Midlands match results for Saturday June 24

Angling Trust Junior & Youth National Angling Championships (Sat)
Tunnel Barn Farm (96 pegs)
Junior result:
1 Jake Pope, Junior Match Aid, 32-180 Extension peg 7 pellet 13m carp F1s
2 Callum Jennings, Evesham Youth AC, 31-000
3 T Clark, Sensas A4, 30-200
4 J Payling, Sensas Mark One Legacy, 27-080
5 B Pitman, Junior Match Aid, 26-300
6 J Gill, Worksop DAA Cadets, 24-750
Junior teams:
1 Sensas A4, 43pts
2 Evesham Youth AC, 38
3 Junior Match Aid, 33
4 Sensas Mark One Legacy, 28
5 Dawley AS Red, 25
Youth result:
1 Will McCranor, Tri-Cast Weston Red, 64-600 peg 14 Jenny’s caster shallow 14m and 9m F1s
2 Zak Worby, Tri-Cast Weston Black, 60-550
3 J Holloway, Tri-Cast Weston Red, 46-000
4 K Jones, Tri-Cast Weston Red, 40-250
5 D Slack, Junior Match Aid, 37-500
6 A Swain, Sensas A4, 31-400
Youth teams:
1 Tri-Cast Weston Red, 41pts
2 Sensas A4, 37
3 Junior Match Aid, 32
4 Tri-Cast Weston Black, 30
5 Worksop DAA, 23

Bag ‘Em Baits Larford Lakes (Sat)
Match Lake (20 pegs)
1 S Holmewood, Sensas, 57-15-0
2 C Goldstraw, Middy, 55-1-0
3 M Harrell, Larford, 45-8-0

Barford AA (Sat)
Warks Avon, Barford (31 pegs)
1 Dick Ashby, Banbury Gunsmiths, 29-10-0 feeder meat and maggot barbel chub
2 Steve Williams, Shakespeare Bait-Tech, 23-8-0 caster 14m barbel chub
3 N Davies, Shakespeare Bait-Tech, 17-2-0
4 T Avery, Daiwa Gordon League, 15-3-0
5 S Powlowski, Shakespeare Bait-Tech, 13-14-0

Barford Lakes (Sat)
Railway Lake (14 pegs)
1 N Swallow, Barford Tackle, 90-14-0
2 M Jermyn, Barford Tackle, 79–7-0
3 J Knights, Bag ‘Em Baits, 6-10-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (14 pegs)
1 V Cross, Van Den Eynde, 43-4-0
2 N Parkinson, Dynamite Baits, 39-4-0
3 L Coomber, Cross Drove, 39-2-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Bridge & Moat Pools (26 pegs)
1 Andy Whitehouse, Scunthorpe, 125-8-0 peg 19 Bridge pellet 13m carp skimmers
2 Richard Teigh, Handsworth, 118-11-0 peg 13 Bridge pellet 6m carp
3 G Liversedge, Drennan/Sensas Barnsley Blacks, 91-10-0
4 D Downes, Killamarsh, 81-7-0
5 K Crummey, Retford, 79-12-0

Decoy Lakes (Sat)
Yew Lake (10 pegs)
1 S Coaten, Decoy, 286-6-0
2 I Hutton, Decoy, 147-9-0
3 N Baxter, Bag ‘Em Baits, 119-6-0

Division One National Practice (Sat)
Shropshire Union Canal (86 pegs)
1 Steve Broome, Maver Midlands, 22-6-0 peg E45 chopped worm and caster 14.5m bream skimmers
2 Tom Barlow, Maver NW, 18-10-0 peg E46 caster 14m bream skimmers
3 J Waples, Sensas Strike, 11-12-0
4 D Shaw, Maver NW, 8-12-8
5 P Turner, Maver Midlands, 8-13-10
6 R Francis, Sensas Strike, 6-14-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sat)
Island Pool (10 pegs)
1 J Barnard, Manor Farm Leisure, 101-12-0
2 I McCulloch, Brown’s Angling, 60-2-0
3 A Smith, Bristol, 41-14-0

Dynamite Baits Evesham Championships Qualifier (Sat)
Warks Avon, Evesham (69 pegs)
1 Jim Brockie, Sensas Smithy’s, 13-14-0 peg 29 feeder pellet barbel
2 Sam Johnson, Sensas, 11-14-0 peg 35 waggler maggot chub
3 P Jayes, Leicester, 6-7-0
4 M Gaylard, Daiwa Gordon League, 6-6-0
5 T Kaye, London, 6-4-0
Qualifiers: J Brockie, S Johnson and P Jayes

Great Yarmouth DAA (Sat)
River Yare, Langley - Claxton (82 pegs)
1 Steve Kindleysides, Deben, 50-12-0 peg 77 groundbait feeder worm maggot bream skimmers
2 Paul Hudson, Deben, 50-11-0 peg 116 groundbait feeder worm maggot bream skimmers
3 R Finch, Deben, 50-2-0
4 K Redgrave, Daiwa Angling Direct, 42-11-0
5 B Hughes, Bait-Tech, 37-4-0
6 K Humphries, Daiwa Angling Direct, 30-1-0

Little John Lakes (Sat)
Robin Hood Lake (21 pegs)
1 S Keyworth, Little John, 104-2-0
2 S Beard, Little John, 96-9-0
3 G Westwater, MAP Mansfield, 96-4-0

Long Eaton Federation Summer League (Sat)
Erewash Canal, Long Eaton (21 pegs)
1 Ian Sharratt, Drennan Leicester Sensas, 16-8-0 Allotments worm 11m tench roach perch
2 John Johnson, Notts AA, 9-13-0 Sandiacre Lock pinkie 13m roach perch
3 P Ashley, Matlock AC, 8-2-0
4 R Scales, Notts AA, 5-9-0
5 S Woodliffe, Nathan’s of Derby, 5-4-0
6 W Sully, Long Eaton Fed, 5-0-0  

Packington Somers (Sat)
Geary’s Level Pool (23 pegs)
1 I Keywood, Solihull Angling Centre 73-1-0
2 C Cameron, Middy/Old Ghost, 68-0-0
3 M Bull, Frenzee, 61-12-0

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Back Deans Pool (18 pegs)
1 S Brown, Maver Harescombe, 137-2-0
2 P Taylor, Woodlands, 134-4-0
3 M Edge, Starlets Vets, 105-4-0

Rookery Waters £1,000 Qualifier (Sat)
Jay Lake (28 pegs)
1 Mark Pollard, Matrix/Dynamite Baits/Stanjay Tackle, 149-12-0 peg 30 chopped worm and caster 14m carp 3lb
2 Josh Pace, Sensas Mark One, 96-0-0 peg 28 chopped worm and caster 14m carp 2lb
3 S Daniels, Burt Baits, 88-8-0
4 G Arnold, Hooked Newmarket, 88-0-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
New Pool (22 pegs)
1 P Holland Guru/ABC Bait, 175-2-0
2 T Arnott, Drennan Bordon Angling, 171-14-0
3 J Danby, Matchman Supplies, 158-1-0.

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (22 pegs)
1 T Booker, Mansfield, 89-8-0
2 A Birkin, Phil's Bait & Tackle, 63-0-0
3 M Pacey, Notts, 62-12-0