Midlands match results for Saturday March 11

Bag ‘Em Baits Larford Lakes Classic Qualifier (Sat)
Match Lake (30 pegs)
1 Chris Shepherd, Pontypandy, 117-4-0 peg 52 bomb pellet carp F1s
2 Neil Colcombe, Larford, 94-14-0
3 C Cameron, Middy/Old Ghost, 73-11-0
4 I Wood, Larford, 61-6-0
5 B Cochrane, Redditch, 55-0-0
6 S Partington, Marukyu, 54-5-0
Qualifier: B Cochrane

Barford Lakes (Sat)
Railway Lake (26 pegs)
1 S Elliott, Wensum Valley Angling, 45-1-0
jt2 J Gill and and D Jarvis, both Angling Direct, both 42-14-0

Barston Masters Qualifier (Sat)
Barston Lakes, Main Lake (79 pegs)
1 Stefan Gent, Fisherman’s Way, 53-8-0 peg 17 Method feeder pellet carp F1s
2 Janek Slusarsz, 51-10-0 peg 120 Method feeder pellet carp F1s
3 Mark Stibbs, Alvechurch, 51-4-0

Climax Wold View Fishery (Sat)
Silver Lake (15 pegs)
1 D Mountford, Wold View, 60-0-0
2 S Sykes, Wold View, 53-8-0
3 G Garrod, Wold View, 49-4-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (14 pegs)
1 A Moore, Avenue Angling, 42-11-0
2 L Coomber, Wymondham, 40-4-0
3 T Brooks, Thetford, 35-13-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Pool (15 pegs)
1 A Oldham, Frenzee, 107-2-0
2 G Gibson, Max Tackle, 72-12-0
3 A Cordall, Brydon AC, 70-1-0

Decoy Lakes Over 55’s (Sat)
Beastie Lake (18 pegs)
1 P Morley, Oakham, 109-5-0
2 G Gausden, JVAC, 104-8-0
3 T Nash, Browning Hot Rods, 100-0-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sat)
Island & Middle Pools (14 pegs)
1 N McKinnon, Preston Innovations, 122-4-0
2 D Howard, Leigh Tackle & Bait, 118-4-0
3 M Ludlow, Manor Farm Leisure, 101-4-0

Drennan Silverfish Winter League (Sat)
Rycroft Fishery (40 pegs)
1 Phil Turner, Max Tackle, 19-14-0 peg 23 Carp Lake caster 6m and maggot and worm over groundbait 13m skimmers perch roach
2 Darran Bickerton, Sensas, 18-8-0 peg 8 Carp Lake caster 6m and maggot and worm over groundbait 13m skimmers perch roach
3 S Ashby, Sensas, 17-4-0
4 S Plant, Max Tackle, 17-2-0
League:
1 Sean Ashby, 141-12-0
2 Darran Bickerton, 110-12-0
3 J Eccles, 109-8-0
4 C Jenkinson, 93-10-0

Garbolino Silverfish Winter League (Sat)
Meadowlands Fishery, Warren & Lambsdown Lakes (50 pegs)
1 Grant Howie, Bishop’s Bowl, 39-9-0 Warren peg 5 caster and maggot 14.5m skimmers
2 Steve Sanders, Preston Innovations, 30-12-0 Warren peg 16 maggot 14.5m skimmers
3 P Bardell, Maver Milton Keynes, 30-4-0
4 N Bull, Shakespeare Bait-Tech, 29-0-0
5 S Fry, Garbolino, 28-12-0

Great Yarmouth DAA (Sat)
River Yare, Beauchamp Arms (30 pegs)
1 Kevin Paynter, PW Angling, 53-4-0 peg 61 Boards groundbait feeder maggot and worm bream roach
2 Carl Redgrave, Angling Direct, 27-12-0
3 R Watson, Nisa Waveney, 16-4-0
4 M Hanks, Angling Direct, 14-9-0
5 C Smith, Diss DAA, 12-8-0
6 M Mirgaux, Deben, 8-10-0

Kidderminster DAA (Sat)
River Severn, Bewdley (19 pegs)
1 Matt Maginnis, Kidderminster DAA, 36-14-0 peg 66 feeder pellet barbel
2 Geoff Brierley, Willow Creek, 21-12-0 peg 41 feeder pellet barbel
3 I Hingley, Sensas Strike, 18-14-0
4 S Rowan, Kidderminster DAA, 12-12-0
5 C Taylor, Bromsgrove, 11-12-0

Moorlands Farm (Sat)
Meadow, Moors & Island Pools (28 pegs)
1 P Nash, Bromsgrove, 83-4-0
2 G Reynolds, Colin Pace Academy, 79-11-0
3 A Esprey, Moorlands, 70-3-0

Packington Somers (Sat)
Molands Mere Pool (17 pegs)
1 L Richards, Packington, 75-10-0
2 S Whittaker, Bag ‘Em Baits, 49-6-0
3 D Tresigne, Smithy’s Angling, 48-1-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Chestnut & Sycamore Pools (18 pegs)
1 Morgan Davidson, Monkhall, 109-14-0 Sycamore peg 8 maggot shallow 14m and edge carp 6lb
2 Simon Christian, Sedgeley, 85-7-0 Sycamore peg 47 maggot and pellet 12m and edge carp 7lb
3 S Owen, Monkhall, 83-7-0
4 M Stobbs, Oakengates Angling Centre, 75-1-0 

Rookery Waters Winter Qualifier (Sat)
Magpie Lake (26 pegs)
1 Tony Watling Snr, Stanjay Tackle, 51-14-0 peg 35 corn 8m carp 4lb
2 Wayne Shepherd, Tackle & Bates, 51-4-0 peg 2 pellet 14.5m carp 5lb
3 T McGregor, Tackle & Bates, 46-12-0
4 R Humphreys, Tackle & Bates, 34-10-0
5 M Pollard, Matrix/Dynamite Baits/Stanjay Tackle, 30-8-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
House & New Pools (35 pegs)
1 Adam Wakelin, Preston Innovations, 163-11-0 House peg 1 pellet 13m and 5m F1s carp skimmers
2 Ade Mansfield, MAP, 148-7-0
3 P Holland, Guru, 136-1-0
4 S Pulsar, Guru, 115-5-0
jt5 M Barwell, Maver Gold and J Lighthouse, Burt Baits, both 113-7-0

Upper Witham Championships (Sat)
River Witham, Foston & Long Bennington (120 pegs)
1 Leanne Knott, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 21-2-0 Foston Ford stick float, feeder and long pole maggot and caster chub dace roach grayling
2 Reece Bradshaw, Derby Green, 19-15-0 Sid’s Weir Long Bennington bomb and long pole maggot chub
3 S Kind, Newark Fed, 18-8-0
4 R Wood, Dereby Red, 18-6-0
Teams:
1 Grantham AA, 40pts
2 Dynamite Baits/Matchman Supplies, 44
3 Stabber’s Carers Matlock, 48
4 Derby Red, 49

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (19 pegs)
1 A Birkin, Phil’s Bait & Tackle, 66-0-0
2 P Morris Jnr, Notts AA, 65-8-0
3 A Bilton, King William, 49-0-0