Open match results for north midweeks

B&J
Old Hough Farm (15 pegs)
Result: 1 P Clements, Old Hough Farm, 59-4-0; 2 K Power, Tri-Cast Highfield, 41-8-0; 3 J Cantello, Tri-Cast Highfield, 35-11-0; 4 F Szackerley Tri-Cast Rochdale, 35-3-0; 5 D Holland, Tri-Cast Highfield, 25-12-0; 6 K Brookes, Ted Carter Preston, 24-8-0.

Blundell’s Fishery Rover
All lakes (36 pegs)
Result: 1 A Bennett, Daiwa/Guru/Bait-Tech, 138-5-0; 2 S Parry, Daiwa/Guru, 106-2-0; 3 M Reed, Garbolino Elton, 80-10-0; 4 K Leatherbarrow, Rochdale Angling Centre, 79-0-0; 5 S Taylor, Tackle Saver, 76-13-0; 6 L Thornton, Bag ‘Em Baits/Guru, 74-11-0.

Blundell’s Fishery Rover (Thurs PM)
All lakes (25 pegs)
Result: 1 L Thornton, Guru/Bag ‘Em Baits, 136-1-0; 2 A Malcomson, Drennan NW, 74-11-0; 3 W Rooke, Twangers, 68-14-0; 4 A Bennett, Guru/Daiwa/Bait-Tech, 67-8-0; 5 D Morris, Twangers, 57-8-0; 6 S Taylor, Tackle Saver, 55-0-0.

Brookside Fisheries (Thurs)
Snake Lake (27 pegs)
Result: 1 J Battersby, Garbolino Elton, 96-0-0; 2 S Carrier, Widnes Angling Centre, 83-14-0; 3 P Jones, Bait-Tech/Lionel’s Tackle, 77-6-0.

Brookside Fisheries
Snake & Willow Lakes (37 pegs)
Result: 1 S Conroy, Kamasan/Bait-Tech, 82-8-0; 2 P Jones, Bait-Tech/Lionel’s Tackle, 76-2-0; 3 J Battersby, Garbolino Elton, 75-2-0; 4 B Bennett, Garbolino Elton, 69-4-0; 5 D Shaw, Maver NW, 62-2-0; 5 W Kearney, Tri-Cast Rochdale, 63-2-0.

Cudmore Fisheries
Suez Canal (25 pegs)
Result: 1 A King, Protak Team Barlow’s, 112-14-0; 2 J Glover Jnr, Stapeley Cudmore, 68-8-0; 2 W Crowder, Ultimate Pellet, 68-8-0; 4 P Haynes, Ultimate Pellet, 55-14-0; 5 J Glover Snr, Stapeley Cudmore, 55-12-0; 6 Mel Kearns, Stapeley Cudmore, 50-0-0.

Fish O’Mania Qualifier
Woodland Lakes (130 pegs)
Result: 1 S Atkin, Billingham Tackle Box, 78-12-0; 2 G Norris, Garbolino Lindholme, 74-15-0; 3 J Pease, Woodland Tackle, 74-14-0; 4 P Burton, Leeds, 69-4-0; 5 R Minikin, Sonu Baits, 61-9-0.

Forest Lane Fishery
Alne (22 pegs)
Result: 1 R Guyett, Forest Lane, 128-7-0; 2 Alex Triffitt, Forest Lane, 82-15-0; 3 S Crombie, Spenborough, 72-4-0; 4 M Herrington, Forest Lane, 64-15-0; 5 Alan Triffitt, Forest Lane, 55-3-0; 6 G Skirrey, Maver/Mary’s Tackle, 54-9-0.

Garbolino Lindholme Lakes (Thurs)
Willows Lake (26 pegs)
Result: 1 F Gianconcelli, Preston Innovations, 109-6-0; 2 M Pillay, Maver, 97-5-0; 3 D Taylor, Garbolino Lindholme, 94-11-0; 4 J Hall, Lindholme, 89-5-0.

Garbolino Lindholme Lakes
Oasis Lake (29 pegs)
Result: 1 A Whitehouse, Scunthorpe Tackle, 109-13-0; 2 A McCloud, Lindholme, 90-6-0; 3 A Clarke, Lindholme, 74-15-0; 4 J Allerton, Tri-Cast, 69-12-0.

Highfield Fishery (Thurs)
Oak Lake (18 pegs)
Result: 1 M Reed, Garbolino Elton, 63-0-0; 2 S Lord, Gerry's of Morecambe, 58-12-0; jt3 G Gunn, Ted Carter Preston and N Stretch, Gerry's of Morecambe, both 50-6-0.

Highfield Fishery
Beech Pool (30 pegs)
Result: 1 E Pilkington, Ted Carter Preston, 50-4-0; 2 P Smith, Blackpool Transport, 37-0-0; 3 P Connelly, Bury, 35-6-0; 4 K Anderton, Highfield, 34-8-0.

High Heyes Fishery
Lake 3 (22 pegs)
Result: 1 E Pilkington, Ted Carter Preston, 52-8-0; 2 A Davies, Tri-Cast Highfield, 52-0-0; 3 D Brierley, Tri-Cast Highfield, 45-8-0; 4 L Del Pinto, Complete Angler, 44-0-0; 5 R Yates, Ted Carter Preston, 33-12-0; 6 A Twist, Tri-Cast Highfield, 31-0-0.

Lingmere Fishery (Thurs)
Match Lake (17 pegs)
Result: 1 A Dewhurst, Lingmere Tackle, 101-5-0; 2 S Openshaw, Lingmere Tackle, 86-0-0; 3 P Wright, Liverpool, 69-1-0.

Lingmere Fishery
Match Lake (19 pegs)
Result: 1 W Duckers, Chester, 76-0-0; 2 T Moran, Vine Baits, 73-12-0; 3 C Smith, Lingmere Tackle, 70-9-0; 4 A Dewhurst, Lingmere Tackle, 67-0-0; 5 C Doran, Lingmere, 51-3-0; 6 B Griffiths, Lingmere, 47-4-0.

Meadow View Fisheries OAP & Disabled (Thurs)
Thrush Pool (17 pegs)
Result: 1 J Holmes, Danny’s Tackle, 27-4-0; 2 P Burgess, Meadow View, 22-12-0; 3 P Hill, Meadow View, 21-12-0.

Mill House Fisheries
Mescar Lake (20 pegs)
Result: 1 G O'Hara, Broad Green, 56-10-0; 2 P Gradwell, Liverpool AS, 44-10-0; 3 A Menzies, Elton Tackle, 444-8-0; 4 K Dooley, Liverpool AS, 43-10-0; 5 G Kiffin, Old Swan, 33-4-0; 6 E Gildea, Liverpool Dockers, 23-0-0.

Miracle Baits
Tyram Hall (15 pegs)
Result: 1 P Varnham, Doncaster, 83-0-0; 2 A Oldham, Halkon Hunt, 78-0-0; 3 H Scott, Tyram, 73-0-0; 4 M Johnson, Miracle Baits/Tyram, 48-0-0.

Mirfield AC
Aire & Calder Canal, Altofts (46 pegs)
Result: 1 D Topham, Wibsey, 24-2-0; 2 K Hobson, Ultimate Barnsley Blacks, 17-14-0; 3 C Turbitt, Tackle 2U, 14-10-0; 4 T Earnshaw, Mirfield AC, 14-8-0; 5 D Armitage, Cleckheaton, 11-8-0; 6 A Bradley, Mirfield AC, 11-6-0.

Moorcroft Builders Qualifier
Meadow View, Lark Pool (18 pegs)
Result: 1 P Barwell, Widnes Angling Centre, 55-2-0; 2 R Thompson, Meadow View, 38-6-0; 3 J Stokes, Cheshire Angling, 32-12-0; 4 S Rimmer, St Helen’s, 31-0-0; 5 P Findlay, Meadow View, 25-2-0; 6 P Tickle, Leigh Tackle & Bait, 24-6-0.

Moorfields Farm (Fri PM)
Small Lake (12 pegs)
Result: 1 S Laverack, Marshlands AC, 48-0-0; 2 D Wain, Omega, 43-0-0; 3 S Ellis, Moorfields, 39-12-0.

Moorfields Farm
Main Lake (22 pegs)
Result: 1 D Fielder, Moorfields, 122-14-0; 2 T Barlow, Maver NW, 99-4-0; 3 S Holmes, Majestic Garage, 94-8-0; 4 T Hankinson, Moorfields, 86-0-0; 5 A Waters, Moorfields, 74-8-0; 6 L Wherritt, AJ Tackle, 72-1-0.

Oaks Lakes (Thurs)
Cedar Lake (15 pegs)
Result: 1 R Minikin, Sonu Baits, 138-8-0; 2 D Smith, Matrix/Bait-Tech, 119-7-0; 3 C Hall, The Oaks, 85-12-0.

Oaks Lakes
Cedar Lake (35 pegs)
Result: 1 L Hawksworth, Cleveland Angling Centre, 113-13-0; 2 D Smith, Matrix/Bait-Tech, 91-6-0; 3 J Chapman, Garbolino Elton, 68-10-0; 4 I Exley, Daiwa Dons, 62-10-0; 5 P Jones, The Oaks, 61-14-0; 6 A Harrison, Garbolino Lindholme, 59-5-0.

Partridge Lakes (Thurs)
Covey Canal Lakes (37 pegs)
Result: 1 A Bennett, Daiwa/Guru/Bait-Tech, 140-4-0; 2 I Ridgeway, Rochdale Angling, 134-11-0; 3 K Clarke, Leigh Tackle & Bait, 108-10-0; 4 C Weeder Snr, Leigh Tackle & Bait, 93-7-0; 5 P McIntyre, Bait-Tech, 78-4-0; 6 S Barraclough, Frenzee/Bait-Tech, 73-11-0.

Thornhill AC
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (12 pegs)
Result: 1 K Marshall, Tri-Cast Calder, 8-14-0; 2 M Sharpe, Thornhill AC, 5-7-0; 3 R Jackson, Trabucco Halifax, 3-10-0; 4 E Green, Trabucco Halifax, 3-2-0; 5 S Campbell, Trabucco Halifax, 2-12-0; 6 S Wain, Wakefield AC, 2-6-0.

Viking Fishery
Hawk Pond (14 pegs)
Result: 1 M Moore, Goole, 46-7-0; 2 J Kenning, Garbolino Lindholme, 45-3-0; 3 B Rudge, Goole, 39-7-0; 4 F Williamson, Viking, 38-12-0; 5 D Cheethem, Frenzee, 32-12-0; 6 J Marshall, Snaith, 31-0-0.

Wigan DAA
Leeds-Liverpool Canal, Burscough (20 pegs)
Result: 1 S Wharton, Sam’s Tackle & Bait, 10-1-12; 2 L Williams, Chorley Socials, 8-11-12; 3 K Stothers, Hindley MG, 7-3-8; 4 V Walsh, Hindley MG, 7-3-0; 5 K Garry, Hindley MG, 5-4-4; 6 D Fairhurst, Hindley MG, 5-1-0.