Angling Times/Bait-Tech Clubman results for week commencing 18.07.16

Active Angling, Oakford Farm Fishery: 1 P Conway, 159-12-0, pellet, carp; L Attfield, 95-0-0; 3 F Featherstone, 79-0-0.
Alliance & Leicester Liverpool, Chapel Pool: 1 J Bradshaw, 315-8-0, paste, carp; 2 C Pellow, 173-8-0; 3 P Turner, 171-8-0.
Alliance & Leicester Liverpool, Firswood Fishery: 1 D Bradshaw, 115-0-0, paste, carp; 2 P Foster, 98-0-0; 3 B Smith, 90-4-0.
Altrincham DAC, Fields Farm Fishery: 1 N Brown, 31-8-0, pellet, carp; 2 C Wilshaw, 29-9-0; 3 B Appleby, 23-4-0.
Andy’s Mob, Hartleylands Farm: 1 A Bland, 374-14-0, pellet, carp; 2 M Brett; 3 A Webb, 349-12-0.
Angle AC, Tyram Hall Fishery: 1 J Stones, 134-7-0, meat, carp; 2 G Stones, 85-8-0; 3 K Law, 81-4-0.
Birmingham Thursday Club, Packington Somers: 1 B Edwards, 81-15-0, meat, carp; 2 W McCrannor, 69-2-0; 3 T Robertson, 60-14-0.
Black Diamond, Robin Wood Lakes: 1 G Proffitt, 156-3-0, pellet, carp; 2 C Newton, 122-7-0; 3 N Proffitt, 85-1-0.
Bridlington Tri-Star Angling, Wholesea Grange Fishery: 1 S Coggle, 87-10-0, caster, mixed; 2 S Bentley, 60-10-0; 3 L Caulfield, 30-8-0.
Brunswick Bros AS, Rayne Lodge: 1 A Barrow, 117-1-0, mixed, carp; 2 M Cole, 117-1-0; 3 A Parkinson, 60-13-0.
Bulkington WMC, Waterloo Farm: 1 B Hodgetts Jnr, 49-2-0, meat/pellet, mixed; 2 B Hodgetts Snr, 45-13-0; 3 M Cowley, 42-10-0.
Bullett AC, Maver Hayfield Lakes: 1 R Dennis, 62-10-0, pellet, carp/bream; 2 D Wassell, 39-0-0; 3 S Kemp, 27-4-0.
Central Trains AC, Alvechurch Fishery: 1 J Clewes, 116-8-0, maggot, carp/ide; 2 D Lightowers, 85-8-0; 3 J Flower, 78-12-0.
CESAS, Framfield Fishery: 1 N Youlden, 430-12-0, paste, carp; 2 D Norris, 330-10-0; 3 D Martin, 183-4-0.
CESAS, Monk Lakes: 1 D Martin, 92-12-0, paste, mixed; 2 P Lea, 69-4-0; 3 M Williams, 67-4-0.
Chard AC, Perry Street Pond: 1 M Hollsiter, 37-12-0, meat, carp; 2 S Rush, 35-14-0; 3 S Bishop, 34-8-0.
Clifton Hotel York AC, Raker Lakes:  B Coates, 138-0-0, carp/bream; 2 R Darling, 100-0-0; 3 D Taylor, 60-0-0.
Concertina AC, Lodge Farm Fishery: 1 P Rose, 63-1-0, worm, carp; 2 K Taylor, 56-7-0; 3 K Norman, 54-5-0.
Corks AC, Buzzard Valley Fishery: 1 M Andringa, 54-4-0, pellet, carp/mixed; 2 N Humes, 23-0-0; 3 S Brabin, 17-8-0.
Cormorant Abbotts AS, Rib Valley Lakes: 1 G Rowe, 20-12-0, maggot, mixed; 2 A Radcliffe, 9-13-0; 3 K Lotz, 5-7-0.
Cross Scythes AC Sheffield, Woodhouse Grange Fishery: 1 P Wilkinson, 202-4-0, pellet, F1s/carp; 2 J Piggott, 176-8-0; 3 D Clarke, 105-0-0.
Croydon Postals AC, Orchard Place Farm: 1 N Whiting, 465-3-0, maggot/pellet, carp/f1s; 2 S Parker, 313-4-0; 3 S Edwards, 309-4-0.
Deepdale Labour Club, Cunneries Fishery: 1 T Whelan, 26-8-0, caster, carp; 2 J Kenyon, 24-8-0; 3 T Dolphin, 20-8-0.
Deepdale Labour Club, Lathom Lakes: 1 T Dolphin, 48-12-0, pellet, carp; 2 S Swift, 18-12-0; 3 I Rawlinson, 17-4-0.
Department of Education AC, Brook Farm Fishery: 1 K Oliver, 185-0-0, pellet, carp; 2 B Killkenny, 180-0-0; 3 K Millar, 157-0-0.
Dereham DAC, Swanton Morley Lakes: 1 I Rowe, 12-6-0, worm, bream/roach; 2 S Brown, 11-5-0; 3 D Barker.
Driffield Woldsmen AC, Redwood Park Fishery: 1 P Stafford, 67-1-0, pellet, F1s/carp; 2 P Robinson, 43-3-0; 3 B Banks, 38-3-0; 3 M Lewis, 38-3-0.
Droitwich Spa AC, Warks Avon, Twyning: 1 C Ballard, 6-7-0, maggot, roach; 2 H Harrison, 6-3-8; 3 C Hobbs, 6-3-0.
Earl Manvers AC, Lakeview Fishery: 1 M Clarke, 62-3-0, paste, carp; 2 P Wilson, 49-10-0; 3 G Dennis, 29-7-0.
Eight Bells AC, Gawsworth Hall Fishery: 1 W Kirby, 29-6-0, pellet, carp; 2 C Pickering, 19-10-0; 3 D Eastwood, 13-5-0.
Elm Park & Hornchurch DAS, Club Lake: 1 B Griffith, 45-7-0, meat, carp; 2 R Nicholls, 37-8-8; 3 D Tosley, 34-7-0.
Essex Vets, Nounsley Fishery: 1 D Lewis, 187-12-0, maggot, carp; 2 K Rolfe, 170-8-0; 3 B Cheeseman, 156-12-0.
Excelsior AC, Frobury Farm Fishery: 1 M Chandler, 65-8-0, caster, mixed; 2 P Booth, 64-8-0; 3 K Wright, 57-8-0.
Excelsior AC, Greenridge Farm Fishery: 1 K Wright, 81-8-0, worm/maggot, carp; 2 J Allum, 54-0-0; 3 R Dearlove, 50-0-0.
Exeter DAA, Tidal Rive Exe: 1 P Russell, 30-8-0, maggot, dace; 2 K Penberthy, 26-5-0; 3 M Branson, 25-11-0.
FH Lloyd’s AC, Solhampton Pools: 1 M Bedford, 57-0-0, meat, mixed; 2 C Walter, 55-0-0; 3 D Wright, 51-12-0.
Gaslight AS, Tyler’s Common: 1 T Hardy, 239-12-0, mixed, carp; 2 B Hardy, 237-12-0; 3 J Heard, 234-4-0.
Gipping Valley AC, Melton Ponds: 1 D Ratcliffe, 62-0-0, pellet, carp; 2 B Thain, 40-8-0; 3 J Damant, 35-12-0.
Glastone AC, Hackett’s Lane Fishery: 1 D Foss, 68-15-0, worm/maggot, bream; 2 G Foss, 36-14-0; 3 S Riley, 36-9-0.
Golden Oldies, Manor Farm Leisure: 1 G Whitemore, 110-7-0, meat, mixed; 2 B Wragg, 70-9-0; 3 R Harvey, 69-12-0.
Harlow Monday MG, Southend Farm Fishery: 1 S Gosnell, 87-6-0, meat/pellet, carp/bream; 2 S Hales, 64-3-0; 3 S Childs, 37-12-0.
Highley Working Men’s Club, Jam Factory: 1 M Perry, 68-10-0, pellet, carp; 2 M Pritchard, 54-1-0; 3 S Walsh, 46-2-0.
Horse & Jockey, Candy Corner Fishery: 1 W Rutter, 49-11-0, pellet, carp; 2 H Booth, 41-4-0; 3 G Rutter, 24-3-0.
Hucknall Town Angling, Westwood Lakes: 1 M Saunders, 162-12-0, paste, carp; 2 B Blewitt, 102-2-0; 3 R Akin, 87-13-0.
Hucknall Town Angling, Westwood Lakes: 1 R Akin, 146-0-0, maggot, F1s; 2 B Blewitt, 113-15-0; 3 M Saunders, 81-11-0.
Ilminster AA, Hebditch’s Pond: 1 C Pas, 104-5-0, pellet, carp; 2 J Bailey, 69-14-0; 3 M Parker, 41-14-0.
Ilminster AA, River Isle: 1 S Parker, 8-8-0, caster mixed; 2 R Cox, 5-2-0; 3 K Apin, 4-8-0.
Ings Lane Sport & Social, Sykhouse Fishery: 1 J Loraine, 113-5-0, pellet, carp; 2 T Blessed, 100-12-0; 3 A Law, 91-8-0.
Johnson Matthey AC, Kingsland Fishery: 1 S Brown, 126-2-0, worm, carp; 2 D Bowler, 98-0-0; 3 P Warren, 97-8-0.
JVAC, Decoy Lakes: 1 L Kendall, 145-4-0, worm, carp; 2 C Baldwin, 130-3-0; 3 D Cororan, 125-8-0.
JVAC, Decoy Lakes: 1 N Carlton, 183-2-0, pellet, carp; 2 M King, 149-0-0; 3 C Fisher, 132-6-0.
King’s Arms & Cheshunt AS, Alders Farm Fishery: 1 B Harmer, 145-9-0, caster/worm, carp; 2 D Cooper, 13-10-0; 3 P Fish, 116-6-0.
King’s Langley AS, Club Lake: 1 J Beeton, 119-0-0, pellet, carp; 2 M Smith, 61-8-0; 3 C McGrath, 55-6-0.
King’s Langley AS, Southend Farm Fishery: 1 J Beeton, 161-12-0, pellet, carp; 2 R Grimes, 107-12-0; 3 D Gillings, 47-4-0.
Lee Green AC, Tyler’s Common: 1 T Benson, 531-14-0, carp; 2 W Peaty, 529-10-0; 3 B Edwards, 392-12-0.
Lewisham Piscatorials, Hartleylands Farm: 1 D Shipp, 57-15-0, pellet, mixed; 2 B Tullett, 56-11-0; 3 G Campin, 29-10-0.
Listerhills Old Boys AA, Leeds-Liverpool Canal: 1 B Mason, 17-12-0, worm, tench/perch; 2 A Townie, 11-3-0; 3 R Thorne, 10-11-0.
Listerhills Old Boys, River Aire: 1 E Harrison, 13-3-0, worm, mixed; 2 D Jackson, 11-12-0; 3 S Cliff, 5-8-8.
Littlemore AS, River Thames, Sandford: 1 B Hutchings, 14-3-0, mixed, roach; 2 P Hitchman, 11-11-0; 3 P Clarke, 8-3-0.
LOBOL AC, Club Water: 1 D Boothroyd, 19-9-0, pellet, mixed; 2 P Denson, 15-8-0; 3 P Cooke, 13-13-0.
LOBOL AC, Lingmere Fishery: 1 M Turley, 69-8-0, pellet, mixed; 2 M Davies, 53-6-0; 3 P Cooke, 53-4-0.
Mansfield Piscatorials AC, Spring Lake: 1 P Stirland, 70-12-0, paste, carp/ide; 2 M Thackeray, 67-3-0; 3 S Mee, 65-15-0.
Medway Trotters, Monk Lakes: 1 D Lockwood, 150-8-0, pellet, carp; 2 M Lavery, 130-10-0; 3 R Rich, 116-0-0.
Midland AS, River Trent, Caythorpe: 1 A White, 6-3-8; maggot, roach/dace; 2 G Pilsworth, 5-9-0; 3 A Gammom, 5-8-0.
Moorside AC, Rising Sun Fishery: 1 R Walker, 32-0-0, corn, mixed; 2 J Lindley, 31-4-0; 3 M Pilling, 28-12-0.
Mulbarton DAA, Bergh Apton Fruit Farm: 1 C Forder, 192-10-0, meat, carp; 2 D Chadwick, 162-1-0; 3 R Crisp, 125-14-0.
Mulbarton DAA, Club Lake: 1 C Forder, 57-4-0, meat, carp; 2 S Parker, 54-9-0; 3 S Briggs, 13-10-0.
Noddle Hill AC, Bransholme Pond: 1 P Stewart, 22-1-0, pellet, skimmers; 2 W Brown, 15-8-0; 3 A Kelly, 14-7-0.
Norwich Union AC, Topcroft Fishery: 1 D Adcock, 51-1-0, pellet, carp; 2 J Sillett, 43-10-0; 3 P Gilding, 21-10-0.
Norwich Union AC, Topcroft Fishery: 1 D Watson, 49-4-0, pellet, carp; 2 J Brewster, 32-1-0; 3 J Sillett, 23-4-0.
Ongar DAC, Southend Farm Fishery: 1 T Commer, 191-6-0, pellet, carp; 2 P Jenkins, 119-14-0; 3 C Ramsey, 102-2-0.
Ordnance Survey CAC, Dandy’s Ford: 1 B Vallis, 130-6-0, meat, carp; 2 T Thornton, 111-14-0; 3 K Brook, 78-10-0,
Plough AS, Warks Avon, Ryton: 1 E Howard, 17-7-0, maggot, mixed; 2 M Durrant, 10-1-0; 3 V Kingham, 8-10-0.
Pride of Warsop AC, Janson’s Fishery: 1 G Kitchener, 176-5-0, corn, carp; 2 M Smith, 17010-0; 3 N Greensmith, 155-0-0.
Rank Xerox AC, Royal Berkshire Fishery: 1 S Anderson, 69-0-0, pellet, carp/roach; 2 D Waldron, 62-6-0; 3 P Miller, 54-11-0.
Ratby AC, Peatling Pools: 1 T Lanni, 135-8-0, corn, carp; 2 J Palmer, 129-10-0; 3 S Lane, 110-7-0.
Rover Percy Road AC, Manor Farm, Leisure Fishery: 1 D Sutton, 3-3-0, maggot, mixed; 2 M Sadler, 2-8-4; 3 N Wells, 2-4-8.
Royal Oak Brentford, Billhook Lake: 1 M Miles, 41-12-0, pellet, carp; 2 S Barnett, 38-4-0; 3 Thorpe, 27-0-0.
Salts Healthcare AC, Cob House Fishery: 1 R Brown, 206-0-0, maggot, carp; 2 T Hologa, 127-12-0; 3 C Byng, 102-0-0.
Sothall AC, Mill Dam Fishery: 1 G Parkes, 156-10-0, corn, carp; 2 F Driver, 104-2-0; 3 M Buckler, 94-12-0.
Starlets Northfield Veterans AS, Preston Innovations Woodland View: 1 B Simmonds, 116-4-0, corn/meat, carp; 2 P Foster, 99-2-0; 3 R Moore, 98-0-0.
Stort Valley, Dent’s of Hilgay: 1 K Shaw, 70-15-0, bream/carp; 2 M Westby, 62-6-0; 3 C Cotterell, 31-8-0.
Tavern Otters Eastern Enfield, Clavering Fishery: 1 D Flynn, 81-145-0, pellet, carp; 2 D Beech jnr, 47-12-0; 3 E Iontton, 29-13-0.
The Bears, Tirley Fishery: 1 J Ellis, 113-7-0, corn, carp; 2 D Gwilliam, 102-0-0; 3 P Webley, 97-6-0.
The Wednesday Club, Hartleylands Farm: 1 D Lockwood, 196-0-0, pellet, carp; 2 R Keeble, 158-8-0; 3 B Short, 112-0-0.
Trowbridge & Melksham Pensioners, Farleigh Wood Fishery: 1 J Escott, 53-12-0, caster, carp/skimmers; 2 D Bird, 34-0-0; 3 B Oakford, 22-0-0; 3 T Hilbert, 22-0-0.
Warwick AS, Coleman’s Cottage Fishery: M Costelloe, 145-8-0, pellet, carp; 2 D Mead Hurst, 76-0-0; 3 M Parini, 69-0-0.
Warwick AS, Southend Farm Fishery: 1 J Carter, 92-0-0, pellet, carp; 2 J Woods, 55-0-0; 3 J Venis, 49-0-0.
Wellfield Vets, Jack’s Pool: 1 D Smith, 43-6-0, pellet, carp; 2 B Leadbrook, 30-6-0; 3 R Baxter, 28-6-0.
Westlands AC, Forest Lane Fishery: 1 S Mugglestone, 83-11-0, pellet, carp; 2 B Pallister, 75-13-0; 3 C McNeil, 65-10-0.
Westlands AC, Westlands Fishery: 1 B Newsome, 54-0-0, pellet, F1s; 2 J Creaser, 46-12-0; 3 C McNeil, 32-0-0.
Westlands AC, Westlands Fishery: 1 C McNeil, 95-0-0, paste, F1s; 2 A Creaser, 43-10-0; 3 B Newsome, 30-8-0.
White Hart Dagenham AS, Claygate Lakes: 1 M Elsom, 114-4-0, pellet, F1s; 2 J Ryan, 98-4-0; 3 R Golding, 79-9-0.
White Hart Dagenham AS, River Stour: 1 J Ryan, 12-4-0, maggot, roach/dace; 2 M Searle, 10-9-0; 3 R Golding, 10-4-0.
WOAPS, Rayne Lodge Fishery: 1 J Armstrong, 55-13-0, mixed, skimmers; 2 T Eldridge, 54-14-0, R Darnell, 39-6-0.
Yorkley DAC, Three Islands Lake: 1 D Norris, 43-14-0, pellet, carp; K Griffith, 26-15-0; 3 R Andrews, 16-8-0.

Angling Times/Bait-Tech Clubman results for week commencing 05.08.16

Alliance & Leicester Liverpool, Chapel Pool: 1 C Cliffe, 224-6-0, pellet, carp; 2 S Cain, 179-4-0; 3 I Pritchard, 177-4-0.
Alliance & Leicester Liverpool, Chapel Pool: 1 S Cain, 190-8-0, corn, carp; 2 C Smith, 130-0-0; 3 G Jones, 125-0-0.
Alvis AC, Seeswood Pool: 1 N Edwards, 8-8-0, maggot, bream; 2 B Badderley, 6-8-0; 3 B Buck, 4-2-0.
Andy’s Mob, River Rother, Iden Lock: 1 A Bland, 33-0-0, maggot, bream; 2 C Upton, 7-8-0; 3 M Brett, 6-14-0.
Belvoir Old Gits, Haverholme Park: 1 D Foster, 27-0-0, maggot, mixed; 2 B Cross, 18-0-0; 3 A Young, 11-14-0.
Birmingham Thursday Club, Packington Somers: 1 P Woolcock, 51-13-0, worm, F1s; 2 D Crozier, 37-14-0; 3 G Young, 35-3-0.
Black Diamond AC, Aston Park Fishery, Lily Pond: 1 G Proffitt, 79-0-0, corn, carp; 2 M Cartlidge, 59-1-0; 3 N Proffitt, 58-0-0.
Bradgate AC, Barnburgh Lakes:  1 K Athey, 59-0-0, maggot/pellet, carp/F1s; 2 A Charlton, 45-14-0; 3 D Watts, 42-5-0.
Breton’s AC, Oakford Farm Fishery: 1 L Fellowes, 215-0-0, corn/pellet, carp; 2 A Weller, 129-0-0; 3 P Gooding, 116-0-0.
Bridlington Tri-Star AC, Westfield Lakes: 1 A Mallinson, 51-14-0, caster, mixed; 2 S Coggle, 38-4-0; 3 S Smith, 25-10-0.
BTIRA AS, Lakelands Fishery: 1 A Bayman, 150-12-0, pellet/paste, carp; 2 C Delew, 65-0-0; 3 S Kiddle, 62-0-0.
Bulkington WMC, Toft Lakes: 1 B Hodgetts, 86-0-0, meat/pellet, carp; 2 T McEnroe, 60-11-0; 3 B Twaite, 52-3-0.
Bullet AC, River Don, Sprotbrough: 1 D Wassell, 10-11-0, maggot, roach/skimmers; 2 S Howell, 8-0-0; 3 R Dennis, 6-13-0.
CESAS, Warwick Wold Waters: 1 D Martin, 65-12-0, paste, carp; 2 M Williams, 62-12-0; 3 B Smith, 53-4-0.
Chard AC, Perry Street Pond: 1 B Ions, 38-14-0, pellet, carp; 2 B Baker, 38-0-0; 3 M Smith, 33-8-0.
Clifton Hotel York AC, Brafferton Lakes, F1 Lake: 1 M Wood, 19-11-0, pellet, carp; 2 R Darling, 19-4-0; 3 D Taylor, 15-13-0.
Concertina AC, Oaktree Fishery: 1 P Rose, 43-12-0, worm, carp/F1s; 2 C Brookes, 42-2-0; 3 K Norman, 33-4-0.
Conisbrough AC, Southfield Reservoir: 1 T Roberts, 11-8-0, maggot, skimmers; 2 M Whittaker, 5-10-0; 3 B Welsh, 4-3-0.
Cross Scythes Sheffield AC, Caterhall Fishery: 1 P Wilkinson, 37-7-0, caster, roach/skimmers; 2 A Shaw, 32-4-0; 3 P Clarke, 26-0-0. 
Dalston AS, Blasford Hill Fishery: 1 F Jones, 115-8-0, meat, carp; 2 B Skapoullou, 67-4-0; 3 S Knott, 60-0-0.
Dalston AS, Brook Farm Fishery: Jt1 A Nicholas and F Jones, both 44-0-0, bread/pellet, carp/skimmers; 3 S Knott, 33-0-0.
Deepdale Labour Club, Whitmore Fishery: 1 L Whelan, 25-12-0, corn, carp; 2 I Rawlinson, 13-4-0; 3 M Rawlinson, 9-0-0.
Dereham DAC, Barford Lakes, Top Lake: 1 S Brown, 71-11-0, pellet, carp; 2 R Harris, 45-6-0; 3 P Gilding, 33-7-0.
Dereham DAC, Swanton Morley Lakes, Grebe Lake: 1 N Dale, 11-11-0, mini boilies, tench/roach; 2 M Morrish, 9-1-0; 3 S Brown, 8-0-0.
Driffield Woldsmen, Wholesea Grange Fishery: 1 C McNeil, 58-6-0, paste/pellet, carp/skimmers; 2 P Stafford, 53-10-0; 3 G Lavis, 48-4-0.
Droitwich Spa AC, Warks Avon, Twyning: 1 M Salcombe, 4-12-0, maggot, bream/roach; 2 G Sumners, 3-15-0; 3 H Harrison, 3-5-5.
Dukes AC, River Thurne, Coldharbour: 1 C Urry, 15-2-0, maggot, roach/skimmers; 2 S James, 12-8-0; 3 C Sadler, 11-13-0.
Earl Manvers AC, Hackett’s Lakes, Small Lake: 1 L Cutforth, 33-8-0, pellet, carp; 2 M Cutforth, 32-8-0; 3 G Dennis, 23-4-0.
Earl Manvers AC, Janson’s Fishery, Match Lake: 1 M Foss, 162-2-0, pellet, carp; 2 P Wilson, 137-7-0; 3 C Owen, 118-9-0.
Earlham Silvers, River Thurne, Martham: 1 P Cooper, 23-14-0, worm, skimmers; 2 D Gooch, 16-0-0; 3 A Toogood, 10-8-0.
Earlsfield DAS, Framfield Fishery, Spring Lake: 1 J Hutchings, 233-6-0, meat/pellet, carp; 2 T Lock, 209-12-0; 3 A Hartigan, 193-14-0.
Edmonton & Tottenham AS, River Thames, Sunbury on Thames: 1 D Guckisch, 7-15-0, maggot, roach/dace; 2 D Whiteman, 7-6-0; 3 P McIntyre, 5-0-0.
Elm Park & Hornchurch DAS, Club Lake: 1 B Hamilton, 34-7-0, meat, carp; 2 D Tosley, 33-2-0; 3 M Steadman, 25-4-0.
Enfield Highway WMC AC, Grand Union Canal, Grove Church: 1 T Mann, 27-10-0, pellet/maggot, bream; 2 B Keens, 14-4-8; 3 T White, 10-7-0.
Essex Vets, Lakelands Fishery: 1 J Sycamore, 67-0-0, pellet, mixed; 2 J Cox, 44-4-0; 3 D Lewis, 43-12-0.
Essex Vets, Nounsley Lakes: 1 B Cheeseman, 104-4-0, worm, mixed; 2 J Sycamore, 100-0-0; 3 J Hannington, 79-12-0.
Excelsior AC, Milton Pools: 1 C Webb, 100-0-0, corn/paste, carp; 2 D Sexton, 80-0-0; 3 J Sproate, 73-0-0.
Freemasons AS, Southend Farm Fishery: 1 T Allen, 53-0-0, worm/caster, carp/skimmers; 2 S Hall, 51-1-0; 3 B Hughes, 44-1-0.
Gipping Valley AC, Hintlesham Lakes: 1 A Miller, 109-5-0, pellet, carp; 2 D Ratcliffe, 63-5-0; 3 P Slee, 53-14-0.
Golden Oldies, Manor Farm Leisure: 1 P Penny, 46-4-0, meat, mixed; 2 J Pendry, 41-8-0; 3 D Curtis, 39-6-0.
Harrow Postals AC, Southend Farm Fishery: 1 S Brennan, 146-1-0, pellet, carp/bream; 2 B Noble, 94-5-0; 3 M Cotterell, 68-0-0.
Hawthorne AC, Hawkhurst Fish Farm: 1 D Corneille, 158-0-0, maggot, carp; 2 N Whiteing, 103-0-0; 3 D Geogehan, 74-0-0.
Highley WMC AC, Mythe Pool: 1 J Coulton, 15-4-0, maggot, bream/tench; 2 S Chatter, 14-8-0; 3 D Bates, 12-3-0.
Horse & Jockey AC, Lodge Farm Fishery: 1 R Waites, 42-14-0, pellet, carp; 2 B Burns, 39-13-0; 3 H Booth, 39-6-0.
Hucknall Town AC, Janson’s Fishery, Match Pool: 1 A Lucas, 139-1-0, pellet, carp; 2 B Blewitt, 116-15-0; 3 M Saunders, 116-6-0.
Hucknall Town Angling, Portland Waters: 1 B Blewitt, 85-11-0, pellet, skimmers; 2 M Saunders, 59-0-0; 3 A Lucas, 58-15-0.
Huntsman AC, River Bure, Upton: 1 J Parnell, 36-0-0, worm and caster, bream/skimmers; 2 P Wood, 27-8-0; 3 D Adcock, 24-12-0.
King’s Langley AS, How End Fishery: 1 J Beeton, 49-6-0, pellet, carp; 2 D Thomas, 28-0-0; 3 D Mills, 27-2-0.
Laindon Allsorts FC, Coleman’s Cottage Fishery, Wood Lake: 1 G Somerfield, 141-8-0, pellet, carp; 2 M Wagg, 122-8-0; 3 S Barrett, 101-4-0.
Lee Green AC, Sumner’s Ponds, Match Lake: 1 W Peaty, 234-4-0, pellet, carp; 2 C Kochevar, 113-5-0; 3 R McGilvery, 89-0-0.
Lewisham Piscatorials, River Medway, Yalding: 1 D Shipp, 9-7-0, maggot, bream/roach; 2 B Tullett, 7-10-0; 3 J Dunster, 4-1-0.
Lewisham Piscatorials, River Rother, Bodium: 1 J Dunster, 4-7-0, maggot, perch/chub; 2 B Tullett, 2-4-0; 3 G Camplin, 2-0-0.
Licensed Trades NAA, Portland Waters: 1 M Cordall, 64-8-0, pellet, carp; 2 G Wallis, 50-4-0; 3 G Gladwin, 44-0-0.
Listerhills Old Boys AA, Leeds-Liverpool Canal, Rodley: 1 R Thorne, 4-9-0, pinkie, roach/perch; 2 R Thornton, 3-1-0; 3 P Woods, 2-5-0.
Lobol AC, Hampton Springs Fishery, Willow Pool: 1 G Edwards, 61-2-0, maggot/corn, carp/F1s/skimmers; 2 G Selby, 51-4-0; 3 D Boothroyd, 47-8-0.
Mansfield Mill AC, River Trent, Wilford: 1 M Price, 21-9-0, corn, bream; 2 A Lucas, 19-10-0; 3 S Henshaw, 18-5-0.
Mersey Dockers, Wrightington Fisheries: 1 S Boyd, 82-6-0, paste, carp/barbel; 2 A Millar, 70-3-0; 3 M Michlovsky, 60-9-0.
Midland AS, Little John Lakes, Friar Tuck Lake: 1 P Tomlinson, 93-8-0, maggot/meat, carp; 2 R Turner, 82-11-0; 3 C Shaw, 76-0-0.
Moorside AC, Woodside Fishery: 1 S Carter, 94-0-0, pellet, mixed; 2 T Megson, 44-6-0; 3 T Carter, 37-7-0.
Moorside AC, Woodston Manor: 1 T Megson, 71-0-0, corn, carp; 2 B Riley, 67-8-0; 3 M Pilling, 35-2-0.
Mulbarton DAA, Club Lake: 1 M Scarborough, 78-3-0, pellet, carp; 2 K Clarke, 62-5-0; 3 G Kettle, 62-3-0.
Mulbarton DAA, Middle Harling Lakes: 1 H Hawkins, 49-12-0, paste, carp; 2 G Ward, 39-14-0; 3 C Townsend, 33-6-0.
Noddle Hill AC, Bransholme Pond: 1 A Kelly, 23-5-0, pellet, skimmers; 2 P Stewart, 16-9-0; 3 A Hallett, 9-9-0.
Noddle Hill AC, Bransholme Pond: 1 P Stewart, 16-15-0, pellet, skimmers; 2 A Kelly, 10-7-0; 3 A Thompson, 4-6-0.
North Devon MG, Jennett’s Reservoir: 1 M Turner, 27-15-0, caster, roach; 2 T Downing, 20-0-0; 3 C Morris, 17-2-0.
Norwich Union AC, Bergh Apton Fruit Farm: 1 J Brewster, 146-14-0, pellet, carp; 2 D Shearing, 104-9-0; 3 D Adcock, 101-7-0.
Norwich Union AC, Great Ellingham Lakes: 1 J Sillett, 84-3-0, meat, carp; 2 B Gilding, 69-5-0; 3 J Brewster, 66-7-0.
Ongar DAC, Club Lake: 1 T Commer Snr, 57-12-0, pellet, bream; 2 J Savage, 8-12-0; 3 T Commer Jnr, 8-2-0.
Parkside FC, Hackett’s Lakes, Small Lake: 1 G Barks, 20-8-0, maggot, mixed; 2 M Reast, 20-4-0; 3 D Smith, 18-0-0.
Plough AS, Warks Avon, Ryton: 1 E Howard, 26-11-0, caster, chub/roach; 2 C Saunders, 18-0-0; 3 G Howe, 8-8-0.
Ratby AC, Guru Makin’s Fishery, Lakes 3 & 4: 1 D Lanni, 92-6-0, pellet, carp; 2 K Bowser, 76-8-0; 3 T Lanni, 69-3-0.
Ratby AC, Holly Farm Fishery: 1 M Smith, 53-4-0, pellet, carp; 2 D Lanni, 50-0-0; 3 P White, 33-1-0.
Ron’s Rovers AC, Garbo’s Pond: 1 K Smith, 31-4-0, worm/caster, ide; 2 M Thompson, 26-4-0; 3 M Taylor, 22-3-0.
Ron’s Rovers, Rush Lyvars Fishery: 1 G Thompson, 54-15-0, caster, ide/F1s; 2 C Axon, 50-10-0; 3 D Hubbard, 36-10-0.
Rotherham Over 50’s, Lodge Farm Fishery, Lily Pond: 1 F Coulson, 47-4-0, pellet, carp; 2 J Urry, 46-7-0; 3 N Simpson, 32-14-0.
Royal Oak Brentford, Hawkhurst Fish Farm: 1 M Nunn, 76-6-0, pellet, carp; 2 M Miles, 75-14-0; 3 R Thorpe, 73-2-0.
Starlets Northfield Veterans AS, Preston Innovations Woodland View: 1 M Edge, 112-9-0, maggot, carp; 2 T Guise, 92-9-0; 3 T Dudley, 77-8-0.
Tavern Otters Eastern Enfield, Lakelands Fishery: 1 M Barbet, 29-12-0, pellet, mixed; 2 D Beech, 27-8-0; 3 A Mills, 25-11-0.
The Bears, Elmbridge Pools, Heron Pool: 1 P Webley, 162-9-0, pellet, carp; 2 D Wigzel, 157-13-0; 3 W Panting, 155-1-0.
Trowbridge & Melksham Pensioners, Commoner’s Lake: 1 D Baker, 14-8-0, corn, bream/roach; 2 M O’Neill, 5-8-0; 3 J Blackmore, 5-4-0.
Warwick AS, Grand Union Canal, Berkhampsted: 1 M Costelloe, 26-6-0, pellet, bream/skimmers/roach; 2 D Greenslade, 12-4-0; 3 J Venis, 11-11-0.
Westlands AC, Tollington Ponds: 1 A Taylor, 75-0-0, worm, carp; jt2 J Collier and T Tierney, both 60-0-0.
Westlands AC, Westlands Lakes, Little Tench Lake: 1 C Sill, 77-0-0, pellet, carp; 2 A Creaser, 31-10-0; 3 S Mugglestone, 29-8-0.
White Hart Dagenham AS, Rayne Lodge: 1 M Elsom, 133-2-0, pellet, carp; 2 J Ryan, 98-12-0; 3 M Searle, 74-8-0.
York Wednesday Club, Westwood Lakes, Osprey Lake: 1 D Bargwell, 180-12-0, pellet, F1s; 2 C McNeil, 121-0-0; 3 B Richardson, 109-10-0.
Yorkley DAC, Cannop Ponds: 1 G Andrews, 8-5-0, maggot, bream; 2 B Andrews, 4-15-0; 3 J Grindle, 4-12-0.
Yorkley DAC, Redhill Fishery, Sophie’s Lake: 1 A Davis, 72-5-0, pellet, carp; 2 B Smith, 62-6-0; 3 G Mason, 60-3-0.
 

Angling Times Bait-Tech Clubman results for week commencing 27.06.16

Alliance & Leicester Liverpool, Chapel Pool: 1 J Bradshaw, 108-4-0, paste, carp; 2 M Wall, 58-4-0; 3 D Langton, 50-0-0.
Alliance & Leicester Liverpool, Chapel Pool: 1 S Bradshaw, 168-4-0, pellet, carp; 2 J Bradshaw, 159-2-0; 3 I Pritchard, 145-14-0.
Alliance & Leicester Liverpool:  Chapel Pool: 1 M Hall, 134-0-0, pellet, carp; 2 C Smith, 120-0-0; 3 D Pellow, 118-8-0.
Angel AC, Woodhouse Grange Fisheries: 1 L Palmer, 83-14-0, pellet, carp; 2 K Law, 66-11-0; 3 J Sharkey, 61-3-0.
Belvoir Old Gits, North Kyme Fisheries: 1 M Pattinson, 12-0-0, pellet, mixed; 2 A Young, 8-8-0; 3 B Baines, 4-2-0.
Birmingham Thursday Club, Lavender Hall Fishery: 1 T Robertson, 95-2-0, caster, carp; 2 P Woolcock, 52-0-0; 3 D Bird, 27-4-0.
Bradgate AC, Sykehouse Fishery: 1 L Roebuck, 37-0-0, pellet, carp; 2 K Athey, 26-6-0; 3 J Balmforth, 24-0-0.
Bulkington WMC, Club Pool: 1 T McEnroe, 22-7-0, pellet, chub/roach; 2 I Morris, 18-3-0; 3 P Porter, 17-5-0.
Cariers RAPS, Lakelands Fishery: 1 G Upjohn, 56-8-0, pellet, mixed; 2 R Cheeseman, 36-8-0; 3 C Booty, 34-0-0.
Carshalton DAS, Bury Hill Fishery: 1 K Weller, 50-4-0, bream; 2 D Freeman, 47-0-0; 3 T Pavitt, 38-0-0.
CESAS, Leggett’s Lake: 1 J Hutchins, 112-8-0, pellet, carp; 2 P Lea, 76-4-0; 3 P Parker, 32-4-0.
Chard AC, Perry Street Pond: 1 J Martin, 73-4-0, pellet, carp; 2 L Braunton, 35-6-0; 3 N Read, 34-8-0.
Croydon Postals AC, Monk Lakes: 1 T Elsey, 99-7-0, pellet, carp; 2 S Edwards, 95-14-0; 3 S Parker, 85-5-0.
Deepdale Labour Club, Fir Tree Fishery: 1 L Whelan, 60-4-0, corn, carp; 2 I Rawlinson, 32-8-0; 3 M Rawlinson, 30-0-0.
Dereham DAC, Mill Farm Fishery: 1 S Brown, 98-15-0, paste/meat, carp; 2 N Paske, 78-7-0; 3 J Laskey, 70-4-0.
Driffield Woldsmen AC, Straddlethorpe Ponds: 1 P Stafford, 39-15-0, pellet, carp; 2 C McNeil, 368-8-0; 3 P Robinson, 13-0-0.
Earl Manvers AC, Portland Waters: 1 L Cutforth, 91-8-0, pellet, mixed; 2 M Foss, 66-4-0; 3 M Cutforth, 33-8-0.
Earlsfield DAS, Monk Lakes: 1 T Lock, 172-11-0, maggot, carp; 2 P Davies, 161-10-0; 3 A Ollington, 128-8-0.
Enfield Highway WMC AS, River Thames, Canbury Gardens: 1 R Reeves, 49-0-0, worm, bream; 2 J Fisher, 44-0-0; 3 T Mann, 29-0-0.
Enfield Town AS, Grand Union Canal, Marsworth: 1 J Eagle, 6-10-0, mixed; 2 H Halliday, 4-2-0; 3 P White, 2-14-0.
Epsom Piscatorials, More House Farm Fishery: 1 T Molloy, 100-3-0, pellet, carp; 2 A Lee 94-1-0; 3 N Crabbe, 47-12-0.
Essex Vets, Coleman’s Cottage Fishery: 1 J Cox, 96-8-0, F1s; 2 D Lewis, 76-0-0; 3 B Cheeseman, 73-8-0.
Excelsior AC, Billhook Lakes: 1 R Balcombe, 111-8-0, corn, carp; 1 K Roberts, 111-8-0, meat, carp; 3 P Balcombe, 71-8-0.
Excelsior AC, Timsbury Manor: 1 R Dearlove, 122-8-0, paste, carp; 1 R Balcombe, 122-8-0, corn, carp; 3 J Nicholls, 107-8-0.
Exeter DAA, River Huntspill: 1 D Walton, 10-0-0, worm, eels/skimmers; 2 K Carpenter, 9-0-0; 3 A Kerr, 7-10-0.
FH Lloyd’s AC, Jam Factory Fishery: 1 P Varden, 84-1-0, pellet, carp; 2 M Bedford, 69-11-0; 3 G Cooper, 64-0-0.
Gaslight AS, The Oaks: 1 B Hardy, 108-4-0, pellet, carp/bream; 2 J Hanks, 89-12-0; 3 K Heard, 44-8-0.
Gladstone AC, Lakeview Fishery: 1 S Riley, 33-3-0, pellet, F1s; 2 D Foss, 25-5-0; 3 G Foss, 17-11-0.
Golden Oldies, Manor Farm Leisure: 1 J Pendry, 109-1-0, carp; 2 R Harvey, 72-2-0; 3 P Penny, 56-3-0.
Grimsby Hookers, Messingham, Sands: 1 P Wilkie, 244-14-0, pellet, carp; 2 D Larder, 213-1-0; 3 S Burgess, 190-13-0.
Grimsby Hookers, Messingham, Sands: 1 P Wilkie, 56-6-0, pellet, carp; 2 L Williams, 42-14-0; 3 S Burgess, 39-14-0.
Harlow Monday MG, Brook Farm Fishery: 1 S Gosnell, 131-8-0, pellet, carp; 2 D Holdsworth, 101-8-0; 3 T Baldwin, 87-10-0.
Harrow Herons AC, How End Fishery: 1 R Pottinger, 75-8-0, caster, ide/barbel; 2 R Lear, 50-12-0; 3 G Ashcroft, 48-0-0.
Highley WMC, Preston Innovations Boldings Pools: 1 B Cartwright, 54-3-0, maggot, carp; 2 M Perry, 34-9-0; 3 D Martin, 30-6-0.
Highley WMC, Private Pool: 1 M Perry, 38-10-0, maggot, mixed; 2 S Chater, 17-1-0; 3 S Warr, 13-15-0.
Hull Fish Trades, Southfield Reservoir: 1 N Thomson, 17-11-0, maggot, skimmers; 2 G Holmes, 16-1-0; 3 R Jacklin, 14-7-0.
Ings Lane Sports & Social: 1 R Billam, 233-1-0, pellet, carp/crucians: 2 K Anakin, 182-12-0; 3 C Anders, 142-13-0.
Johnson Matthey AC, Willows Lakes: 1 D Bowler, 144-3-0, pellet, carp; 2 A Poole, 119-7-0; 3 A Todd, 81-14-0.
JVAC, Decoy Lakes: 1 A Gausden, 170-14-0, maggot, carp; 2 R Whincup, 144-0-0; 3 S Dorks, 132-6-0.
JVAC, Decoy Lakes: 1 G Gausden, 187-15-0, cat meat, carp; 2 R Gowler, 140-6-0; 3 N Carlton, 140-0-0.
Licensed Trades NAA, Lakeside Fishery: 1 T Hodgson, 58-15-0, pellet, carp; 2 L Scaife, 52-12-0; 3 C Parker, 51-12-0.
Listerhills Old Boys AA, Yorkshire Ouse, Newton-On-Ouse: 1 E Harrison. 8-2-0, maggot, mixed; 2 D Jackson, 2-4-0; 3 M Webb, 1-12-0.
Littlemore AS, River Thames, Sandford: 1 P Clarke, 14-1-0, maggot, roach; 2 B Allen, 9-10-0; 3 P Hitchman, 9-9-0.
LOBOL AC, Club Water: 1 J Edwards, 17-9-0, maggot, ide/F1s; 2 G Edwards, 11-12-0; 3 P Cooke, 9-12-0.
LOBOL AC, Tri-Cast Weston Pools: 1 P Denson, 76-0-0, corn, mixed; 2 P Cooke, 64-8-0; 3 M Turley, 59-1-0.
Mansfield Mill AC, River Trent, Sawley: 1 A Lucas, 49-12-0, corn, bream; 2 M Price, 46-5-0; 3 S Henshaw, 29-12-0.
Mersey Dockers, Heapey Lodges: 1 M Jones, 5-0-0, worm, pike/perch; 2 D Nicks, 3-13-0; 3 T McGrennon, 3-3-0.
Midland AS, Portland Waters: 1 N Culham, 162-4-0, pellet, carp; 2 R Turner, 121-14-0; 3 J Rick, 101-10-0.
Moorside AC, Forest Lane Fishery: 1 B Riley, 34-6-0, meat/corn, mixed; 2 I Makie, 32-3-0; 3 T Megson, 23-14-0.
Mulbarton DAA, Club Lake: 1 S Parker, 70-15-0, pellet, carp; 2 S Johnson, 35-15-0; 3 C Townsend, 24-10-0.
Mulbarton DAA, Ellingham Fishery: 1 P Dimmer, 80-9-0, paste, carp; 2 G Kettle, 78-9-0; 3 K Clarke, 73-4-0.
Mulbarton DAA, Wicklewood Fishery: 1 P Dimmer, 162-6-0, paste, carp; 2 M Smith, 99-6-0; 3 R Crisp, 93-13-0.
North Harrow Waltonians, River Colne: 1 K McGuinness, 33-12-0, maggot, carp/bream; 2 P Barnes, 2-5-0; 3 P Cowan, 1-13-0.
Ordnance Survey CAC, Basingstoke Canal: 1 M Clarke, 3-11-0, maggot, roach/skimmers; 2 A Cox, 1-9-0; 3 C Witt, 1-4-0.
Parkside FC, Little John Lakes: 1 M Kirkland, 89-2-0; 2 S Stafford, 78-10-0; 3 M Turner, 77-5-0.
Pride of Warsop AC, Portland Waters: 1 M Crewe, 92-4-0, pellet, carp; 2 N Knowles, 89-12-0; 3 M Smith, 61-12-0.
Rank Xerox AC, Angling Projects Lake: 1 J Villalon, 12-11-0, meat, tench/roach; R Rollins, 8-3-0; 3 C Smith, 4-3-0.
Rising Sun, Aston Park Fishery: 1 D Lemons, 38-9-0, maggot, carp; 2 S Cousions, 24-10-0; 3 P Teapot, 17-14-0.
Ropsley AC, Bain Valley Fisheries: 1 G Edwards, 15-8-0, caster, roach; 2 G Clarke, 15-8-0; 3 D Cambell, 14-0-0.
Rotherham Over 50’s, Messingham Sands: 1 P Preston, 107-13-0, corn/pellet, carp/crucian’s; 2 M Thompson, 93-15-0; 3 G Turton, 86-9-0.
Rover Percy Road AC, Staffs/Worcester Canal: 1 G Attwood, 2-1-8, maggot, mixed; 2 N Wells, 1-13-4; 3 S Gould, 1-9-8.
Sheffield Friday Club, Woodhouse Grange Fisheries: 1 D Beckett, 215-5-0, bread, carp; 2 R Else, 69-9-0; 3 J Cheshire, 62-15-0.
Sothall AC, Little John Lakes: 1 G Parkes, 108-9-0, pellet, carp; 2 S Newbound, 89-3-0; 3 R Thompson, 63-0-0.
Southwark & Camberwell AS, Kent Pond: 1 B West, 69-13-0, meat, carp; 2 R Wilkinson, 55-8-0; 3 G Johnson, 53-13-0.
Southwark & Camberwell AS, Orchard Place Farm: 1 G Johnson, 160-0-0, corn, F1s/carp; 2 B E West, 122-0-0; 3 B A West, 92-4-0.
St Anthony’s AC, High Heyes Fishery: 1 M Ogden, 46-10-0, paste, carp; 2 P Richmond, 36-12-0; 3 I Brogden, 36-2-0.
St Anthony’s AC, High Heyes Fishery: 1 J Brogden, 28-0-0, pellet, carp; 2 I Brogden, 26-6-0; 3 J Saundby, 25-7-0.
St Anthony’s AC, Rosemary Wood Fishery: 1 K Rutlidge, 68-0-0, pellet, carp; 2 J Brooks, 44-10-0; 3 I McManus, 35-0-0.
St Peter’s AS Chorley, Whitmore Fishery: 1 J Seddon, 93-4-0, pellet, carp/barbel; 2 S Bamford, 71-12-0; 3 B Parry, 71-8-0.
The Bears, Elmbridge Pools: 1 P Webley, 127-0-0, pellet, carp; 2 W Burton, 74-2-0; 3 J Bailon, 65-14-0.
The Puddlechuckers AC, Dean’s Farm Fishery: 1 L Faber, 42-1-0, maggot, carp/skimmers; 2 J Hyland, 41-8-0; 3 P Baldwin, 40-7-0.
The Wednesday Club, Hartleylands Farm Fishery; R Keeble, 239-0-0, meat, carp; 2 E Costin, 227-0-0; 3 D Lockwood, 218-0-0.
Trowbridge & Melksham Pensioners, Crookwood Fishery: 1 D Baker, 14-8-0, pellet, bream/roach; 2 J Escott, 14-0-0; M O’Neill, 5-2-0.
White Hart Dagenham AS, River Thames: 1 M Elsom, 68-0-0, worm, bream; 2 J Fitzpatrick, 54-6-0; 3 T Bush, 37-0-0.
Yorkley DAC, Noxon Farm Fishery: 1 A Davis, 86-0-0, pellet, mixed; 2 M Drew, 38-0-0; 3 P Green, 34-9-0.
Yorkley DAC, Three Islands Lake: 1 G Andrews, 22-15-0, pellet, bream; 2 R Andrews, 20-3-0; 3 D Hale, 13-15-0.

Angling Times Bait-Tech Clubman results for week commencing 25.04.16

100 AC, Grand Union Canal: 1 T Brunn, 0-13-0, pinkie, roach/perch; 2 M Ferraday, 0-3-4; 3 R Ford, 0-3-0; 3 J Pedley, 0-3-0.
Alliance & Leicester Liverpool, Chapel Pool: 1 P Turner, 84-0-0, maggot, carp/barbel; 2 M Wall, 82-0-0; 3 C Pellow, 74-12-0.
Alvechurch Fishery Vets, Lower Park Fishery: 1 D Lodge, 51-8-0, maggot, F1s; 2 R Rose, 30-12-0; 3 B Martin, 28-13-0.
Beddington Winter League, More House Farm Fishery: 1 V Hawkins, 35-0-0, maggot, F1s/carp; 2 M Fitzpatrick, 31-0-0; 3 P Jones, 26-4-0.
Belvoir Old Gits, Woodland Waters: 1 I Hendry, 16-0-0, meat, carp/roach; 2 A Young, 13-0-0; 3 D Foster, 8-12-0.
Birmingham Thursday Club, Packington Somers: 1 M Marshall, 29-6-0, maggot, skimmers; 2 T Roberts, 24-11-0; 3 P Wollcock, 24-5-0.
Breakingstone AC, Furnace Mill Fishery: 1 A Salcome, 33-14-0, corn, carp; 2 M Hasler, 32-15-0; 3 G Chivers, 31-8-0.
BTIRA AS, Newland Hall, Park Lake: 1 C Delew, 146-0-0, meat, carp; 2 A Bayman, 60-4-0; 3 S Kiddle, 56-4-0.
Bulkington WMC, Peatling Pools: 1 V Cowley, 72-15-0, pellet, F1s/barbel; 2 M Cowley, 71-15-0; 3 T McEnroe, 53-13-0
Carshalton DAS, Henfold Lakes: 1 D Freeman, 22-8-0, maggot, skimmers; 2 R Gaiger, 12-6-0; 3 K Weller, 9-2-0.
Central Trains AC, Tunnel Barn Farm: 1 D Siggers, 24-8-0, bread, F1s/carp; 2 F Canning, 23-10-0; 3 J Clewes, 19-4-0.
CESAS, Claygate Lakes: 1 A Parker, 75-4-0, pellet, mixed; 2 D Norris, 69-4-0; 3 D Martin, 65-8-0.
Chard AC, Chard Reservoir: 1 L Braunton, 40-2-0, corn, bream; 2 A Dunn, 20-8-0; 3 M Mockridge, 20-6-0.
Chard AC, Chard Reservoir: 1 S Jefferys, 42-9-0, maggot, bream; 2 L Braunton, 32-8-0; 3 J Martin, 24-6-0.
Clifton Hotel York AC, Langwith lakes: 1 G Hardy, 46-11-0, maggot, carp; 2 A Liddell, 42-2-0; 3 C Plant, 25-0-0.
Clifton Hotel York AC, Oaks Lakes 1 B Coates, 41-13-0, pellet, carp; 2 M Wood, 24-4-0; 3 C Plant, 21-9-0.
Coninsbrough Castle AC, Torn Bank Lake: 1 M Best, 10-7-0, maggot, carp; 2 J Stead, 5-8-0; 3 M Whittiker, 5-0-0.
Corks AC, Shropshire Union Canal, Pendeford: 1 M Andringa, 9-12-0, worm, chub; 2 G Spooner, 2-12-8; 3 G Spooner, 1-5-4.
Croydon Postals AC, New Claygate Lakes: 1 S Parker, 91-12-0, pellet, F1s/skimmers; 2 M Bell, 80-4-0; 3 S Walsh, 73-3-0.
Dartford DAPS, Horton Kirby Lakes: 1 G Hough, 48-0-0, maggot, bream; 2 B Hesmer, 34-4-0; 3 B Francis, 33-0-0.
Dean’s Casuals, Orchard Place Farm: 1 T Lock, 125-8-0, maggot, carp; 2 M Voller, 102-2-0; 3 D Austin, 101-9-0.
Deepdale Labour Club, Lathom Fishery: 1 T Whealan, 59-10-0, meat, carp; 2 T Swift, 33-0-0; 3 L Whealan, 30-12-0.
Driffield Woldsmen AC, Raker Lakes: 1 D Banks, 44-6-0, pellet, carp; 2 C McNeil, 41-0-0; 3 R Cawthorne, 39-0-0.
Earl Manvers AC, Portland Waters, Canal Lake: 1 L Cutforth, 117-4-0, pellet, carp; 2 M Foss, 93-4-0; 3 M Bowering, 79-10-0.
Earl Mavers AC, Rycroft Fishery: 1 L Cutforth, 45-6-0, carp; 2 M Bowering, 32-4-0; 3 M Cutforth, 31-12-0.
Earlsfield DAS, Pondwood Fishery: 1 D Liffen, 49-12-0, maggot, carp; 2 P Hutchings, 37-13-0; 3 J Swann, 37-8-0.
Eaton’s AC, Croft Fisheries: 1 B Tong, 12-13-0, caster, chub; 2 M Grimshaw, 9-12-0; 3 J Mallett, 8-6-0.
Eaton’s AC, Martin Hall Fishery: 1 J Mallett, 22-0-0, maggot, skimmers; 2 F Davis, 20-2-0; 3 M Grimshaw, 18-5-0.
Edmonton & Tottenham AS, Grand Union Canal, Boxmoor: 1 A Symonds, 10-12-0, worm, mixed; 2 P McIntyre, 10-8-0; 3 K Cross, 9-3-0.
Essex Vets, Fennes Fishery: 1 D Lewis, 27-0-0, maggot, roach; 2 R Cheeseman, 23-0-0; 3 P Dent, 12-0-0.
Essex Vets, Lakelands Fishery: 1 B Cheeseman, 58-0-0, pellet, mixed; 2 K Rudd, 43-0-0; 3 K Rolfe, 40-0-0.
Excelsior AC, Panshill Wood Fishery: 1 P Cripps, 46-0-0, pellet, carp; 2 B Lowe, 29-8-0; 3 R Balcome, 23-0-0.
Exeter DAA, Exeter Canal: 1 K Carpenter, 8-15-0, maggot, tench; 2 G Thornton, 3-4-0; 3 S Barrell, 1-8-0; 3 M Branson, 1-8-0.
Freemasons AS, Grand Union Canal, Berkhamsted: 1 T Allen, 20-15-0, worm, skimmers; 2 J Spry, 9-15-0; 3 C Mackulin, 8-11-0.
Garbo’s Spring League, Garbo’s Pond: 1 M Bell, 42-0-0, caster, ide: 2 A Thompson, 36-8-0; 3 J Hebdon, 24-12-0.
Gaslight AS, Arran’s Lake: 1 K Heard, 170-8-0, meat, carp; 2 B Hughes, 132-0-0; 3 T Boulter, 86-4-0.
Gipping Valley AC, Bromswell Fishery: 1 B Gunn, 34-12-8, caster, mixed; 2 G Marjoram, 32-10-0; 3 S Folilard, 19-7-0.
Gladstone AC, Rycroft Fishery: 1 S Sciven, 59-7-0, worm, ide; 2 M Garland, 32-2-0; 3 D Foss, 21-14-0.
Golden Oldies, Manor Farm Leisure: 1 P Lewis, 54-6-0, maggot, mixed; 2 B Wragg, 49-8-0; 3 F Tarrant, 37-8-0.
Grove Park AC, Oak Lake: 1 D Bradshaw, 39-12-0, pellet, carp; 2 M Berry, 35-15-0; 3 K Mason, 31-13-0.
Grove Park AC, Old Canal: 1 M Dunne, 58-4-0, bread, carp; 2 D Bradshaw, 38-13-0; 3 T Sutherland, 18-2-0.
Harehill Tavern AC, Brookside Fishery: 1 F Linney, 74-12-0, meat, carp; 2 M Pollard, 60-6-0; jy3 J Cunningham and J Prescott, both 29-0-0.
Harlow Monday MG, Oakford Farm: 1 S Hales, 157-10-0, pellet, carp; 2 D Holdsworth, 63-5-0; 3 C Pegram, 40-5-0.
JVAC, Decoy Lakes: 1 C Saunders, 137-6-0, catmeat, carp; 2 D Abbott, 125-12-0; 3 A Gausden, 117-8-0.
King’s Arms & Cheshunt AS, Southend Farm Fishery: 1 R Smith, 75-0-0, pellet, carp/mixed; 2 P Fish, 50-4-0; 3 M Phillingworth, 45-0-0.
Leamington Liberals, Grebe Pool: 1 B Calcott, 38-11-0, maggot, carp; 2 K Ashton, 26-12-0; 3 N Pierce, 23-14-0.
Lee Green AC, Monk Lakes: 1 W Peaty, 162-3-0, pellet, carp; 2 M Beard, 144-1-0; 3 B Edwards, 116-13-0.
Licensed Trades NAA, Lodge Farm Fishery: 1 J Squires, 93-13-0, pellet, carp; 2 M Cordall, 80-13-0; 3 T Hodgson, 52-2-0.
Littlemore AS, Panshill Wood Fishery: 1 J Griffiths, 34-2-0, pellet, F1s/carp; 2 B Simpson, 29-13-0; 3 T Baily, 27-12-0.
LOBOL AC, Weston Pools: 1 P Cooke, 55-0-0, worm/caster, mixed; 2 B Carlson, 49-11-0; 3 T Nolan, 47-10-0.
Mansfield Piscatorials AC, Little John Lakes: 1 D Bowser, 83-12-0, corn, carp; 2 S Caunt, 70-0-0; 3 I Lowery, 69-12-0.
Medway Trotters, Hartleylands Farm Fishery: 1 K Hill, 263-10-0, pellet, carp; 2 D Ashman, 194-14-0; 3 R Chandler, 157-10-0.
Mersey Dockers, Firswood Fishery: 1 A Millar, 60-2-0, worm, ide/F1s; 2 I Cowie, 57-14-0; 3 J Boyd, 40-6-0.
Mersey Dockers, Hall Lane Fishery: 1 C Ambrose, 67-9-0, meat, carp; 2 S Boyd, 52-0-0; 3 S Phillips, 44-47-0.
Noddle Hill AC, Bransholme Pond: 1 P Steward, 15-3-0, pellet, skimmers; 2 C Axon, 7-7-0; 3 T Leonard, 5-1-0.
North Harrow Waltonians, Fancott Fishery: 1 K Petley, 31-7-0, maggot, carp; 2 M Barnet, 16-11-0; 3 P Cowan, 10-7-0.
Northfield DAS, Mick’s Pool: 1 R Bishop, 33-10-0, bread, carp; 2 P Smith, 14-5-0; 3 M Smith, 11-12-0.
Ongar DAS, Fennes Fishery: 1 M Reader, 34-0-0, maggot, bream/carp; 2 C Ramsy, 32-2-0; 3 P Jenkins, 23-5-0.
Parkside FC, Grantham Canal, Kinoulton: 1 D Worley, 7-12-0, maggot, mixed; 2 B Scotney, 6-14-0; 3 D Smith, 6-2-0.
Phil’s Old Boys, Narborough Fishery: 1 T Small, 75-8-0, pellet, F1s; 2 D Sambridge, 37-1-0; 3 R Hiscock, 35-5-0.
Plaxtons AC, Westlands Fishery: 1 C McNeil, 95-12-0, paste, F1s/carp; 2 P Roberts, 84-6-0; 3 R Pressdee, 73-8-0.
Pride of Warsop AC, Daiwa Hallcroft Fishery: 1 N Greensmith, 62-13-0, pellet, carp; 2 M Smith, 39-9-0; 3 W Jerram, 30-9-0.
Roman Urn AS, Grand Union Canal, Winkwell: 1 R Martinelli, 10-11-0, squat, mixed; 2 D Saggs, 4-6-0; 3 K Mathews, 2-9-8.
Ron’s Rovers AC, Sam Hosticks Fishery: 1 D Moulds, 29-3-0, pellet, carp; 2 M Seymour, 23-85-0; 3 J Hamshaw, 12-7-0.
Rotherham Over 50’s, Messingham Sands: 1 M Turton, 78-10-0, corn/pellet, carp/silvers; 2 P Preston, 59-2-0; 3 G Turton, 44-1-0.
Royal Oak Brentford, Framfield Fishery: 1 P Woodman, 119-4-0, corn, carp; 2 S Barnett, 108-8-0; 3 C Bohan, 105-2-0.
Royal Oak Brentford, Orchard Place Farm: 1 M Cullinance, 50-0-0, pellet, mixed; 2 B Smith, 43-14-0; 3 C Bohan, 43-7-0.
Royal Oak Bretford, Maidenhead New Farm Fishery: 1 C Bohan, 15-12-0, maggot, mixed; 2 D White, 11-12-0; 3 R Thorpe, 10-9-0.
Shipston on Stour AC, Aston Magna Lake: 1 S Flemming, 15-6-0, maggot, carp; 2 R Taylor, 132-0; 3 A Bruce, 10-8-0.
Shipston on Stour AC, Aston Magna Lake: 1 S Flemming, 18-15-0, maggot, carp; 2 P Kilbride, 13-8-0; 3 R Taylor, 11-7-0.
Starlets Northfield Veterans AS, Preston Innovations Woodland View: 1 T Larden, 61-6-0, pellet, carp; 2 M Salter, 59-0-0; 3 T Dudley, 58-2-0.
Sothall AC, Bank End Fishery: 1 J Cheshire, 29-13-0, maggot, carp; 2 P Cray, 26-13-0; 3 M Buckler, 26-2-0.
Tavern Otters Eastern Enfield AS, A12 Cuton Lakes: 1 M Barbet, 26-11-0, maggot, carp/tench: 2 A Mills, 20-6-0; 3 T Montague, 15-13-0.
The Bears, Tirley Court: 1 J Ellis, 108-12-0, corn, carp; 2 W Panting, 106-2-0; 3 D Evans, 92-1-0.
The Wednesday Club, Lucks Lane Fishery: 1 B Short, 137-0-0, pellet, carp; 2 D Lockwood, 82-0-0; 3 C Taylor, 59-0-0.
Trowbridge & Melksham Pensioners, Cheverall Lakes: 1 B Ellis, 99-0-0, maggot, carp; 2 D Baker, 85-4-0; 3 J Escott, 47-2-0.
Trowbridge & Melksham Pensioners, Leech Pool: 1 P Brown, 18-0-0, pellet, carp; 2 B Oakford, 15-0-0; 3 J Cambell, 12-8-0.
Warwick AS, Southend Farm Fishery: 1 J Venis, 34-8-0, pellet, carp; 2 S Bagshaw, 13-12-0; 3 J Carter, 9-6-0.
Waterside AC Radstock, Kennet & Avon Canal, Semington: 1 R Ware, 8-11-0, maggot, mixed; 2 T Steel, 7-3-0; 3 S Shepherd, 3-5-0; 3 R Ryder, 3-5-0.
Westlands AC, Westlands Fishery: 1 C Williams, 76-8-0, pellet, F1s; 2 C McNeil, 53-4-0; 3 S Mugglestone, 48-4-0.
WOAPS, Birds Green Fishery: 1 R Dartnell, 40-8-0, corn, carp; 2 R Dimmock, 20-3-0; 3 D Brown, 18-4-0.

Angling Times Bait-Tech Clubman results from week ending 17.04.16

Albert AC, Messingham Sands: 1 D Whittaker, 34-0-0, caster, mixed; 2 B Balme, 31-0-0; 3 P Blackman, 23-0-0.
Alliance & Leicester Liverpool, Chapel Pool: 1 K Bradshaw, 80-0-0, maggot, carp/ide; 2 B Smith, 73-8-0; 3 D Pellow, 67-12-01.
Alliance & Leicester Liverpool: High Heyes Fishery: 1 K Bradshaw, 36-0-0, maggot, ide; 2 M Wall, 18-0-0; 3 J Bradshaw, 17-0-0.
Alvechurch Fishery Vets, Alvechurch Fishery: 1 D Lodge, 39-5-0, paste, carp; 2 R Rose, 38-4-0; 3 R Heink, 34-12-0.
Alvechurch Fishery Vets, Alvechurch Fishery: 1 G Luldy, pellet, carp; 2 A Dowson, 27-10-0; 3 J Ellis, 25-2-0.
Andy’s Mob, Bassett’s Farm Fishery: 1 A Webb, 15-4-0, corn, mixed; 2 M Brett, 8-9-0; 3 J Barter, 7-8-0.
Birmingham Thursday Club, Lavender Hall Fishery: 1 D Bird, 55-0-0, meat, carp; 2 G Young, 28-4-0; 3 B Edwards, 22-0-0.
Birmingham Thursday Club, Tunnel Barn Farm: 1 G Young, 38-1-0, maggot, F1s/skimmers; 2 P Smith, 37-9-0; 3 S Stone, 29-9-0.
Bridlington Tri-Star Angling, Nenbridges: 1 S Smith, 22-4-0, maggot, roach/carp; 2 S Coggle, 12-8-0; 3 K Benn, 10-0-0.
Brunswick Bros AS, Claygate Lakes: 1 D Sims, 127-13-0, maggot/corn, carp; 2 G Cole, 91-2-0; 3 C Darran, 88-15-0.
Buckington WMC, Guru Makin’s Fishery: 1 P Procter, 31-4-0, maggot, mixed; 2 B Woodley, 22-4-0; 3 T McEnroe, 18-11-0.
Buckington WMC, Temple Farm Fishery: 1 M Cowley, 19-10-0, caster, roach; 2 V Cowley, 16-8-0; 3 A Berry, 12-6-0.
Carshalton DAS, More House Farm Fishery: 1 T Pavitt, 28-12-0, maggot, carp; 2 L Collins, 26-6-0; 3 D Freeman, 25-0-0.
CESAS, Orchard Farm Place Fishery: 1 P Parker, 120-12-0, pellet, F1s; 2 A Parker, 116-3-0; 3 D Norris, 76-4-0.
Charlemont Social, Tunnel Barn Farm: 1 J Glasby, 66-5-0, corn, mixed; 2 H Guy, 65-8-0; 3 L Massey, 63-4-0.
Cheam Social AC, Claygate Lakes: 1 I Weatherell, 53-4-0, corn, carp; 2 A Turner, 50-4-0; 3 G Day, 49-2-0.
Cheam Social AC, Monk Lakes: 1 C Taylor, 66-0-0, corn/meat, carp/roach; 2 I Wetherell, 61-0-0; 3 G Day, 53-0-0.
Concertina AC, Barnburgh Lakes: 1 C Brookes, 72-14-0, maggot, mixed; 2 K Norman, 71-10-0; 3 P Rose, 52-0-0.
Cormorant Abbotts AS, Grand Union Canal: 1 K Lotz, 5-3-0, maggot, mixed; 2 A Radcliffe, 4-7-0; 3 G Rowe, 2-11-0.
Dalston AS, Blasford Hill: 1 F Jones, 94-8-0, paste/corn, carp; 2 S Nott, 48-4-0; 3 J Maskell, 22-0-0.
Dalston AS, Rayne Lodge: 1 J Maskell, 53-8-0, bread, carp; 2 F Jones, 52-0-0; 3 S Nott, 33-8-0.
Dean’s Casuals, Furnace Fishery: 1 D Liffen, 62-12-0, boilie, carp; 2 M Voller, 52-10-0; 3 A Barter, 47-0-0.
Dean’s Casuals, Heyes Lake: 1 D Liffen, 94-4-0, pellet, carp; 2 A Barter, 57-12-0; 3 B Wallace, 54-2-0.
Driffield Woldsmen AC, Westlands Fishery: 1 R Leech, 45-8-0, corn/pellet, F1s/carp; 2 P Robinson, 40-2-0; 3 P Stafford, 34-0-0.
Droitwich Spa AC, Droitwich Canal, Porter Mill: 1 W Priddy, 7-14-0, maggot, skimmers; 2 C Davis, 6-8-8; 3 P Wilson, 4-7-8.
Earl Manvers AC, Little John Lakes: 1 M Foss, 64-14-0, corn, carp; 2 P Storey, 63-9-0; 3 D Wilkinson, 47-1-0.
Earlsfield DAS, Monk Lakes; 1 P Davies, 37-1-0, pellet, carp; 2 J Swann, 34-12-0; 3 M Miller, 28-6-0.
Eaton’s AC, Croft Fisheries: 1 B Tong, 25-2-0, caster, mixed; 2 T Jackson, 24-12-0; 3 V Catley, 7-2-0.
Edmonton & Tottenham AS, Southend Farm Fishery: 1 M Hatwell, 83-9-0, pellet, carp; 2 G Neale, 41-0-0; 3 J Sapsford, 40-10-0.
Essex Vets, Coleman’s Cottage Fishery: 1 B Cheeseman, 51-0-0, maggot, F1s; 2 J Cox, 49-0-0; 3 B Bennett, 45-0-0.
Excelsior AC, Frobury Farm Fishery: 1 J Allum, 59-8-0, meat, carp/mixed; 2 J Nicholls, 44-8-0; 3 K Wright, 32-0-0.
Excelsior AC, Milton Pools: 1 K Wright, 54-8-0, corn/maggot, carp/mixed; 2 M Chandler, 48-0-0; 3 P Balcombe, 40-8-0.
Exeter DAA, Exeter Canal: 1 C Boulton, 5-10-0, maggot, tench/roach; 2 K Penberthy, 5-0-0; 3 D Hill, 4-15-0.
Four Square, Grand Union Canal, Boxmoor: 1 G Neal, 8-9-0, worm, chub; 2 B Fitt, 6-14-0; 3 T Scott, 5-0-0.
Freemasons AS, Grand Union Canal, Durrant’s Hill: 1 C Mackulin, 10-14-0, caster/worm, perch/skimmers; 2 I Davine, 8-6-0; 3 B Hughes, 5-4-0.
Gaslight AS, Rayne Lodge: 1 K Heard, 21-4-0, pellet, carp; 2 R Southerill, 11-12-0; 3 C Clarke, 11-8-0.
Golden Oldies, Manor Farm Leisure: 1 R Harvey, 80-14-0, meat, mixed; 2 D Carter, 68-5-0; 3 P Penny, 66-8-0.
Golden Oldies, Manor Farm Leisure: 1 J Pendry, 94-2-0, pellet, mixed; 2 M Goodall, 82-3-0; 3 R Harvey, 61-7-0.
Grove Park AC, Bannister Farm Fishery: 1 M Dunne, 58-4-0, bread, carp; 2 D Bradshaw, 38-13-0; 3 T Sutherland, 18-2-0.
Halesowen RBL, Staffs/Worcester Canal, Castlecroft: 1 S Horton, 17-14-0, worm/caster, chub; 2 M Knight, 10-1-0; 3 B Robson, 7-5-0.
Harrow Postals AC, Wood Lane Fishery: 1 S Brennan, 73-0-0, pellet, carp; 2 C Horwood, 61-0-0; 3 G Ashcroft, 52-0-0.
Highley WMC, Private Pool: 1 M Perry, 20-1-0, maggot, bream; 2 P Evans, 12-12-0; 3 B Reeves, 7-2-0.
Johnson Matthey AC, The Wold Fishery: 1 C Stones, 62-4-0, pellet, carp; 3 D Munley, 40-9-0; 3 S Gwynne, 36-9-0.
JVAC, Decoy Lakes: 1 D Parsons, 125-4-0, pellet, carp; 2 R Whincup, 99-2-0; 3 R Gowler, 96-1-0.
JVAC, Decoy Lakes: 1 J Richardson, 140-1-0, maggot, barbel; 2 D Carlton, 110-14-0; 3 J Seeley, 105-12-0.
Laindon Allsorts FC, Club Lake: 1 M Wagg, 16-8-0, maggot, bream/roach; 2 S Barrett, 14-6-0; 3 K Wagg, 14-0-0.
Leamington Liberals, Barby Banks Fishery: 1 B Calcott, 32-7-0, meat, carp; 2 S Walton, 31-10-0; 3 N Gedney, 2912-0.
Lee Green AC, Orchard Place Farm: 1 W Peaty, 115-14-0, pellet, carp; 2 T Benson, 89-15-0; 3 M Beard, 88-5-0.
Lee Green AC, Tricklebrook Fishery: 1 W Peaty, 150-10-0, pellet, carp; 2 C Kochevar, 91-0-0; 3 M Beard, 48-14-0.
Listerhills Old Boys AA, Kippax Park Fishery: 1 D Stephenson, 1-4-0, maggot, carp/ide; 2 E Harrison, 1-4-0; 3 D Jackson, 0-3-0.
LOBOL AC, Club Water: 1 B Carlson, 26-2-0, pellet/maggot, ide/F1s; 2 D Wilcocks, 15-3-0; jt3 P Penson and S Robinson, both 13-8-0.
Lower Gornal AC, Staffs/Worcester Canal, Gothersley: 1 D Keys, 2-5-0, maggot, mixed; 2 K Sidaway, 1-4-0; 3 D Fletcher, 1-3-0.
Mansfield Piscatorials AC, Portland Waters: 1 M Huuskinson, 140-4-0, pellet, carp; 2 R Ward, 91-5-0; 3 P Stirland, 55-6-0.
Medway Trotters, Chequertree Fishery: 1 R Shaw, 117-8-0, boilie, F1s; 2 P Thetford, 93-6-0; 3 S Peters, 68-8-0.
Medway Trotters, Pittlands Fishery: 1 S Peters, 75-0-0, pellet, skimmers/roach; 2 K Pack, 59-8-0; 3 R Rich, 52-4-0.
Molson Coors All-Stars, Raker Lakes: 1 P Cater, 47-8-0, pellet, carp; 2 B Warriner, 35-12-0; 3 C Weasle, 28-12-0
Noddle Hill AC, Bransholme Pond: 1 P Stewart, 18-9-0, pellet, skimmers; 2 M Paige, 7-12-0; 3 C Axon, 6-13-0.
North Harrow Waltonians, Wood Land Fishery: 1 R Franklin, 28-4-0, maggot, carp; 2 G Picton, 14-14-0; 3 I Anderson, 14-0-0.
Northfield DAC, Packington Somers: 1 J Downing, 35-14-0, maggot, carp/tench; 2 R Freeth, 29-7-0; 3 P Sutton, 20-6-0.
Ordnance Survey CAC, Hank’s Lake: 1 B Watts, 29-15-0, maggot, bream/carp; 2 A Cox, 27-5-0; 3 B Vallis, 21-15-0.
Oxoid, AC, Barons Lake: 1 N Hillier, 14-12-0, maggot, bream/carp; 2 H Roach, 13-10-0; 3 S Nicholls, 13-2-0.
Parkside FC, Hemmington Fishery: 1 S Simpson, 62-10-0, pellet, carp; 2 D Worley, 51-6-0; 3 D Fallows, 49-11-0.
Parkside FC, Mill Dam Fishery: 1 M Turner, 95-14-0, pellet, carp; 2 J Griffin, 68-12-0; 3 S Stafford, 46-5-0.
Pelham AC, Pelham Pond: 1 R Thompson, 12-15-0, corn, carp/roach; 2 R Wright, 10-11-0; 3 D Ashmore, 9-3-0.
Phil’s Old Boys, Decoy Lakes: 1 T Mitchell, 64-0-0, pellet, carp; 2 D Cocksedge, 59-6-0; 3 D Sambridge, 47-7-0
Phil’s Old Boys, Dent’s of Hilgay: 1 C Marsh, 18-0-0, pellet, bream/roach; 2 V George, 17-0-0; 3 B Fitzjohn, 15-8-0.
Phil’s Old Boys, Townsend Lakes: 1 B Fitzjohn, 148-0-0, pellet, carp; 2 T Small, 115-0-0; 3 C Marsh, 12-4-0.
Priory Farm AC, Hungerford Lakes: 1 D Synott, 103-10-0, pellet, carp; 2 I Farmer, 83-0-0; 3 R Smee, 52-0-0.
Priory Farm, Milton Lakes: 1 I Farmer, 48-4-0, pellet, tench/crucians; 2 P Jones, 25-12-0; 3 D Synott, 23-0-0.
Reel People Disabled AC, Decoy Lakes: 1 B Ogden, 91-10-0, pellet, carp; 2 M Booth, 62-0-0; 3 P Jackson, 52-4-0.
Robin Hood AC, Barnburgh Lakes: 1 D Webster, 129-9-0, corn, F1s; 2 P Wilson, 109-14-0; 3 S Simmons, 91-15-0.
Roman Urn AS, Grand Union Canal: 1 D Saggs, 3-0-0, pinkies, roach/gudgeon; 2 K Mathews, 2-13-8; 3 G Norfolk, 2-3-0.
Ron’s Rovers AC, Sam Hostick’s Ponds: 1 D Hubbard, 22-14-0, maggot, carp; 2 D Moulds, 14-12-0; 3 M Taylor, 12-9-0.
Ropsley AC, Westwood lakes;  1 A Cullington, 90-8-0, pellet, F1s; 2 D Lacey, 81-6-0; 3 F Bennett, 61-45-0.
Slough AS, Court Farm Fishery: 1 G Savin, 68-12-0, pellet, carp; 2 M Marinozzi, 65-9-0; 3 L Morancie, 30-12-0.
Sothall AC, Barnburgh Lakes: 1 G Parkes, 131-12-0, pellet, F1s; 2 D Beckett, 88-13-0; 3 M Buckler, 84-8-0.
Starlets Northfield Veterans AS, Preston Innovations Woodland View: 1 J Stone, 69-87-0, pellet, carp/F1s; 2 B Simmonds, 58-8-0; 3 D Adcock, 48-14-0.
Telfish AS, Unwick’s Pool: 1 R Gilbert, 30-0-0, maggot, carp; 2 P May, 29-4-0; 3 R Walker, 29-0-0.
The Bears, Preston Innovations Woodland View: 1 S Thomsan, 86-12-0, pellet, carp; 2 P Webley, 83-15-0; 3 J Bailon, 69-8-0.
The Puddlechuckers AC, Puddledock Farm Fishery: 1 M Funnell, 33-8-0, maggot, carp/roach; 2 A Mahoney, 21-8-0; 3 K Burton, 21-8-0.
The Wednesday Club, Little Cansiron Fishery: 1 P Campbell, 76-0-0, pellet, carp; 2 T Golding, 75-8-0; 3 M Chapman, 70-0-0.
The Wednesday Club, Monk Lakes: 1 B Short, 128-0-0, meat, carp; 2 N Metcalfe, 107-0-0; 3 K Barker, 102-0-0.
The Wednesday Club, Orchard Place Farm: 1 R Wood, 122-0-0, maggot, carp; 2 L Stone, 116-0-0; 3 T Golding, 105-0-0.
Trowbridge & Melksham Pensioners, Clivey’s Lake: 1 D Baker, 11-4-0, corn, roach/chub; 2 J Escott, 11-0-0.
Trowbridge & Melksham Pensioners, Farleigh Wood Fishery: 1 J Escott, 21-2-0, pellet, skimmers/roach; 2 J Blackmore, 12-0-0; 3 K Gingell, 7-8-0.
Warwick Wold Waters AC, Warwick Wold Waters: 1 I Roger, 49-8-0, pellet, carp; 2 B South, 23-8-0; 3 R Smee, 21-0-0.
Waterside AC, Avalon Fisheries: 1 P Powney, 33-12-0, maggot, bream; 2 M James, 33-7-0; 3 S Shepherd, 26-12-0.
Westlands AC, Poppleton Lakes: 1 P Roberts, 46-0-0, meat, carp; 2 C McNeil, 33-4-0; 3 J Pollier, 30-0-0.
Westlands AC, Raker Lakes: 1 P Roberts, 46-0-0, meat, carp; 2 H Pullford, 37-0-0; 3 A Creaser, 24-8-0.
Westlands AC, Redwood Arc Fishery: 1 C McNeil, 68-8-0, meat, F1s; 2 P Roberts, 40-10-0; 3 D Rugers, 33-4-0.
Westlands AC, Risby Park, Folly Lake: 1 C McNeil, 28-12-0, maggot, carp; 2 P Roberts, 26-8-0; 3 A Creaser, 12-12-0.