Midlands match results for week commencing 18.07.16

MONDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Vets (Mon)
Bridge Pool (14 pegs)
1 D Farr, Ollerton, 99-14-0
2 S Taylor, Rotherham, 92-10-0
3 P Schoof, Hallcroft, 74-0-0

Preston Innovations Boldings Pools (Mon)
Beech & Hawthorn Pools (25 pegs)
1 Dave Pritchard, Boldings, 111-9-0 Beech peg 5 maggot edge carp 8lb skimmers
2 Tony Woolaston, Fatty’s Baits, 102-2-0    Beech peg 15 maggot and corn 5m and edge carp 6lb
3 C Wright, ABC, 84-11-0    
4 M Jameson, Boldings, 80-12-0    


TUESDAY

Climax Wold View Fishery Veterans (Tues)
Gold Lake (25 pegs)
1 Steve Southern, Wold View, 92-4-0 peg 22 bomb and meat or pellet carp 8lb
2 Nev Fisher, Wold View, 88-0-0 peg 10
3 T Brewitt, Wold View, 58-0-0
4 T Booth, Wold View, 57-4-0

Moorlands Farm (Tues)
Bank & Island Pools (13 pegs)
1 G Reynolds, Dave Highfield Academy, 177-7-0
2 S Harris, JMR Tackle, 87-7-0
3 T Stead, Maver West Midlands Police, 83-0-0

Preston Innovations Woodland View (Tues)
Hay & Barley Pools (16 pegs)
1 J May Snr, Bilston Angling Centre, 120-0-0
2 J May Jnr, Bilston Angling Centre, 96-14-0
3 C Georgen, Sensas France, 95-14-0

Sherwood Forest Fishery (Tues)
Sherwood Lake (20 pegs)
1 Andy Lakey, Worksop Angling Supplies, 69-10-0 peg 55 long pole pellet deck and shallow carp 5lb skimmers
2 Steve Richards, Sherwood Forest Fishery, 45-15-0 peg 41
3 Fred Bispham, Peg One Angling Centre, 40-9-0
4 Russell Brookes, Rivendell AC, 36-7-0
jt5 D Sellers and A Nowakowski, both Sherwood Forest Fishery, both 28-0-0
 
Starlets Northfield Veterans AS (Tues)
Preston Innovations Woodland View, High & Arles Pools (39 pegs)
1 Brian Larner, King’s Norton, 79-2-0 peg 35 High pellet 5m dead maggot edge carp 8lb
2 Clive Murray, Northfield, 77-2-0
3 E Foster, King’s Norton, 72-12-0 

Starlets Packington Somers Vets (Tues)
Geary’s Level, Little Geary’s & Grats Pools (56 pegs)
1 Ron Savage, Lane’s Bait, 86-6-0 peg 23 Geary’s Level corn 13m and edge carp
2 John McGann, Packington Vets, 68-5-0 peg 23 Little Geary’s long pole pellet F1s
3 B Calcott, Packintgton Vets, 56-15-0
4 K Deaner, Packington Vets, 56-0-0
 
Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
Top & Bottom Pools (30 pegs)
1 Kev Folwell, Drennan/Bag ‘Em Baits, 78-9-0 Top peg 24 caster shallow 6m ide F1s
2 Dave Chapman, Swan Baits, 71-15-0 Top peg 21 paste 4m F1s
3 J Berry, Swan Baits, 63-15-0
4 J Merchant, Tunnel Barn Farm Vets, 61-13-0
5 T Lancaster, GOT Baits, 60-0-0
6 R Allum, Tunnel Barn Farm Vets, 56-10-0


WEDNESDAY

Climax Wold View Fishery Pole Only (Weds)
Silver Lake (15 pegs)
1 M Pillay, MAP/Old Ghost, 67-4-0
2 D Marshall, Wold View, 66-0-0
3 B Shepherd, Wold View, 56-0-0

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (14 pegs)
1 J Barrowman, PW Angling, 82-3-0
2 D Pearce Jnr, Wisbech, 64-4-0
3 T Hall, Chestnut Pool, 61-12-0

Evesham Championship Qualifier (Weds)
Warks Avon, Evesham (45 pegs)
1 Owen Robinson, Evesham Youth, 9-4-0 peg 56 pole worm perch eels
2 Gary Seadon, Ferrymen, 9-0-0 peg 62
3 T Chalk, Sensas WB Clarke, 8-14-0
 
Moorlands Farm (Weds)
Meadow Pool (18 pegs)
1 Steve Tanner, Moorlands, 110-15-0 peg 35 pellet 13m carp F1s
2 Dave James, Mosella, 86-14-0 peg 3 pellet shallow 12m and paste edge carp F1s
3 S Julian, Moorlands, 86-3-0

Nisa (Weds)
Guru Makin’s Fishery, Lake 2 (18 pegs)
1 D Hipkiss, Ridgemere AC, 112-12-0
2 C Birch, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 72-12-0
3 W Greenfield, Manchester AC, 59-4-0

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Sycamore Pool (15 pegs)
1 C Wright, ABC, 80-0-0
2 D Pritchard, Boldings, 68-3-0
3 S Owen, Monkhall, 66-2-0
 
Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (18 pegs)
1 Nigel Shipman, Sherwood Forest Fishery, 83-2-0 peg 24 pellet 13m and 5m carp 6lb
2 Steve Shepherd, Gateford Angling Supplies, 64-7-0 peg 27 long pole pellet carp 7lb
3 M Langton, Sherwood Forest Fishery, 61-12-0
4 S Storey, Gateford Angling Supplies, 61-1-0
5 C Brazier, Gateford Angling Supplies, 56-0-0
 
Solihull Angling Centre (Weds PM)
Packington Somers, Molands Mere Pool (15 pegs)
1 N Carless, Ridgemere AC, 89-6-0
2 L Richards, Packington, 79-0-0
3 D Tresigne, Packington, 56-4-0
 
Tunnel Barn Farm (Weds)
Jenny’s Pool (15 pegs)
1 A Harper, Mosella, 72-3-0
2 A Williams, Marukyu, 71-14-0
3 B Zimmerman, Hand Tied Hooks & Floats, 62-13-0


THURSDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Vets (Thurs)
Bridge & Croft Pools (31 pegs)
1 Lee Hewison, Leegem Angling, 96-2-0 Croft peg 0 pellet shallow 14m and waggler carp 8lb
2 Roger Holmes, Notts, 79-12-0 Bridge peg 41 long pole pellet shallow and deck carp skimmers
3 P Tatley, Mansfield, 73-13-0
4 P Bagshaw, Barnsley Blacks, 62-9-0
5 P Fisher, Retford, 61-10-0

Manor Farm Leisure (Thurs)
Island Pool (10 pegs)
1 C Coleman, Manor Farm Leisure, 92-8-0
2 M Davies, Ridgemere AC, 71-0-0
3 P Smith, Throckmorton, 62-0-0
 
Moorlands Farm (Thurs)
Silver Pool (13 pegs)
1 M Watson, Daiwa Gordon League, 174-8-0
2 T Stead, Maver West Midlands Police, 125-9-0
3 C Pace, Colin Pace Academy, 65-2-0

Nisa (Thurs)
Guru Makin’s Fishery, Snake & Reptile Lakes (20 pegs)
1 Paul Reynolds, Alvechurch Fisheries, 87-6-0 peg 17 Reptile corn edge carp 9lb
2 Baz Smithson, Team Makin’s, 82-4-0 peg 5 Snake maggot edge carp 6lb
3 T Cockburn Snr, Coalville AC, 76-6-0
4 C Armes, Belgrave AC, 74-10-0
5 J Adamson, Nisa Feeders, 61-0-0
6 F Didio, Burton-Upon-Trent, 54-14-0
 
Packington Somers Vets (Thurs)
Geary’s Level & Siblings A & B Pools (39 pegs)
1 Phil Barron, Packington Vets, 97-10-0 peg 31 Geary’s Level bomb pellet carp
2 Dave Duggan, Dams & Lock, 62-8 peg 9 Geary’s Level long pole worm skimmers crucians
3 B Overton, Packington Vets, 54-13-0
4 R Quinney, Packington Vets, 53-6-0

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Larch & Willow Pools (16 pegs)
1 P Hemmings, Monkhall, 136-8-0
2 C Wynn, Tri-Cast Weston, 102-11-0
3 A Naylor, Oakengates Angling Centre, 82-8-0    
 
Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
Extension, House, Top & New Pools (65 pegs)
1 Alan Dawson, Tunnel Barn Farm Vets, 136-6-0 peg 25 Extension pellet shallow and deck 6m F1s
2 John Berry, Tunnel Barn Farm Vets, 131-4-0 peg 19 New pellet shallow 6m F1s
3 R Davies, Tunnel Barn Farm Vets, 96-3-0
4 A Higgs, Tunnel Barn Farm Vets, 93-8-0
5 S Stokes, Tunnel Barn Farm Vets, 91-12-0
6 B Eade, Tunnel Barn Farm Vets, 73-4-0


FRIDAY

Daiwa Hallcroft Fishery (Fri PM)
Moat Pool (20 pegs)
1 Dave Whiting, Buttonhole AC, 160-14-0 peg 67 worm edge carp 14lb
2 Steve Taylor, Rotherham, 95-13-0 peg 59 long pole banded pellet shallow carp 9lb
3 P Schoof, Hallcroft, 82-7-0
4 A Whitehouse, Scunthorpe, 81-15-0
5 J Dye, Sheffield, 77-7-0


SATURDAY

Angling Trust RiverFest Qualifier (Sat)
River Trent, North Clifton, Dunham & Laughterton (60 pegs)
1 Tom Noton, Chesterfield, 15-6-0 peg 7 Laughterton groundbait feeder worm caster roach, hybrids, perch, skimmers
2 John Hughes, 14-15-0 Laughterton groundbait feeder worm caster roach, hybrids, perch, skimmers
3 J Small, Lincoln Whisby, 10-8-0
4 R Wakenshaw, Lincoln Whisby, 9-8-0
Qualifiers: R Wakenshaw, T Marshall and T Noton

Climax Wold View Fishery (Sat)
Gold Lake (15 pegs)
1 L Popham, Wold View, 116-4-0
2 R Jacklin, Hull, 113-4-0
3 D Marshall, Wold View, 82-0-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (11 pegs)
1 J Barrowman, PW Angling, 88-4-0
2 L Coomber, Cross Drove, 88-0-0
3 D Pearce Jnr, Wisbech, 81-15-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Pool (18 pegs)
1 D Oldham, Maltby, 240-4-0
2 L Marshall, Barnsley Bait Co, 149-3-0
3 N Watson, Louth, 137-9-0

Evesham Championship Qualifier (Sat)
Warks Avon, Evesham (70 pegs)
1 Trevor Chalk, Sensas WB Clarke, 11-4-0 peg 11 long pole hemp and worm perch roach
2 Darren Davies, Drennan/Van Den Eynde, 10-1-0 peg 36
3 D Partridge, Bailey’s of Warwick, 9-12-0
4 P Jackson, Ferrymen, 8-8-0
5 M Buchwalder, Preston Innovations, 8-4-0
Qualifiers: D Partridge, D Davies and A Bruton

Kidderminster DAA (Sat)
River Severn, Bewdley (36 pegs)
1 Dave Foxall, Kidderminster DAA, 21-1-0 peg 52 stick float and whip maggot dace perch roach
2 Steve Rowen, Kidderminster DAA, 19-14-0 peg 31 feeder pellet barbel
3 S Pierrepoint, Sensas WB Clarke, 19-6-0
4 G Brierley, Willow Creek, 16-2-0

Little John Lakes (Sat)
Robin Hood Lake (23 pegs)
1 G Westwater, Bag ‘Em Baits, 121-14-0
2 R Evans, Little John, 111-13-0
3 B Holmes, Dynamite Baits, 96-5-0

Manor Farm Leisure (Sat)
Island Pool (11 pegs)
1 C Telling, Colmic, 111-8-0
2 L Dennick, Colmic, 101-0-0
3 N McKinnon, Preston Innovations, 89-12-0

Moorlands Farm Tony Parker Memorial (Sat)
Meadow, Bank & Moors Pools (26 pegs)
1 K Rich, Middy, 152-2-0
2 C Hill, Mosella, 118-0-0
3 M LeFevre, Moorlands Gold, 103-15-0

Nisa Feedermasters King of the Yare (Sat)
River Yare, Langley - Claxton (58 pegs)
1 John Coote, Breakaway Tackle, 41-12-0 peg 146 Langley groundbait feeder worm and maggot bream skimmers
2 Brian Weavers, Sportsman’s, 28-3-0 peg 112 groundbait feeder maggot skimmers
3 R Hubbard, Daiwa Angling Direct, 27-4-0
4 J Taylor, Sensas Mark One, 26-0-0
5 G Carter, Sudbury, 25-8-0
6 P Hudson, Deben, 22-8-0 

Notts Fed (Sat)
River Trent, Radcliffe (20 pegs)
1 T Marshall, Shakespeare Bait-Tech, 19-12-0
2 S Hemmingray, Drennan, 10-12-0
3 N Bull, Starlets, 10-2-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Sycamore & Willow Pools (18 pegs)
1 A Williams, Vespe, 114-4-0
2 D Brown, Maver Midlands, 108-3-0
3 S Barber, Maver Midlands, 89-8-0

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Hay & Barley Pools (18 pegs)
1 A Pollard, Daiwa Gordon League, 168-8-0
2 A Christie, Woodlands, 158-4-0
3 C Vallender, Gloucester, 101-0-0

Tidal Trent Individual League (Sat)
River Trent, North Clifton (39 pegs)
1 Tom Pickering, Preston Innovations, 24-9-0 peg 18 North Clifton groundbait feeder maggot and worm skimmers bream
2 Alistair Ogilvie, Sensas Mark One, 21-12-0
3 T Barker, Shakespeare Bait-Tech, 15-6-0
4 K Clifton, Lincs County, 14-6-0 

Tunnel Barn Farm (Sat)
Extension Pool (20 pegs)
1 C Cameron, Middy/Old Ghost, 137-13-0
2 L Whetton, Mosella/Tunnel Barn Farm, 110-13-0
3 B Runcorn, Garbolino, 94-12-0 

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (15 pegs)
1 T Booker, Mansfield, 133-0-0
2 T Marshall, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 89-4-0
3 A Birkin, Phil’s Tackle & Bait, 87-0-0


SUNDAY

Browning Lifestyle Summer League (Sun)
Shropshire Union Canal (70 pegs)
1 Steve Dudley, Sensas Black Country, 21-15-0 peg D3 long pole caster roach skimmers and a 10lb carp
2 Neil Turner, Wolves AA, 17-4-14 peg A6 long pole chopped worm and caster chub
S Hurst, Warrington, 14-15-6
4 P Turner, Wolves AA, 12-6-0
5 J Cunningham, Shakespeare Bait-Tech, 10-12-12
6 S Nickless, Sensas Black Country, 10-8-8
Teams: 
1 Wolves AA, 21pts
2 Shakespeare Bait-Tech, 26
League: 
1 Shakespeare Bait-Tech, 77pts
2 Wolves AA, 86
3 Browning Lifestyle Red, 90

Climax Wold View Fishery (Sun)
Gold Lake (12 pegs)
1 S Fields, Drennan Barnsley Blacks, 192-4-0
2 M Rodger, Mosella/Bag ‘Em Baits, 152-12-0
3 B Shepherd, Wold View, 143-4-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (27 pegs)
1 Glen Burden, Cross Drove, 87-10-0 peg 23 corn and meat 13m carp 12lb F1s 4lb
2 Rob Heath, Chestnut Pool, 77-14-0 peg 69 pellet and meat 13m carp 10lb F1s skimmers
3 S Greatbatch, matchfloat.com, 73-3-0
4 M Pollard, Matrix/Stanjay Tackle, 70-14-0
5 R Bond, Maver Image, 64-6-0
6 D Pearce Jnr, Wisbech, 62-1-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat Pool (42 pegs)
1 Daz Oldham, Maltby, 180-6-0 peg 6 long pole pellet and corn carp 12lb
2 Steve Clark, Mansfield, 125-7-0 peg 68 bomb pellet and maggot and worm edge carp skimmers
3 R Teigh, Handsworth, 110-7-0
4 J Wilde, Colmic, 109-9-0
5 J Skipper, Gainsborough, 107-7-0

Decoy Lakes (Sun)
Oak Lake (12 pegs)
1 S Godfrey, Decoy, 241-9-0
2 J Brooks, Middy, 238-8-0
3 B Townsend, Matrix, 199-14-0 

Larford Lakes (Sun)
Specimen Lake (33 pegs)
1 Dan Hull, Dynamite Baits, 164-5-0 peg 66 pellet waggler carp 12lb
2 N McKinnon, Preston Innovations, 156-6-0
3 M Bull, Frenzee, 129-11-0
4 S Poynton, Larford, 113-1-0
5 M Skidmore, Maver, 103-11-0
6 S Stemson, Fatty’s Baits, 97-13-0 

Manor Farm Leisure (Sun)
Middle Pool (12 pegs)
1 S Partington, Arthur’s Angling Supplies, 131-0-0
2 M Hemming, Lodge Park, 108-8-0
3 J Bate, Manor Farm Leisure, 93-0-0

Monkhall Fishery (Sun)
Hawk Pool (15 pegs) 
1 M Dawes, Drennan NW, 147-12-0
2 C Jones, Monkhall, 134-1-0
3 A Rowbottom, ABC, 116-12-0 

Moorlands Farm (Sun)
Island & Middle Pools (18 pegs)
1 C Hill, Mosella, 117-5-0
2 P Bailey, Old Ghost, 108-11-0
3 M Watson, Daiwa Gordon League, 95-12-0

Packington Somers (Sun)
Molands Mere Pool (22 pegs)
1 L Richards, Packington, 91-0-0
2 D Duggan, Dams & Lock, 88-12-0
3 P Canning, Frenzee, 63-14-0 

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Oak & Sycamore Pools (19 pegs)
1 D Emlyn, Oakengates Angling Centre, 84-3-0
2 D Hailey, Boldings, 80-6-0
3 S Doodson, Maver Midlands, 75-12-0

Preston Innovations Woodland View (Sun PM)
Front Deans Pool (16 pegs)
1 R Street, Smithy’s Angling, 96-0-0
2 C Newton, Smithy’s Angling, 92-12-0
3 J Newton, Smithy’s Angling, 87-2-0

Reepham Fishery (Sun)
Match Lake (16 pegs)
1 W Martin, Matrix/Van Den Eynde/Wensum Valley Angling, 208-6-0
2 D Brydon, Matrix Wensum Valley Angling, 198-10-0
3 M Wiles, Matrix Wensum Valley Angling, 179-0-0

Sensas Soar Masters (Sun)
River Soar, Sutton Bonnington (37 pegs)
1 Clive Lloyd, Midland Angling Supplies, 10-0-0 peg 82 long pole pinkie and caster 6m tench roach perch chublets
2 Joe Oakes, Middy, 8-1-0 peg 84 long pole pinkie and worm 8m perch roach
3 G Powell, Maver, 5-1-0
4 J Fell, Midland Angling Supplies, 4-14-0
5 S Timson, Bennett’s Bait and Tackle, 4-13-0
6 L Bennett, Midland Angling Supplies, 4-10-0
Qualifiers: C Lloyd, G Powell, S Timson, J Freeborn and I Sharratt

Tunnel Barn Farm (Sun)
New Pool (17 pegs)
1 P Black, Team Milo, 245-6-0
2 A Mansfield, MAP, 216-3-0
3 C Cameron, Middy/Old Ghost, 152-11-0

Westwood Lakes (Sun)
Falcon Lake (13 pegs)
1 M Cree, Dynamite Baits, 271-8-0
2 M Stamp, Preston Innovations, 229-10-0
3 G Cooper, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 204-0-0

Wychavon Championship Qualifier (Sun)
Warks Avon, Evesham (60 pegs)
1 Jamie Robbins, Shakespeare Bait-Tech, 10-13-0 peg 1 pole worm tench eels perch
2 Richie Reynolds, Daiwa Dorking, 10-8-0 peg 38
3 A Baines, Evesham, 8-0-0
4 T Davis, Gloucester, 7-14-0
5 I Shepherd, Daiwa Gordon League, 7-0-0
Qualifiers: J Robbins, N Young and A Baines