Midlands match results for Saturday September 9

Angling Trust RiverFest Qualifier (Sat)
River Trent, North Clifton, Dunham & Laughterton (60 pegs)
1 Mark Halksworth, DH Angling, 31-0-0 peg 38 Laughterton groundbait feeder worm caster bream 4lb skimmers
2 John Summerson, Drennan RAF, 22-8-0 peg 36 Laughterton groundbait feeder worm caster bream 3lb skimmers
3 S Edson, Leeds, 17-10-0
4 A Henry, Shimano/Dynamite Baits, 15-0-0
Qualifiers: P Moutrey, A Henry and M Halksworth.

Bridgnorth AS (Sat)
River Severn, Bridgnorth (40 pegs)
1 Andy Ison, Cambridge, 49-8-0 peg 11 feeder pellet barbel
2 Ian Hingley, Sensas Strike, 31-12-0 peg 98 feeder pellet barbel
3 P Stacey, Bridgnorth AS, 31-2-0
4 B Mitchell, Bell Otters, 26-0-0
5 J Williams, Kidderminster DAA, 22-4-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (10 pegs)
1 R Bond, Matrix/Dynamite Baits, 97-10-0
2 S Bracey, Matrix/Dynamite Baits, 58-3-0
3 I Kitchen, Diss, 52-8-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Pool (42 pegs)
1 Jason Skipper, Gainsborough, 105-3-0 peg 20 pellet 14m carp 12lb
2 Wayne Lomas, Leegem Angling, 103-10-0 peg 38 pellet and corn 6m carp skimmers
3 S Twigg, Leegem Angling, 96-12-0
4 L Hewison, Leegem Angling, 86-4-0
5 K Baxter, Sheffield, 80-12-0

Decoy Lakes (Sat)
Cedar Lake (14 pegs)
1 D Carlton, Decoy, 127-2-0
2 J Wilkinson, Decoy, 116-4-0
R Charlton, Decoy, 115-9-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sat)
Island & Boundary Pools (20 pegs)
1 Chris Cameron, Middy/Old Ghost, 122-2-0 peg 12 Island pellet 14m and edge carp F1s
2 Terry Winstone, Bonehill Mill, 102-0-0 peg 18 Island
3 A Sheridan, Manor Farm Leisure, 98-12-0
4 S Rhodes, Clampits, 83-0-0
5 N McKinnon, Preston Innovations, 81-2-0

Grand Masters Final (Sat)
Colmic/Bag ‘Em Baits Larford Lakes, Specimen & Match Lakes (40 pegs)
1 Martin Harrell, Bag ‘Em Baits Larford Lakes, 199-6-0 peg 28 Match Lake Method feeder pellet to island carp F1s skimmers
2 John Jones, Five Ways Angling Centre, 150-14-0
3 D Baker, Tredegar Angling Centre, 140-14-0
4 M Blackmore, Garbolino, 131-2-0
5 G Reynolds, Frenzee, 125-0-0
6 M Skidmore, Larford Lakes, 112-0-0

Great Yarmouth DAA (Sat)
River Yare, Langley - Claxton (48 pegs)
1 Mick Hanks, Daiwa Angling Direct, 17-12-0 peg 146 groundbait feeder maggot worm skimmers
2 Ian Cochrane, Deben, 16-12-0
3 M Pollard, Daiwa Angling Direct, 14-12-0
4 M Runacres, Deben, 13-4-0
5 K Paynter, PW Angling, 13-3-0
6 M Mirgaux, Deben, 12-4-0

Kidderminster DAA (Sat)
River Severn, Bewdley (18 pegs)
1 P Sturmey, Bell Otters, 25-14-0
2 J Stockton, Barford AA, 25-3-0
3 D Hickling, Notts, 17-1-0

Little John Lakes (Sat)
Maid Marion Lake (25 pegs)
1 L Hardwick, Little John, 204-1-0
2 P Tatley, Little John, 176-1-0
3 C Brown, Little John, 167-3-0

Midland Angler of the Year (Sat)
Barston Lakes (80 pegs)
1 Simon Fry, Garbolino, 2pts
2 Dave Brown, Maver Midlands, 3 (superior weight)
3 J Morris, Stratford Fishing & Outdoors, 3 (superior weight)
4 P Canning, Frenzee, 3

Packington Somers (Sat)
Molands Mere Pool (10 pegs)
1 D Hartshorn, Swan Baits, 42-7-0
2 R Jackymontysh, Tusse’s Tackle, 32-9-0
3 S Bissett, Packington, 24-9-0

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Hay & Barley Pools (20 pegs)
1 Wayne Panting, The Bears, 117-12-0 peg 1 Hay dead maggot and pellet edge carp 4lb skimmers roach tench
2 Ryan Kerslake, Maver, 116-0-0 peg 12 Barley
3 S Brown, Maver, 114-6-0
4 A Taylor, Maver, 91-2-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
New Pool (16 pegs)
1 M Bingham, Mosella/Spotted Fin, 118-10-0
2 R Kings, Mosella, 110-2-0
3 R Biggs, OMHS, 92-2-0

Willow Lakes (Sat)
Chestnut & Hawthorne Lakes (18 pegs)
1 A Birkin, Phil's Bait & Tackle, 71-0-0
2 I Palfremen, Phil's Bait & Tackle, 50-0-0
3 N Farrent, Newark, 31-4-0