
2 Tony Dawson, Bait-Tech, 113-4-0 peg 32
3 J Blavins, GOT Baits, 106-4-0
Overall result:
1 Mark Cross, Hooked Newmarket, 2pts (286-6-0)
2 Tony Dawson, Bait-Tech, 2 (265-14-0)
3 S Coaten, Decoy, 2 (167-6-0)
4 G Butler, Tackle & Bates, 3 (306-6-0)
5 A Swain, Dynamite Baits, 3 (248-2-0)

Tunnel Barn Farm (Sun)
New & Jenny’s Pools (37 pegs)
1 Steve Dorks, JVAC, 156-15-0 peg 1 New pellet shallow 6m F1s
2 Ade Mansfield, MAP/Bait-Tech, 133-5-0 peg 35 New
3 J Danby, Matchman Supplies, 115-12-0
4 S Little, Matrix, 109-8-0
5 S Mellor, Stoke-on-Trent AS, 105-12-0
6 P Pritchard, Bottisham AC, 105-2-0

Westwood Lakes (Sun)
Osprey Lake (25 pegs)
1 Martin Kirk, Westwood Lakes, 93-8-0 peg 8 pellet and paste 4m and edge F1s
2 Janusz Kedzierski, Westwood Lakes, 85-4-0 peg 25
3 S Miles, Westwood Lakes, 68-4-0