Midlands match results for Saturday August 5

Angling Trust/Canal & River Trust Stillwater Championships Final (Sat)
Boddington Reservoir (48 pegs)
1 Michael Slater, Shatterford, 127-680 peg 94 Method feeder pellet and mini boilies carp 16lb
2 Kerry McMahon, PIP, 125-620 peg 95 Method feeder and bomb pellet and mini boilies carp 14lb
3 D Perry, Stanton, 67-580
4 M Bond, Springlakes, 60-160
5 R Bedder, Marukyu, 59-400
6 N Russell, Green’s Norton, 49-860

Barford Lakes (Sat)
Colton Lake (16 pegs)
1 D Goodwin, North Walsham, 82-13-0
2 D Cooper, Barford Tackle, 77-8-0
3 D Jarvis, Daiwa Angling Direct, 46-15-0

Climax Wold View Fishery (Sat)
Canal Lake (17 pegs)
1 T Wood, Wold View, 81-8-0
2 M Wakefield, Wold View, 34-0-0
3 N Hewiss, Ulceby, 30-12-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (16 pegs)
1 T Brooks, Thetford, 104 -2-0
2 D Pearce Snr, Wisbech, 66-2-0
3 N Swallow, Barford Tackle, 60-8-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Pool (21 pegs)
1 Paul Elliott, Leegem Angling, 144-14-0 peg 46 bomb meat carp 10lb
2 Andy Sellars, R&R Sports, 115-10-0 peg 40 pellet 6m carp 9lb
3 N Wheatcroft, Brydon AC, 103-9-0
4 J Green, Rotherham, 99-10-0
5 S Stockley, Colmic, 76-8-0

Decoy Lakes (Sat)
Oak Lake (10 pegs)
1 P Campbell, Woodseats, 259-5-0
2 D Carlton, Decoy, 221-6-0
3 G Watts, Manor Farm Leisure, 184-11-0

Dynamite Baits Evesham Angling Championship Qualifier (Sat)
Warks Avon, Evesham (57 pegs)
1 Mark Carroll, 8-6-0 peg 14
2 Mark Newman, 8-4-0 peg 7
3 R Bonson, 7-0-0
4 S Harwood, 6-0-0
5 G Seadon, 5-15-0
Qualifiers: M Carroll, S Harwood and I Shepherd

Golden Reel Practice (Sat)
Bag ‘Em Baits Larford Lakes, Match Lake (19 pegs)
1 J Whincup, Frenzee/Bait-Tech, 168-0-0
2 N Stones, Barnsley Bait Co, 139-6-0
3 M Harrell, Larford, 109-14-0

Kidderminster DAA (Sat)
River Severn, Bewdley (21 pegs)
1 Jez Williams, Kidderminster DAA, 45-1-0 peg 32 feeder pellet barbel
2 Phil Amos, Hollow AC, 31-9-0 peg 28
3 D Hicklin, Notts, 25-7-0
4 M Jones, Sensas Strike, 24-5-0
5 J Wilson, Mark’s Tackle, 23-10-0

Little John Lakes (Sat)
Robin Hood Lake (20 pegs)
1 B Dales, Little John, 188-5-0
2 R Evans, Little John, 165-8-0
3 K Marshall, Little John, 163-8-0

Packington Somers (Sat)
Geary’s Level Pool (17 pegs)
1 D Hartshorn, Swan Baits, 79-3-0
2 I Crossman, Browning Central, 78-12-0
3 P Alder, Solihull Angling Centre, 77-15-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Sycamore & Chestnut Pools (18 pegs)
1 T Foster, Boldings, 111-3-0
2 P Evans, Boldings, 102-15-0
3 D Bowater, Boldings, 61-14-0

Preston Innovations Woodland View (Sat)
High Pool (16 pegs)
1 K Slade, Cannock, 176-2-0
2 N Clark, Ironbridge, 106-8-0
3 S Brown, Maver, 68-8-0

Staunton Harold Feeder Qualifier (Sat)
Staunton Harold Reservoir (50 pegs)
1 Adam Wakelin, Ringer Baits, 68-13-0 Sailing Club bank groundbait feeder worm and maggot bream skimmers
2 Shane Hodgkinson, Derby, 38-0-0
3 R Hall, Rotherham, 28-9-0
4 K Greensmith, Nottingham, 20-10-0
5 G Simm, Bolton, 14-13-0
6 M Vials, Preston Innovations, 13-8-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
Jenny’s & Canal Pools (24 pegs)
1 G Edwards, Guru, 220-14-0
2 R Biggs, OHMS, 147-8-0
3 M Bingham, Mosella, 131-2-0