Midlands match results for week commencing 25.07.16

MONDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Vets (Mon)
Bridge Pool (16 pegs)
1 D Whiting, Buttonhole AC, 111-6-0
2 R Teigh, Handsworth, 90-4-0
3 R Holmes, Notts, 87-1-0

Kidderminster DAA Bewdley Angling Festival 2016 (Mon)
River Severn, Bewdley (78 pegs)
1 Geoff Brierley, Willow Creek, 25-1-0 peg 50 whip and waggler maggot dace perch
2 Jez Williams, Kidderminster DAA, 23-6-0 peg 72 bomb meat and whip maggot barbel roach dace
3 B Cheese, Earlswood, 18-10-0
4 R Duke, BAS, 17-8-0
5 M Jones, Halesowen, 15-10-0

Preston Innovations Boldings Pools (Mon)
Oak & Willow Pools (16 pegs)
1 S Davies, Shrewsbury, 157-9-0
2 P Hemmings, Monkhall, 142-13-0
3 P Shaw, Boldings, 98-12-0

Tunnel Barn Farm (Mon)
Top Pool (22 pegs)
1 Chris Georgen, Sensas France, 82-15-0 peg 15 maggot 6m deck F1s roach ide skimmers
2 Pete Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 79-13-0 peg 30 pellet and paste top kit and edge F1s
3 J Johnson, Notts AA, 74-0-0
4 D Lutwyche, Hawkesbury, 66-5-0
5 V Laurent, Sensas France, 60-9-0
6 G Young, Young’s MG, 59-4-0


TUESDAY

Climax Wold View Fishery Veterans (Tues)
Silver Lake (24 pegs)
1 Tony Booth, Wold View, 94-8-0 peg 37 pellet shallow 8m F1s
2 Trevor Brewitt, Wold View, 42-12-0 peg 19
3 G Ellis, Wold View, 39-12-0
4 C Withers, Wold View, 38-8-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Tues PM)
Moat Pool (16 pegs)
1 D Whiting, Buttonhole AC, 143-2-0
2 K Richardson, Doncaster, 127-12-0
3 A Sellars, R&R Sports, 118-13-0

Moorlands Farm (Tues)
Silver Pool (14 pegs)
1 M Watson, Daiwa Gordon League, 101-10-0
2 G Clarke, Newton Angling, 77-4-0
3 B Tandy, Moorlans, 64-15-0
 
Packington Somers Vets (Tues)
Molands Mere & Siblings A & B Pools (52 pegs)
1 Keith Deaner, Packington Vets, 55-8-0 Molands Mere peg 45 Method feeder pellet carp
2 Pat Clark, Lime Tree Social, 50-4-0 Siblings B peg 5 long pole pellet carp F1s
3 J Downing, Packington Vets, 49-5-0

Sherwood Forest Fishery (Tues)     
Sherwood Lake (20 pegs)
1 Fred Bispham, Peg One Angling Centre, 111-5-0 peg 47 bomb bread and long carp 10lb
2 Dave Round, Woodhouse Angling Centre, 62-7-0 peg 53 caster 8m and maggot edge carp ide skimmers
3 C Brazier, Gateford Angling Supplies, 53-2-0
4 A Kitt, Worksop Juniors, 51-7-0
5 R Brookes, Rivendell AC, 37-8-0
6 S Richards, Woodhouse Angling Centre, 33-1-0
 
Starlets Northfield Veterans AS (Tues)
Lower Broadheath Pools, Sycamore, Old & Willow Pools (38 pegs)
1 Boz Simmonds, Northfield, 127-8-0 peg 16 Sycamore corn 8m and edge carp 8lb
2 Kevin Saxelby, Northfield, 94-12-0 peg 22 Sycamore
3 T Guise, Stourbridge, 89-15-0
 
Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
High, Jenny’s & Club Pools (50 pegs)
1 Steve Johnson, Acorn Angling, 149-8-0 High peg 30 pellet shallow 6m F1s
2 Steve Stokes, Tunnel Barn Farm Vets, 128-7-0 High peg 22 paste shallow 4m F1s
3 J Merchant, Tunnel Barn Farm Vets, 126-3-0
4 A Lynes, Banbury Gunsmiths, 112-15-0
5 D Todd, Tunnel Barn Farm Vets, 99-15-0
6 D Porter, Tunnel Barn Farm Vets, 90-8-0


WEDNESDAY

Angling Trust Veterans National Championship 2016 (Weds)
Tunnel Barn Farm, all lakes (158 pegs)
1 Kevin Folwell, Drennan/Bag ‘Em Baits, 61-300 Top peg 32 pellet short and caster shallow long F1s ide roach skimmers
2 Harry Billing, Garbolino, 49-150 Club peg 23
3 D Sixsmith, Danny Sixsmith Pole Repairs, 45-650
4 P Mason, Hereford, 45-600
5 T Watling Snr, St Neots, 42-550
6 B Greenbury, Leicester, 41-450

Climax Wold View Fishery Pole Only (Weds)
Gold Lake (18 pegs)
1 L Popham, Wold View, 111-4-0
2 D Marshall, Wold View, 87-8-0
3 F Church, Wold View, 70-0-0

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (18 pegs)
1 J Sheppard, Sensas Coleman’s Bait & Tackle, 64-2-0
2 D Pearce Jnr, Wisbech, 61-13-0
3 A Moore, Avenue Angling, 56-0-0

Evesham Championship Qualifier (Weds)
Warks Avon, Evesham (54 pegs)
1 Dean Hancox, Evesham, 17-5-0 peg 31 barbel feeder pellet
2 Rob South, Grant Albutt Angling Supplies, 15-4-0 peg 30 barbel feeder pellet and maggot
3 T Chalk, Sensas WB Clarke, 11-3-0
Qualifiers: D Hancox and D Cosnett
 
Kidderminster DAA Bewdley Angling Festival 2016 (Weds)
River Severn, Bewdley (78 pegs)
1 Jez Williams, Kidderminster DAA, 26-6-0 peg 73 feeder pellet barbel
2 Bob McAuley, Droitwich, 25-6-0 peg 32 feeder pellet and meat barbel
3 S Rowen, Kidderminster DAA, 24-11-0
4 A Patchett, Halesowen, 19-13-0
5 J Rivers, Tubertini Ludlow, 16-14-0
 
Maver Mega Match This Qualifier (Weds)
Barston Lakes (80 pegs)
1 Mark Jones, Tredegar Angling, 120-10-0 peg 18 Method feeder boilies carp 15lb skimmers
2 Jon Owen, Colney Tackle, 96-4-0 peg 124 Method feeder pellet and pellet waggler carp F1s
3 B Sharp, Preston Innovations Black Horse, 93-10-0
4 A Kinder, Maver/Marukyu, 81-8-0
5 C Simpson, Miracle Baits, 68-3-0
6 B Mason, Guru/Bag ‘Em Baits, 63-0-0
 
Moorlands Farm (Weds)
Island, Middle & Meadow Pools (16 pegs)
1 P Eden, Dave Highfield Academy, 97-10-0
2 D James, Mosella, 96-7-0
3 T Homer, Dave Highfield Academy, 95-0-0

Preston Innovations Woodland View (Tues)
Ghost Pool (16 pegs)
1 S West, Angling Direct, 122-6-0
2 C Georgen, Sensas France, 120-0-0
3 J Stone, Bilston Angling Centre, 104-8-0

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Larch & Sycamore Pools (15 pegs)
1 D Brown, Maver Midlands, 162-6-0
2 A Williams, Vespe, 131-15-0
3 B Tromans, Fiery Holes, 84-3-0    

Rookery Waters Over 60’s (Weds)
Jay Lake (14 pegs)
1 K Rayment, Ramsey, 149-2-0
2 R Pullman, Rookery, 111-2-0
3 P Holland, Rookery, 97-10-0

Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (17 pegs)
1 N Shipman, Sherwood Forest Fishery, 108-15-0
2 C Brazier, Gateford Angling Supplies, 96-12-0
3 M Langton, Sherwood Forest Fishery, 96-10-0
 
Solihull Angling Centre (Weds PM)
Packington Somers, Molands Mere Pool (20 pegs)
1 John Burchell, Packington, 128-9-0 peg 21 long pole pellet shallow F1s
2 Simon Cobb, Packington, 82-11-0 peg 44 pellet waggler carp
3 N Carless, Ridgemere AC, 78-4-0
4 L Richards, Packington, 62-10-0
 
Westwood Lakes (Weds)
Swallow Lake (21 pegs)
1 M Morgan, Westwood Lakes, 75-14-0
2 E Moyer, Westwood Lakes, 67-10-0
3 T Smith, Westwood Lakes, 62-12-0


THURSDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Vets (Thurs)
Moat Pool (34 pegs)
1 Pete Bagshaw, Barnsley Blacks, 87-9-0 peg 8 bomb pellet carp 9lb
2 Roy Toulson, Notts, 85-4-0 peg 95 pellet shallow and deck 14.5m carp 12lb
3 M Hall, Tuxford, 73-13-0
4 A Berisford, Leegem Angling, 72-11-0
5 R Holmes, Notts, 71-4-0

Janson’s Fishery (Thurs)
Match Pool (16 pegs)
1 C Spencer, Janson’s, 366-9-0
2 G Musson, Janson’s, 214-11-0
3 R Evans, Janson’s, 189-13-0
 
Manor Farm Leisure (Thurs)
Boundary Pool (18 pegs)
1 S Liston, Moaning Sods, 67-8-0
2 C Woodward, Smithy’s Angling, 61-2-0
3 N Finch, Leigh Tackle & Bait, 57-8-0
 
Moorlands Farm (Thurs)
Bank & Island Pools (16 pegs)
1 M Wentworth, Dave Highfield Academy, 202-14-0
2 P Hodge, Dave Highfield Academy, 162-9-0
3 T Ali, Dave Highfield Academy, 109-12-0

Nisa (Thurs)
Guru Makin’s Fishery, Derwent Pool (19 pegs)
1 Pete Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 95-8-0 peg 15 pellet to island and track carp
2 Kev Winfield, Leicester, 85-4-0 peg 6 pellet to island and edge carp
3 Terry Cockburn Jnr, Coalville AC, 67-6-0
4 Andy Searle, Leicester, 39-12-0
5 Terry Cockburn Snr, Coalville AC, 35-4-0
6 John Adamson, Nisa Feeders, 34-14-0

Packington Somers Vets (Thurs)
Willow, Annies & Little Geary’s Pools (38 pegs)
1 Ron Savage, Lane’s Bait, 80-13-0 peg 5 Willow pellet waggler carp F1s
2 Derek Hartshorn, Swan Baits, 80-0-0 peg 3 Willow paste 6m carp
3 D Duggan, Dams & Lock, 71-3-0

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Willow & Sycamore Pools (18 pegs)
1 D Brown, Maver Midlands, 151-12-0
2 J Hall, Middy, 146-4-0
3 C Wynn, Tri-Cast Weston, 87-5-0

Rookery Waters £1,000 Qualifier (Thurs)
Magpie Lake (16 pegs)
1 G Welton, Stanjay Tackle, 128-6-0
2 K Shellie, Hooked Newmarket, 106-0-0
3 V Easey, Stanjay Tackle, 102-14-0

Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
High, Canal & Jenny’s Pools (60 pegs)
1 Steve Stokes, Tunnel Barn Farm Vets, 147-1-0 peg 5 High pellet 6m and edge F1s
2 Johnny Merchant, Tunnel Barn Farm Vets, 139-15-0 peg 50 High pellet shallow 6m and top kit F1s
3 A Dawson, Tunnel Barn Farm Vets, 123-15-0
4 K Turner, Tunnel Barn Farm Vets, 117-15-0
5 C Constable, Tunnel Barn Farm Vets, 117-2-0
6 G Mills, Tunnel Barn Farm Vets, 105-0-0

Westwood Lakes Over 50’s (Thurs)
Falcon Lake (28 pegs)
1 Lee Gilbert, Westwood Lakes, 153-4-0 peg 41 pellet 4m and edge F1s
2 Brian Ty, Westwood Lakes, 130-13-0 peg 2
3 R Taylor, Westwood Lakes, 129-6-0
4 L Chubb, Westwood Lakes, 128-4-0


FRIDAY

Climax Wold View Fishery (Fri)
Gold Lake (14 pegs)
1 A Bryant, Wold View, 173-8-0
2 J Green, Wold View, 148-12-0
3 P Hart, Wold View, 127-8-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Fri PM)
Moat Pool (24 pegs)
1 Dave Whiting, Buttonhole AC, 146-9-0 peg 43 long pole and edge worm carp 10lb
2 Jamie Wilde, Colmic, 125-5-0 peg 58 feeder corn carp skimmers
3 D Oldham, Maltby, 82-11-0
4 M Oldfield, Woodseats Angling, 72-12-0
5 S Cook, Hallcroft, 63-14-0

Kidderminster DAA Bewdley Angling Festival 2016 (Fri)
River Severn, Bewdley (78 pegs)
1 Andy Patchett, Halesowen, 23-5-0 peg 1 feeder maggot chub
2 Barry Cheese, Earlswood, 20-13-0 peg 4 feeder pellet and stick float maggot barbel dace
3 S Rowen, Kidderminster DAA, 19-2-0
4 B Cooper, Whitchurch, 18-6-0
5 D Beecroft, Cambridge, 16-8-0
Overall result:
1 Jez Williams, Kidderminster DAA, 57-1-0
2 Steve Rowen, Kidderminster DAA, 55-5-0
3 G Brierley, Willow Creek, 52-9-0
4 B Cheese, Earlswood, 48-12-0
5 A Patchett, Halesowen, 46-11-0
6 B McAuley, Droitwich, 35-0-0

Tunnel Barn Farm (Fri)
Club Pool (15 pegs)
1 M Bingham, Mosella, 165-3-0
2 P Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 133-8-0
3 D Adey, Tunnel Barn Farm, 104-1-0


SATURDAY

Barford AA (Sat)
Warks Avon, Barford (30 pegs)
1 Craig Harrison, Attleborough, 23-9-0 peg 63 stick float and long pole maggot chub dace
2 Paul King, Sensas Portway, 23-5-0 peg 70 stick float maggot barbel chub dace
3 T Marshall, Shakespeare Bait-Tech, 20-0-0
4 I Winter, Sensas WB Clarke, 15-8-0
5 P Caswell, Sensas WB Clarke, 14-8-0
6 A Neal, Barford AA, 12-8-0

Cath Margetts Charity (Sat)
River Trent, Dunham & Torksey (124 pegs)
1 Clive Fletcher, Derby Fed, 18-7-0 peg 24 Dunham groundbait feeder worm and caster skimmers hybrids
2 Jeff Margetts, Littleport, 18-4-0 peg 25 Torksey groundbait feeder worm and caster roach skimmers hybrids
3 P Goulding, Worksop, 15-8-0
4 L Kerry, Preston Innovations, 15-4-0
5 N Atkins, Roy Truman Select, 14-9-0

Climax Wold View Fishery (Sat)
Gold Lake (10 pegs)
1 B Shepherd, Wold View, 151-4-0
2 L Popham, Wold View, 112-8-0
3 K Easton, Wold View, 98-8-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (16 pegs)
1 S Wheeler, Daiwa/Van Den Eynde, 63-0-0
2 A Moore, Avenue Angling, 60-2-0
3 C Vandervleit, Drennan/Bait-Tech, 58-7-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Pool (25 pegs)
1 Craig Jones, Marukyu, 176-12-0 peg 2 pellet shallow 14m and corn edge carp 12lb
2 Rich Teigh, Hnadsworth, 81-10-0 peg 33 maggot edge carp 15lb skimmers
3 A Sellars, R&R Sports, 79-10-0
4 L Hewison, Leegem Angling, 65-13-0
5 P Bagshaw, Barnsley Blacks, 63-10-0

Decoy Lakes (Sat)
Beastie Lake (19 pegs)
1 B Mason, Guru/Bag ‘Em Baits, 251-1-0
2 J Brooks, Middy, 248-15-0
3 T Edwards, Matrix, 227-14-0 

Drennan Manor Farm Leisure (Sat)
Island Pool (17 pegs)
1 T Winstone, Bonehill Mill, 147-0-0
2 G Waldron, Smithy’s Angling, 126-8-0
3 M Bull, Frenzee, 95-12-0

Evesham Championship Qualifier (Sat)
Warks Avon, Evesham (60 pegs)
1 Mark Newman, Worcester Tackle, 10-12-0 peg 20 long pole worm eels perch
2 Steve Townsend, Drennan Oxford, 8-2-0 peg 23
3 T Atkins, Evesham, 6-14-0
4 D Gailes-Field, 6-9-0
5 R Badham, Evesham, 5-12-0
Qualifiers: M Newman, S Blunsom and T Atkins

Larford Lakes (Sat)
Match Lake (30 pegs)
1 Andy Morley, Kiveton, 138-1-0 peg 24 pellet 6m and edge carp F1s
1 John Forster, Kiveton, 138-1-0 peg 27 pellet and paste 5m carp F1s
3 M Blackmore, Garbolino Dynamite Baits, 116-1-0
4 S Forster, Kiveton, 104-14-0
5 P Morley, Kiveton, 97-8-0
6 M Todd, Kiveton, 97-4-0 

Little John Lakes (Sat)
Maid Marion Lake (26 pegs)
1 G Bennett, MAP Mansfield, 148-8-0
2 K Parkes, Mosborough Tackle Box, 139-13-0
3 P Madeley, Little John, 133-15-0

Monkhall Fishery (Sat)
Lark Pool (11 pegs)
1 M Davidson, Monkhall/Oakengates Angling Centre, 137-15-0
2 B Stanford, Monkhall/MH Floats, 115-7-0
3 J Langford, Boldings, 82-10-0

Moorlands Farm (Sat)
Bank, Moors Island & Middle Pools (32 pegs)
1 Chris Hill, Mosella, 152-11-0 peg 5 Bank pellet 13m carp F1s skimmers
2 Rob Brennan, Stourport, 125-5-0
3 C Pace, Colin Pace Academy, 113-9-0
4 P Rice, Mosella, 109-15-0
5 D Highfield, Dave Highfield Academy, 106-8-0
6 I Wood, Moorlands, 90-8-0

Nisa Feedermaster King of the Yare (Sat)
River Yare, Langley - Claxton (78 pegs)
1 Brian Weavers, Sportsman’s, 65-8-0 peg 61 Beauchamp Arms groundbait feeder worm and maggot bream 4lb skimmers
2 Paul Hudson, Deben, 59-4-0 peg 124 Langley groundbait feeder worm bream skimmers
3 N Larkin, Nisa Feeders, 57-2-0
4 D Davies, Drennan/Van Den Eynde, 52-6-0
5 W Anderson, Daiwa Angling Direct, 52-0-0
6 R Finch, Deben, 51-8-0 

Packington Somers (Sat)
Geary’s Level Pool (28 pegs)
1 B Rowlands, Packington, 69-5-0
2 G Lakin, Fishing Lodge, 61-13-0
3 D Duggan, Dams & Lock, 54-15-0 

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Willow Pool (16 pegs)
1 P Hemmings, Monkhall, 114-14-0
2 M Stobbs, Oakengates Angling Centre, 90-15-0
3 R Johnson, Boldings, 86-7-0

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Back Deans Pool (16 pegs)
1 C Vallender, Lobby’s Tackle, 179-2-0
2 T Weaver, Woodlands, 86-4-0
3 A Pollard, Daiwa Gordon League, 84-6-0

Rookery Waters £1,000 Qualifier (Sat)
Magpie Lake (20 pegs)
1 Steve Freeman, Bag ‘Em Baits, 217-11-0 peg 17 edge maggot corn worm carp 12lb
2 Tony Dawson, Bait-Tech, 205-0-0 peg 34 long pole pellet shallow and maggot edge carp 9lb
3 G Butler, Tackle & Bates, 194-8-0
4 G Welton, Stanjay Tackle, 161-10-0
5 W Shepherd, Tackle & Bates, 157-10-0
6 T McGregor, Tackle & Bates, 151-10-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
House Pool (20 pegs)
1 M Bingham, Mosella, 204-11-0
2 P Black, Milo, 177-6-0
3 P Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 127-12-0

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (18 pegs)
1 T Marshall, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 120-12-0
2 T Booker, Mansfield, 117-0-0
3 C Veasey, Mansfield, 100-4-0 


SUNDAY

Climax Wold View Fishery (Sun)
Silver Lake (12 pegs)
1 S Fields, Drennan Barnsley Blacks, 118-8-0
2 B Burnett, Wold View, 49-4-0
3 G Burks, Wold View, 48-0-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (21 pegs)
1 D Pearce Jnr, Wisbech, 121-6-0
2 J Barrowman, PW Angling, 79-4-0
3 J Sheppard, Sensas Coleman’s Bait & Tackle, 67-12-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat & Reed Pools (45 pegs)
1 Les Marshall, Barnsley Bait Co, 242-12-0 peg 28 Reed pellet shallow 14m and edge carp 5lb
2 Jason Thomas, Mansfield, 157-6-0 peg 2 Moat pellet shallow 16m and corn and pellet edge carp 12lb
3 N Vernon, Gainsborough, 156-14-0
4 P Miles, Doncaster, 147-10-0
5 A Whitehouse, Scunthorpe, 133-12-0

Decoy Lakes (Sun)
Yew Lake (16 pegs)
1 S Godfrey, Decoy, 193-9-0
2 A Major, Wensum Valley Angling, 184-5-0
3 M Wiles, Wensum Valley Angling, 178-6-0

Drennan Coors AC Trent Masters (Sun)
River Trent, Burton-on-Trent (69 pegs)
1 Harvey Clapham, Coors AC, 14-9-0 peg 5 Andressy waggler and bolo rod maggot roach
2 Mick Cobb, Fishermania, 13-13-0 peg 30 golf course waggler and whip maggot roach dace perch
3 T Marshall, Shakespeare Bait-Tech, 13-12-0
4 M Halksworth, DH Angling, 12-12-0
4 J Fell, Coors AC, 12-12-0
Qualifiers: M Cobb, S Ashby, A White, R Reynolds, D Limbert, P Salt and J Fell

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Island Pool (18 pegs)
1 Jason Morris, Stratford Fishing & Outdoors, 132-8-0 peg 13
2 Mark Hemming, Lodge Park, 84-10-0 peg 9
3 N McKinnon, Preston Innovations, 64-0-0
4 N Dean, Oxford, 62-8-0
5 D Stratfull, Oakfield, 58-10-0

Division Two National Practice (Sun)
Birmingham/Fazeley Canal (42 pegs)
1 John Waples, Midland Angling Supplies, 6-11-0 peg 145 long pole pinkie and caster roach skimmers
2 Dave Williams, Matrix Halifax, 6-10-3
3 J Johnson, Measham, 6-6-6
4 T Yearby, Dams & Lock, 5-13-12
5 S Mottram, Drennan NW, 4-14-14
6 P Hallwood, Measham, 4-12-4 

Larford Lakes (Sun)
Specimen Lake (32 pegs)
1 Steve Forster, Kiveton, 181-4-0 peg 24 pellet waggler and meat edge carp 16lb
2 Mick Dewhurst, Ted Carter Preston, 143-7-0
3 A Morley, Kiveton, 142-8-0
4 A Scotthorne, Drennan, 128-5-0
5 A Tate, Larford, 123-13-0
6 J Forster, Kiveton, 116-11-0 

Matrix Commercial Championships (Sun)
Meadowlands Fishery (50 pegs)
1 Neil Carless, Ridgemere AC, 146-8-0 peg 18 Lambsdown pellet waggler and long pole pellet shallow carp 13lb
2 Steve Daley, Ridgemere AC, 123-10-0 peg 52 Lambsdown long pole pellet shallow carp 12lb
3 A Inglesant, Lane’s Bait, 119-4-0
4 P Terry, Ridgemere AC, 114-0-0
League: 
1 Adam Wakelin, Preston Innovations, 3pts
2 Steve Daley, Ridgemere AC, 5
3 N Carless, Ridgemere AC, 6

Monkhall Fishery (Sun)
Hawk Pool (11 pegs)
1 C Jones, Monkhall, 115-10-0
2 A Jones, Black Country Misfits, 113-14-0
3 K Hayes, Monkhall, 86-9-0

Moorlands Farm (Sun)
Meadow & Moors Pools (18 pegs)
1 D James, Mosella, 164-13-0
2 D Johnson, Steven’s Tackle, 136-0-0
3 C Hill, Mosella, 124-3-0 

Packington Somers (Sun)
Siblings A & B Pools (16 pegs)
1 K Folwell, Drennan/Bag ‘Em Baits, 49-5-0
2 M Hatchard, Shakespeare Bait-Tech, 47-9-0
3 C Chapman, Packington, 44-5-0 

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Sycamore & Larch Pools (27 pegs)
1 Kevin Melville, Shrewsbury, 92-5-0 Sycamore peg 24 maggot shallow 13m carp 7lb barbel
2 Harry Colley, Boldings, 90-4-0 Larch peg 2 pellet corn meat edge carp 8lb
3 R Johnson, Boldings, 79-5-0
4 P Ricketts, New Willenhall, 76-9-0

Preston Innovations Feedermasters Qualifier (Sun)
River Yare, Langley - Claxton (50 pegs)
1 Andy Moss, Browning Hot Rods, 21-4-0 peg 63 groundbait feeder worm maggot bream skimmers
2 Simon Willsmore, Drennan/D&A Tackle, 19-12-0 peg 119 groundbait feeder maggot roach
3 D Botley, Daiwa Angling Direct, 15-8-0
4 P Udell, Maver Cardinals, 14-15-0
5 L Lekstucis, 14-2-0
6 D Davies, Drennan/Van Den Eynde, 13-5-0
Qualifiers: A Moss, L Lekstucis and S Willsmore

Preston Innovations Woodland View (Sun)
Arles & High Pools (20 pegs)
1 Chris Newton, Smithy’s Angling, 229-9-0 peg 16 Arles dead maggot 6m and edge carp 10lb F1s skimmers tench
2 Martin Pritchard, Bilston Angling Centre, 123-12-0 peg 8 Arles
3 J Newton, Smithy’s Angling, 122-3-0
4 S Smith, Smithy’s Angling, 107-0-0

Team Championship Qualifier (Sun)
Warks Avon, Evesham (70 pegs)
1 Tim Biddle, Worcester, 6-0-0 peg 67 long pole worm and pinkie perch eels roach
2 Ed Warren, Kamasan Starlets, 5-13-0 peg 1
3 D Hughes, Sensas Black Country, 5-7-0
4 J Holloway, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 4-14-0
5 G Cooper, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 4-10-0
Teams:
1 Drennan Leicester Sensas, 53pts
2 Kamasan Starlets, 52  
3 Sensas Black Country, 51 (16-7-0)
4 Matrix Dynamite Baits Trentmen, 51 (15-11-0) 
5 Allen’s Tackle, 51 (15-7-0) 
6 Drennan Oxford, 46

Trent Individual League (Sun)
River Trent, Dunham & North Clifton (32 pegs)
1 John Small, Lincoln Whisby, 22-7-0 peg 12 Dunham groundbait feeder maggot roach and a 5lb barbel
2 Wayne Bartholomew, Bait-Tech/Nu Fish, 16-7-0 peg 18 North Clifton groundbait feeder maggot roach
3 J Hackney, Lincoln, 14-3-0
4 C Elsom, Lincs County, 12-8-0
5 A Ogilvie, Sensas Mark One, 11-10-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
Extension Pool (22 pegs)
1 J Edwards, Guru, 219-12-0
2 M Bingham, Mosella, 164-6-0
3 L Whetton, Mosella/Tunnel Barn Farm, 164-3-0

Westwood Lakes (Sun)
Swallow Lake (14 pegs)
1 R Wells, Westwood Lakes, 130-0-0
2 A Freeman, GOT Baits, 65-4-0
3 B Strowlger, Westwood Lakes, 63-6-0