Midlands match results for week commencing 30.05.16

MONDAY

Climax Wold View Fishery Pairs (Mon)
Gold & Silver Lakes (26 pegs)
Gold Lake result:
1 Carl Williams, Marukyu, 144-0-0 peg 17 paste edge carp 14lb
2 Simon Fields, Drennan Barnsley Blacks, 86-12-0 peg 36
3 A Bolton, Wold View, 33-8-0
Silver Lake result:
1 Shaun Iverson, Wold View, 98-4-0 peg 30 corn edge carp F1s
2 Mark Critcher, Wold View, 85-0-0 peg 22
3 J James, Wold View, 78-8-0
Pairs result:
1 Simon Fields and Mark Critcher, 3pts (weight)
2 Andy Bolton and Shaun Iverson, 3
3 M Rodger and C Williams, 4

Daiwa Hallcroft Fishery (Mon)
Moat Pool (30 pegs)
1 Steve Clark, Mansfield, 287-2-0 peg 67 long pole meat and worm edge carp 14lb
2 Steve Twigg, Leegem Angling, 200-11-0 peg 119 paste 12m carp 11lb
3 A Whitehouse, Scunthorpe, 167-15-0
4 J Barningham, Lincoln Whisby AS, 164-10-0
5 P Elliot, Leegem Angling, 139-3-0

Janson’s Fishery (Mon)
Match & Munroes Pools (32 pegs)
1 Paul Harsley, Dave’s Peg, 205-12-0 peg 5 Match Pool pellet 14m carp 8lb
2 Steve Davies, Janson’s, 151-10-0 peg 16 Munroes Pool corn 14m and pellet edge carp 8lb
3 M Taylor, Janson’s, 140-4-0
4 D Farrall, Janson’s, 136-1-0
5 G Carlile, Janson’s, 130-3-0
6 R Smith, Janson’s, 121-4-0

Manor Farm Leisure
Ash & Middle Pools (20 pegs)
1 Jason Morris, Stratford Fishing & Outdoors, 188-4-0 peg 3 Ash Pool pole pellet
2 S Rhodes, Clampits AC, 120-8-0
3 N McKinnon, Preston Innovations, 112-4-0
4 G Donachie, Arthur’s Angling, 102-0-0
5 L Harrison, Leigh Tackle & Bait, 92-0-0
6 S Partington, Arthur’s Angling, 89-12-0

Packington Somers (Mon)
Little Geary’s Pool (18 pegs)
1 Lee Heaven, Greyhound AC, 106-12-0 peg 5 long pole caster carp F1s
2 Pete Heaven, Greyhound AC, 92-13-0
3 M Bull, Guru, 85-6-0
4 A Hill, Beaufort 21 AC, 77-4-0

Preston Innovations Boldings Pools (Mon)
Sycamore & Willow Pools (23 pegs)
1 Dave Brown, Maver Midlands, 153-11-0 Willow peg 12 caster 5m carp 8lb bream barbel
2 Peter Plant, Maver Midlands, 100-6-0 Willow peg 9 caster shallow 14m and edge carp 7lb barbel
3 T Cadwallader, Matrix, 94-15-0    
4 L Thompson, Matrix, 88-2-0    

Rookery Waters £1,000 Qualifier (Mon)
Magpie Lake (19 pegs)
1 Josh Pace, Sensas Mark One, 121-2-0 peg 5 long pole pellet carp 4lb
2 Gavin Butler, Tackle & Bates, 104-4-0 peg 35 long pole pellet and worm edge carp 6lb
3 T McGregor, Tackle & Bates, 89-2-0
4 T Cole, JL Tackle, 86-2-0

Tunnel Barn Farm (Mon)
Canal, Club & Jenny’s Pools (30 pegs)
1 Ben Roberts, Tri-Cast Weston, 102-0-0 Canal peg 8 pellet and maggot 6m and edge F1s
2 Mark Taylor, Shakespeare/Dynamite Baits, 97-11-0
3 P Wheeler, Tunnel Barn Farm, 94-9-0
4 P Rice, Mosella, 93-15-0
5 M Bingham, Mosella, 93-9-0
6 A Jackson, Rocklands, 80-7-0


TUESDAY

Climax Wold View Fishery Veterans (Tues)
Silver Lake (16 pegs)
1 M Ellison, Wold View, 58-12-0
2 M Toyne, Wold View, 48-4-0
3 A Lovesley, Wold View, 36-12-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Tues PM)
Bridge Pool (12 pegs)
1 N Wheatcroft, Bryden AC, 89-12-0
2 T Holland, Hallcroft, 84-4-0
3 K Crummey, Retford, 73-10-0

Preston Innovations Woodland View (Tues)
Arles Pool (14 pegs)
1 R Camden, Peg One, 51-12-0
2 W Panting, Peg One, 50-12-0
3 D Hicken, Woodlands, 30-12-0

Sherwood Forest Fishery (Tues)
Sherwood Lake (18 pegs)
1 Fred Bispham, Peg One Angling Centre, 99-7-0 peg 41 bomb bread carp 10lb
2 Dave Hiley, Sensas North, 93-1-0
3 J Holmes, Woodhouse Angling Centre, 51-0-0
4 S Richards, Woodhouse Angling Centre, 45-4-0
5 A Lakey, Worksop Angling Supplies, 44-2-0

Starlets Northfield Vets AS (Tues)
Lower Broadheath Pools, Old, Sycamore & Willow Lakes (34 pegs)
1 Paul Foster, Halesowen, 116-14-0 peg 10 Sycamore long pole pellet carp 10lb
2 Steve Turner, Wolverhampton, 85-4-0 peg 6 Old Pool
3 G Upton, Redditch, 79-12-0
4 C Murray, Dudley, 71-0-0
5 T Dudley, West Bromwich, 64-6-0
6 D Twigg, Malvern, 61-12-0

Starlets Packington Somers Vets (Tues)
Annie’s, Geary’s Level & Little Geary’s Pools (46 pegs)
1 Ray Durrant, Packington, 124-2-0 peg 7 Geary’s Level bomb pellet carp 8lb
2 Brian Overton, Packington, 115-0-0 peg 31 Geary’s Level bomb wafters carp 9lb
3 A Dawson, Packington, 74-2-0
4 B Edwards, Packington, 66-11-0

Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
House & Extension Pools (40 pegs)
1 Barry Duggan, Bailey’s of Warwick, 127–7-0 Extension peg 7
2 Alan Lynes, Banbury Gunsmiths, 120–10-0 Extension peg 25
3 P Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 97–8-0
4 I Saiger, Browning, 93–10-0
5 S Johnson, Acorn Angling, 82–2-0
6 M Finn, KDLC, 76-15-0


WEDNESDAY

Climax Wold View Fishery Pole Only (Weds)
Silver Lake (16 pegs)
1 G Garrod, Wold View, 92-8-0
2 R Jacklin, Wold View, 91-12-0
3 P Jarvis, Wold View, 68-8-0

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (11 pegs)
1 M Pollard, Daiwa Angling Direct, 50-2-0
2 L Coomber, Cross Drove, 49-2-0
3 S Gifford, Lakenheath, 38-8-0

Janson’s Fishery (Weds PM)
Match Pool (18 pegs)
1 M Taylor, Janson’s, 113-11-0
2 D Lacey, Janson’s, 107-3-0
3 N Cubitt, Janson’s, 86-6-0

Middy Baggin’ Machine Summer Series (Weds)
Lakeview Fishery, River & Stream Pools (16 pegs)
1 S Haywood, Middy, 93-8-0
2 D Brakewell, EM Landscape & Gardening Services, 79-13-0
3 G Wright, Notts, 75-0-0

Nisa (Weds)
Guru Makin’s Fishery, Lake 2 (13 pegs)
1 J Adamson, Nisa Feeders, 88-8-0
2 D Short, Makin’s Select, 73-0-0
3 R Sargent, Essex, 47-6-0

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Beech & Ash Pools (14 pegs)
1 Andy Williams, Colmic/Vespe, 95-9-0 Beech peg 20 maggot and corn edge carp 7lb
2 Harry Colley, Boldings, 84-10-0 Beech peg 7 meat and pellet edge carp 9lb
3 G Palmer, Boldings, 80-7-0    
4 C Wynn, Tri-Cast Weston, 67-6-0    

Rookery Waters Over 60’s (Weds)
Magpie Lake (14 pegs)
1 J Belshaw, Rookery, 57-8-0
2 R Whincup, Stanjay Tackle, 57-14-0
3 D Jarvis, Rookery, 50-8-0
4 K Peacock, Rookery, 42-4-0
 
Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (18 pegs)
1 Nigel Shipman, Sherwood Forest Fishery, 118-7-0 peg 17 pellet 5m carp 6lb
2 Simon Skelton, Maver/Dynamite Baits, 114-2-0
3 P Lakin, Intake Angling, 95-11-0
4 M Langton Sherwood, 87-8-0
5 P Unwin, Gateford Angling Supplies, 74-8-0
6 P Carline, Gateford Angling Supplies, 67-4-0

Solihull Angling Centre (Weds PM)
Packington Somers, Molands Mere Pool (18 pegs)
1 Lee Richards, Packington, 109-2-0 peg 19 long pole pellet carp F1s
2 Jon Burchell, Packington, 73-11-0
3 B Lockwood, Packington, 72-12-0
4 P Canning, Solihull Angling Centre, 50-1-0

Tunnel Barn Farm (Weds)
Club Pool (22 pegs)
1 Dave James, Mosella, 96-11-0 New Pool peg 19
2 Pete Wheeler, Tunnel Barn Farm, 82-0-0 New Pool peg 7
3 P Archer, Guru, 77-6-0
4 R Quick, GOT Baits, 74-15-0
5 J Khan, Moseley Angling Club, 74-0-0
6 T Price, GOT Baits, 66-11-0


THURSDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Vets (Thurs)
Moat Pool (36 pegs)
1 Geoff Hiley, Mansfield, 74-3-0 peg 17 long pole pellet meat carp 10lb
2 Paul Schoof, Hallcroft, 73-12-0 peg 64 paste and cat meat 11m carp 9lb
3 D Sewell, James Maude AC, 65-13-0
4 D Boswell, Bridon AC, 58-13-0
5 M Boothby, Retford, 52-15-0

Janson’s Fishery (Thurs)
Match & Munroes Pools (16 pegs)
1 G Wright, Janson’s, 179-15-0
2 G Musson, Janson’s, 173-15-0
3 D Coxon, Janson’s, 144-12-0

Manor Farm Leisure (Thurs)
Middle & Island Pools (18 pegs)
1 Gary Donachie, Arthur’s Angling Supplies, 88-2-0 peg 6 Middle long pole pellet carp F1s
2 Bob MacAuley, Rexel AC, 87-8-0 peg 23 Middle
3 M Keen, Throckmorton AC, 87-6-0
4 T Knights, Arthur’s Angling Supplies, 80-12-0
5 I Taylor, York Tackle, 72-14-0

Nisa (Thurs)
Guru Makin’s Fishery, Derwent Pool (18 pegs)
1 Stu Johnstone, Match Catch, 43-6-0 peg 25 meat 6m carp
2 Dave Kent, Long Eaton Victoria AS, 31-4-0 peg 2 meat 6m and edge carp
3 C Thackeray, Wykin AC, 26-8-0
4 D Hicken, Disco, 21-6-0
5 P Twigger, Attleborough Angling, 15-8-0
6 J Adamson, Nisa Feeders, 9-2-0

Packington Somers Vets (Thurs)
Molands Mere Pools (36 pegs)
1 Ron Savage, Lane’s Bait, 43-7-0 peg 13 long pole maggot F1s skimmers
2 Kevin O’Neill, Packington, 39-11-0 peg 40 pellet feeder carp F1s
3 B Calcott, Packington, 35-3-0
jt4 D Duggan, Dams & Lock and D Hartshorn, Swan Baits, both 32-11-0

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Sycamore & Chestnut Pools (18 pegs)
1 Phil Rhodes, Boldings, 83-2-0 Chestnut peg 36 corn and pellet 5m carp 7lb skimmers
2 Dave Brown, Maver Midlands, 80-1-0 Sycamore peg 4 caster shallow 14m and edge carp 7lb barbel
3 E Bancroft, Rod & Gun, 78-12-0    
4 M Jameson, Boldings, 74-12-0

Rookery Waters £1,000 Qualifier (Thurs)
Jay Lake (15 pegs)
1 L Stephens, Cambs Fish Preservation, 114-10-0
2 T Watling, Stanjay Tackle, 103-2-0
3 T Bates, Tackle & Bates, 90-0-0
4 J Fulcher, Tackle & Bates, 86-12-0

Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
Bottom, House & Canal Pools (60 pegs)
1 Steve Stokes, Tunnel Barn Farm Vets, 76-0-0 High peg 10 pellet 6m and top kit F1s
2 Pete Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 61-1-0 High peg 30 pellet 6m F1s
3 T McGuire, Tunnel Barn Farm Vets, 59-12-0
4 D Chapman, Tunnel Barn Farm Vets, 57-3-0
5 R Allam, Tunnel Barn Farm Vets, 55-0-0
6 S Johnson, Tunnel Barn Farm Vets, 54-11-0


FRIDAY

Climax Wold View Fishery (Fri)
Silver Lake (14 pegs)
1 Dave Mountford, Wold View, 173-4-0 peg 30 pellet 11m and edge carp 4lb F1s
2 Kev Gittens, Wold View, 96-6-0 peg 32
3 C Braithwaite, Wold View, 91-12-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Fri PM)
Moat Pool (24 pegs)
1 Andy Whitehouse, Scunthorpe, 203-5-0 peg 58 long pole pellet shallow and deck carp 12lb
2 Neil Hirst, Ackworth AC, 105-4-0 peg 38 pellet 6m carp skimmers
3 D Oldham, Maltby, 83-6-0
4 P Schoof, Hallcroft, 77-9-0
5 N Wood, Hallcroft, 67-8-0

Tunnel Barn Farm (Fri)
Canal Pool (18 pegs)
1 Dave James, Mosella, 94-10-0 peg 16
2 R Law, Tunnel Barn Farm, 78-6-0 peg 7
3 P Wheeler, Tunnel Barn Farm, 70-3-0
4 J Khan, Moseley Angling Club, 64-9-0
5 T McGuire, Tunnel Barn Farm Vets, 56-4-0
6 B Sutor, Tunnel Barn Farm, 53-5-0


SATURDAY

Barford AA Summer Canal League (Sat)
Grand Union Canal, Knowle (30 pegs)
1 Andy Swift, Browning Mixed, 4-7-6 peg 37 long pole worm skimmers and a crucian
2 Darren Massey, Shakespeare/Bait-Tech, 4-3-0 peg 31 long pole squatt gudgeon and a skimmer
3 A Round, Browning Lifestyle, 3-11-4
4 J Cunningham, Shakespeare/Bait-Tech, 3-2-6
5 G Garnish, Matchbox, 2-11-3
Teams:
1 Shakespeare/Bait-Tech, 5pts
2 Browning West Midlands, 10
3 Browning Lifestyle, 12
jt4 Matchbox and SPP, both 14               
League:
1 Shakespeare/Bait-Tech, 25pts
jt2 Browning West Midlands and Browning Lifestyle, both 40
4 Matchbox, 41
5 Jets, 46

Climax Wold View Fishery (Sat)
Gold Lake (18 pegs)
1 Simon Fields, Drennan Barnsley Blacks, 105-4-0 peg 10 pellet waggler and bomb and meat carp 8lb
2 Stewart Sykes, Wold View, 43-12-0 peg 17
3 G Garrod, Wold View, 42-0-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (21 pegs)
1 Neil Parkinson, Dynamite Baits, 68-4-0 peg 47 pellet maggot 14.5m F1s skimmers brown goldfish and a 22lb 8oz carp
2 Jamie McGuire, Rib Valley Angling, 46-6-0 peg 67 pellet maggot 13m F1s skimmers brown goldfish
3 T Watling Snr, St Neot’s, 46-1-0
4 C Vandervleit, Drennan/Bait-Tech, 44-6-0
5 R Heath, Chestnut Pool, 43-8-0
6 V Cross, Van Den Eynde, 42-6-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Croft Pool (14 pegs)
1 M Smith, Sheffield, 82-15-0
2 A Whitehouse, Scunthorpe, 80-2-0
3 G Gibson, Leegem Angling, 60-7-0

Little John Lakes (Sat)
Robin Hood Lake (23 pegs)
1 R Evans, Little John, 150-14-0
2 M Brownell, Mosborough Tackle Box, 97-5-0
3 G Bennett, MAP Mansfield, 86-7-0

Manor Farm Leisure (Sat)
Middle & Ash Pools (13 pegs)
1 W Raison, Daiwa/Old Ghost, 145-4-0
2 S Poynton, Old Ghost, 110-12-0
3 Mr Yi, Old Ghost, 64-0-0

Maver Larford Lakes (Sat)
Match Lake (23 pegs)
1 M Harrell, Maver Midlands, 111-6-0
2 B Parkes, Maver Midlands, 108-13-0
3 P Briscoe, Larford, 73-1-0

Middy Baggin’ Machine Summer Series (Sat)
Canal & Lagoon Pools (19 pegs)
1 Brian Greenbury, Dynamite Baits, 82-13-0 peg 7 Canal
2 Paul Kania, Lakeview Select, 78-1-0 peg 2 Canal
3 S Allen, Lakeview Select, 77-10-0
4 S Pretty, Grantham, 72-8-0
5 J Alley, AMSOA, 65-10-0
6 E Lillyman, Sensas Midland Angling Supplies, 54-4-0

Packington Somers (Sat)
Geary’s Level Pool (25 pegs)
1 D Elliott, Packington, 64-9-0
2 J Arthur, Drennan, 55-9-0
3 M Bull, Frenzee, 46-12-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Larch & Sycamore Pools (20 pegs)
1 Dave Brown, Maver Midlands, 99-13-0 Sycamore peg 22 maggot 6m carp 6lb bream barbel
2 Andy Kyte, Mid-Severn Angling, 79-4-0 Larch peg 28 pellet shallow 14m and maggot edge carp 6lb
3 C Lloyd, Maver, 72-12-0    
4 S Hall, Oswestry, 70-11-0    

Preston Innovations Feedermasters Qualifier (Sat)
Daiwa Hallcroft Fishery (60 pegs)
1 Ben Holmes, Dynamite Baits, 97-5-0 Moat Pool peg 5 pellet feeder pellet carp 12lb
2 Andy Fulleylove, Packington, 78-13-0 Bridge Pool peg 24 pellet feeder pellet carp
3 R Upex, Hallcroft, 76-12-0
4 P Richardson, Fantackletastic, 71-15-0
5 T Holland, Hallcroft, 70-15-0
Qualifiers: Ben Holmes, Andy Fulleylove and Tracy Holland

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Ghost Pool (15 pegs)
1 Phil Edmunds, Starlets Vets, 172-5-0 peg 2 maggot edge carp 9lb
2 Paul Foster, Starlets Vets, 108-6-0
3 J Stone, Bilston Angling Centre, 90-8-0
4 T Perry, Peg One, 86-0-0

Rookery Waters £1,000 Qualifier (Sat)
Rook Lake (16 pegs)
1 Rob Humphries, Tackle & Bates, 42-8-0 peg 24
2 Marcus Normington, Tackle & Bates, 34-10-0 peg 11
3 T Edwards, Dynamite Baits, 29-10-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
Extension Pool (24 pegs)
1 G Edwards, Guru, 104-6-0
2 R Law, Barnsley, 92-10-0
3 M Taylor, Shakespeare/Dynamite Baits, 82-4-0

Willow Lakes (Sat)
Ash, Chestnut & Hawthorn Lakes (34 pegs)
1 Tim Booker, Mansfield, 109-8-0 Hawthorn peg 19 worm and meat edge carp 11lb tench
2 Baz Bright, Garbolino RAF, 94-8-0 Ash peg 25 long pole meat carp F1s
3 M Wesselby, Bottesford, 93-0-0
4 D Booker, Mansfield, 66-0-0
5 A Roberts, Mansfield, 65-4-0
6 C Veasey, Mansfield, 59-4-0


SUNDAY

Climax Wold View Fishery (Sun)
Gold Lake (20 pegs)
1 Simon Fields, Drennan Barnsley Blacks, 114-0-0 peg 35 pellet waggler bomb and pellet 8m pellet carp 5lb
2 Ian Saddler, Wold View, 62-12-0 peg 19
3 T Booth, Wold View, 47-8-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (22 pegs)
1 Craig Nicholls, Grunty Fen, 93-11-0 peg 54 pellet meat maggot 13m carp 15 lb F1s brown goldfish skimmers
2 Dave Reeve, Daiwa Angling Direct, 65-12-0 peg 51 Method maggot carp 8lb F1s skimmers
3 J McGuire, Rib Valley Angling, 65-2-0
4 N Parkinson, Dynamite Baits, 55-10-0
5 M Pollard, Matrix, 54-4-0
6 T Gibbons, Norwich DAA, 52-4-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat Pool (39 pegs)
1 Jamie Wilde, Colmic, 286-3-0 peg 26 long pole meat shallow carp 12lb
2 Andy Sellars, R&R Sports, 89-3-0 peg 30 waggler pellet shallow carp 9lb
3 S Twigg, Leegem Angling, 85-15-0
4 S Stockley, Colmic, 83-7-0
5 S Shepherd, Leegem Angling, 79-10-0

Fish O’Mania Qualifier (Sun)
Maver Larford Lakes, Match & Specimen Lakes (98 pegs)
1 Ian Giddins, Garbolino/Bag ‘Em Baits, 121-0-0 Match Lake peg 54 maggot over groundbait edge carp 14lb
2 Danny Elms, 103-9-0 pole short pellet corn maggot
3 R Hull, Garbolino/Dynamite Baits, 100-3-0
4 J Dent, MAP/Sensas, 99-4-0
5 K Rich, Middy, 93-14-0

Lakeview Fishery (Sun)
River Pool (11 pegs)
1 B Greenbury, Dynamite Baits, 73-1-0
2 S Ward, Notts, 72-1-0
3 N Barlow, Sutherland News, 64-0-0

Manor Farm Leisure (Sun)
Island Pool (15 pegs)
1 Steve Holley, Banbury Gunsmiths, 54-0-0 peg 37 long pole bomb and edge pellet F1s
2 Mark Russell, Banbury Gunsmiths, 49-8-0 peg 7
3 G Morris, Stratford Fishing & Outdoors, 44-0-0
4 J Morris, Stratford Fishing& Outdoors, 43-12-0
 
Middlewich Individual Spring League (Sun)
Trent & Mersey Canal (36 pegs)
1 Tim Robinson, Cremells, 6-5-8 peg 11 long pole squatt and hemp roach
2 Simon Preece, Browning Lifestyle, 6-5-0
3 J Shaw, Warrington, 5-7-0
4 P Johnson, Browning Lifestyle, 4-15-0
5 P Dobin, Browning Lifestyle, 4-13-12
6 D Edgeley, Sam’s Tackle, 4-6-8
Final league:
1 Lewis Kenyon, Browning Lifestyle, 26pts (section wins)
2 Simon Preece, Browning Lifestyle, 26
3 J Shaw, 24 (section wins)
4 G Long, 24

Monkhall Fishery (Sun)
Swallow Pool (12 pegs)
1 M Davidson, Monkhall/Oakengates Angling Centre, 97-12-0
2 S West, Angling Direct, 86-15-0
3 A Rowbottom, ABC, 85-0-0

Packington Somers (Sun)
Annies & Willow Pools (23 pegs)
1 C Newton, Smithy’s Angling, 61-10-0
2 S Hemingray, Drennan, 60-1-0
3 D Elliott, Packington, 41-7-0

Preston Innovations Feedermasters Qualifier (Sun)
Boddington Reservoir (50 pegs)
1 Rob Wootton, Shimano/Dynamite Baits, 88-0-0 Method feeder pellet carp 12lb
2 Charlie Simpson, Sheffield, 73-0-0
3 P Solski, Willows, 58-12-0
4 M McMahon, Willows, 57-8-0.
Qualifiers: Terry McMahon, Adam Rooney and Rob Wootton

Preston Innovations Woodland View (Sun)
Arles & Front Deans Pools (18 pegs)
1 Andy Christie, Peg One, 159-0-0 peg 23 Arles meat shallow 14m and pellet and corn edge carp 14lb F1s
2 Chris Senter, Shakespeare/Bait-Tech, 125-2-0 peg 21 Front Deans
3 A Pollard, Daiwa Gordon League, 115-2-0
4 P Bailey, Frenzee, 87-4-0

Ted Stokes Memorial (Sun)
Grantham Canal (33 pegs)
1 Anthony Cahill, Long Eaton Fed, 9-9-0 long pole worm and maggot tench and rudd
2 M Colcraft, Bottesford, 8-12-0
3 N Fisher, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 4-4-0
4 A Smith, Long Eaton Fed, 3-15-0
5 J Davies, Bottesford, 3-8-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
New & House Pools (42 pegs)
1 Jon Arthur, Drennan, 80-1-0 House peg 26 chopped worm & caster on sevwral lines F1s carp skimmers
2 Chris Cameron, Middy/Old Ghost, 78-13-0 New peg 44 pellet 13m and edge F1s
3 R Law, Barnsley, 58-7-0
4 P Rice, Mosella, 56-15-0
5 A Jackson, Rocklands, 55-7-0
6 P Bick, Shakespeare/Bait-Tech, 55-4-0

Westwood Lakes Teams of Three (Sun)
Osprey & Falcon Lakes (39 pegs)
1 Luke Morley, Westwood Lakes, 267-8-0 peg 3 Osprey pellet shallow 5m F1s
2 Simon Parker, Angling Direct, 222-6-0 peg 7 Osprey pellet shallow 5m and edge F1s
3 M Pillay, MAP, 220-8-0
4 R Bond, Maver Image, 216-10-0
5 A Gausden, JVAC, 199-14-0
Teams:
1 MAP/Old Ghost, 7pts
2 Norfolk’s Finest, 10
3 Matrix Dynamite Baits Trentmen, 16