Midlands match results for Saturday February 11

Barford Lakes (Sat)
Railway & Willow Lakes (21 pegs)
1 P Ashford, Barford Tackle, 35-6-0
2 J Gill, Angling Direct, 33-10-0
3 S Swallow, Guru, 30-1-0

Barston Masters Qualifier (Sat)
Barston Lakes, Main Lake (48 pegs)
1 Mike Reeves, Packington, 32-8-0 peg 47 river bank cage feeder maggot and pellet bream skimmers
2 Ben Lockwood, Packington, 32-6-0
3 N Bailey, Ian’s Tackle, 30-8-0 

Climax Wold View Fishery (Sat)
Gold Lake (10 pegs)
1 M Storey, Wold View, 23-12-0
2 J Golding, Wold View, 13-12-0
3 I Mitchell, Wold View, 13-4-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Pool (12 pegs)
1 A Sellars, Rods & Reels, 38-11-0
2 P Miles, Doncaster, 35-12-0
3 P Bagshaw, Barnsley Blacks, 24-12-0

Decoy Lakes (Sat)
Yew, Beastie & Horseshoe Lakes (36 pegs)
1 Danny Wynn, Sensas SE, 119-10-0 Yew Lake bomb and 14m pellet carp F1s
2 Mark Wainwright, Browning Ossett, 97-5-0
3 T Evans, Decoy, 65-9-0
4 R Grimes, Drennan Bordon Angling, 62-7-0

Erewash Valley Winter League (Sat)
Trent & Mersey Canal, Willington (48 pegs)
1 Ben Sharratt, Shakespeare Bait-Tech, 15-4-0 below Swarkestone Lock bloodworm bread and caster 11m and 13m roach
2 Phil Turner, Matchman Supplies, 12-10-0 Willington car park bloodworm 13m skimmers
3 G Smith, Matchman Supplies, 10-11-0
4 I Sharratt, Team 1779, 5-10-8
4 P Ashley, Matchman Supplies, 5-10-8
6 A Powell, Three Counties, 5-8-8
Teams:
1 Matchman Supplies, 18pts
2 Shakespeare Bait-Tech, 23
3 Long Eaton Fed, 29
3 Team 1779, 29
5 Three Counties, 33
6 Mill Tackle, 35
League:
1 Shakespeare Bait-Tech, 12pts
1 Matchman Supplies, 12
3 Long Eaton Fed, 18
3 Team 1779, 18
5 Three Counties, 19
6 Mill Tackle, 21

Packington Somers (Sat)
Molands Mere Pool (10 pegs)
1 S Bellion, Packington, 15-6-0
2 S Edwards, Packington, 12-5-0
3 P Murray, Packington, 10-0-0

Preston Innovations Woodland View Silverfish Winter League (Sat)
Arles, Front & Back Deans Pools (36 pegs)
1 Mark Capewell, Browning Lifestyle, 14-0-0 peg 42 Back Deans maggot 12m roach skimmers
2 Charlie Vallender, Gloucester, 13-3-0 peg 23 Front Deans
3 A Powell, Daiwa Gordon League, 12-2-0
4 A Power, Preston Innovations, 11-14-0
League:
Jt1 Carl Lee-Hopps and John Harvey, both 9pts
3 S Nickless, 10
jt4 K Woodfield and L Edwards, both 12

Rookery Waters Winter Qualifier (Sat)
Magpie Lake (15 pegs)
1 M Pollard, Matrix/Dynamite Baits/Stanjay Tackle, 59-3-0
2 T McGregor, Tackle & Bates, 29-8-0
3 R Humphreys, Tackle & Bates, 20-9-0

Tunnel Barn Farm Teams of Four Winter League (Sat)
House, New, Extension, Top, Canal, Jenny’s & High Pools (104 pegs)
1 Matt Barwell, Maver Gold Dynamite Baits Oak, 63-8-0 Top peg 33 dobbed bread and maggot 14.5m F1s skimmers ide
2 Adam Wakelin, Guru, 53-1-0 Jenny’s peg 20 maggot 13m F1s carp
3 S Brown, Team Marukyu, 51-8-0
4 N Matthews, Rugeley, 50-11-0
5 A Dixie, Swindon, 48-14-0
6 W Bailey, Maver Gold Dynamite Baits Youth, 44-2-0
Teams:
1 Guru, 81pts (weight)
2 Yorkies, 81
3 Team Marukyu, 75
4 Matrix Dynamite Baits Trentmen, 69
5 Maver Midlands Dynamite Baits Bag ‘Em Baits, 66
6 Drennan Banbury Gunsmiths, 65
Final league:
1 MAP/Bait-Tech, 781pts
2 Guru, 753
3 Shakespeare Bait-Tech, 691
4 Match Fishing Drawbags, 688
5 Matrix U5, 668
6 Maver Midlands Dynamite Baits Bag ‘Em Baits, 662

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (12 pegs)
1 T Marshall, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 56-8-0
2 A Birkin, Phil’s Bait & Tackle, 37-8-0
3 G Eden, Mansfield, 34-4-0