Midlands match results for week commencing 09.05.16

MONDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Mon)
Bridge Pool (16 pegs)
1 R Turner, Retford, 147-10-0
2 J Hobson, Sheffield, 138-9-0
3 D Whiting, Buttonhole AC, 91-5-0

Preston Innovations Boldings Pools (Mon)
Sycamore & Willow Pools (15 pegs)
1 P Shaw, Boldings, 103-1-0
2 J Atwell, Kingswinford, 98-13-0
3 C Holmes, Mid-Severn Angling, 91-7-0

Starlets Northfield Veterans AS (Tues)
Moorlands Farm, Bank & Silver Pools (31 pegs)
1 Tony Dudley, West Bromwich, 97-14-0 peg 25 Bank Pool corn edge carp 12lb
2 Paul Foster, Halesowen, 90-15-0
3 T Britton, Northfield, 90-10-0

Tunnel Barn Farm (Mon)
House Pool (17 pegs)
1 Andy Benwell, FTD, 85-7-0 peg 31 paste top kit F1s
2 Steve Harwood, Drennan Banbury Gunsmiths, 71-12-0 peg 7 pellet 16m and edge F1s carp
3 P Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 50-0-0
4 C Constable, Tunnel Barn Farm Vets, 46-15-0
5 A Williams, Marukyu, 42-3-0
6 G Makin, Miracle Baits, 41-1-0


TUESDAY

Janson’s Fishery (Tues)
Munroes Pool (16 pegs)
1 Graham Carlile, Janson’s, 157-8-0 peg 17 pellet edge carp 8lb
2 Gerry Woodcock, Gerry’s of Nottingham, 103-12-0 peg 19 pellet 14m & edge carp 6lb
3 K Daws, Mansfield, 101-13-0
4 P Sisson, Janson’s, 96-8-0
5 F Belshaw, Janson’s, 87-2-0
6 B Bright, Janson’s, 86-10-0
 
Sherwood Forest Fishery (Tues)
Sherwood Lake (19 pegs)
1 Andy Lakey, Worksop Angling Supplies, 100-2-0 peg 34 maggot 6m & corn edge skimmers ide carp
2 Dave Round, Woodhouse Angling Supplies, 78-1-0 peg 49
3 C Brazier, Gateford Angling Supplies, 72-12-0
4 F Bispham, Peg One Angling Centre, 72-8-0
5 J Urruty, Alfreton Angling Centre, 72-2-0
6 N Cornell, Woodhouse Angling Centre, 66-8-0

Starlets Packington Somers Vets (Tues)
Molands Mere & Little Geary’s Pools (39 pegs)
1 Joe Roberts, Drennan/Sensas, 59-5-0 peg 21 Little Geary’s long pole maggot carp F1s
2 Dave Smith, Packington Vets, 53-11-0 peg 3 Little Geary’s long pole pellet F1s
3 D Wood, Packington Vets, 45-3-0
4 A Hemming, Packington Vets, 42-4-0
 
Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
High & Jenny’s Pools (40 pegs)
1 Alan Lynes, Banbury Gunsmiths, 133-11-0 High peg 5 F1s shallow pellet 6m
2 Dave Purvis, Tunnel Barn Farm Vets, 111-13-0 High peg 48 paste top kit & edge F1s
3 P Sutor, Acorn Angling, 105-7-0
4 B Hodgetts, Tunnel Barn Farm Vets, 96-3-0
5 D Lutwyche, Hawkesbury, 85-15-0
6 S Stokes, Tunnel Barn Farm Vets, 82-5-0
 
Moorlands Farm (Tues)
Meadow Pool (11 pegs)
1 P Bailey, Moorlands, 119-12-0
2 R Kings, Mosella, 117-7-0
3 L Boden, Central Trains AC, 115-11-0

SHORTS

Climax Wold View Fishery Veterans (Tues)
Silver Lake (19 pegs)
1 Kirk Ellison, Wold View, 47-0-0 peg 21 pellet 8m carp F1s
2 Cliff Thornhill, Wold View, 41-8-0 peg 19 bomb meat & pellet carp F1s
3 C Withers, Wold View, 35-8-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Tues PM)
Moat Pool (10 pegs)
1 R Teigh, Handsworth, 168-14-0
2 D Whiting, Buttonhole AC, 129-5-0
3 A Berisford, Leegem Angling, 105-9-0

Preston Innovations Woodland View (Tues)
Ghost Pool (14 pegs)
1 L Cole, Bilston Angling Centre, 100-4-0
2 D Roberts, Woodlands, 86-5-0
3 P Shergold, Bilston Angling Centre, 72-7-0


WEDNESDAY

Nisa (Weds)
Guru Makin’s Fishery, Lake 2 (19 pegs)
1 John Adamson, Nisa Feeders,  120-4-0 peg A13 Method feeder pellet carp 12lb
2 Mick Timson, Team Makin’s, 119-4-0
3 M Davis, Ridgemere AC, 56-0-0
4 S Greenfield, Manchester AC, 52-12-0
5 P Cooke, Lutterworth AC, 37-8-0

Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (23 pegs)
1 Daz Stayley, Woodhouse Angling Centre, 127-15-0 peg 20 pellet 16m carp 8lb
2 Sean Storey, Gateford Angling Supplies, 113-9-0 peg 34 corn edge carp 9lb
3 C Brazier, Gateford Angling Supplies, 108-7-0
4 N Shipman, Sherwood Forest Fishery, 108-1-0
5 J Longdon, 6AM Tackle, 99-10-0
6 M Langton, Sherwood Forest Fishery, 89-8-0
 
Solihull Angling Centre (Weds PM)
Packington Somers, Molands Mere Pool (17 pegs)
1 Danny Tresigne, Alvechurch Fisheries, 92-6-0 peg 56 long pole pellet carp F1s
2 John Burchell, Packington, 79-3-0 peg 15 waggler pellet carp F1s
3 P Canning, Solihull Angling Centre, 78-4-0
4 L Davies, Packington, 77-10-0
 
Moorlands Farm (Weds)
Silver Pool (15 pegs)
1 G Reynolds, Colin Pace Academy, 125-10-0
2 K Wright, Moorlands, 88-13-0
3 R Clarke, Moorlands, 86-8-0
 
Tunnel Barn Farm (Weds)
Club Pool (16 pegs)
1 P Archer, Guru, 128-6-0
2 D James, Mosella, 123-6-0
3 A Williams, Marukyu, 123-0-0

SHORTS

Climax Wold View Fishery (Weds)
Gold Lake (13 pegs)
1 K Easton, Wold View, 96-14-0
2 J Green, Wold View, 77-6-0
3 A Clark, Wold View, 67-4-0

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (11 pegs)
1 B Coulson, Littleport, 46-10-0
2 V Cross, Van Den Eynde, 45-6-0
3 I Bailey, Dukes AC, 30-13-0

Middy Baggin’ Machine Summer Series (Weds)
River & Stream Pools (17 pegs)
1 S Huggins, Drennan/Dynamite Baits, 78-10-0
2 B Greenbury, Leicester, 78-1-0
3 D White, Lakeview Select, 76-0-0

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Oak Pool (14 pegs)
1 D Brown, Maver Midlands, 110-9-0
2 S Mottram, Drennan NW, 103-13-0
3 M Keene, Tri-Cast Weston, 100-7-0

Rookery Waters £1,000 Qualifier (Weds)
Jay Lake (13 pegs)
1 T Watling Jnr, Stanjay Tackle, 118-2-0
2 M Freeman, JVAC, 104-14-0
3 K Watkins, Tackle & Bates, 99-10-0


THURSDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Thurs)
Bridge & Croft Pools (34 pegs)
1 Ian Donaldson, Notts AA, 180-4-0 Bridge peg 1 pellet & corn 6m & edge carp
2 Geoff Hiley, Woodhouse Angling Centre, 116-5-0 Bridge peg 4 meat & pellet 5m carp
3 I Temple, Retford, 69-10-0
4 P Schoof, Leegem Angling, 67-10-0
5 S Twigg, Leegem Angling, 58-4-0
6 P Topham, Retford, 57-9-0

Daiwa Westwood Lakes Spring Classic (Tues – Thurs)
Skylark, Osprey, Falcon & Hawk Lakes (108 pegs)
1 Andy Bennett, Daiwa/Guru/Bait-Tech, 3pts (433-14-0)
2 Will Raison, Daiwa/Old Ghost, 3 (394-4-0)
3 L Morley, Westwood Lakes, 4 (357-10-0)
4 A Swain, Westwood Lakes, 4 (311-4-0)
5 M Greene, Daiwa, 4 (282-13-0)
6 T Edwards, Dynamite Baits, 5

Moorlands Farm (Thurs)
Bank & Island Pools (14 pegs)
1 K Roderick, Dave Highfield Academy, 144-8-0
2 M Watson, Daiwa Gordon League, 115-8-0
3 P Eden, Dave Highfield Academy, 98-5-0

Nisa (Thurs)
Guru Makin’s Fishery, Avon Pool (19 pegs)
1 Dave Kent, Long Eaton Victoria AS, 53-12-0 peg 18 meat 6m & edge carp 11lb
2 Andy Searle, Leicester, 46-14-0 peg 22 pellet across & edge carp 8lb
3 F Didio, Burton-Upon-Trent, 33-0-0
4 D Hicken, Disco, 31-10-0
5 S Johnstone, Match Catch, 26-12-0
6 J Adamson, Nisa Feeders, 20-10-0
 
Packington Somers Vets (Thurs)
Geary’s Level, Grats & Willow Pools (32 pegs)
1 Derek Hartshorn, Swan Baits, 54-10-0 peg 9 Grats long pole pellet shallow carp
2 Bob Calcott, Packington Vets, 48-6-0 peg 9 Willow long pole meat carp
3 R Savage, Lane’s Bait, 48-2-0
4 J Hinckley, Packington Vets, 46-7-0

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Sycamore & Chestnut Pools (26 pegs)
1 Dave Brown, Maver Midlands, 151-2-0 Chestnut peg 32 bread 5m caster edge carp 8lb bream barbel
2 Eric Bancroft, Rod & Gun, 90-8-0 Sycamore peg 49 maggot & corn 6m & edge carp 7lb barbel
3 D Lloyd, Maver Midlands, 76-12-0    
4 J Brennan, Boldings, 76-0-0
 
Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
Jenny’s, House, Canal & Club Pools (72 pegs)
1 Dave Chapman, Tunnel Barn Farm Vets, 132-2-0 Canal peg 12 Method feeder pellet to aerator, paste edge carp
2 Ken Turner, Tunnel Barn Farm Vets, 69-3-0 Canal peg 15 pellet 6m F1s
3 A Robinson, Tunnel Barn Farm Vets, 64-6-0
4 A Hemming, Tunnel Barn Farm Vets, 61-15-0
5 J Eales, Tunnel Barn Farm Vets, 56-8-0
6 J Hill, Tunnel Barn Farm Vets, 55-8-0

SHORTS

Janson’s Fishery (Thurs)
Match Pool (17 pegs)
1 K Daws, Mansfield, 90-12-0
2 G Wright, Janson’s, 88-0-0
3 G Woodcock, Gerry’s of Nottingham, 76-2-0

Rookery Waters Over 60’s (Thurs)
Magpie Lake (12 pegs)
1 K Peacock, Rookery, 116-14-0
2 J Belshaw, Rookery, 101-4-0
3 R Abbott, Rookery, 99-6-0


FRIDAY

Daiwa Hallcroft Fishery (Fri PM)
Moat Pool (24 pegs)
1 Steve Clark, Mansfield, 121-10-0 peg 38 long pole worm over groundbait carp skimmers
2 Andy Whitehouse, Scunthorpe, 84-2-0 peg 50 meat 6m carp skimmers
3 T Foulds, Doncaster, 68-2-0

Manor Farm Leisure Festival (Mon-Fri)
Island, Middle & Windmill Pools (55 pegs)
Jt1 Steve Ford, Daiwa Gordon League/Old Ghost and Colin Mullholland, Manchester, both 12pts
jt3 C Cameron, Middy/Old Ghost and S Rich, Moaning Sods, both 13
5 M Bull, Frenzee, 14
6 C Telling, Colmic, 16


SATURDAY

Barston Masters Qualifier (Sat)
Barston Lakes, Main Lake (80 pegs)
1 Paul Terry, Ridgemere AC, 117-8-0 peg 14 pellet waggler carp 10lb
2 Steve Nurdin, Stratford Fishing & Outdoors, 88-4-0 peg 124 Method feeder pellet carp 9lb F1s
3 L Wright, Matrix, 73-0-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Pool (20 pegs)
1 Andy Whitehouse, Scunthorpe, 99-1-0 peg 60 meat & pellet 5m & edge carp skimmers
2 Lee Hewison, Leegem Angling, 60-5-0 peg 37 meat shallow 14m & edge corn carp 9lb
3 S Clark, Mansfield, 51-0-0
4 D Dare, Hallcroft, 48-15-0
5 C Greensides, Dynamite Baits, 46-15-0

Fish O’Mania Qualifier (Sat)
Barford Lakes (100 pegs)
1 Dale Stones, Stanjay Tackle, 91-14-0 peg 31 Willow Lake cat meat 5m carp 10lb F1s
2 Simon Elliott, Wensum Valley Angling, 85-11-0 peg 19 Match Lake worm shallow 14m carp
3 A Gearing, Saxmundham, 73-15-0
4 B Smith, Wensum Valley Angling, 69-12-0
5 M Crow, Angling Direct, 68-5-0
6 L Darler, Browning Hot Rods, 64-9-0

Little John Lakes (Sat)
Robin Hood & Maid Marion Lakes (29 pegs)
1 Leon Hardwick Mosborough Tackle Box, 70-3-0 peg 25 Robin Hood Lake pellet shallow 14m & edge carp 8lb
2 B Dales, Little John, 69-3-0
3 B Holmes, Dynamite Baits, 64-3-0
4 M Thackeray, Little John, 61-6-0
5 G Bennett, MAP Mansfield, 61-3-0
6 S Butler, Notts AA, 60-0-0

Maver Mega Match This Qualifier (Sat)
Maver Larford Lakes (120 pegs)
1 Paul Cook, Maver, 213-2-0 Specimen Lake peg 32 meat pellet edge carp 18lb
2 Max Galaszewki, Maver, 208-7-0 Specimen Lake peg 47 pellet maggot edge carp 22lb
3 Z Brown, Preston Innovations, 152-2-0
4 R Hull, Garbolino/Dynamite Baits, 107-7-0
5 S Rich, MFS, 99-15-0
6 S Openshaw, Lingmere, 95-13-0

Moorlands Farm (Sat)
Meadow, Silver Bank & Island Pools (42 pegs)
1 Iwan Mills, Robin’s Timber, 188-5-0 peg 8 Bank Pool meat edge carp F1s
2 Les Marshall, Barnsley Bait Co, 162-10-0 peg 11 Meadow Pool dead maggot edge carp 9lb
3 P Daley, Browning Ossett, 149-7-0
4 J King, Honeywell AC Barnsley, 137-10-0
5 C Pace, Colin Pace Academy, 133-8-0
6 J Baggaley, Club 2000, 110-1-0

Rookery Waters £1,000 Qualifier (Sat)
Magpie Lake (28 pegs)
1 Tom Edwards, Dynamite Baits, 125-10-0 peg 26 pellet shallow 14.5m & paste short carp 10lb
2 Lee Marlow, Bag ‘Em Baits, 124-14-0 peg 27 pellet shallow 14m carp 5lb
3 B Townsend, ABC Bait Company, 106-8-0
4 T Evans, Dynamite Baits, 99-14-0
5 T McGregor, Tackle & Bates, 90-4-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
New & Extension Pools (42 pegs)
1 Pete Rice, Mosella, 127-15-0 Extension Pool peg 17 caster edge F1s
2 P Wheeler, Tunnel Barn Farm, 109-12-0
3 M Malin, MAP, 96-5-0
4 M Rice, Bag ‘Em Baits, 91-13-0
4 D Ashington, Sensas/Kamasan Starlets, 88-3-0
6 D Purvis, Tunnel Barn Farm Vets, 85-13-0

SHORTS

Climax Wold View Fishery (Sat)
Silver Lake (11 pegs)
1 C Mack, Hull Angling Centre, 103-12-0
2 S Fields, Drennan Barnsley Blacks, 78-14-0
3 S Piggott, Wold View, 65-4-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (14 pegs)
1 D Moore, Avenue Angling, 76-4-0
2 R Finch, Deben, 70-12-0
3 S Wheeler, Daiwa/Dynamite Baits, 63-1-0

Decoy Lakes (Sat)
Elm Lake (10 pegs)
1 R Bond, Maver Image, 232-12-0
2 S Godfrey, Decoy, 186-14-0
3 S Bracey, Shimano/Dynamite Baits, 170-1-0

Janson’s Fishery (Sat)
Munroes Pool (12 pegs)
1 S Davies, Dave’s Peg, 102-10-0
2 N Orton, Janson’s, 94-9-0
3 B Sandom, Janson’s, 88-0-0

Mill Road Lakes (Sat)
Match Lake (18 pegs)
1 K Twigg, Mill Road Lakes, 78-8-0
2 G Andrews, Mill Road Lakes, 37-10-0
3 J Cook, Tardis AC, 33-8-0

Middy Baggin’ Machine Summer Series (Sat)
Reef Pool (14 pegs)
1 A Searle, Lakeview Select, 123-12-0
2 S Kemp, Lakeview Select, 121-5-0
3 D Bamford, Lakeview Select, 74-1-0

Packington Somers (Sat)
Geary’s Level Pool (18 pegs)
1 J Newton, Smithy’s Angling, 77-13-0
2 I Keywood, Solihull Angling Centre, 55-0-0
3 D Hartshorn, Swan Baits, 28-6-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Sycamore Pool (16 pegs)
1 M Jameson, Boldings, 112-7-0
2 D Brown, Maver Midlands, 77-13-0
3 C Reynolds, Bilston Angling Centre, 66-12-0    

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Front Deans Pool (15 pegs)
1 M Newbold, London, 95-8-0
2 M Cox, Fiery Holes, 86-2-0
3 P Bishop Woodlands, 51-0-0

Steel City AC (Sun)
Ferry Meadows Country Park (46 pegs)
1 Rob Hall, Steel City, 184-2-0 peg 105 Overton 35 big bream 50 yards GB feeder worm maggot
2 Matt Winston, Nottingham, 105-2-0 peg 109 Overton 16 bream groundait feeder worm maggot
3 M Buchwalder, Preston Innovations, 82-1-0
4 G Lambert, Manchester, 67-5-0
5 D Oliver, Crewe, 57-8-0
6 B Campbell, Nottingham, 49-3-0

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (20 pegs)
1 A Birkin, Phil’s Bait & Tackle, 145-0-0
2 M Riley, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 116-4-0
3 T Booker, Mansfield, 101-12-0


SUNDAY

Climax Wold View Fishery (Sun)
Gold Lake (11 pegs)
1 Simon Fields, Drennan Barnsley Blacks, 312-12-0 peg 26 pellet short into reeds carp 10lb new venue match record
2 Dave Mountford, Wold View, 83-0-0 peg 8 long pole pellet carp
3 R Lidgard, Brigg, 68-10-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (29 pegs)
1 Tony Brooks, Thetford, 53-3-0 peg 65 corn cat meat 13m carp 10lb F1s 4lb
2 Nathan Moore, Avenue Angling, 52-14-0 peg 32 cat meat pellet 11m carp F1s 8lb
3 S Bracey, Shimano/Dynamite Baits, 50-4-0
4 C Nicholls, Littleport, 50-1-0
5 A Moore, Avenue Angling, 44-13-0
6 D Pearce Jnr, Wisbech, 36-5-0

Leegem Angling League (Sun)
Daiwa Hallcroft Fishery, Moat Pool (60 pegs)
1 Andy Sellars, R&R Sports, 88-11-0 peg 106 waggler meat carp 9lb
2 Chris Greensides, Dynamite Baits, 70-10-0 peg 2 meat shallow 14m carp skimmers
3 P Morgan, Hallcroft, 63-14-0
4 I Jowell, Leegem Angling, 60-7-0
5 P Miles, Doncaster, 59-12-0

Manor Farm Leisure (Sun)
Island Pool (29 pegs)
1 Chris Cameron, Middy/Old Ghost, 103-4-0 peg 14 pellet 14.5m carp F1s
2 Steve Spruce, Manor Farm Leisure, 66-0-0 peg 17 pellet 13m & bomb carp F1s
3 A Oakley, Long Acre, 57-8-0
4 M Hemming, Lodge Park, 56-4-0
5 S Hemming, Alcester Sports, 51-8-0
6 T Hicks, Cotswold Angling, 49-12-0

Moorlands Farm (Sun)
Silver, Island, Banks & Meadow Pools (49 pegs)
1 Tony Fox, Barnsley, 152-3-0 Bank Pool peg 20 pellet edge carp F1s
2 Clive Welford, Barnsley, 119-8-0 Bank Pool peg 25 corn edge carp F1s
3 I Mills, Robin’s Timber, 118-13-0
4 M Illingworth, Browning Ossett, 111-11-0
5 P Mansell, Barnsley, 104-13-0
6 T McGrath, Barnsley, 95-13-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Sycamore & Chestnut Pools (24 pegs)
1 Gareth Emlyn, Oakengates Angling Centre, 130-1-0 Sycamore peg 50 bread edge carp 8lb
2 Eric Bancroft, Rod & Gun, 117-7-0 Sycamore peg 13 corn & paste edges carp 7lb
3 K Melville, Matrix, 112-7-0    
4 T Cadwallader, Matrix, 107-12-0

Sherwood Forest Fishery (Sun)
Holmedale Lake (27 pegs)  
1 Andy Rodgers, Lindholme, 169-8-0 peg 21 worm 6m & edge carp 8lb
2 Matt Stanhope, Gateford Angling Supplies, 144-0-0 peg 3 corn 13m & edge carp 8lb
3 C Roberts, Bag Up Angling, 127-15-0
4 M Langton, Sherwood Forest Fishery, 120-9-0
5 M Thackeray, Woodhouse Angling Centre, 109-9-0
6 C Wood, Lowfields AC, 103-10-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
High & Extension Pools (62 pegs)
1 Paul Bick, Shakespeare, 202-13-0 High Pool peg 16 pellet 12m & 6m F1s
2 Paul Yates, Drennan, 108-0-0, High Pool peg 15 pellet 6m & edge F1s
3 J Arthur, Drennan, 99-7-0
4 J Brooks, Middy, 94-14-0
5 P Rice, Mosella, 91-9-0
6 M Malin, MAP, 89-13-0

SHORTS

Decoy Lakes (Sun)
Oak Lake (16 pegs)
1 T Edwards, Dynamite Baits, 235-7-0
2 S Godfrey, Decoy, 231-6-0
3 A King, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 211-2-0

Lakeview Fishery (Sun)
Marina Pool (12 pegs)
1 S Haywood, Middy, 66-1-0
2 J Wake, Shimano, 48-4-0
3 M Beckhurst, Preci-Spark Sports, 48-1-0

Packington Somers (Sun)
Siblings A & B Pools (14 pegs)
1 P Canning, Frenzee, 55-7-0
2 P Hull, Lane’s Bait, 41-15-0
3 S Edwards, Packington, 38-7-0

Preston Innovations Woodland View (Sun)
Front Deans Pool (16 pegs)
1 M Round, Bilston Angling Centre, 107-4-0
2 M Newbold, London, 95-4-0
3 S Martin, Haines Angling, 87-2-0

Westwood Lakes (Sun)
Falcon Lake (13 pegs)
1 S Reid, Garbolino RAF, 142-2-0
2 B Stronger, Westwood Lakes, 131-14-0
3 L Morley, Westwood Lakes, 129-8-0