Angling Times Bait-Tech Clubman results from week ending 17.04.16

Albert AC, Messingham Sands: 1 D Whittaker, 34-0-0, caster, mixed; 2 B Balme, 31-0-0; 3 P Blackman, 23-0-0.
Alliance & Leicester Liverpool, Chapel Pool: 1 K Bradshaw, 80-0-0, maggot, carp/ide; 2 B Smith, 73-8-0; 3 D Pellow, 67-12-01.
Alliance & Leicester Liverpool: High Heyes Fishery: 1 K Bradshaw, 36-0-0, maggot, ide; 2 M Wall, 18-0-0; 3 J Bradshaw, 17-0-0.
Alvechurch Fishery Vets, Alvechurch Fishery: 1 D Lodge, 39-5-0, paste, carp; 2 R Rose, 38-4-0; 3 R Heink, 34-12-0.
Alvechurch Fishery Vets, Alvechurch Fishery: 1 G Luldy, pellet, carp; 2 A Dowson, 27-10-0; 3 J Ellis, 25-2-0.
Andy’s Mob, Bassett’s Farm Fishery: 1 A Webb, 15-4-0, corn, mixed; 2 M Brett, 8-9-0; 3 J Barter, 7-8-0.
Birmingham Thursday Club, Lavender Hall Fishery: 1 D Bird, 55-0-0, meat, carp; 2 G Young, 28-4-0; 3 B Edwards, 22-0-0.
Birmingham Thursday Club, Tunnel Barn Farm: 1 G Young, 38-1-0, maggot, F1s/skimmers; 2 P Smith, 37-9-0; 3 S Stone, 29-9-0.
Bridlington Tri-Star Angling, Nenbridges: 1 S Smith, 22-4-0, maggot, roach/carp; 2 S Coggle, 12-8-0; 3 K Benn, 10-0-0.
Brunswick Bros AS, Claygate Lakes: 1 D Sims, 127-13-0, maggot/corn, carp; 2 G Cole, 91-2-0; 3 C Darran, 88-15-0.
Buckington WMC, Guru Makin’s Fishery: 1 P Procter, 31-4-0, maggot, mixed; 2 B Woodley, 22-4-0; 3 T McEnroe, 18-11-0.
Buckington WMC, Temple Farm Fishery: 1 M Cowley, 19-10-0, caster, roach; 2 V Cowley, 16-8-0; 3 A Berry, 12-6-0.
Carshalton DAS, More House Farm Fishery: 1 T Pavitt, 28-12-0, maggot, carp; 2 L Collins, 26-6-0; 3 D Freeman, 25-0-0.
CESAS, Orchard Farm Place Fishery: 1 P Parker, 120-12-0, pellet, F1s; 2 A Parker, 116-3-0; 3 D Norris, 76-4-0.
Charlemont Social, Tunnel Barn Farm: 1 J Glasby, 66-5-0, corn, mixed; 2 H Guy, 65-8-0; 3 L Massey, 63-4-0.
Cheam Social AC, Claygate Lakes: 1 I Weatherell, 53-4-0, corn, carp; 2 A Turner, 50-4-0; 3 G Day, 49-2-0.
Cheam Social AC, Monk Lakes: 1 C Taylor, 66-0-0, corn/meat, carp/roach; 2 I Wetherell, 61-0-0; 3 G Day, 53-0-0.
Concertina AC, Barnburgh Lakes: 1 C Brookes, 72-14-0, maggot, mixed; 2 K Norman, 71-10-0; 3 P Rose, 52-0-0.
Cormorant Abbotts AS, Grand Union Canal: 1 K Lotz, 5-3-0, maggot, mixed; 2 A Radcliffe, 4-7-0; 3 G Rowe, 2-11-0.
Dalston AS, Blasford Hill: 1 F Jones, 94-8-0, paste/corn, carp; 2 S Nott, 48-4-0; 3 J Maskell, 22-0-0.
Dalston AS, Rayne Lodge: 1 J Maskell, 53-8-0, bread, carp; 2 F Jones, 52-0-0; 3 S Nott, 33-8-0.
Dean’s Casuals, Furnace Fishery: 1 D Liffen, 62-12-0, boilie, carp; 2 M Voller, 52-10-0; 3 A Barter, 47-0-0.
Dean’s Casuals, Heyes Lake: 1 D Liffen, 94-4-0, pellet, carp; 2 A Barter, 57-12-0; 3 B Wallace, 54-2-0.
Driffield Woldsmen AC, Westlands Fishery: 1 R Leech, 45-8-0, corn/pellet, F1s/carp; 2 P Robinson, 40-2-0; 3 P Stafford, 34-0-0.
Droitwich Spa AC, Droitwich Canal, Porter Mill: 1 W Priddy, 7-14-0, maggot, skimmers; 2 C Davis, 6-8-8; 3 P Wilson, 4-7-8.
Earl Manvers AC, Little John Lakes: 1 M Foss, 64-14-0, corn, carp; 2 P Storey, 63-9-0; 3 D Wilkinson, 47-1-0.
Earlsfield DAS, Monk Lakes; 1 P Davies, 37-1-0, pellet, carp; 2 J Swann, 34-12-0; 3 M Miller, 28-6-0.
Eaton’s AC, Croft Fisheries: 1 B Tong, 25-2-0, caster, mixed; 2 T Jackson, 24-12-0; 3 V Catley, 7-2-0.
Edmonton & Tottenham AS, Southend Farm Fishery: 1 M Hatwell, 83-9-0, pellet, carp; 2 G Neale, 41-0-0; 3 J Sapsford, 40-10-0.
Essex Vets, Coleman’s Cottage Fishery: 1 B Cheeseman, 51-0-0, maggot, F1s; 2 J Cox, 49-0-0; 3 B Bennett, 45-0-0.
Excelsior AC, Frobury Farm Fishery: 1 J Allum, 59-8-0, meat, carp/mixed; 2 J Nicholls, 44-8-0; 3 K Wright, 32-0-0.
Excelsior AC, Milton Pools: 1 K Wright, 54-8-0, corn/maggot, carp/mixed; 2 M Chandler, 48-0-0; 3 P Balcombe, 40-8-0.
Exeter DAA, Exeter Canal: 1 C Boulton, 5-10-0, maggot, tench/roach; 2 K Penberthy, 5-0-0; 3 D Hill, 4-15-0.
Four Square, Grand Union Canal, Boxmoor: 1 G Neal, 8-9-0, worm, chub; 2 B Fitt, 6-14-0; 3 T Scott, 5-0-0.
Freemasons AS, Grand Union Canal, Durrant’s Hill: 1 C Mackulin, 10-14-0, caster/worm, perch/skimmers; 2 I Davine, 8-6-0; 3 B Hughes, 5-4-0.
Gaslight AS, Rayne Lodge: 1 K Heard, 21-4-0, pellet, carp; 2 R Southerill, 11-12-0; 3 C Clarke, 11-8-0.
Golden Oldies, Manor Farm Leisure: 1 R Harvey, 80-14-0, meat, mixed; 2 D Carter, 68-5-0; 3 P Penny, 66-8-0.
Golden Oldies, Manor Farm Leisure: 1 J Pendry, 94-2-0, pellet, mixed; 2 M Goodall, 82-3-0; 3 R Harvey, 61-7-0.
Grove Park AC, Bannister Farm Fishery: 1 M Dunne, 58-4-0, bread, carp; 2 D Bradshaw, 38-13-0; 3 T Sutherland, 18-2-0.
Halesowen RBL, Staffs/Worcester Canal, Castlecroft: 1 S Horton, 17-14-0, worm/caster, chub; 2 M Knight, 10-1-0; 3 B Robson, 7-5-0.
Harrow Postals AC, Wood Lane Fishery: 1 S Brennan, 73-0-0, pellet, carp; 2 C Horwood, 61-0-0; 3 G Ashcroft, 52-0-0.
Highley WMC, Private Pool: 1 M Perry, 20-1-0, maggot, bream; 2 P Evans, 12-12-0; 3 B Reeves, 7-2-0.
Johnson Matthey AC, The Wold Fishery: 1 C Stones, 62-4-0, pellet, carp; 3 D Munley, 40-9-0; 3 S Gwynne, 36-9-0.
JVAC, Decoy Lakes: 1 D Parsons, 125-4-0, pellet, carp; 2 R Whincup, 99-2-0; 3 R Gowler, 96-1-0.
JVAC, Decoy Lakes: 1 J Richardson, 140-1-0, maggot, barbel; 2 D Carlton, 110-14-0; 3 J Seeley, 105-12-0.
Laindon Allsorts FC, Club Lake: 1 M Wagg, 16-8-0, maggot, bream/roach; 2 S Barrett, 14-6-0; 3 K Wagg, 14-0-0.
Leamington Liberals, Barby Banks Fishery: 1 B Calcott, 32-7-0, meat, carp; 2 S Walton, 31-10-0; 3 N Gedney, 2912-0.
Lee Green AC, Orchard Place Farm: 1 W Peaty, 115-14-0, pellet, carp; 2 T Benson, 89-15-0; 3 M Beard, 88-5-0.
Lee Green AC, Tricklebrook Fishery: 1 W Peaty, 150-10-0, pellet, carp; 2 C Kochevar, 91-0-0; 3 M Beard, 48-14-0.
Listerhills Old Boys AA, Kippax Park Fishery: 1 D Stephenson, 1-4-0, maggot, carp/ide; 2 E Harrison, 1-4-0; 3 D Jackson, 0-3-0.
LOBOL AC, Club Water: 1 B Carlson, 26-2-0, pellet/maggot, ide/F1s; 2 D Wilcocks, 15-3-0; jt3 P Penson and S Robinson, both 13-8-0.
Lower Gornal AC, Staffs/Worcester Canal, Gothersley: 1 D Keys, 2-5-0, maggot, mixed; 2 K Sidaway, 1-4-0; 3 D Fletcher, 1-3-0.
Mansfield Piscatorials AC, Portland Waters: 1 M Huuskinson, 140-4-0, pellet, carp; 2 R Ward, 91-5-0; 3 P Stirland, 55-6-0.
Medway Trotters, Chequertree Fishery: 1 R Shaw, 117-8-0, boilie, F1s; 2 P Thetford, 93-6-0; 3 S Peters, 68-8-0.
Medway Trotters, Pittlands Fishery: 1 S Peters, 75-0-0, pellet, skimmers/roach; 2 K Pack, 59-8-0; 3 R Rich, 52-4-0.
Molson Coors All-Stars, Raker Lakes: 1 P Cater, 47-8-0, pellet, carp; 2 B Warriner, 35-12-0; 3 C Weasle, 28-12-0
Noddle Hill AC, Bransholme Pond: 1 P Stewart, 18-9-0, pellet, skimmers; 2 M Paige, 7-12-0; 3 C Axon, 6-13-0.
North Harrow Waltonians, Wood Land Fishery: 1 R Franklin, 28-4-0, maggot, carp; 2 G Picton, 14-14-0; 3 I Anderson, 14-0-0.
Northfield DAC, Packington Somers: 1 J Downing, 35-14-0, maggot, carp/tench; 2 R Freeth, 29-7-0; 3 P Sutton, 20-6-0.
Ordnance Survey CAC, Hank’s Lake: 1 B Watts, 29-15-0, maggot, bream/carp; 2 A Cox, 27-5-0; 3 B Vallis, 21-15-0.
Oxoid, AC, Barons Lake: 1 N Hillier, 14-12-0, maggot, bream/carp; 2 H Roach, 13-10-0; 3 S Nicholls, 13-2-0.
Parkside FC, Hemmington Fishery: 1 S Simpson, 62-10-0, pellet, carp; 2 D Worley, 51-6-0; 3 D Fallows, 49-11-0.
Parkside FC, Mill Dam Fishery: 1 M Turner, 95-14-0, pellet, carp; 2 J Griffin, 68-12-0; 3 S Stafford, 46-5-0.
Pelham AC, Pelham Pond: 1 R Thompson, 12-15-0, corn, carp/roach; 2 R Wright, 10-11-0; 3 D Ashmore, 9-3-0.
Phil’s Old Boys, Decoy Lakes: 1 T Mitchell, 64-0-0, pellet, carp; 2 D Cocksedge, 59-6-0; 3 D Sambridge, 47-7-0
Phil’s Old Boys, Dent’s of Hilgay: 1 C Marsh, 18-0-0, pellet, bream/roach; 2 V George, 17-0-0; 3 B Fitzjohn, 15-8-0.
Phil’s Old Boys, Townsend Lakes: 1 B Fitzjohn, 148-0-0, pellet, carp; 2 T Small, 115-0-0; 3 C Marsh, 12-4-0.
Priory Farm AC, Hungerford Lakes: 1 D Synott, 103-10-0, pellet, carp; 2 I Farmer, 83-0-0; 3 R Smee, 52-0-0.
Priory Farm, Milton Lakes: 1 I Farmer, 48-4-0, pellet, tench/crucians; 2 P Jones, 25-12-0; 3 D Synott, 23-0-0.
Reel People Disabled AC, Decoy Lakes: 1 B Ogden, 91-10-0, pellet, carp; 2 M Booth, 62-0-0; 3 P Jackson, 52-4-0.
Robin Hood AC, Barnburgh Lakes: 1 D Webster, 129-9-0, corn, F1s; 2 P Wilson, 109-14-0; 3 S Simmons, 91-15-0.
Roman Urn AS, Grand Union Canal: 1 D Saggs, 3-0-0, pinkies, roach/gudgeon; 2 K Mathews, 2-13-8; 3 G Norfolk, 2-3-0.
Ron’s Rovers AC, Sam Hostick’s Ponds: 1 D Hubbard, 22-14-0, maggot, carp; 2 D Moulds, 14-12-0; 3 M Taylor, 12-9-0.
Ropsley AC, Westwood lakes;  1 A Cullington, 90-8-0, pellet, F1s; 2 D Lacey, 81-6-0; 3 F Bennett, 61-45-0.
Slough AS, Court Farm Fishery: 1 G Savin, 68-12-0, pellet, carp; 2 M Marinozzi, 65-9-0; 3 L Morancie, 30-12-0.
Sothall AC, Barnburgh Lakes: 1 G Parkes, 131-12-0, pellet, F1s; 2 D Beckett, 88-13-0; 3 M Buckler, 84-8-0.
Starlets Northfield Veterans AS, Preston Innovations Woodland View: 1 J Stone, 69-87-0, pellet, carp/F1s; 2 B Simmonds, 58-8-0; 3 D Adcock, 48-14-0.
Telfish AS, Unwick’s Pool: 1 R Gilbert, 30-0-0, maggot, carp; 2 P May, 29-4-0; 3 R Walker, 29-0-0.
The Bears, Preston Innovations Woodland View: 1 S Thomsan, 86-12-0, pellet, carp; 2 P Webley, 83-15-0; 3 J Bailon, 69-8-0.
The Puddlechuckers AC, Puddledock Farm Fishery: 1 M Funnell, 33-8-0, maggot, carp/roach; 2 A Mahoney, 21-8-0; 3 K Burton, 21-8-0.
The Wednesday Club, Little Cansiron Fishery: 1 P Campbell, 76-0-0, pellet, carp; 2 T Golding, 75-8-0; 3 M Chapman, 70-0-0.
The Wednesday Club, Monk Lakes: 1 B Short, 128-0-0, meat, carp; 2 N Metcalfe, 107-0-0; 3 K Barker, 102-0-0.
The Wednesday Club, Orchard Place Farm: 1 R Wood, 122-0-0, maggot, carp; 2 L Stone, 116-0-0; 3 T Golding, 105-0-0.
Trowbridge & Melksham Pensioners, Clivey’s Lake: 1 D Baker, 11-4-0, corn, roach/chub; 2 J Escott, 11-0-0.
Trowbridge & Melksham Pensioners, Farleigh Wood Fishery: 1 J Escott, 21-2-0, pellet, skimmers/roach; 2 J Blackmore, 12-0-0; 3 K Gingell, 7-8-0.
Warwick Wold Waters AC, Warwick Wold Waters: 1 I Roger, 49-8-0, pellet, carp; 2 B South, 23-8-0; 3 R Smee, 21-0-0.
Waterside AC, Avalon Fisheries: 1 P Powney, 33-12-0, maggot, bream; 2 M James, 33-7-0; 3 S Shepherd, 26-12-0.
Westlands AC, Poppleton Lakes: 1 P Roberts, 46-0-0, meat, carp; 2 C McNeil, 33-4-0; 3 J Pollier, 30-0-0.
Westlands AC, Raker Lakes: 1 P Roberts, 46-0-0, meat, carp; 2 H Pullford, 37-0-0; 3 A Creaser, 24-8-0.
Westlands AC, Redwood Arc Fishery: 1 C McNeil, 68-8-0, meat, F1s; 2 P Roberts, 40-10-0; 3 D Rugers, 33-4-0.
Westlands AC, Risby Park, Folly Lake: 1 C McNeil, 28-12-0, maggot, carp; 2 P Roberts, 26-8-0; 3 A Creaser, 12-12-0.