Midlands match results for Sunday April 16

Bag ‘Em Baits Larford Lakes Classic Qualifier (Sun)
Arena Pool (15 pegs)
1 G Platt, St Anthony’s AC, 65-1-0
2 J Davis, N&J Transport, 51-2-0
3 S Almond, Wayne’s Tackle, 49-2-0

Climax Wold View Fishery (Sun)
Silver & Gold Lakes (26 pegs)
1 Tony Wood, Wold View, 101-0-0 peg 12 Gold bomb pellet and edge meat carp 8lb
2 Jamie Whiteley, Wold View, 96-8-0 peg 35 Gold
3 S Fields, Drennan Barnsley Blacks, 95-4-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (31 pegs)
1 T Moore, Avenue Angling, 88-8-0
2 C Nicholas, Grunty Fen, 71-4-0
3 R Heath, Chestnut Pool, 62-14-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Island & Windmill Pools (23 pegs)
1 Martin Howard, Ringer Baits, 135-6-0 peg 20 Island pellet 13m and edge carp F1s
2 Mark Hemming, Lodge Park, 123-0-0 peg 12 Island
3 C Cameron, Middy/Old Ghost, 101-10-0
4 G Organ, Foster’s, 84-0-0
5 N McKinnon, Preston Innovations, 77-14-0
6 G Watts, Manor Farm Leisure, 75-2-0

Leegem Angling League (Sun)
Daiwa Hallcroft Fishery, Moat Pool (60 pegs)
1 Paul Schoof, Leegem Angling, 117-2-0 peg 21 bomb pellet and paste 9m carp 10lb
2 Ben Dales, Tuxford, 86-15-0 peg 11 pellet 13m carp skimmers
3 L Hewison, Leegem Angling, 76-15-0
4 D Robbins, Leegem Angling, 71-10-0
5 N Wheatcroft, Bridon AC, 65-12-0

Meadowlands Fishery Spring League (Sun)
Warren & Lambsdown Lakes (42 pegs)
1 Chris Harrison, Bailey’s of Warwick, 154-0-0 peg 24 Lambsdown Method feeder and bomb pellet carp
2 Wayne Sharman, Lane’s Bait/Matrix, 142-2-0 peg 39 Lambsdown bomb pellet carp
3 S Palser, Guru, 130-6-0
4 I Maltby, Lane’s Bait, 123-14-0
5 B Byrd, Swan Baits, 120-7-0
6 I Coxon, Solihull Angling Centre, 116-6-0
League:
1 Grant Merritt, 6pts
2 Baz Byrd, 10 (section countback)
3 P Caton, 10

Packington Somers Teams of Three (Sun)
Geary’s Level & Molands Mere Pools (36 pegs)
1 John Birchall, Packington A, 80-13-0 peg 10 Molands pellet 13m carp F1s
2 Jez Brown, Packington B, 78-8-0 peg 12 Molands meat 14.5m and edge carp F1s
3 I Keywood, Solihull Angling Centre, 75-13-0
4 K Webb, Maypole AC, 67-12-0
5 S Bellion, Packington B, 60-10-0
6 D Elliott, Packington A, 51-0-0
Teams:
1 Smithy’s Angling A, 9pts
2 Foster’s, 12
3 Packington A, 17

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Ash, Larch & Chestnut Pools (43 pegs)
1 Dave Emlyn, Oakengates Angling Centre, 83-6-0 Ash peg 20 maggot shallow 4m and edge carp 6lb
2 Morgan Davidson, B&H Floats, 82-7-0 Larch peg 6 maggot edge carp 7lb
3 R Guest, Maver Midlands, 74-0-0
4 D Lloyd, Maver Midlands, 67-12-0

Preston Innovations Feedermasters Qualifier (Sun)
Barston Lakes, Main Lake (60 pegs)
1 Adam Wakelin, Preston Innovation, 61-4-0 peg 84 Method feeder pellet and cage feeder maggot worm carp skimmers F1s
2 John Hannam, Cwmbran Angling Nobblers, 49-8-0
3 P Ringer, Ringer Baits, 48-8-0
4 S Palmer, Maver Cardinals, 47-4-0
5 G Lambert, Manchester, 46-0-0
Qualifiers: Adam Wakelin, Lee Kerry and John Hannam

Sherwood Forest Fishery (Sun)
Holmedale Lake (21 pegs)
1 Richard Evans, Sherwood Forest Fishery, 105-14-0 peg 38 corn 16m and edge carp 8lb
2 Danny Higgins, Woodhouse Angling Centre, 81-3-0 peg 42
3 G Cooper, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 80-4-0
4 P Ellis, Sherwood Forest Fishery, 78-12-0
5 R Carline, Sherwood Forest Fishery, 78-1-0
6 N Shipman, Sherwood Forest Fishery, 71-4-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
New & House Pools (40 pegs)
1 Matt Bingham, Mosella, 140-5-0 House peg 25 pellet 3m and edge carp F1s
2 Phil Moore, Maver Midlands, 124-15-0
3 P Holland, Guru/ABC Baits, 124-2-0
4 K Dennis, Ultimate Pellet, 123-0-0
5 A Ebrell, Ultimate Pellet, 118-9-0
6 D Machin, Bait Tech, 111-8-0