Open match results for south midweeks

Angling Direct/Essex Summer League (round two)
Coleman’s Cottage Fishery (50 pegs)
Result: 1 J Collins, Browning Wickford Angling Blue, 88-0-0; 2 C Vandervleit, Team Nomads, 80-4-0; 3 D Mason, Bill’s Tackle, 76-0-0; 4 P Bullard, Maldon A, 71-8-0; 4 R Samuels, Maldon A, 59-4-0.
Teams: 1 Browning Wickford Angling Blue, 45pts; 2 Maldon A, 37; 3 Browning Wickford Angling Red, 33; 4 Team Nomads, 32; 5 Bill’s Tackle, 30; 6 Purple Patch, 29.

Bathampton AA
Bristol Avon Keynsham (12 pegs)
Result: 1 C Dicks, Maver, 48-7-0; 2 K Dicks, Maver Bathampton, 37-2-0; 3 S Brooks, Browning, 23-11-0; 4 N Saunders, West Wilts Angling, 17-12-0; 5 C Fletcher, Bathampton AA, 15-4-0; 6 N Hawke, Maver Bathampton, 13-12-0.

Dynamite Baits Oakfield Fishery
Red Kite & Swallow Lakes (25 pegs)
Result: 1 S Page Drennan Oxford GOT Baits, 126-5-0; 2 N Bryan, The Matchmen, 79-3-0; 3 M Stimson, Didcot Angling, 71-5-0; 4 L Ripper, GOT Baits, 66-13-0; 5 G Keetley, J&K Tackle, 62-5-0; 6 M Stickley, Ernest Turner, 59-4-0.

Greenridge Farm Fishery
Canals 1 & 2 (15 pegs)
Result: 1 K Barry, New Milton, 150-0-0; 2 P Newman, Sonu Baits, 114-6-0; 3 A Quarmby, Middy, 99-9-0; 4 P White, Greenridge Farm, 99-0-0; 5 D Rowden, Shakespeare Team Hansford’s, 84-12-0; 6 M Pranskus, Back Arun, 84-0-0.

Lake John (Thurs PM)
Bottom Lake (12 pegs)
Result: 1 G Miller, Maver Image, 112-4-0; 2 S James, Tyler’s Common, 110-8-0; 3 J Collins, Browning Wickford Angling, 78-12-0; 4 M Amos, Sensas/Angling Direct, 74-0-0; 5 C Bartlett, Lake John/Quad Box, 69-12-0.

Lake John
Bottom Lake (16 pegs)
Result: 1 A Gregory, Milo-Bordon Angling, 97-8-0; 2 M Amos, Sensas/Angling Direct, 95-0-0; 3 P Hyde, Miracle Baits, 92-8-0; 4 R Makins, GOT Baits, 89-12-0; 5 C Fuller, Lake John/Quad Box, 88-0-0; 6 P Reddy, Lake John/Quad Box, 86-8-0.

Milemead Fishery (Thurs PM)
Match Lake (10 pegs)
Result: 1 S Hathaway, Maver Royal Navy, 49-0-0; 2 T Steele, Milemead, 39-0-0; 3 C Pender, Tackle Barn, 35-12-0.

Panshill Wood Fishery
Pans Lake (12 pegs)
Result: 1 G Knight, Panshill, 73-3-0; 2 S Rich, Cotswold Angling, 69-10-0; 3 R Guppy, Acorn Angling/Panshill, 65-13-0; 4 J Amersham, Panshill, 63-9-0; 5 T Robinson, Hereford, 60-4-0; 6 I Adamberry, Panshill, 51-5-0.

Redbridge Lakes
Lake Cuthbert (16 pegs)
Result: 1 G Eales, Oakwood Angling, 20-12-0; 2 M Linford, Redbridge, 19-14-0; 3 J Davies, Oakwood Angling, 14-8-0; 4 K Farrell, Lake John, 13-8-0; 4 B Davies, Browning Wickford Angling, 13-8-0; 4 F Brown, Sensas SE, 13-8-0.

Tyler’s Common
Horseshoe Lake (36 pegs)
Result: 1 T Schiniou, Ockendon Bait & Tackle, 174-14-0; 2 R Harold, Angling Direct, 150-10-0; 3 B Reynolds, Bait-Tech, 137-12-0; 4 M Brown, Tyler's, 134-8-0; 5 G Ford, Tyler's, 129-2-0; 6 G Burton, Tyler's, 126-12-0.

Viaduct Fishery
Campbell & Cary Lakes (23 pegs)
Result: 1 M Lenaghan, Avon Angling, 188-6-0; 2 D Squires, Viaduct, 167-5-0; 3 J Cooper, Daiwa/Guru, 161-10-0; 4 P Cardwell, Viaduct, 139-15-0; 5 J Gray, Somerset Angling, 125-12-0; 6 N Ewers, Preston Innovations Thatcher’s, 111-1-0.

Viaduct Fishery (Thurs)
Cary & Lodge Lakes (22 pegs)
Result: 1 K Newman, Langport, 122-3-0; 2 D White, Viaduct, 119-14-0; 3 T Niblett, Weymouth, 117-7-0.

White Acres/Marukyu Baits Residents Rover
All lakes (112 pegs)
Result: 1 S Clark, Sensas Mansfield, 73-6-0; 2 L Morley, Westwood Lakes, 69-9-0; 3 K Hudson, Stannah, 64-10-0; 4 S Bloomfield, Midlands, 59-9-0; 5 P Haines, Liverpool, 59-5-0; 6 B Nicholas, Bugle Brass Band, 57-13-0.
Top lady: M Harrison, 28-13-0.
Top junior: J O’Donnell, 8-8-0.

Willow Park Fishery
Middle Lake (17 pegs)
Result: 1 M Eves, Milo Bordon Angling, 69-0-0; 2 A Clements, Sensas A4, 41-14-0; 3 P Holland, Preston Innovations, 34-0-0; 4 K Russell, Browning Crowsports, 32-4-0; 5 M Levy, Bag ‘Em Baits/Middy, 31-6-0; 6 M Goddard, Daiwa Dorking, 30-10-0.