Midlands match results for week commencing 12.07.16

MONDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Vets (Mon)
Bridge Pool (15 pegs)
1 R Holmes, Notts, 90-15-0
2 P Schoof, Hallcroft, 54-12-0
3 D Sewell, James Maude AC, 48-10-0

Preston Innovations Boldings Pools (Mon)
Sycamore Pool (14 pegs)
1 M Eggerton, Oakengates Angling Centre, 119-12-0
2 O Boswell, Boldings, 59-14-0
3 C Foster, Boldings, 57-3-0   

Tunnel Barn Farm (Mon)
Jenny’s Pool (18 pegs)
1 Alex Harper, Mosella, 111-8-0 peg 8 pellet 11m and edge F1s
2 Dennis Lutwyche, Hawkesbury, 91-7-0 peg 2 Method feeder pellet island and edge F1s
3 R Poulter, Tunnel Barn Farm, 80-9-0
4 D Callaghan, Measham Redfins, 72-11-0
5 P Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 64-7-0
6 J Johnson, Notts AA, 59-13-0


TUESDAY

Climax Wold View Fishery Veterans (Tues)
Canal & Bronze Lakes (21 pegs)
Canal Lake
1 Alex Lovsley, Wold View, 36-8-0 peg 12 Canal meat 6m carp 6lb
2 Mick Toyne, Wold View, 34-4-0 peg 20 Canal
3 Graham Ellis, Wold View, 27-12-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Tues PM)
Moat Pool (14 pegs)
1 P Schoof, Hallcroft, 133-4-0
2 A Berisford, Leegem Angling, 131-15-0
3 D Oldham, Maltby, 108-7-0

Moorlands Farm (Tues)
Silver Pool (10 pegs)
1 G Reynolds, Dave Highfield Academy, 117-4-0
2 R Kings, Mosella, 100-5-0
3 B Tandy, Moorlands, 81-4-0

Preston Innovations Woodland View (Tues)
Back Deans Pool (14 pegs)
1 P Shergold, Bilston Angling Centre, 83-0-0
2 J May Snr, Bilston Angling Centre, 71-0-0
3 S Lawrence, WMT, 62-1-0

Sherwood Forest Fishery (Tues)
Sherwood Lake (14 pegs)
1 C Brazier Gateford Angling Supplies, 98-2-0
2 R Brookes Rivendell AC, 33-8-0
3 S Richards Sherwood Forest Fishery, 33-1-0

Starlets Northfield Veterans AS (Tues)
Moorlands Farm, Meadow & Moors Pools (31 pegs)
1 Len Evans, Kidderminster, 81-12-0 peg 17 Meadow pellet 6m and edge carp 12lb
2 Mel Salter, Bromsgrove, 75-14-0 peg 48 Meadow
3 D Twigg, Malvern, 72-6-0

Starlets Packington Somers Vets (Tues)
Molands Mere & Siblings A & B Pools (44 pegs)
1 Ron Savage, Lane’s Bait, 66-5-0 peg 7 Siblings A long pole maggot carp F1s
2 Bob Calcott, Packington Vets, 63-9-0 peg 19 Siblings A long pole pellet carp F1s
3 Pat Clark, Lime Tree Social, 62-4-0
4 Derek Hartshorn, Swan Baits, 42-10-0

Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
New & Extension Pools (37 pegs)
1 Kev Folwell, Drennan/Dynamite Baits, 144-3-0 Extension peg 19 caster shallow 6m F1s
2 Alan Lynes, Banbury Gunsmiths, 136-14-0 Extension peg 1 pellet shallow 4m F1s
3 D Chapman, Swan Baits, 126-13-0
4 J Merchant, Tunnel Barn Farm Vets, 114-4-0
5 P Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 109-0-0
6 S Johnson, Acorn Angling, 108-4-0


WEDNESDAY

Climax Wold View Fishery Pole Only (Weds)
Gold Lake (17 pegs)
1 A Bryant, Wold View, 142-8-0
2 B Shepherd, Wold View, 109-4-0
3 S Watson, Wold View, 78-0-0

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (13 pegs)
1 J Heaps, Poplett’s, 110-4-0
2 J Gill, Norwich, 92-14-0
3 T Watling Snr, St Neots, 83-10-0

Evesham Championship Qualifier (Weds)
Warks Avon, Evesham (48 pegs)
1 Ian Patrick, Barford AA, 14-13-0 peg 35
2 Richie Reynolds, Bait-Tech, 12-0-0 peg 31
3 P Morris, Sensas WB Clarke, 9-14-0
jt4 S Reidy, Sensas WB Clarke and I Shepherd, Daiwa Gordon League, both 8-12-0

Middy Baggin’ Machine Summer Series (Weds)
Lakeview Fishery, Marina & Serpent Pools (21 pegs)
1 Ken Daws, Sensas, 92-1-0 peg 17 Serpent pellet 13m F1s skimmers
2 Bob Greenbury, Leicester, 71-13-0 peg 10 Serpent
3 A Searle, Lakeview Select, 65-15-0
4 C Sutton, Lakeview Select, 65-7-0
5 D White, Lakeview Select, 63-13-0
6 S Huggins, Drennan/Dynamite Baits, 48-10-0

Moorlands Farm (Weds)
Meadow Pool (18 pegs)
1 Sid Julian, Moorlands, 134-4-0 peg 35 pellet corn 4m and edge carp F1s
2 Alan Evans, Dave Highfield Academy, 114-3-0 peg 27 pellet 13m carp F1s
3 R Phillips, Dave Highfield Academy, 103-8-0

Newark Fed (Weds)
River Trent, Sheldon’s & East Stoke (16 pegs)
1 T Moroz, Chesterfield, 17-0-0
2 A Starkey, Mill Tackle, 16-11-0
3 M Nicholson, Collingham, 14-14-0
4 G Turner, 12-11-0
5 P Salt, Newark, 11-6-0
6 P Pettner, Newark, 9-15-0

Nisa (Weds)
Guru Makin’s Fishery, Lake 2 (15 pegs)
1 C Birch, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 106-8-0
2 J Adamson, Nisa Feeders, 53-4-0
3 C Fowkes, Browning Central, 48-10-0

Old Ghost UK Angling Championships (Weds)
Boddington Reservoir (80 pegs)
1 Alex Dockery, Lindholme, 142-0-0 peg 107 Method feeder pellet carp 11lb
2 Andy Power, Preston Innovations, 134-6-0 peg 97 Method feeder and pellet waggler carp 8lb
3 R Taylor, Daiwa Dorking, 119-2-0
Section winners:
A Damien Brierley 75-8-0
B Jason Brown, 65-0-0
C Ady Hull, 34-10-0
D Mark Fox, 66-0-0
E Joe Wheeldon, 63-12-0
F Steve Cooke, 81-9-0
G Jason LeBosquet, 98-2-0
H Rob Wootton, 80-0-0

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Willow Pool (10 pegs)
1 P Hemmings, Monkhall, 109-14-0
2 S Aston, Swan, 91-2-0
3 T Foster, Boldings, 85-3-0

RAF EMAL (Weds)
Decoy Lakes, Willows Lake (25 pegs)
1 Craig Shaw, Garbolino RAF/Henlow, 93-10-0 peg 28 pellet shallow 14m and worm edge carp barbel F1s
2 Toby Pepper, Garbolino RAF/Marham, 89-5-0 peg 30 pellet shallow and deck 13m carp F1s
3 P Laffin, RAF Old Lags, 85-01-0
4 A Owen, RAF Old Lags, 84-11-0
5 R Torrington, Associate Member, 83-01-0
6 S Pointer, RAF Marham, 79-13-0

Rookery Waters Over 60’s (Weds)
Raven Lake (13 pegs)
1 C Robinson, Rookery, 40-8-0
2 R Pullman, Rookery, 36-8-0
3 D Sambridge, Rookery, 32-8-0

Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (22 pegs)
1 Mick Langton, Sherwood Forest Fishery, 99-4-0 peg 14 pellet shallow 13m and maggot edge carp 8lb
2 Sean Storey, Gateford Angling Supplies, 90-7-0 peg 4
3 S Shepherd, Gateford Angling Supplies, 84-11-0
jt4 C Brazier and R Marsh, both Gateford Angling Supplies, both 68-6-0
6 G Mawby, Gateford Angling Supplies, 67-4-0

Tunnel Barn Farm (Weds)
House Pool (18 pegs)
1 Trevor Price, GOT Baits, 104-12-0 peg 10 maggot and slop edge F1s
2 Pete Young, GOT Baits, 97-14-0 peg 16 paste top kit F1s carp
3 J Roberts, Drennan/Sensas, 94-14-0
4 P Archer, Guru, 92-15-0
5 T Lancaster, GOT Baits, 82-1-0
6 D James, Mosella, 79-13-0

Westwood Lakes (Weds)
Swallow Lake (13 pegs)
1 C Cash, Dudley Rod & Reel, 88-12-0
2 T Wilson, Westwood Lakes, 54-2-0
3 D Simpson, Home Guard Wigan, 48-0-0


THURSDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Vets (Thurs)
Moat Pool (34 pegs)
1 Rich Teigh, Handsworth, 157-12-0 peg 22 pellet shallow 13m carp 10lb
2 Daz Oldham, Maltby, 120-10-0 peg 31 pellet shallow 14m carp 9lb
3 N Wood, Hallcroft, 104-12-0
4 P Schoof, Hallcroft, 90-12-0
5 G Schoof, Hallcroft, 87-5-0

Janson’s Fishery (Thurs)
Match Pool (18 pegs)
1 Paul Harsley, Gerry’s of Nottingham, 265-13-0 peg 28 pellet 14m carp 4lb
2 Gerry Woodcock, Gerry’s of Nottingham, 150-5-0 peg 12 pellet 3m carp 6lb
3 P Sisson, Janson’s, 148-12-0
4 G Wright, Janson’s, 138-9-0
5 G Musson, Janson’s, 131-6-0
6 D Farrall, Janson’s, 113-15-0

Nisa (Thurs)
Guru Makin’s Fishery, Phase Three (53 pegs)
1 Terry Cockburn Snr, Coalville AC, 118-4-0 peg 25 Severn pellet 11m and 5m carp 6lb
2 Sean Greenfield, Manchester AC, 61-0-0 peg 6 Inner Avon pellet 14m and maggot edge carp 9lb
3 D Ross, Wykin AC, 55-0-0
4 A Connolly, Manchester AC, 50-12-0
5 D Kent, Long Eaton Victoria AS, 47-8-0
6 C Hendry, Manchester AC, 46-14-0

Packington Somers Vets (Thurs)
Siblings A & B & Annies Pools (31 pegs)
1 John Downing, Starlets Vets, 75-15-0 peg 9 Siblings B paste 5m carp F1s
2 Ron Savage, Lane’s Bait, 54-0-0 peg 1 Annies maggot 12m carp F1s
3 P Clark, Lime Tree Social, 46-10-0

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Sycamore & Chestnut Pools (18 pegs)
1 R Hancox, B&D Floats, 133-5-0
2 D Pritchard, Boldings, 130-8-0
3 D Brown, Maver Midlands, 118-4-0

Rookery Waters £1,000 Qualifier (Thurs)
Magpie Lake (15 pegs)
1 G Welton, Stanjay Tackle, 113-6-0
2 R Gowler, JVAC, 126-0-0
3 S Coaten, Ged’s Tackle, 115-0-0

Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
High, Club & Canal Pools (67 pegs)
1 Dave Chapman, Tunnel Barn Farm Vets, 118-14-0 High peg 7 pellet 11m and edge F1s
2 Gary Mills, Tunnel Barn Farm Vets, 110-3-0 Club peg 12
3 S Johnson, Tunnel Barn Farm Vets, 98-1-0
4 S Stokes, Tunnel Barn Farm Vets, 94-1-0
5 P Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 87-7-0
6 A Higgs, Tunnel Barn Farm Vets, 74-9-0

Westwood Lakes Over 50’s (Thurs)
Skylark Lake (38 pegs)
1 Ken Clark, Westwood Lakes, 88-0-0 peg 24 pellet 14m and maggot edge carp F1s barbel
2 Jeff Duggan, Westwood Lakes, 82-2-0 peg 15
3 P Quinton, Westwood Lakes, 71-12-0
4 D Robinson, Westwood Lakes, 66-4-0
5 R Tweddle, Westwood Lakes, 61-8-0


FRIDAY

Daiwa Hallcroft Fishery (Fri PM)
Moat Pool (21 pegs)
1 Andy Whitehouse, Scunthorpe, 176-5-0 peg 56 pellet shallow 13m carp 10lb
2 Jamie Wilde, Colmic, 147-12-0 peg 54 Method feeder pellet carp 10lb
3 G Schoof, Wigan, 137-12-0
4 P Schoof, Hallcroft, 123-0-0
5 P Miles, Doncaster, 116-9-0

Tunnel Barn Farm (Fri)
Top Pool (17 pegs)
1 M Bingham, Mosella, 176-2-0
2 B Edwards, Top Bait, 130-3-0
3 A Harper, Mosella, 116-5-0


SATURDAY

Anthony Jordan Memorial (Sat)
Larford Lakes, Match & Specimen Lakes (41 pegs)
1 Spencer Thomas, Larford Lakes, 186-0-0 Match Lake peg 4 bomb and pellet carp 9lb
2 Ray Lamb, Maver, 119-0-0
3 N McKinnon, Preston Innovations, 110-6-0
4 P Cook, Maver, 106-12-0
5 M Skidmore, Maver, 91-4-0
6 M Churchill, Maver, 84-12-0

Climax Wold View Fishery (Sat)
Silver Lake (10 pegs)
1 B Shepherd, Wold View, 98-0-0
2 M Storey, Wold View, 67-4-0
3 D Croft, Wold View, 61-8-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (21 pegs)
1 Mark Pollard, Matrix/Dynamite Baits, 90-9-0 peg 12 pellet 14.5m carp 15lb F1s
2 Richard Bond, Maver Image, 79-12-0 peg 7 pellet corn 14.5m carp 12lb F1s brown goldfish
3 A Tuck, Angling Direct/Van Den Eynde, 70-5-0
4 C Vandervleit, Drennan/Bait-Tech, 59-14-0
R Heath, Chestnut Pool, 49-13-0
6 L Coomber, Cross Drove, 42-8-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Island (19 Pegs)
1 C Jones, Marukyu, 175-3-0
2 L Hewison, Leegem Angling, 173-14-0
3 S Clark, Mansfield, 148-5-0

Kidderminster DAA (Sat)
River Severn, Bewdley (32 pegs)
1 Wayne Rolston, BAS, 34-0-0 peg 4 feeder pellet barbel roach
2 Brian Rigby, Shakespeare Bait-Tech, 28-11-0 peg 59 feeder pellet and stick float maggot barbel roach dace
3 R Buxton, Wednesbury Tackle, 24-14-0
4 G Farmer, Tipton, 23-8-0
5 S Williams, Shakespeare Bait-Tech, 19-7-0
6 C Hyde, Wednesbury Tackle, 18-6-0

Little John Lakes (Sat)
Friar Tuck Lake (23 pegs)
1 P Turner, Little John, 112-2-0
2 R Evans, Little John, 92-6-0
3 C Wood, Little John, 85-7-0

Long Eaton Federation Summer League (Sat)
Erewash Canal, Dale Avenue (16 pegs)
1 A Chisholme, Shakespeare Bait-Tech, 11-0-0
2 J Johnson, Notts AA, 5-15-0
3 M Parkin, Kamasan Starlets, 5-14-0

Middy Baggin’ Machine Summer Series (Sat)
Lakeview Fishery, Canal & Lagoon Pools (19 pegs)
1 S Haywood, Middy, 96-13-0
2 A Searle, Lakeview Select, 95-6-0
3 L Smith, Saw Tackle, 93-9-0

Monkhall Fishery (Sat)
Lark Pool (12 pegs)
1 B Stanford, Monkhall/MH Floats, 111-10-0
2 M Davidson, Monkhall/Oakengates Angling Centre, 96-4-0
3 C Jones, Monkhall, 80-13-0

Moorlands Farm (Sat)
Meadow, Moors & Island Pools (27 pegs)
1 Dave James, Mosella, 166-10-0 peg 11 Meadow paste edge carp F1s
2 Andy Morrison, Fisherman’s Friend, 163-5-0
3 I Wood, Dave Highfield Academy, 147-9-0

Nisa Feeders King of the Yare (Sat)
River Yare, Langley - Claxton (69 pegs)
1 Barry Harding, AJB Angling, 41-0-0 peg 147 Langley groundbait feeder worm maggot bream skimmers
2 Rob Hubbard, Daiwa Angling Direct, 24-2-0 peg 125 groundbait feeder worm bream skimmers
3 K Rowles, Devizes MG, 23-8-0
jt4 D Kiddell, PJ Angling, B Hughes, Bait-Tech and A Mead, Preston Innovations, all 20-8-0

Packington Somers (Sat)
Molands Mere & Geary’s Level Pools (40 pegs)
1 Danny Tresigne, Packington, 88-7-0 peg 27 Molands long pole pellet and pellet feeder carp F1s
2 Dave Elliott, Packington, 73-0-0
3 G Satchell, Packington, 67-9-0
4 P Davey, Stoke MG, 62-10-0
5 P Oglesbee, Slappers Delight, 51-8-0
6 I Keywood, Solihull Angling Centre, 50-3-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Oak & Larch Pools (20 pegs)
1 A Kyte, Mid-Severn Angling, 85-2-0
2 D Brown, Maver Midlands, 74-4-0
3 R Hancox, B&D Floats, 72-12-0

Preston Innovations Woodland View (Sat)
High Pool (16 pegs)
1 I Wheeldon, Gloucester, 76-6-0
2 M Edge, Starlets Vets, 71-14-0
3 W Panting, Peg One, 60-0-0

Redditch Federation of Anglers (Sat)
Arrow Valley Lake (27 pegs)
1 Ben Sutor, Astwood Bank AC, 44-3-0 peg 69 pellet 13m bream 4lb
2 Steve Maher, Maher Floats, 40-2-0 peg 54 Method feeder pellet bream skimmers
3 P Jones, Black Country Men, 30-3-0
4 S Farmer, Redditch, 22-10-0

Rookery Waters £1,000 Qualifier (Sat)
Jay Lake (16 pegs)
1 T Edwards, Matrix/Dynamite Baits, 141-10-0
2 G Welton, Stanjay Tackle, 102-6-0
3 T Evans, Dynamite Baits, 95-12-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
Extension Pool (20 pegs)
1 C Cameron, Middy/Old Ghost, 134-1-0
2 W Sweetman, Rocklands, 90-9-0
3 R Kinnersley, Cooper’s Tackle, 87-15-0

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (23 pegs)
1 B Bright, RAF, 155-8-0
2 A Birkin, Phil’s Tackle & Bait, 116-0-0
3 T Booker, Mansfield, 89-8-0

Wychavon Championship Qualifier (Sat)
Warks Avon, Evesham (66 pegs)
1 Tom Smith, Gloucester, 11-0-0 peg 1 worm pole perch tench
2 Steve Pierrepont, Sensas WB Clarke, 8-7-0
jt3 I Sutherland, Land Rover AC and P Jackson, Evesham, both 8-8-0
5 T Kay, Ferrymen, 7-13-0
Qualifiers: T Smith, L Gardner and T Marshall


SUNDAY

Climax Wold View Fishery (Sun)
Canal Lake (16 pegs)
1 A Ward, Wold View, 99-0-0
2 P Elsender, Wold View, 53-12-0
3 N Hewiss, Wold View, 51-8-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (26 pegs)
1 Shaun Greatbatch, matchfloat.com, 95-13-0 peg 2 pellet and meat 13m F1s skimmers brown goldfish
2 Mark Pollard, Matrix/Dynamite Baits, 86-4-0 peg 15 pellet 14.5m carp 15lb F1s
3 D Pearce Jnr, Wisbech, 60-4-0
4 C Vandervleit, Drennan/Bait-Tech, 57-11-0
5 D Jarvis, Daiwa Angling Direct, 56-2-0
6 J Shephard, Coleman’s Bait & Tackle, 49-13-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat & Bridge Pools (49 pegs)
1 Andy Whitehouse, Scunthorpe, 183-9-0 Moat peg 43 pellet shallow 13m carp 9lb
2 Andy Sellars, R&R Sports, 130-6-0 Bridge peg 23 waggler meat and pellet shallow carp 12lb
3 N Vernon, Gainsborough, 123-9-0
4 C Wharton, Hallcroft, 106-14-0
5 N Stones, Barnsley, 92-7-0

Decoy Lakes (Sun)
Beastie Lake (24 pegs)
1 A Major, Wensum Valley Angling, 208-4-0
2 R King, SPRO, 154-6-0
3 T Edwards, Matrix, 140-8-0

Evesham Championship Qualifier (Sun)
Warks Avon, Evesham (74 pegs)
1 Tony Davies, Gloucester, 5-14-0 peg 53 long pole pinkie and hemp roach perch dace
jt2 J Price, Banbury Gunsmiths and R Reynolds, Daiwa, both 5-9-0
4 W Canning, Ferrymen, 5-6-0
Qualifiers: J Price, T Davies and W Canning

Ferry Meadows Country Park (Sun)
Gunwade & Overton Lakes (31 pegs)
1 Rob Scotting, Team Scotty, 54-7-0 peg 68 Gunwade groundbait feeder worm bream skimmers
2 K Cooper, Leicester, 45-0-0 peg 4 Overton
3 V Mosley, Leicester, 40-14-0
4 P Baker, Leicester, 29-11-0
5 P Rayner, Millview Tackle, 23-15-0
6 R Wootton, Shimano/Dynamite Baits, 21-10-0

Golden Reel Summer Series (Sun)
Larford Lakes, Match & Specimen Lakes (43 pegs)
1 Max Galaszewski, Maver, 213-12-0 peg 63 Match pellet edge carp 14lb F1s
2 Matt Marshall, Barnsley, 194-6-0 peg 42 Match 42 long pole pellet shallow and edge carp F1s
3 G Reynolds, Frenzee, 162-8-0
4 S Homewood, Larford, 160-7-0
5 S Brown, Maver, 157-10-0
6 F O’Reilly, Maver, 145-5-0

Ivan Marks Memorial (Sun)
River Witham, Kirkstead (48 pegs)
1 Baz Bright, RAF Garbolino, 17-0-0 peg 45 groundbait feeder and long pole worm and caster bream perch
2 C Turner, West Mids, 8-12-0
3 C Mackay, Lincoln, 7-10-0
4 E Hedgecock, Redditch, 5-5-0

Lakeview Fishery (Sun)
Canal, Lagoon & Marina Pools (30 pegs)
1 Ken Daws, Sensas, 130-10-0 peg 4 Canal pellet 14m and edge carp F1s skimmers
2 Danny Higgins, Woodhouse Angling Centre/Dynamite Baits, 118-10-0 peg 3 Lagoon
3 B Sharp, Preston Innovations Black Horse, 108-3-0
4 T Cockburn Jnr, Coalville, 101-9-0
5 J Sahall, Lakeview Select, 98-4-0
6 S Hoult, Lakeview Select, 91-6-0

Manor Farm Leisure (Sun)
Island Pool (10 pegs)
1 J Morris, Stratford Fishing & Outdoors, 124-4-0
2 N McKinnon, Preston Innovations, 121-8-0
3 A Smith, Bristol Angling Centre, 87-6-0

Monkhall Fishery (Sun)
Lark Pool (12 pegs)
1 M Davidson, Monkhall/MH Floats, 145-10-0
2 N Spain, Monkhall, 101-2-0
3 A Welding, Sensas Strike, 93-5-0

Moorlands Farm (Sun)
Silver & Moors Pools (21 pegs)
1 P Rice, Mosella, 162-14-0
2 A Morrison, Fisherman’s Friend, 141-2-0
3 M Watson, Daiwa Gordon League, 94-1-0

Packington Somers (Sun)
Molands Mere Pool (25 pegs)
1 D Duggan, Dams & Lock, 43-12-0
2 D Weston, Greyhound AC, 42-6-0
3 B Lawrence, Packington, 41-14-0

Preston Innovations All-England Feeder Championships (Sun)
River Yare, Langley - Claxton (60 pegs)
1 Bob Bradford, Great Yarmouth, 32-4-0 peg 146 Langley groundbait feeder worm and caster skimmers bream
2 Reg Bryanton, Deben, 24-6-0
3 A Moss, Browning Hot Rods, 21-4-0
4 R Hubbard, Daiwa Angling Direct, 20-11-0
5 A Sutter, Great Yarmouth, 20-0-0
6 M Wood, Great Yarmouth, 19-7-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Chestnut, Ash & Stock Pools (34 pegs)
1 Dave Brown, Maver Midlands, 110-0-0 Chestnut peg 16 caster and maggot shallow 14m and edge carp 6lb skimmers
2 Dave Pritchard, Boldings    103-7-0 Stock peg 7 pellet corn maggot 6m and edge carp 7lb
3 D Lloyd, Maver Midlands, 99-9-0    
4 M Stevens, Boldings, 85-13-0

Preston Innovations Woodland View (Sun PM)
Back Deans Pool (18 pegs)
1 J Newton, Smithy’s Angling, 101-14-0
2 D Maxwell, Frenzee, 99-10-0
3 R Wilson, St Stephen’s, 92-10-0

Sherwood Forest Fishery (Sun PM)
Holmedale Lake (18 pegs)
1 Nigel Shipman, Sherwood Forest Fishery, 97-15-0 peg 24
2 Rich Allen, Kinky Pellet Club, 93-8-0 peg 17
3 S Skelton, Maver/Dynamite Baits, 79-15-0
4 M Brixton, Sherwood Forest Fishery, 76-1-0
5 D Stayley, Woodhouse Angling Centre, 74-5-0
6 R Green, Sherwood Forest Fishery, 64-3-0

Staffs Championships 2016 (Sun)
Staffs/Worcester Canal (43 pegs)
1 Nigel Clayton, Browning Lifestyle, 11-9-6 peg 39 long pole caster chub
2 M Owen, Sensas Black Country, 10-10-0
3 A Newton, Sensas Strike, 9-10-8
4 S Nickless, Sensas Black Country, 9-2-10
Team winners: Sensas Black Country, 28-15-0

Straford-on Avon AA/Shipston AC Charity (Sun)
Warks Avon, Manor Farm (55 pegs)
1 Steve Bayliss, Stratford-on-Avon, 14-6-0 bottom of Manor Farm waggler maggot chub and a 2lb 9oz perch
2 Mal Hallows, Strafords, 14-3-0 bottom of Manor Farm waggler maggot chub
3 O Arnold, 12-2-0
4 J Cook, Stratford-on-Avon, 10-4-8
5 D Smith, Newbury, 8-14-8
6 D Cox, Garbolino, 7-4-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
New Pool (25 pegs)
1 M Bingham, Mosella, 152-3-0
2 A Jackson, Rocklands, 96-7-0
3 K Bingham, TBF, 80-10-0

Westwood Lakes (Sun)
Falcon Lake (13 pegs)
1 M Kirk, Westwood Lakes, 188-8-0
2 R Cuthbert, Webbs Tackle, 160-8-0
3 S Lane, Westwood Lakes, 157-12-0