South Open Match Results - 6-7th June 2015

Avon Valley Summer League (round one)
Gold Valley Lakes (70 pegs)
Result: 1 E Green, Arun Angling Red, 163-0-0; 2 A Flint, Sensas Oakwood Angling, 144-0-0; 3 P Holland, Drennan Bordon Angling Green, 105-8-0; 4 P Kay, Drennan Bordon Angling Green, 89-2-0; 5 J Maddox, Sonu Baits Apollo, 74-8-0; 6 S Kiefer, Drennan Bordon Angling Green, 70-4-0.
Teams: 1 Arun Angling Red, 58pts; 2 Sensas Oakwood Angling, 55; 3 Drennan Bordon Angling Green, 47; 4 Sensas A4, 45; jt5 Shakespeare Homestores and Rive Bordon Red, both 42.

Bait-Tech Spring League (round four)
Bait-Tech Viaduct Fisher, Cary, Campbell & Lodge Lakes (55 pegs)
Result: 1 C Edmunds, Flip Flop, 208-7-0; 2 S Tucker, Garbolino/Bait-Tech, 201-8-0; 3 M Illingworth, Southampton, 197-11-0; 4 G Cochrane, Mosella, 190-15-0; 5 D Squires, Bait-Tech Viaduct, 182-12-0; 6 A Weston, Bait-Tech Viaduct, 177-0-0.

Coleman’s Cottage Fishery
Stepfield Lake (17 pegs)
Result: 1 S Jones, Coleman’s Cottage, 183-8-0; 2 C Nada, Coleman’s Bait & Tackle, 150-0-0; 3 M Pollard, Angling Direct, 135-0-0; 4 G Hollick, Browning Wickford Angling, 131-0-0; 5 G Bridge, Browning Wickford Angling, 101-0-0; 6 M Illett, Coleman’s Cottage, 95-0-0.

Daiwa Gordon League Spring League (final round)
Gloucester Canal, Splatt (68 pegs)
Result: 1 M Kimber, Daiwa Gordon League, 60-12-0; 2 A Power, Preston Innovations Thatcher’s Black, 57-3-0; 3 S Sadler, Sensas WB Clarke, 30-6-0; 4 P Passmore, Devizes AA White, 22-8-0; 5 A Freeman, Stroud AC, 17-13-0; 6 A Jane, Maver Lobby’s Tackle Black, 16-14-0.
Teams: 1 Stroud AC, 21pts; 2 Maver Lobby’s Tackle Green, 23; 3 Sensas Thyer’s, 25; 4 Sensas WB Clarke, 28; 5 Preston Innovations Thatcher’s Red, 30; 6 Daiwa Gordon League Veterans, 34.
Final league: 1 Stroud AC, 24pts; 2 Garbolino Blackmore Vale MG, 26pts; 3 Sensas Thyer’s, 29; 4 Sensas WB Clarke, 30; 5 Kamasan Starlets, 31; 6 Maver Lobby’s Tackle Black, 32.

Dynamite Baits Oakfield Fishery
Red Kite Lake (24 pegs)
Result: 1 D Johnson, Oakfield, 119-15-0; 2 D Hammond, Banbury Gunsmiths, 102-8-0; 3 J Rogers, Frenzee/GOT Baits, 95-14-0; 4 M Pollard, Shimano/Stanjay Sports, 92-4-0; 5 B Eddy, Panshill Wood, 92-2-0; 6 M Greene, Daiwa, 79-14-0.

Harefield Tackle Spring Series (round five)
Royal Berkshire Fisheries (21 pegs)
Result: 1 B Church, Harefield Tackle, 61-12-0; 2 M Smith, Harefield Tackle, 55-1-0; 3 M Barnett, SPRO, 52-0-0; 4 T West, Sonu Baits Apollo, 40-4-0.
League: 1 L Scott, 28.5pts; 2 B Church, 27; 3 D Mustoe, 25.5.

Monk Lakes
Lake 3 (24 pegs)
Result: 1 B Bathie, Vinyl Signs, 137-8-0; 2 J Coster, Bowler’s, 111-0-0; 3 J McDowell, Monk Lakes, 93-0-0; 4 M Orwell, Monk Lakes, 92-8-0; 5 M Tullett, Garbolino Apollo, 82-0-0; 6 B Murphy, Ockendon Bait & Tackle, 81-8-0.

Redbridge Lakes
Both lakes (15 pegs)
Result: 1 P Grant, Lake John, 44-0-0; 2 P Hyde, Lake John, 31-10-0; 3 R Dean, Redbridge, 31-8-0; 4 S Barnet, Redbridge, 31-8-0; 5 B Riley, Plaistow, 26-8-0; 6 G Bullock, Redbridge Terrapins, 24-12-0.

Summerhayes Fishery
Sellicks & Lily Lakes (23 pegs)
Result: 1 C Stewart, Summerhayes, 85-7-0; 2 B Slipper, Sensas, 81-1-0; 3 T Magnall, Somerset Angling, 71-11-0; 4 M West, Somerset Carpentry, 60-2-0; 5 B Hopping, Summerhayes, 49-12-0; 6 R Studley, Summerhayes, 40-1-0.