Midlands match results for week commencing 06.06.16

MONDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Mon)
Bridge & Croft Pools (21 pegs)
1 Dave Sewell, James Maude AC, 82-5-0 peg 20 Croft meat and pellet 5m and edge carp tench
2 Paul Schoof, Hallcroft, 81-15-0 peg 24 Bridge paste 13m carp 10lb
3 D Whiting, Buttonhole AC, 81-10-0
4 S Taylor, Rotherham, 71-0-0
5 D Farr, Hallcroft, 47-8-0

Tunnel Barn Farm (Mon)
Canal Pool (17 pegs)
1 Gary Makin, Miracle Baits, 80-13-0 peg 11 worm 6m and pellet edge F1s
2 Dan Adey, King’s Heath Angling Centre, 64-6-0 peg 3 pellet shallow 14m F1s carp
3 P Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 58-11-0
4 J Johnson, Notts AA, 46-14-0
5 D Chapman, Swan Baits, 43-10-0
6 J Wood, King’s Heath Angling Centre, 41-14-0


TUESDAY

Climax Wold View Fishery Veterans (Tues)
Ultimate Lake (15 pegs)
1 M Ellison, Wold View, 49-12-0
2 T Booth, Wold View, 48-4-0
3 K Hill, Wold View, 35-8-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Tues PM)
Moat Pool (15 pegs)
1 P Schoof, Hallcroft, 149-2-0
2 D Oldham, Maltby, 113-1-0
3 A Berisford, Leegem Angling, 108-10-0

Janson’s Fishery (Tues)
Match Pool (13 pegs)
1 M Taylor, Janson’s, 133-9-0
2 S Davies, Janson’s, 123-13-0
3 G Musson, Janson’s, 109-12-0

Preston Innovations Woodland View (Tues)
Ghost Pool (15 pegs)
1 J May Jnr, Bilston Angling Centre, 217-5-0
2 Dave Hicken, Peg One, 147-2-0
3 J May Snr, Bilston Angling Centre, 108-10-0

Sherwood Forest Fishery (Tues)
Sherwood Lake (14 pegs)
1 A Nowakowski, Sherwood Forest Fishery, 53-9-0
2 S Richards, Woodhouse Angling Centre, 48-12-0
3 M Padderson, Woodhouse Angling Centre, 46-5-0

Starlets Northfield Veterans AS (Tues)
Preston Innovations Woodland View, Arles & High Pools (34 pegs)
1 Graham Upton, King’s Norton, 103-10-0 peg 27 High maggot 5m and edge carp 6lb
2 Gerry Rush, Bromsgrove, 88-8-0 peg 12 High chopped worm and caster 4m carp 7lb
3 J Hickman, Dudley, 72-12-0

Starlets Packington Somers Vets (Tues)
Molands Mere & Siblings A & B Pools (50 pegs)
1 Dave Atkins, Ridgemere AC, 65-5-0 peg 56 Molands Mere long pole pellet F1s crucians
2 Graham Young, Young’s MG, 61-9-0 peg 8 Siblings B maggot 13m F1s
3 B Overton, Packington Vets, 60-11-0
4 A Ellison, Packington Vets, 59-8-0

Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
High & Club Pools (46 pegs)
1 Dave Chapman, Swan Baits, 109-0-0 High peg 44 Method feeder and pellet island paste top kit F1s
2 Andy Searle, Tunnel Barn Farm, 91-13-0 High peg 25 pellet shallow 6m F1s
3 P Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 85-3-0
4 P Sutor, Arthur’s Angling Supplies, 83-12-0
5 J Johnson, Notts AA, 80-1-0
6 D Kingerlee, Tunnel Barn Farm Vets, 72-8-0

Westwood Lakes (Tues)
Skylark Lake (20 pegs)
1 Matt Pillay, MAP, 185-6-0 peg 1 6m shallow caster carp F1s
2 Janus Kedzierski, Westwood Lakes, 178-0-0 peg 23
3 P Oglesbee, Westwood Lakes, 171-6-0
4 R Taylor, Westwood Lakes, 167-12-0
5 W Egan, MAP, 122-12-0


WEDNESDAY

Climax Wold View Fishery Pole Only (Weds)
Gold Lake (13 pegs)
1 M Reed, Wold View, 54-0-0
2 A Bryant, Wold View, 50-0-0
3 D Flatman, Wold View, 44-0-0

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (12 pegs)
1 D Pearce Snr, Wisbech, 85-4-0
2 T Guy, Venue Expert, 82-6-0
3 D Pearce Jnr, Wisbech, 73-4-0

Maver Mega Match This Qualifier( Weds)
Decoy Lakes (120 pegs)
1 Gary Bell, Lakelands, 211-9-0 peg 26 Beastie Lake Method feeder pellet island and worm edge carp 9lb F1s barbel
2 Dave Taylor, Leicestershire, 204-11-0 peg 30 Yew Lake caster shallow 14.5m carp 7lb F1s
3 Henry Williams, 203-11-0
4 T Edwards, Dynamite Baits, 200-9-0
5 W Shepherd, Ringer Baits, 198-14-0
6 J Collins, Preston Innovations, 175-7-0

Middy Baggin’ Machine Summer Series (Weds)
Lakeview Fishery, Canal & Serpent Pools (24 pegs)
1 Ken Daws, Sensas, 99-2-0 peg 27 Canal
2 Bob Greenbury, Leicester, 94-10-0 peg 11 Canal
3 Brian Greenbury, Dynamite Baits, 86-13-0
4 S Wildsmith, Mill Tackle, 81-4-0
5 S Grewcock, Lakeview Select, 72-8-0
6 S Haywood, Middy, 69-4-0

Moorlands Farm (Weds)
Silver Pool (11 pegs)
1 J Baggaley, Steven’s Tackle, 94-5-0
2 T Bickley, Moorlands, 77-1-0
3 B Tandy, Moorlands, 70-3-0

Nisa (Weds)
Guru Makin’s Fishery, Lake 2 (20 pegs)
1 John Adamson, Nisa Feeders, 116-10-0 peg A15 Method feeder pellet carp skimmers
2 Chris Birch, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 78-10-0 peg A20 long pole and pellet waggler carp
3 T Phillips, Attleborough Angling, 74-14-0
4 D Gaczymski, Devon AC, 64-10-0
5 D Kent, Long Eaton Victoria AS, 50-12-0
6 W Greenfield, Manchester AC, 44-2-0

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Larch & Chestnut Pools (16 pegs)
1 Dave Brown, Maver Midlands, 149-8-0 Chestnut peg 17 caster shallow 13m and edge carp 8lb bream barbel
2 Tony Foster, Boldings, 53-0-0 Larch peg 21 pellet 6m and edge carp 5lb
3 B Tromans, Fiery Holes, 48-9-0
4 G Palmer, The Fitters, 47-10-0

Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (22 pegs)
1 Phil Lakin, Intake Angling, 33-1-0 peg 21 corn 13m carp 9lb
2 Sean Storey, Gateford Angling Supplies 27-9-0 peg 54
3 S Skelton, Maver/Dynamite Baits, 25-9-0
4 A Lakey, Worksop Angling Supplies, 21-14-0

Solihull Angling Centre (Weds PM)
Packington Somers, Molands Mere Pool (17 pegs)
1 Phil Canning, Solihull Angling Centre, 78-4-0 peg 46
2 Phil Hull, Lane’s Bait, 45-13-0 peg 57
3 L Davies, Packington, 44-10-0
4 N Carless, Ridgemere AC, 40-3-0

Tunnel Barn Farm (Weds PM)
High Pool (20 pegs)
1 Mark Haines, Maver Midlands, 107-14-0 peg 50 pellet shallow 6m F1s
2 Alex Harper, Mosella, 85-5-0 peg 45 pellet shallow 6m F1s
3 M Jacques, Tunnel Barn Farm, 78-0-0
4 D James, Mosella, 77-6-0
4 T Sexton, Fire Brigade, 77-6-0
6 S Harwood, Drennan Banbury Gunsmiths, 63-14-0

Westwood Lakes (Weds)
Swallow Lake (18 pegs)
1 Craig Cash, Dudley Rod & Reel, 77-0-0 peg 18 Method feeder pellet island carp 12lb
2 Roy Wells, Westwood Lakes, 62-8-0 peg 17
3 C Stokes, Westwood Lakes, 59-2-0
4 P North, Westwood Lakes, 52-12-0
5 A Coupland, Westwood Lakes, 44-10-0


THURSDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Vets (Thurs)
Bridge & Croft Pools (35 pegs)
1 Daz Oldham, Maltby, 144-1-0 Bridge peg 12 pellet shallow 13m carp 9lb
2 Steve Taylor, Rotherham, 57-12-0 Bridge peg 50 long pole pellet shallow carp skimmers
3 D Sellars, Hallcroft, 57-11-0
4 P Fisher, Retford, 43-14-0
5 T Sears, Daiwa Hallcroft, 38-10-0

Manor Farm Leisure (Thurs)
Windmill Pool (11 pegs)
1 J Watson, Old Ghost, 74-12-0
2 B MacAuley, Rexel AC, 54-0-0
3 B Duggan, Bailey’s of Warwick, 53-6-0

Nisa (Thurs)
Guru Makin’s Fishery, Crater & Reptile Lakes (21 pegs)
1 Tom Neal, Rutlanders, 87-2-0 peg 9 Reptile long pole and edge paste carp 11lb
2 Frank Didio, Burton-on-Trent, 58-10-0 peg 13 Reptile maggot edge carp 9lb
3 S Johnstone, Match Catch, 58-0-0
4 S Greenfield, Manchester AC, 35-0-0
5 C Neal, Rutlanders, 31-4-0
6 D Hicken, Disco, 28-8-0

Packington Somers Vets (Thurs)
Annie’s & Little Geary’s Pools (32 pegs)
1 Bob Calcott, Packington Vets, 60-5-0 peg 27 Little Geary’s Pool long pole pellet F1s
2 Derek Hartshorn, Swan Baits, 54-7-0 peg 22 Annie’s long pole pellet F1s carp
3 K Deaner, Packington Vets, 53-11-0
4 R Quinney, Packington Vets, 47-13-0

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)            
Willow & Sycamore Pools (17 pegs)
1 Graham Roberts, Boldings, 121-3-0 Willow peg 8 caster edge carp 6lb barbel
2 Colin Reynolds, Bilston Angling Centre, 102-12-0 Sycamore peg 33 corn and pellet 5m and edge carp 8lb bream
3 E Bancroft, Rod & Gun, 96-7-0    
4 A Naylor, Oakengates Angling Centre, 93-0-0    

Westwood Lakes Over 50’s (Thurs)
Skylark Lake (34 pegs)
1 Janusz Kedzierski, Westwood Lakes, 178-4-0 peg 41 pellet edge carp F1s barbel
2 Bill Whitworth, Lincoln Vets, 95-0-0 peg 11
3 K Clark, Westwood Lakes, 91-8-0
4 K Chester, Westwood Lakes, 90-8-0


FRIDAY

Climax Wold View Fishery (Fri)
Gold Lake (13 pegs)
1 D Mountford, Wold View, 112-12-0
2 K Gittens, Wold View, 79-4-0
3 K Foster, Wold View, 52-4-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Fri PM)
Moat Pool (17 pegs)
1 A Cordall, Bryden AC, 59-3-0
2 K Pacey, Gainsborough, 55-10-0
3 R Thackerall, Hallcroft, 41-12-0


SATURDAY

Angling Trust/Canal & Rivers Trust Stillwater Championship Qualifier (Sat)
Earlswood Lakes, Engine Lake (36 pegs)
1 K Conley, Foster’s, 102-11-0
2 C Simpson, Miracle Baits, 74-9-0
3 D Perry, Willows, 73-0-0

Barston Masters (Sat)
Barston Lakes, Main Lake (54 pegs)
1 Craig Meadows, 85-13-0 peg 100 pellet waggler carp F1s
2 Luke White, 78-10-0 peg 96 bomb and pellet carp F1s
3 S McGinty, 71-4-0

Climax Wold View Fishery (Sat)
Silver Lake (13 pegs)
1 A Bryant, Wold View, 81-12-0
2 A Clark, Wold View, 62-0-0
3 D Marshall, Wold View, 44-0-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (23 pegs)
1 Richard Bond, Maver Image, 73-5-0 peg 70 maggot and pellet 14.5m carp 12lb F1s skimmers
2 Rob Heath, Chestnut Pool, 61-6-0 peg 18 pellet and meat 13m F1s skimmers
3 S Bracey, Shimano/Dynamite Baits, 58-9-0
4 D Pearce Jnr, Wisbech, 58-7-0
5 L Coomber, Cross Drove, 52-13-0
6 S Kindleysides, Diss, 50-14-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Bridge Pool (16 pegs)
1 Chris Greensides, Dynamite Baits, 95-4-0 peg 5 long pole meat shallow carp skimmers
2 Jamie Wilde, Colmic, 84-12-0 peg 23 long pole pellet shallow carp 10lb
3 R Warwick, Hallcroft, 64-10-0
4 D Whiting, Buttonhole AC, 49-12-0
5 R Thackerall, Hallcroft, 44-9-0

Janson’s Fishery (Sat)
Munroes Pool (14 pegs)
1 G Carlile, Janson’s, 140-9-0
2 N Orton, Janson’s, 139-5-0
3 D Lacey, Janson’s, 116-14-0

Little John Lakes Pairs (Sat)
Robin Hood & Maid Marion Lakes (30 pegs)
Robin Hood Lake result:
1 Richard Evans, Little John, 134-7-0 peg 3 long pole maggot carp 8lb
2 Mick Brownell, Mosborough Tackle Box, 110-11-0
3 B Dales, Little John, 95-9-0
Maid Marion Lake result:
1 Leon Hardwick, Mosborough Tackle Box, 133-7-0 peg 4 pellet shallow 14m carp 6lb
2 Geoff Bennett, MAP Mansfield, 99-15-0
jt3 P Turner and C Brown, both Little John, both 84-4-0

Maver Mega Match This Qualifier (Sat)
Lakeview Fishery (64 pegs)
1 Matt Godfrey, Matchfishing Magazine, 78-8-0 peg 12 River Pool long pole and edge maggot and pellet carp F1s
2 Sam Collett, Guru/Dynamite Baits, 67-13-0 peg 12 Stream Pool long pole pellet and maggot edge carp F1s
3 K Daws, Lakeview, 66-13-0
4 T Scholey, Matchfishing Magazine, 61-1-0
5 R Lee, 55-0-0
6 M Elliott, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 54-4-0

Moorlands Farm (Sat)
Meadow & Bank Pools (25 pegs)
1 C Hill, Mosella, 129-1-0
2 L Richards, Packington, 102-13-0
3 R Kings, Mosella, 81-4-0

Packington Somers (Sat)
Little Geary’s Pool (15 pegs)
1 W Carter, Packington, 114-7-0
2 B Lockwood, Packington, 102-15-0
3 J Burchell, Packington, 84-7-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Willow & Sycamore Pools (15 pegs)
1 Mark Skelton, Oakengates Angling Centre, 123-9-0 Willow peg 8 maggot 14.5m carp 7lb barbel
2 Adam Jones, West Midlands Angling Centre, 94-14-0 Willow peg 22 pellet 16m and edge carp 7lb barbel
3 A Kyte, Mid-Severn Angling, 87-4-0    
4 C Reynolds, Bilston Angling Centre, 78-1-0    

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Ghost Pool (18 pegs)
1 M Greasley, Connah’s Quay, 135-1-0 peg 5 pellet 4m carp F1s
2 M Edge, Starlets Vets, 97-1-0 peg 8
3 B Anderson, Parkfield AC, 85-5-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
New Pool (24 pegs)
1 J Holloway, Browning, 120-6-0
2 G Edwards, Guru, 116-13-0
3 P Holland, Guru, 96-15-0

Willow Lakes (Sat)
Match lakes (16 pegs)
1 T Booker, Mansfield, 86-8-0
2 A Birkin, Phil’s Bait & Tackle, 81-4-0
3 A Bilton, King William AC, 56-4-0


SUNDAY

Barford AA Summer Canal League (Sun)
Grand Union Canal, Knowle (30 pegs)
1 Andy Swift, Browning Mixed, 12-0-0 peg 26 red maggot 10m skimmers 2lb
2 Jason Cunningham, Shakespeare Bait-Tech, 7-2-14 peg 17 red maggot and worm 13m skimmers 1lb
3 J Evans, Browning West Midlands, 6-8-0
4 A Curless, Jets, 5-12-0
5 N Crayand, Corks AC, 4-4-0
Teams:
1 Browning Mixed, 5pts
2 Shakespeare Bait-Tech, 12
jt3 Corks AC, Browning Lifestyle and Sensas Black Country, all 16
Final league:  
1 Shakespeare Bait-Tech, 37pts
2 Browning Lifestyle, 56
3 Browning West Midlands, 59
4 Browning Mixed, 61
5 Jets, 63

Climax Wold View Fishery (Sun)
Gold Lake (18 pegs)
1 Simon Fields, Drennan Barnsley Blacks, 147-8-0 peg 36 pellet shallow edge carp 6lb
2 Andy Bryant, Wold View, 112-4-0 peg 35
3 M Rodger, Mosella, 96-8-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (25 pegs)
1 Dave Reeve, Daiwa Angling Direct, 99-7-0 peg 8 pellet and catmeat 13m carp 15lb F1s
2 Dave Pearce Snr, Wisbech, 96-8-0 peg 5 catmeat and pellet 13m F1s skimmers brown goldfish
3 Chris Vandervleit, Drennan/Bait-Tech, 80-5-0
4 N Parkinson, Dynamite Baits, 67-5-0
5 M Pollard, Matrix, 58-3-0
6 D Pearce Jnr, Wisbech, 52-10-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat Pool (30 pegs)
1 Andy Whitehouse, Scunthorpe, 169-1-0 peg 96 pellet shallow 14m carp 9lb
2 Paul Elliott, Leegem Angling, 127-14-0 peg 45 bomb corn and pellet 5m carp skimmers
3 J Skipper, Gainsborough, 107-9-0
4 P Miles, Doncaster, 107-9-0
5 A Sellars, R&R Sports, 102-0-0

Lakeview Fishery (Sun)
Canal Pool (12 pegs)
1 Bob Greenbury, Leicester, 114-15-0
2 Steven Pretty, Grantham, 100-8-0
3 Brian Greenbury, Dynamite Baits, 97-9-0

Little John Lakes Pairs (Sun)
Maid Marion & Robin Hood Lakes (30 pegs)
Maid Marion Lake result:
1 Geoff Bennett, MAP Mansfield, 156-1-0 peg 17 long pole and edge maggot carp 8lb
2 Leon Hardwick, Mosborough Tackle Box, 133-0-0
3 P Turner, Little John, 121-13-0
Robin Hood Lake result:
1 Richard Evans, Little John, 185-7-0 peg 7 maggot shallow 13m and edge carp 8lb
2 Danny Crewe, Little John, 111-12-0
3 P Tatley, Little John, 104-6-0
Pairs result:
1 Richard Evans and Craig Brown, 6pts (513-8-0)
2 Mick Brownell and Leon Hardwick, 6 (462-8-0)
3 Pete Tatley and Geoff Bennett, 6 (442-1-0)

Maver Mega Match This Qualifier (Sun)
Maver Larford Lakes (77 pegs)
1 Jon Whincup, Frenzee/Bait-Tech, 157-14-0 peg 64 Match Lake long pole pellet shallow carp F1s
2 Ian Didcote, Garbolino/Bait-Tech, 119-2-0 peg 6 Match Lake long pole pellet shallow and worm edge carp F1s
3 S Collett, Guru/Dynamite Baits, 104-3-0
4 W Raison, Daiwa/Old Ghost, 97-10-0
5 Z Brown, Preston Innovations, 94-0-0
6 P Stone, SPRO/Gamakatsu, 93-11-0  

Monkhall Fishery (Sun)
Hawk & Owl Pools (13 pegs)
1 R Powell, Phil’s Tackle, 97-7-0
2 A Welding, Sensas Strike, 79-4-0
3 J Schofield, Hooked on Fishing, 71-4-0

Moorlands Farm (Sun)
Silver & Moors Pools (22 pegs)
1 M Watson, Daiwa Gordon League, 142-13-0
2 C Hill, Mosella, 132-4-0
3 K Cotton, Leeds, 110-9-0

Packington Somers (Sun)
Molands Mere Pool (34 pegs)
1 Steve Hemingray, Drennan, 74-11-0 peg 48 long pole chopped worm and caster carp F1s
2 Keith Wynn, Lane’s Bait, 62-5-0
3 D Hartshorn, Swan Baits, 61-12-0
4 D Newton, Smithy’s Angling, 57-8-0

Peterborough DAA (Sun)
Ferry Meadows Country Park (51 pegs)
1 Maurice Williams, Sensas Chiltern Baits, 64-9-0 peg 51 Gunwade groundbait feeder worm bream
2 Nigel Trueman, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 40-10-0 peg 66 Gunwade groundbait feeder worm maggot bream skimmers
3 C Hill, Mosella, 37-14-0
4 K Cooper, 36-8-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Sycamore Pool (20 pegs)
1 Dave Brown, Maver Midlands, 113-9-0 peg 13 caster 5m and edge carp 8lb barbel
2 Andy Williams, Vespe, 84-7-0 peg 45 maggot and corn edge carp 7lb bream
3 G Palmer, The Fitters, 78-13-0    
4 C Holmes, Mid-Severn Angling, 77-4-0    

Preston Innovations Woodland View (Sun)
High Pool (20 pegs)
1 Phil Bishop,  Maver Harescombe, 116-4-0 peg 12 pellet feeder and 14m pellet shallow carp 7lb
2 Rob Wilson, St Stevens, 86-12-0 peg 14
3 M Pritchard, Bilston Angling Centre, 78-0-0
4 C Senter, Shakespeare Bait-Tech, 58-10-0