Midlands match results for Saturday June 17

Barford Lakes (Sat)
Match Lake (20 pegs)
1 S Smith, Matrix Wensum Valley Angling, 143-8-0
2 P Ashford, Barford Tackle, 112-7-0
3 M Wiles, Dynamite Baits, 111-1-0

Bobby Pearson Memorial (Sat)
River Trent, South Clifton (26 pegs)
1 Geoff Bowers, Brigg AC, 13-15-0 peg 44 groundbait feeder worm maggot skimmers roach perch
2 Col Williams, Brigg AC, 12-8-0 peg 40 waggler maggot roach perch
3 D Padley, Brigg AC, 12-5-0
4 H Clapham, Bawtry, 11-5-0
jt5 D Thornley, Alfreton Angling and S Heaton, Notts, both 10-2-0

Climax Wold View Fishery (Sat)
Gold Lake (14 pegs)
1 T Booth, Wold View, 74-8-0
2 S Fields, Drennan/Sensas Barnsley Blacks, 67-12-0
3 N Young, Wold View, 40-8-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (11 pegs)
1 J Gill, Angling Direct, 88-6-0
2 K Turner, Cross Drove, 71-14-0
3 N Parkinson, Dynamite Baits, 69-1-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Pool (23 pegs)
1 Daz Oldham, Maltby, 152-2-0 peg 67 pellet shallow 13m carp 10lb
2 Paul Elliott, Leegem Angling, 144-12-0 peg 72 pellet shallow 14.5m carp 9lb
3 L Wheelhouse, Barnsley, 88-6-0
4 I Taylor, Sheffield, 82-10-0
5 S Taylor, Rotherham, 78-1-0

Decoy Lakes (Sat)
Elm Lake (18 pegs)
1 T Dawson, Bait-Tech, 235-12-0
2 J Trowell, Decoy, 210-3-0
3 D Carlton, Decoy, 193-1-0

Division One National Practice (Sat)
Shropshire Union Canal, G Section (47 pegs)
1 Jason Cunningham, Shakespeare Bait-Tech, 7-6-0 peg 39 caster 14m and squatt 9m roach perch skimmers a bream and an eel
2 Chris Morris, Chester, 6-2-8 peg 1 caster 13m and squatt 10m roach perch skimmers
3 S Hurst, Drennan Leicester, 6-0-8
4 S Brooks, Wellingborough Nene AC, 5-9-0
5 I Alexander, Newton-le-Willows, 5-1-8
6 D Massey, Shakespeare Bait-Tech, 4-12-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sat)
Boundary Pool (11 pegs)
1 J Morris, Stratford Fishing & Outdoors, 119-6-0
2 S Brady, Daiwa Cleveland Angling Centre, 63-8-0
3 B Zimmerman, Frenzee, 36-6-0

Evesham Angling Championships Qualifier (Sat)
Warks Avon, Evesham (82 pegs)
1 Tom Smith, Evesham, 11-0-0 peg 49 groundbait feeder worm bream
2 Trevor Chalk, Sensas Smithy’s, 10-10-0 peg 1 hemp 14.5m roach
3 S Pickering, Evesham Discount Tackle, 9-14-0
4 A Baines, 7-14-0
5 A Hyde, 6-12-0
6 I Liddell, 6-10-0
 
Golden Reel Angling Championships Qualifier (Sat)
Bag ‘Em Baits Larford Lakes, all lakes (82 pegs)
1 Andy Bailey, Daiwa Dons/Marukyu, 177-3-0 peg 64 Match Lake pellet shallow 14m and dead maggot edge carp F1s
2 Dave Roberts, Tri-Cast/Bait-Tech, 145-14-0 Specimen Lake peg 46 pellet waggler and pellet shallow 14.5m carp
3 A Christie, 119-7-0
4 N Colcombe, Larford, 91-10-0
5 M Stainsby, Barnsley Bait Co, 90-12-0
6 G Dack, Maver/SSP Baits, 84-15-0

Great Yarmouth DAA (Sat)
River Yare, Langley - Claxton (95 pegs)
1 Chris Kelly, Daiwa Angling Direct, 27–8-0 peg 70 groundbait feeder maggot worm skimmers
2 Chris Hunt, Bowland Groundbaits, 19-8-0 peg 147 groundbait feeder maggot worm skimmers
jt3 N Larkin, Nisa Feeders and D Reeve, Preston Innovations, both 17-4-0
5 S Hailey, Daiwa Angling Direct, 16-10-0
6 T Gibbons, Norwich DAA, 15-11-0

Kidderminster DAA (Sat)
River Severn, Bewdley (45 pegs)
1 Jim Wilson, Mark’s Tackle, 33-0-0 peg 15 feeder meat barbel
2 Wayne Rolston, Bridgnorth, 17-2-0 peg 53 pellet feeder chub barbel
3 T Moreton, Preston Innovations, 14-4-0
4 I Hingley, Sensas Strike, 14-0-0
5 R Rogers, Barford AA, 13-7-0
6 B Pool, Kidderminster DAA, 11-4-0

Little John Lakes (Sat)
Friar Tuck Lake (20 pegs)
1 S Keyworth, Little John, 96-12-0
2 L Hardwick, Mosella, 83-5-0
3 G Westwater, MAP Mansfield, 80-0-0

Packington Somers (Sat)
Geary’s Level Pool (24 pegs)
1 L Farmer, Sensas, 138-11-0
2 D Weston, Packington, 43-14-0
3 S Edwards, Packington, 41-14-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Larch & Sycamore Pools (18 pegs)
1 D Brown, Maver Midlands, 113-1-0
2 S Owen, Monkhall, 88-12-0
3 M Edgerton, Oakengates Angling Centre, 67-1-0 

Preston Innovations Feedermasters Qualifier (Sat)
Ferry Meadows Lakes (60 pegs)
1 Greg Owen, Sheffield, 26-11-0 Gunwade Lake peg 94 groundbait feeder red maggot bream and skimmers
2 Phil Bardell, Maver Milton Keynes, 24-6-0 Gunwade Lake peg 87 groundbait feeder worm maggot bream skimmers
3 S Taylor, 23-6-0
4 P Hardy, Bag ‘Em Baits, 23-1-0
5 John Swelson, 19-9-0
Qualifiers: G Owen, S Stokes and P Hoffman

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Ghost Pool (18 pegs)
1 T Guise, Starlets Vets, 106-0-0
2 C Bradley, Woodlands, 106-0-0
3 P Edmonds, Peg One, 88-4-0

Rookery Waters £1,000 Qualifier (Sat)
Jay Lake (26 pegs)
1 Jimmy Brooks, Matrix Image, 100-1-0 peg 33 pellet 14.5m carp 3lb
2 Richard Bond, Matrix Image, 98-3-0 peg 47 pellet shallow 14.5m carp 2lb
3 S Godfrey, Tackle & Bates, 98-0-0
4 M Cross, Hooked Newmarket, 76-0-0
5 S Freeman, Tackle & Bates, 67-11-0

Trent Individual League (Sat)
River Trent, Laughterton (22 pegs)
1 J Small, Lincoln Whisby AS, 22-4-0
2 J Hackney, Lincoln Whisby AS, 17-0-0
3 A Henry, Shimano/Dynamite Baits, 14-5-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
New Pool (22 pegs)
1 P Holland, Guru, 121-13-0
2 D Blackwell, Preston Innovations, 121-1-0
3 A Harper, Mosella, 104-13-0

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (30 pegs)
1 Andrew Payton, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 72-8-0 Ash Lake peg 18 pellet 14m maggot shallow 9m carp 8lb F1s
2 Mark Wesselby, Bottesford, 69-8-0
3 M Rimmington, Peg One Angling Centre, 67-8-0
4 M Perkins, Dynamite Baits, 47-8-0
5 M Wyatt, Notts, 45-0-0
6 H Bossman, Stanton Hill, 44-4-0