Midlands match results for Saturday February 4

Barford Lakes (Sat)
Willow & Railway Lakes (19 pegs)
1 G Mallett, Norwich, 79-12-0
2 D Jarvis, Angling Direct Suffolk, 79-6-0
3 J Gill, Angling Direct, 60-3-0

Climax Wold View Fishery (Sat)
Gold Lake (14 pegs)
1 B Shepherd, Wold View, 24-8-0
2 L Popham, Wold View, 21-4-0
3 C Braithwaite, Wold View, 14-4-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Pool (20 pegs)
1 Paul Golding, Worksop, 35-10-0 peg 61 bomb pellet carp 8lb
2 Ben Holmes, Dynamite Baits, 32-15-0 peg 27 maggot over groundbait 14m skimmers
3 M Parsons, Hallcroft, 32-10-0
4 S Clark, Mansfield, 26-14-0
5 M Thorpe, Chesterfield, 24-4-0

Decoy Lakes (Sat)
Horseshoe, Willows & Lou’s Lakes (40 pegs)
1 Rob Goodson, JVAC, 79-9-0 Horseshoe peg 5 pellet 14m and maggot 5m F1s
2 Steve Palmer, Maver Cardinals, 75-14-0
3 S Bracey, Shimano/Dynamite Baits, 65-8-0
5 J Whincup, Frenzee/Bait-Tech, 64-10-0
6 B Bright, Garbolino RAF, 59-0-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sat)
Island & Middle Pools (10 pegs)
1 N McKinnon, Preston Innovations, 97-0-0
2 M Bull, Frenzee, 87-2-0
3 T Shepherd, Banbury Gunsmiths, 79-14-0

Drennan Silverfish Winter League (Sat)
Rycroft Fishery (40 pegs)
1 Mark Fox, Maver Midlands, 15-0-0 peg 3 Carp Lake dead maggot over groundbait 13m and caster 6m bream skimmers perch
2 John Eccles, Long Eaton Victoria AS, 10-0-0 waggler maggot pinkie ide skimmers roach
3 P Cook, Nathan’s of Derby, 9-4-0
4 M Halksworth, Chesterfield, 7-4-0
5 R Reynolds, Daiwa Dorking, 6-2-0
League:
1 Sean Ashby, Sensas, 95-8-0
2 Darran Bickerton, Sensas, 90-8-0
3 J Eccles, Long Eaton Victoria AS, 85-12-0
4 C Jenkinson, Nottingham, 71-4-0
5 R Dowding, Mill Tackle, 70-14-0

Kidderminster DAA (Sat)
River Severn, Bewdley (10 pegs)
1 D Williams, Tenbury, 23-10-0
2 G Brierley, Willow Creek, 9-12-0
3 M Traves, Sensas Strike, 1-12-0

Larford Lakes Classic Qualifier (Sat)
Match Lake (26 pegs)
1 Paul Williams, ABC, 30-13-0 peg 46 Method feeder pellet and maggot 13m carp skimmers roach F1s
2 Grant Albutt, Drennan/Dynamite Baits, 29-7-0 peg 48 maggot 13m roach skimmers and an F1
3 P Briscoe, Larford Lakes, 22-8-0
4 M Skidmore, Larford, 17-4-0
5 P Cook, Frenzee, 16-4-0
6 M Harrell, Larford, 16-0-0
Qualifier: P Williams

Little John Lakes (Sat)
Friar Tuck Lake (20 pegs)
1 G Bennett, MAP Mansfield, 32-2-0
2 I Nicholls, Little John, 27-11-0
3 S Keyworth, Little John, 24-11-0

Packington Somers (Sat)
Molands Mere Pool (20 pegs)
1 S Whittaker, Bag ‘Em Baits, 65-8-0
2 D Clark, Solihull Angling Centre, 61-12-0
3 S Hemingray, Drennan/Sensas, 49-10-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Chestnut Pool (14 pegs)
1 D Pritchard, Boldings, 38-2-0
2 E Bancroft, Rod & Gun, 36-10-0
3 S Hall, Oswestry, 20-4-0 

Preston Innovations Woodland View Silverfish Winter Series (Sat)
Front & Back Deans, Arles & High Pools (41 pegs)
1 Charlie Vallender Gloucester, 31-12-0 Back Deans peg 37 maggot 11m bream skimmers roach rudd
2 Lee Edwards, Maver, 15-2-0 Back Deans peg 55
3 B Gould, Fisherman’s Friend, 14-6-0
4 A Power, Preston Innovations, 14-0-0
League:
1 John Harvey, 6pts
2 Carl-Lee-Hopps, 7
3 S Nickless, 8
3 L Edwards, 9

Rookery Waters Winter Qualifier (Sat)
Magpie Lake (18 pegs)
1 Kevin Shellie, Hooked Newmarket, 47-2-0 peg 35 pellet bread and maggot 14m carp 4lb
2 Rab Egan, Kettering/Tackle & Bates, 40-7-0 peg 13 corn and pellet 13m carp 3lb
3 C Edwards, Grasshopper Lakes, 38-6-0
4 T McGregor, Tackle & Bates, 32-6-0

Sherwood Forest Fishery Silverfish Winter League (Sat)
Sherwood Lake (19 pegs)
1 Matt Bailey, Kinky Maggot Club, 16-8-0 peg 44 maggot and pellet 13m ide skimmers
2 Richard Bonson, Gateford Angling Supplies, 14-4-0 peg 8
3 M Elliott, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 14-1-0
4 M Langton, Sherwood Forest Fishery, 11-10-0
5 R Perkins, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 11-5-0
6 C Perry, Mansfield Old Boys, 10-10-0
League:
1 Matt Bailey, 5pts
2 Mark Bower, 8
3 M Elliott, 9

Tunnel Barn Farm Winter League (Sat)
Top, New, Extension, High, House, Canal & Jenny’s Pools (104 pegs)
1 Luke Capewell, Maver Gold Dynamite Baits Youth, 85-6-0 High peg 48 dobbed bread and maggot 12m F1s
2 Andy Neal, MAP/Bait-Tech, 67-3-0 Extension peg 36 dobbed bread 14.5m F1s
3 N Matthews, Rugeley Miners, 72-15-0
4 J Neath, Shakespeare Bait-Tech, 65-2-0
5 A Davis, Rugeley Miners, 61-5-0
6 M Malin, MAP/Bait-Tech, 59-9-0
Teams:
1 Drennan Banbury Gunsmiths, 93pts
2 MAP/Bait-Tech, 85
3 Rugeley Miners, 84
4 Maver Midlands, 74
5 Maver Gold Dynamite Baits Youth, 72
6 Shakespeare Bait-Tech, 70
League:
1 MAP/Bait-Tech, 720pts
2 Guru, 672
3 Shakespeare Bait-Tech, 629
4 Matrix U5, 608
5 Match Fishing Drawbags, 605
6 Dynamite Baits Maver Midlands, 594

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (14 pegs)
1 T Marshall, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 41-0-0
2 P Morris Jnr, Notts AA, 34-0-0
3 G Eden, Mansfield, 19-0-0