Midlands match results for Sunday 11th December, 2016

Angling Direct King of the Wensum (Sun)
River Wensum, Norwich (17 pegs)
1 J Lowe, Dukes AC, 46-6-0
2 C Urry, Dukes AC, 45-3-0
3 T Hill, Dukes AC, 44-14-0

Angling Trust Castle Ashby Winter League (Sun)
Grendon, Scotland & Brickyard Ponds (63 pegs)
1 Mark Moody, A Team, 23-8-0 Brickyard peg 17 long pole chopped worm and caster skimmers perch
2 Mike Dalziel, Garbolino RAF, 19-13-0
3 M Hewlett, A Team, 19-11-0
4 F Pizzimenti, Royal Mail, 19-4-0
5 G Howie, Browning Northants, 19-0-0
6 D Webb, Preston Innovations Black Horse, 16-6-0
Teams: 
1 Garbolino RAF, 48pts
2 Preston Innovations Black Horse, 46
3 Browning Northants, 44
4 Maver Milton Keynes, 42
5 Royal Mail, 28
6 A Team, 22
Final league:
1 Preston Innovations Black Horse, 11pts
2 Garbolino RAF, 14
3 Maver Milton Keynes, 19
4 Browning Northants, 21
5 Royal Mail, 29
6 A Team, 33

Angling Trust East Midlands Winter League (Sun)
Raveley Drain, Factory Bank & Old River Nene, Benwick (60 pegs)
1 Mark Pollard, Stanjay Gold, 16-7-0 peg F4 Factory Bank pinkie over groundbait 6m roach
2 John Taylor, Sensas Mark One White, 15-14-0 peg F2 Factory Bank pinkie over groundbait 4m and 6m roach perch
3 T Watling, Stanjay Gold, 14-2-0
4 P Vasey, Matrix Image, 12-13-0
Teams: 
1 Browning Hot Rods, 28pts
2 Matrix Image, 26
3 Sensas Mark One White, 29
4 Stanjay Gold, 33
5 Sensas Mark One Black, 48
6 Stanjay Silver, 52
Final league: 
1 Sensas Mark One White, 14pts
2 Stanjay Gold, 15 (section countback)
3 Browning Hot Rods, 15
4 Matrix Image, 16
5 Sensas Mark One Black, 33
6 Stanjay Silver, 33

Angling Trust Tunnel Barn Farm Winter League (Sun)
New & Extension Pools (40 pegs)
1 Paul Holland, Generation 8, 53-6-0 New peg 10 maggot 11m 9, and 6m F1s
2 M Edwards, Frenzee, 51-4-0
3 R Ahearne, Frenzee, 45-9-0
4 S Lovell, Generation 8, 45-5-0
5 A Mann, Shakespeare Bait-Tech, 43-11-0
6 S Beale, Haines Angling, 41-11-0
Teams: 
1 Generation 8, 18pts
2 Shakespeare Bait-Tech, 20
3 Haines Angling, 22
4 Frenzee, 28
5 Tunnel Barn Farm Vets, 32
League: 
1 Shakespeare Bait-Tech, 8pts
2 Frenzee, 12
3 Generation 8, 13
4 Haines Angling, 17
5 Tunnel Barn Farm Vets, 25

Angling Trust Warwickshire Winter League (Sun)
Coventry Canal (48 pegs)
1 Tony Smith, Three Counties, 14-7-0 peg H6 long pole bloodworm and caster skimmers
2 Dave Clayton, Drennan Leicester Sensas, 14-4-0
3 J Cunningham, Shakespeare Bait-Tech, 4-11-7
4 D Massey, Shakespeare Bait-Tech, 4-11-0
5 C Smith, Browning Central, 3-12-10
6 B Skerritt, Shakespeare Bait-Tech, 3-8-14
Teams: 
1 Shakespeare Bait-Tech, 21pts
2 Three Counties, 23
3 Sensas Dams & Lock, 26
4 Drennan Leicester Sensas, 28
5 Browning Central, 32
6 Sensas Black Country, 38
Final league: 
1 Sensas Dams & Lock, 11pts
2 Shakespeare Bait-Tech, 15
3 Three Counties, 23
4 Sensas Black Country, 24
5 Drennan Leicester Sensas, 25
6 Browning Central, 28

Climax Wold View Fishery Winter League (Sun)
Gold Lake (18 pegs)
1 S Sykes, Wold View, 43-8-0
2 D Flatman, Wold View, 33-4-0
3 C Braithwaite, Wold View, 31-4-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (10 pegs)
1 N Parkinson, Dynamite Baits, 40-14-0
2 A Kleen, Bag ‘Em Baits, 26-0-0
3 D Pearce Snr, Wisbech, 17-9-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat Pool (19 pegs)
1 R Teigh, Handsworth, 120-4-0
2 D Oldham, Maltby, 56-3-0
3 W Lomas, Leegem Angling, 28-13-0

Decoy Lakes Two Day Winter Festival (Sat & Sun)
Beastie Lake (22 pegs)
Day one result: 
1 Tom Edwards, Frenzee/Dynamite Baits, 98-0-0
2 Andy Schupack, Sheffield, 82-0-0
3 J Whincup, Frenzee/Bait-Tech, 80-14-0
Day two result: 
1 Tom Edwards, Frenzee/Dynamite Baits, 68-1-0
2 Ray Dobson, Sheffield, 62-0-0
3 T Evans, Dynamite Baits, 46-1-0
Overall result: 
1 Tom Edwards, Frenzee/Dynamite Baits, 2pts
2 Jon Whincup, Frenzee/Bait-Tech, 7
3 A Schupack, Sheffield, 10

Hereford DAA Winter League (Sun)
River Wye, Hereford (70 pegs)
1 Steve Maher, Wizards, 48-14-0 peg 102 tennis courts maggot feeder chub barbel
2 Clive Branson, Sensas Nomads A, 43-14-0 peg 83
3 B Jones, ABC, 41-0-0
4 S Metcalfe, Sensas Nomads B, 36-4-0
5 S Sadler, Fishtastic Tackle, 34-9-0
6 H Whittle, Woody’s Premier, 33-8-0
Teams
1 Woody’s Premier, 57pts
jt2 Cotswold Angling and Sensas Nomads A, both 50
jt4 Fishtastic Tackle and Shakespeare Bait-Tech, both 47
6 Wizards, 42
League
1 Shakespeare Bait-Tech, 55pts
2 Woody’s Premier, 52
3 Sensas Nomads A, 46
4 Bait-Tech/DH Angling, 37
5 Fishtastic Tackle, 36
6 ABC Baits, 33

Larford Lakes Winter League (Sun)
Specimen & Match Lakes (56 pegs)
1 Richard Clement, Salad Dodgers, 66-1-0 Match Lake peg 36 pellet 14.5m carp F1s
2 Paul Law, Salad Dodgers, 56-15-0 Specimen Lake peg 78 Method feeder pellet carp skimmers
3 C Jones, HT Angling, 56-10-0
4 P Cook, Frenzee, 43-10-0
5 M Galaszewski, PR Floats, 40-15-0
6 C Cameron, Middy/Old Ghost, 37-3-0
Teams: 
1 Cooky’s Monsters, 10pts
2 Muffers, 14
3 Larford Golden Reel, 20
4 Garbolino, 21
5 Salad Dodgers, 22
League: 
1 Muffers, 93pts
2 Cooky’s Monsters, 96
3 Larford Golden Reel, 97
4 Garbolino, 98
5 Bag ‘Em Baits, 101

Monkhall Fishery Pairs (Sun)
Hawk & Lark Pools (18 pegs)
1 D Parry, Decca AC, 115-5-0
2 A Welding, Sensas Strike, 89-6-0
3 M Davidson, Monkhall/Oakengates Angling Centre, 78-7-0
Pairs: 
1 Dave Parry and Kev Hayes, 3pts (166-4-0)
2 Steve Owen and Paul Hemming, 3 (92-1-0) 
3 A Welding and B Stanford, 4

Moorlands Farm (Sun)
Meadow & Bank Pools (12 pegs)
1 N Groves, Foster’s, 53-8-0
2 M Watson, Daiwa Gordon League, 38-3-0
3 K Roderick, Dave Highfield Academy, 37-6-0 

Packington Somers Christmas Match (Sun)
All pools (70 pegs)
1 Ben Lockwood, Packington, 59-8-0 peg 7 Little Geary’s pellet 16m F1s
2 Steve Daley, Ridgemere AC, 46-5-0 peg 13 Little Geary’s maggot 14.5m F1s
3 J Adamson, Packington, 34-12-0
4 P Canning, Frenzee, 30-12-0
5 M Woods, Solihull Angling Centre, 30-3-0
6 D Elliott, Packington, 27-9-0 

Preston Innovations Woodland View Winter Pairs (Sun)
Front & Back Deans, High & Arles Pools (40 pegs)
1 Wayne Timmins, Woodlands, 61-8-0 Front Deans peg 24 pellet 11m carp 6lb
2 Matt Broadhurst, Allan’s Tackle, 55-10-0 Front Deans peg 10
3 R Wilson, St Stevens, 52-8-0
4 J Madeley, Allan’s Tackle, 49-0-0
Pairs: 
1 M Westley and S Laurence, 4pts
2 B Andrews and W Timmins, 5
3 N Franks and J Madeley, 7
League: 
1 G Clark and E Grey, 18pts
2 T Whitcher and R Wilson, 22
3 J Astle and A Stone, 25

Sensas Canal Masters Qualifier (Sun)
Loughborough Canal (40 pegs)
1 Mark Downes, Kamasan Starlets, 13-8-0 peg 71 bloodworm over joker 11m and 13m roach perch
2 Jason Scrivener, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 12-4-0
3 L Wright, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 10-15-0
4 C Hughes, Kamasan Starlets/Nathan’s of Derby, 9-10-0
5 A Beesley, Sensas Dams & Lock, 9-3-0
6 M Godfrey, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 9-1-0
Qualifiers: J Scrivener, M Downes, M Godfrey, C Hughes, L Wright and T Potter

Sherwood Forest Fishery (Sun)
Holmedale Lake (22 pegs)
1 Andy Birkin, Phil’s Bait & Tackle, 66-9-0 peg 30 pellet 14m carp 4lb
2 Ken Daws, Sensas Mansfield, 62-10-0 peg 38 waggler maggot carp roach skimmers
3 N Shipman, Sherwood Forest Fishery, 55-7-0
4 P Carline, Alfreton Angling, 54-1-0
5 R Evans, Woodhouse Angling Centre, 49-14-0
6 C Brown, Sherwood Forest Fishery, 44-5-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
Canal Pool (16 pegs)
1 A Benwell, Oxford, 85-7-0
2 J Kahn, Moseley Angling Centre, 49-6-0
3 K Bingham, Tunnel Barn Farm, 23-14-0