Midlands match results for Saturday 10th December, 2016

Barford AA Teams of Six (Sat)
Warks Avon, Barford (60 pegs)
1 Tony Marshall, Shakespeare Bait-Tech, 29-11-0 peg 81 waggler and long pole worm maggot barbel chub
2 Les Ashby, Barford AA, 23-11-0 peg 30 waggler maggot two carp plus chub
3 A Graham, Match Box, 18-8-0
4 D Hollands, Sensas Portway, 17-2-0
5 A Narbeth, Sensas WB Clarke, 15-10-0
6 D Wooding, Attleborough, 13-12-0
Teams: 
1 Attleborough, 22pts
2 Shakespeare Bait-Tech, 23
3 Sensas WB Clarke, 26
4 Lane’s Bait, 26
5 Sensas Portway, 34
6 Match Box, 37
Final league: 
1 Sensas WB Clarke, 149pts
2 Shakespeare Bait-Tech, 170
3 Lane’s Bait, 172
4 Attleborough, 182
5 Sensas Portway, 195
6 Avon Park, 207

Climax Wold View Fishery (Sat)
Gold Lake (16 pegs)
1 G Hansford, Wold View, 48-0-0
2 A Bryant, Wold View, 38-8-0
3 R Lidgard, Brigg, 35-8-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (10 pegs)
1 D Pearce Snr, Wisbech, 48-0-0
2 N Parkinson, Dynamite Baits, 36-6-0
3 S Greatbatch, matchfloat.com, 34-8-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Pool (24 pegs)
1 Matt Malia, Dynamite Baits, 67-8-0 peg 46 maggot and caster 8m carp skimmers
2 Chris Greensides, Dynamite Baits, 67-3-0 peg 51 long pole maggot and caster carp skimmers
3 A Oldham, Frenzee, 53-3-0
4 S Clark, Mansfield, 52-13-0
5 D Dare, Blidworth, 47-12-0

Drennan Manor Farm Leisure Winter League (sat)
Island, Middle & Boundary Pools (22 pegs)
1 Chris Telling, Colmic, 100-6-0 peg 6 Island long pole and bomb pellet carp F1s
2 Neil McKinnon, Preston Innovations, 94-10-0 peg 12 Middle
3 S Partington, Manor Farm Leisure, 90-4-0
4 S Ford, Daiwa Gordon League/Old Ghost, 88-8-0
5 F Donachie, Colmic, 73-12-0
6 I McCulloch, Manor Farm Leisure, 68-0-0
League:
1 F Donachie, 4pts
2 C Telling, 6
3 I McCulloch, 7

Drennan Silverfish Winter League (Sat)
Rycroft Fishery (46 pegs) 
1 Sean Ashby, Sensas, 27-2-0 Donno Lake caster 6m chopped worm caster 13m roach bream
2 Steve Winters, Drennan, 25-0-0 Donno Lake dead maggot 13m roach skimmers bream
3 P Turner, Max Tackle, 23-12-0
4 P Ashley, Max Tackle, 15-10-0
5 I Robinson, Mill Tackle, 13-12-0
League: 
1 Sean Ashby, Sensas, 76-15-0
2 Darran Bickerton, Sensas, 76-12-0
3 J Eccles, Long Eaton Fed, 68-13-0

Kidderminster DAA (Sat)
River Severn, Bewdley (27 pegs)
1 Paul Pountney, Bell, 47-3-0 peg 4 maggot feeder and stick float meat barbel
2 Steve Jackson, Rowley, 40-8-0 peg 59 feeder meat barbel
3 D Foxall, Kidderminster DAA, 25-11-0
4 J Rivers, Tubertini Ludlow, 21-10-0
5 P Skidmore, Halesowen RBL, 20-10-0
6 P Amos, Stourport, 18-8-0

Little John Lakes Winter League (Sat)
Friar Tuck Lake (20 pegs)
1 G Kitchener, Little John, 51-2-0
2 M Crewe, Little John, 47-2-0
3 C Brown, Little John, 41-13-0
League: 
1 C Brown, 4pts
2 M Crewe, 5 (superior weight)
3 G Kitchener, 5

Long Eaton Federation Bottle Match (Sat)
Erewash Canal, Dockholme (36 pegs)
1 Dave Mayo,    Soldiers & Sailors AC, 5-13-0 peg 35 Dockholme Lock maggot 7m perch roach rudd
2 John Brockway, Long Eaton Fed, 5-1-0 Dale Avenue narrows chopped worm & caster 9m perch
3 J James, Soldiers & Sailors AC, 3-14-8
4 D Crosby, Long Eaton Fed, 3-14-0
5 D Hickling, Ilkeston, 3-12-8
6 H Tolton, Three Counties, 3-6-8

Moorlands Farm Winter Pairs (Sat)
Silver & Meadow Pools (24 pegs)
1 K Rich, Middy, 94-7-0
2 A Jackson, Rockland, 74-14-0
3 I Mills, Robin’s Timber, 72-8-0
Pairs winners: K Rich and R Brennan, 3pts

Packington Somers (Sat)
Molands Mere Pool (13 pegs)
1 D Tresigne, Packington, 44-12-0
2 C Newton, Smithy’s Angling, 34-5-0
3 I Keywood, Solihull Angling Centre, 16-7-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Beech Pool (16 pegs)
1 A Kyte, Mid-Severn Angling, 36-5-0
2 M Sherwood, Boldings, 29-10-0
3 R Allen, Oswestry, 23-15-0    

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Front Deans Pool (15 pegs)
1 I Swanson, Milo/Bait-Tech, 32-2-0
2 G Clark, Woodlands, 25-12-0
3 C Gregory, Woodlands, 20-5-0

Rookery Waters Winter Qualifier (Sat)
Magpie Lake (16 pegs)
1 A Leathers, Browning Hot Rods, 75-2-0
2 M Pollard, Matrix/Dynamite Baits/Stanjay Tackle, 69-15-0
3 J McGuire, Rib Valley Angling, 56-15-0

Sherwood Forest Fishery (Sat)
Sherwood Lake (14 pegs)
1 I Boyd, Sensas North, 25-6-0
2 D Hiley, Sensas North, 18-1-0
3 M Langton, Sherwood Forest Fishery, 15-0-0

Shrewsbury SAMC (Sat)
River Severn, Shrewsbury (30 pegs)
1 Ian Ward, Frenzee/ABC, 52-11-0 peg 42 maggot over groundbait 7m roach dace
2 Clive Wynn, Tri-Cast Weston, 52-8-0 peg 55 8m pole and bolo rod maggot roach dace
3 S Geens, Preston Innovations, 47-15-0
4 S Maher, Float Shop, 46-15-0
5 D Frost, Tri-Cast Weston Team Wales, 46-9-0
6 C Fletcher, ABC, 44-10-0

Tunnel Barn Farm Winter League (Sat)
All lakes (104 pegs)
1 Matt Bingham, Mosella, 115-13-0 High peg 46 pellet and maggot 11m and 6m F1s
2 Jason Brown, Maver Midlands Dynamite Baits, 101-8-0 Jenny’s peg 8 maggot 12m and 5m F1s carp
3 P Henrick, Marukyu, 100-2-0
4 C Hulme, Maver Gold, 98-8-0
5 J Dent, MAP/Bait-Tech, 96-0-0
5 J Pace, Matrix U5, 92-0-0
Teams: 
1 Matrix U5, 98pts
2 Maver Gold Dynamite Baits, 80 (superior weight)
3 Shakespeare Bait-Tech, 80
4 Guru, 71
5 MAP/Bait-Tech, 70
6 Yorkies, 69
League: 
1 Guru, 408pts
2 MAP/Bait-Tech, 407
3 Match Fishing Draw Bags, 356
4 Matrix U5, 346
5 Shakespeare Bait-Tech, 340

Willow Lakes (Sat)
Match lakes (15 pegs)
1 D Booker, Sutton in Ashfield, 40-0-0
2 P Morris Snr, Notts AA, 39-8-0
3 H Bossman, Stanton Hill, 37-8-0