Midlands match results for week commencing 13.06.16

MONDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Mon)
Bridge Pool (16 pegs)
1 R Teigh, Handsworth, 178-13-0
2 S Taylor, Rotherham, 105-12-0
3 D Whiting, Buttonhole AC, 60-10-0

Preston Innovations Boldings Pools (Mon)
Match & Stock Pools (15 pegs)
1 S Davies, Tri-Cast, 80-12-0
2 J Atwell, Kingswinford, 68-7-0
3 G Roberts, Boldings, 64-9-0


TUESDAY

Climax Wold View Fishery Veterans (Tues)
Bronze & Canal Lakes (17 pegs)
1 M Ellison, Wold View, 77-0-0
2 R Osgerby, Wold View, 62-8-0
3 J Grant, Wold View, 32-4-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Tues PM)
Moat Pool (17 pegs)
1 S Barraclough, Browning Ossett, 89-8-0
2 J Hobson, Sheffield, 78-10-0
3 K Pacey, Gainsborough, 56-4-0

Janson’s Fishery (Tues)
Match Pool (12 pegs)
1 G Carlile, Janson’s, 176-10-0
2 P Defusto, Janson’s, 174-15-0
3 E Waterfall, Carlton, 132-10-0

Moorlands Farm (Tues)
Moors & Island Pools (18 pegs)
1 George Reynolds, Colin Pace Academy, 92-8-0 peg 2 Island pellet edge carp 9lb
2 Bill Drew, Proline, 87-5-0 peg 1 Moors pellet edge carp F1s
3 A Stone, Moorlands, 84-8-0

Preston Innovations Woodland View (Tues)
Ghost Pool (15 pegs)
1 P Bishop, Maver, 156-2-0
2 J May Jnr, Bilston Angling Centre, 145-11-0
3 J May Snr, Bilston Angling Centre, 131-2-0

Sherwood Forest Fishery (Tues)
Sherwood Lake (14 pegs)
1 D Stayley, Woodhouse Angling Centre, 106-1-0
2 M Thackery, Woodhouse Angling Centre, 43-11-0
3 C Brazier, Gateford Angling Supplies, 37-8-0

Starlets Northfield Veterans AS (Tues)
Moorlands Farm, Meadow & Bank Pools (32 pegs)
1 Jim Burton, King’s Norton, 76-12-0 peg 27 Bank maggot and corn edge carp 10lb
2 Len Evans, Kidderminster, 72-11-0 peg 54 Meadow pellet 4m carp 6lb
3 M Salter, Bromsgrove, 72-5-0

Starlets Packington Somers Vets (Tues)
Geary’s Level, Little Geary’s & Grats Pools (54 pegs)
1 Ray Durrant, Packington Vets, 84-11-0 peg 10 Geary’s Level bomb and pellet carp
2 Dave Smith, Packington Vets, 61-10-0 peg 10 Little Geary’s pellet feeder F1s
3 P Clark, Lime Tree Social, 58-6-0
4 R Savage, Lane’s Bait, 54-10-0

Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
Top & Canal Pools (28 pegs)
1 John Johnson, Notts AA, 73-14-0 Top peg 31 maggot edge F1s roach ide skimmers
2 Ron Allum, Tunnel Barn Farm Vets, 59-2-0 Top peg 15 pellet 5m and edge F1s skimmers
3 C Constable, Tunnel Barn Farm Vets, 58-12-0
4 D Porter, Tunnel Barn Farm Vets, 57-12-0
5 K Deaner, Tunnel Barn Farm Vets, 56-9-0
6 D Kingerlee, Tunnel Barn Farm Vets, 42-0-0

Westwood Lakes (Tues)
Skylark Lake (29 pegs)
1 Danny Wolnestone, Westwood Lakes, 139-14-0 peg 11 pellet 14m and edge carp F1s
2 Steve Reid, Garbolino RAF, 125-2-0 peg 22
3 J Kedzierski, Westwood Lakes, 108-14-0
4 G Crane, Westwood Lakes, 86-8-0
5 R Taylor, Westwood Lakes, 86-4-0


WEDNESDAY

Climax Wold View Fishery Pole Only (Weds)
Silver Lake (11 pegs)
1 M Reed, Wold View, 89-0-0
2 I Thomson, Wold View, 82-4-0
3 S Westerman, Wold View, 70-12-0

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (12 pegs)
1 S Payne, Daiwa Angling Direct, 78-0-0
2 J Shepherd, Sensas Coleman’s Bait & Tackle, 57-14-0
3 C Nicholas, Grunty Fen, 54-15-0

Janson’s Fishery (Weds PM)
Munroes Pool (11 pegs)
1 M Taylor, Janson’s, 124-7-0
2 N Orton, Janson’s, 121-11-0
3 G Wright, Janson’s, 112-12-0

Middy Baggin’ Machine Summer Series (Weds)
Lakeview Fishery, Canal Pool (15 pegs)
1 Bob Greenbury, Leicester, 85-0-0
2 B Sharp, Preston Innovations Black Horse, 79-1-0
3 Brian Greenbury, Leicester, 78-8-0

Moorlands Farm (Weds)
Silver, Middle & Moors Pools (25 pegs)
1 Martin Lefevre, Moorlands Gold, 134-15-0 peg 17 Silver pellet 4m F1s
2 Keith Cotton, Moorlands, 134-4-0 peg 31 Silver pellet top kit F1s
3 R Kings, Colin Pace Academy, 107-5-0

Nisa (Weds)
Guru Makin’s Fishery, Lake 2 (15 pegs)
1 P Alder, Solihull Angling Centre, 76-12-0
2 J Adamson, Nisa Feeders, 74-8-0
3 D Shaw, Team Makin’s, 58-2-0

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Sycamore Pool (13 pegs)
1 P Shaw, Boldings, 78-11-0
2 M Perry, The Fitters, 74-10-0    
3 D Going, King’s, 64-1-0    

Rookery Waters Over 60’s (Weds)
Magpie Lake (13 pegs)
1 W Hadley, Rookery, 77-6-0
2 K Gammon, Rookery, 70-14-0
3 N Locker, Rookery, 63-0-0

Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (22 pegs)
1 Daz Stayley, Woodhouse Angling Centre, 89-15-0 peg 39 long pole worm and pellet carp 6lb
2 Nigel Shipman, Sherwood Forest Fishery, 77-3-0 peg 32 long pole pellet shallow carp 6lb
3 M Lakin, Intake Angling, 76-8-0
4 A Lakey, Worksop Angling Supplies, 73-14-0
5 M Langton, Sherwood Forest Fishery, 59-8-0
6 S Shepherd, Gateford Angling Supplies, 45-15-0

Solihull Angling Centre (Weds PM)
Packington Somers, Molands Mere Pool (12 pegs)
1 P Canning, Solihull Angling Centre, 109-0-0
2 L Richards, Packington, 92-14-0
3 S Edwards, Packington, 68-8-0


THURSDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Thurs)
Moat Pool (30 pegs)
1 Reg Turner, Retford, 145-13-0 peg 53 long pole pellet and meat shallow carp 10lb
2 Paul Schoof, Hallcroft, 95-4-0 peg 22 bomb and pellet carp 11lb
3 A Sellars, R&R Sports, 93-4-0
4 A Berisford, Leegem Angling, 75-15-0
5 R Holmes, Notts, 62-6-0

Great Yarmouth DAA (Thurs)
River Yare, Langley (104 pegs)
1 Andy King, Ipswich, 74-8-0 peg 119 Langley Pump bream 4lb skimmers groundbait feeder worm
2 Glen Hubbard, Angling Direct, 58-4-0 peg 61 Beauchamp Arms bream 5lb skimmers groundbait feeder worm and maggot
3 T Boulton, Nisa Feeders, 36-4-0
4 S Kindleysides, Deben, 34-14-0
jt5 J Coote, Breakaway Tackle and N Knights, Daiwa Angling Direct, both 32-0-0

Janson’s Fishery (Thurs)
Match Pool (10 pegs)
1 G Wright, Janson’s, 179-5-0
2 P Defusto, Janson’s, 157-15-0
3 G Woodcock, Gerry’s of Nottingham, 119-3-0

Moorlands Farm (Thurs)
Bank & Island Pools (13 pegs)
1 I Wood, Club 2000, 226-14-0
2 K Cotton, Moorlands, 136-11-0
3 M Watson, Daiwa Gordon League, 86-9-0

Nisa (Thurs)
Guru Makin’s Fishery, Avon Pool (19 pegs)
1 Doug Staines, Trident AC, 35-12-0 peg 21 pellet 14m and maggot edge carp 6lb
2 Dave Kent, Long Eaton Victoria AS, 35-2-0 peg 7 meat edge carp 8lb
3 W Greenfield, Manchester AC, 20-2-0
4 D Dale, Army, 19-14-0
5 J Adamson, Nisa Feeders, 13-12-0
6 R Rose, EDF, 10-8-0

Packington Somers Vests (Thurs)
Molands Mere Pool (22 pegs)
1 Derek Hartshorn, Swan Baits, 91-13-0 peg 46 long pole pellet shallow F1s
2 Dave Atkins, Ridgemere AC, 77-4-0 peg 4 long pole pellet F1s skimmers
3 R Savage, Lane’s Bait, 74-4-0
4 B Hawkes, Packington Vets, 73-13-0

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Willow Pool (14 pegs)
1 A Sherwood, Boldings, 134-13-0
2 P Evans, Boldings, 108-3-0
3 D Doughty, Boldings, 103-11-0

Rookery Waters £1,000 Qualifier (Thurs)
Jay Lake (15 pegs)
1 J Shepherd, Sensas Coleman’s Bait & Tackle, 94-6-0
2 T Dawson, Bait-Tech, 93-12-0
3 T Watling, Stanjay Tackle, 86-4-0

Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
Top & Canal Pools (38 pegs)
1 Dave Purvis, Tunnel Barn Farm Vets, 84-1-0 peg 24 Top paste top kit F1s
2 Barney Eade, Tunnel Barn Farm Vets, 57-10-0 peg 8 Top pellet top kit and edge F1s skimmers
jt3 P Turner and R Allum, both Tunnel Barn Farm Vets, both 55-0-0
5 J Berry, Tunnel Barn Farm Vets, 45-9-0
6 C Constable, Tunnel Barn Farm Vets, 45-7-0

Westwood Lakes Over 50’s (Thurs)
Skylark Lake (31 pegs)
1 Ron Cuthbert, Westwood Lakes, 154-4-0 peg 6 long pole and edge pellet carp F1s barbel
2 Janusz Kedzierski, Westwood Lakes, 120-8-0 peg 47
3 J Park, Westwood Lakes, 101-12-0
4 D Robinson, Westwood Lakes, 101-4-0


FRIDAY

Daiwa Hallcroft Fishery (Fri PM)
Bridge Pool (21 pegs)
1 Steve Barraclough, Browning Ossett, 116-14-0 peg 14 long pole meat shallow and maggot over groundbait edge carp 8lb
2 Andy Whitehouse, Scunthorpe, 113-10-0 peg 4 long pole pellet shallow carp 8lb skimmers
3 A Cordall, Bryden AC, 98-15-0
4 J Wilde, Colmic, 81-8-0
5 A Sellars, R&R Sports, 79-8-0


SATURDAY

Climax Wold View Fishery (Sat)
Gold Lake (16 pegs)
1 S Fields, Drennan Barnsley Blacks, 104-4-0
2 A Saunby, Wold View, 58-4-0
3 S Piggott, Wold View, 46-12-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (22 pegs)
1 S Bracey, Shimano/Dynamite Baits, 53-9-0
2 D Shaw, Cross Drove, 48-0-0
3 D Pearce, Wisbech, 44-8-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Pool (15 pegs)
1 S Taylor, Rotherham, 148-12-0
2 G Wilde, Fishing Republic Barnsley, 129-12-0
3 A Whitehouse, Scunthorpe, 126-4-0

Decoy Lakes (Sat)
Elm Lake (14 pegs)
1 S Godfrey, Decoy, 232-1-0
2 R Bond, Maver Image, 213-13-0
3 T Edwards, Dynamite Baits, 179-10-0

Evesham Championship Qualifier (Sat)
Warks Avon, Evesham (84 pegs)
1 Chris Smith, Sensas Nomads, 48-0-0 peg 1 groundbait feeder worm and maggot bream skimmers
2 Ed Warren, Preston Innovations, 18-4-0
3 J Brockie, WB Clarke, 18-1-0
4 S Townsend, Drennan Oxford, 14-1-0
5 S Ashmore, WB Clarke, 12-4-0
6 K Greenway, Tamworth Tackle, 10-13-0

Little John Lakes (Sat)
Maid Marion Lake (24 pegs)
1 L Hardwick, Mosborough Tackle Box, 105-10-0
2 C Brown, Little John, 91-1-0
3 P Tatley, Little John, 90-1-0

Manor Farm Leisure (Sat)
Middle Pool (13 pegs)
1 J Watson, Old Ghost, 143-2-0
2 S Partington, Arthur’s Angling Supplies, 138-2-0
3 J Kelly, Woodland Tackle, 123-0-0

Middy Baggin’ Machine Summer Series (Sat)
Lakeview Fishery, Canal Pool (16 pegs)
1 K Daws, Sensas, 76-8-0
2 B Greenbury, Leicester, 67-10-0
3 S Haywood, Middy, 65-4-0

Nisa Feeders King of the Yare Series (Sat)
River Yare, Langley - Claxton (81 pegs)
1 Carl Gibson, Daiwa Angling Direct, 34-0-0 peg 125 Langley Pump long pole caster over groundbait roach
2 Dave Reeve, Preston Innovations, 22-0-0
3 D Cooper, 21-4-0
3 M Mirgaux, Deben, 18-8-0
5 T Anderson, Daiwa Angling Direct, 16-4-0
6 A Mead, Preston Innovations, 16-12-0

Notts Fed (Sat)
River Trent, Radcliffe–on-Trent (20 pegs)
1 P Wills, Nottingham, 17-8-0
2 N Fisher, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 8-13-0
3 W Swinscoe, Drennan, 8-8-0

Packington Somers (Sat)
Geary’s Level Pool (24 pegs)
1 S Porter, Knighton Angling, 56-3-0
2 M Bull, Frenzee, 51-5-0
3 D Elliott, Packington, 43-2-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Sycamore Pool (16 pegs)
1 S Rogers, Oakengates Angling Centre, 125-5-0
2 S Roberts, Oakengates Angling Centre, 93-10-0
3 A Jones, Willenhall AC, 93-6-0

Preston Innovations Feedermasters Qualifier (Sat)
River Trent, Holme Marsh (58 pegs)
1 Paul Goulding, Worksop, peg 51 28-1-0 groundbait feeder maggot barbel skimmers
2 Dean Jacques, Yorkshire, 13-15-0 peg 18 groundbait feeder worm maggot skimmers
3 D Revill, Nottingham, 13-2-0
4 R Reynolds, Bait-Tech, 10-7-0
Qualifiers: Dean Jacques, Paul Goulding and Dave Revill

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Back Deans Pool (14 pegs)
1 P Bishop, Maver, 122-6-0
2 M Eedge, Starlets Vets, 94-0-0
3 J Stone, Bilston Angling Centre, 92-0-0

Rookery Waters £1,000 Qualifier (Sat)
Magpie Lake (16 pegs)
1 G Butler, Tackle & Bates, 144-8-0
2 S Freeman, Bag ‘Em Baits, 128-10-0
3 M Freeman, JVAC, 93-6-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
Extension Pool (17 pegs)
1 R Biggs, OHMS, 113-9-0
2 J Khan, Moseley Angling Centre, 73-15-0
3 G Merritt, Hawkesbury, 73-14-0

Willow Lakes (Sat)
Ash, Chestnut & Hawthorn Lakes (21 pegs)
1 A Birkin, Phil’s Bait & Tackle, 92-12-0
2 T Marshall, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 63-8-0
3 P Johnson, Willow Lakes, 63-0-0


SUNDAY

Climax Wold View Fishery (Sun)
Silver Lake (13 pegs)
1 B Shepherd, Wold View, 134-4-0
2 D Mountford, Wold View, 91-0-0
3 S Pale, Wold View, 79-9-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (22 pegs)
1 D Reeve, Daiwa Angling Direct, 84-12-0
2 N Parkinson, Dynamite Baits, 70-2-0
3 A Leathers, Browning Hot Rods, 69-15-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat Pool (37 pegs)
1 Neil Vernon, Gainsborough, 186-2-0 peg 63 waggler and pellet shallow carp 8lb
2 Steve Twigg, Leegem Angling, 116-12-0 peg 103 corn and pellet edge carp 12lb
3 C Owen, Doncaster, 112-6-0
4 S Stockley, Colmic, 112-0-0
5 R Teigh, Handsworth, 109-9-0
Dams & Lock Summer League (Sun)
Birmingham/Fazeley Canal (84 pegs)
1 Tony Foster, Sensas Dams & Lock Red, 41-3-0 peg K7 cables long pole chopped worm and caster bream and skimmers
2 Ted Yearby, Sensas Dams & Lock Red, 36-5-4 peg 67 Forge Lane long pole chopped worm and caster bream and skimmers
3 S Mottram, Browning Lifestyle Blue, 29-15-0
4 K Perry, Sensas Dams & Lock Blue, 26-9-10
5 S Broome, Sensas Dams & Lock Blue, 15-13-0
6 L Delves, Sensas Strike Green, 12-3-0
Teams:
1 Sensas Dams & Lock Red, 9pts
2 Sensas Dams & Lock Blue, 24
jt3 Shakespeeare Bait-Tech and Sensas Black Country Gold, both 32
5 Browning Central A, 36
6 Sensas Strike Green, 38

Decoy Lakes (Sun)
Oak Lake (18 pegs)
1 M Wills, Matrix Wensum Valley Angling, 248-3-0
2 J Brooks, Middy, 237-5-0
3 T Edwards, Dynamite Baits, 222-0-0

Evesham Championship Qualifier (Sun)
Warks Avon, Evesham (74 pegs)
1 Dave Harris, Barford AA, 11-7-0 peg 4 groundbait feeder worm a 10lb 4oz barbel plus perch
2 Alan Stephens, Alcester Sports, 10-2-0
3 D Green, Maver Image, 9-8-0
4 S Maher, Maher Floats, 9-3-0
5 R Reynolds, Bait-Tech, 8-14-0
6 S Hemingray, Drennan, 8-8-0

Lakeview Fishery (Sun)
Canal & River Pools (24 pegs)
1 D Sly, Lakeview Select, 100-9-0
2 K Daws, Lakeview Select, 95-6-0
3 C Neal, Rutlanders, 95-2-0
4 B Greenbury, Leicester, 90-2-0
5 T Neal, Rutlanders, 81-4-0
6 S Pretty, Grantham, 80-12-0

Larford Lakes (Sun)
Match Lake (22 pegs)
1 P Briscoe, Golden Reel, 119-6-0
2 C Senter, Shakespeare Bait-Tech, 114-10-0
3 M Barnes, Larford Lakes, 106-6-0

Manor Farm Leisure (Sun)
Island Pool (28 pegs)
1 Mark Hemming, Lodge Park, 71-4-0 peg 18 long pole pellet and pellet waggler carp F1s
2 Jason Morris, Stratford Fishing & Outdoors, 69-14-0 peg 9 long pole and bomb pellet carp F1s
3 G Morris, Stratford Fishing & Outdoors, 61-4-0
4 P Knight, Woodland Tackle, 47-2-0
5 C Owers, Woodland Tackle, 45-8-0
6 J Kerry, Woodland Tackle, 42-8-0

Monkhall Fishery (Sun)
Owl Pool (10 pegs)
1 M Davidson, Monkhall/Oakengates Angling Centre, 131-11-0
2 B Stanford, Monkhall/MH Floats, 121-5-0
3 K Faulkner, Glynwed AC, 85-8-0

Moorlands Farm Ultimate League Final (Sat & Sun)
Meadow Pool (24 pegs)
Saturday AM result:
1 Mal Watson, Daiwa Gordon League, 85-12-0 peg 53 long pole pellet carp 9lb F1s
2 Lee Richards, Packington, 61-7-0
3 C Hill, Mosella, 48-1-0
Saturday PM result:
1 Chris Hill, Mosella, 133-11-0 peg 14 long pole pellet carp 6lb F1s
2 Colin Pace, Colin Pace Academy, 105-9-0
3 L Richards, Packington, 87-11-0
Sunday result:
1 Chris Hill Mosella, 113-5-0 peg 12 long pole pellet carp 9lb F1s
2 Richard Kings, Mosella, 75-1-0
3 K Rich, Middy, 71-4-0
Overall result:
1 Chris Hill, 3pts
2 Colin Pace, 5
3 R Kings, 6

Packington Somers (Sun)
Molands Mere Pool (28 pegs)
1 P Canning, Frenzee, 130-3-0
2 I Crossman, Browning Central, 63-12-0
3 B James, Packington, 59-12-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Larch & Ash Pools (36 pegs)
1 Dave Emlyn, Oakengates Angling Centre, 142-8-0 Larch peg 16 maggot 6m carp 8lb
2 Shane Rogers, Oakengates Angling Centre, 124-4-0 Larch peg 18 corn edge carp 9lb
3 H Colley, Boldings, 103-2-0
4 D Brown, Maver Midlands, 99-7-0

Preston Innovations Woodland View (Sun)
High Pool (16 pegs)
1 L Cole, Bilston Angling Centre, 150-8-0
2 C Tranter, Woodlands, 142-4-0
3 K Slade, Woodlands, 131-0-0

River Trent Individual League (Sun)
River Trent, North Clifton & Laughterton (43 pegs)
1 Dean Smith, Colmic, 28-7-0 peg 52 Laughterton groundbait feeder maggot and worm bream skimmers
2 Malc Firmstone, Lincs County, 27-11-0
3 D Berry, Grimsby, 17-0-0
4 A Urrity, Alfreton Angling, 16-0-0

Steel City AC (Sun)
Ferry Meadows Country Park (38 pegs)
1 Phil Irvine, Steel City, 101-6-0 peg 115 Overton feeder worm maggot bream 6lb
2 Mick Smith, SPRO, 99-2-0 peg 113 Overton same bream 9lb
3 M Williams, Sensas Chiltern Baits, 96-4-0
4 I Drage, Browning Northants, 64-10-0
5 C Singleton, Peterborough, 62-6-0
6 R Cookson, Sensas, 59-12-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
New Pool (17 pegs)
1 L Whetton, Mosella/Tunnel Barn Farm, 122-12-0
2 R Biggs, OHMS, 111-8-0
3 N Dean, Oxford, 97-6-0