Midlands match results for Saturday April 1

Bag ‘Em Baits Larford Lakes Classic Qualifier (Sat)
Match Lake (27 pegs)
1 A Harris, Larford, 51-14-0
2 G Platt, St Anthony’s AC, 45-15-0
3 M Greening, Milo/Bait-Tech, 45-2-0
Qualifier: G Platt

Barford Lakes (Sat)
Colton Lake (14 pegs)
1 D Jarvis, Angling Direct, 79-1-0
2 S Elliott, Wensum Valley Angling, 76-6-0
3 S Elmar, Wensum Valley Angling, 74-7-0

Climax Wold View Fishery (Sat)
Gold Lake (17 pegs)
1 S Fields, Drennan Barnsley Blacks, 74-12-0
2 J Whiteley, Wold View, 59-12-0
3 L Popham, Wold View, 53-4-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (26 pegs)
1 Rodney Finch, Deben, 73-13-0 peg 33 pellet and corn 16m and edge F1s carp skimmers
2 Vince Cross, Van Den Eynde, 72-14-0 peg 21
3 S Bracey, Matrix/Dynamite Baits, 59-5-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Pool (18 pegs)
1 Andy Whitehouse, Scunthorpe, 102-14-0 peg 11 pellet shallow and deck 14m carp 7lb
2 Robin Walker, Rotherham, 58-3-0 peg 36 pellet 14m and 5m carp skimmers
3 G Gibson, Worksop, 49-14-0
4 D Boswell, Retford, 49-2-0
5 D Dare, Blidworth, 38-6-0

Decoy Lakes Over 55’s (Sat)
Beastie Lake (21 pegs)
1 P Holland, Ramsey, 162-7-0
2 P Morley, Ramsey, 142-13-0
3 R Whincup, JVAC, 127-15-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sat)
Island & Middle Pools (26 pegs)
1 Mark Malin, MAP/Bait-Tech, 102-2-0 peg 14 Island pellet 13m and edge carp F1s
2 Gary Donachie, Colmic, 88-12-0 peg 2 Middle
3 M Rawlinson, Fishing Republic, 88-0-0
4 C Rust, Manor Farm Leisure, 87-10-0
5 D Howard, Leigh Tackle & Bait, 84-12-0
6 A Fisher, Phil’s Tackle, 74-2-0

Drennan Silverfish Winter League (Sat)
Rycroft Fishery (30 pegs)
1 Chris Jenkinson, Nottingham, 33-10-0 peg 2 Carp Lake pellet 13m skimmers
2 Wayne Swinscoe, Drennan/Bait-Tech, 31-7-0 peg 3 Carp Lake pellet 13m and caster shallow 6m skimmers roach
3 D Bickerton, Sensas, 30-5-0

Little John Lakes (Sat)
Maid Marion Lake (27 pegs)
1 Andy Allen, Little John, 258-4-0 peg 27 pellet shallow 9m carp 6lb
2 Geoff Bennett, MAP Mansfield, 156-6-0
3 G Bonus, Little John, 145-1-0

Maver Mega Match This Qualifier (Sat)
The Glebe Fishery (110 pegs)
1 Rob Wootton, Dynamite Baits, 146-9-0 peg 2 Lake 1 pellet feeder maggot and pellet carp 10lb
2 John Whincup, Frenzee/Bait-Tech, 145-8-0 peg 17 Lake 1 pellet feeder dumbells carp 9lb
3 A Bailey, Daiwa Dons, 141-7-0
4 K Rich, Middy, 127-14-0
5 B Travis, 119-11-0
6 B Mason, Guru/Bag ‘Em Baits, 116-11-0

Packington Somers (Sat)
Molands Mere Pool (26 pegs)
1 D Tresigne, Smithy’s Angling, 57-2-0
2 B Lockwood, Packington, 52-8-0
3 L Richards, Packington, 38-2-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Willow & Sycamore Pools (29 pegs)
1 Simon Christian, Sedgeley, 115-15-0 Willow peg 17 pellet shallow 14m carp 7lb
2 Bob Baker, Wolves, 112-9-0 Sycamore peg 34 caster shallow 13m carp 7lb skimmers
3 S Roberts, Oakengates Angling Centre, 110-15-0
4 R Johnson, Boldings, 106-11-0 

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Front & Back Deans Pools (25 pegs)
1 Chris Haines, Haines Angling, 86-4-0 peg 55 Back Deans chopped worm and caster 6m and pellet edge carp skimmers roach tench crucians
2 Steve Martin, Haines Angling, 85-6-0 peg 25 Front Deans
3 P Edmonds, Woodlands, 77-2lb
4 T Perry, Woodlands, 74-10lb

Rookery Waters £1,000 Qualifier (Sat)
Jay Lake (24 pegs)
1 Simon Godfrey, Tackle & Bates, 147-10-0 peg 13 meat 5m carp brown goldfish
2 Gavin Butler, Tackle & Bates, 101-4-0 peg 28 pellet 14m and meat edge carp brown goldfish
3 J Pace, Sensas Mark One, 93-10-0
4 S Daniels, Burt Baits, 83-8-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
New Pool (22 pegs)
1 J Danby, Matchman Supplies, 181-13-0
2 M Bingham, Mosella, 137-14-0
3 S Harwood, Drennan Banbury Gunsmiths, 118-10-0

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (17 pegs)
1 B Bright, Drennan RAF, 82-8-0
2 A Birkin, Phil’s Bait & Tackle, 69-8-0
3 T Parkhouse, Coddington, 69-0-0