Open match results for north - Sunday

Angel of North Fishery
Lookout Lake (11 pegs)
Result: 1 G Atkin, Gregg’s, 40-9-0; 2 D Pearson, Angel of the North, 34-9-0; 3 R Schindler, Team Woodland Whites, 32-12-0; 4 N Brown, Angel of the North, 30-15-0; 5 J Foster, Angel of the North, 28-7-0; 6 J Dryden, Angel of the North, 25-12-0.

Bannister Farm Fishery
New Match Canal Lake (38 pegs)
Result: 1 N Charnock, Ted Carter Preston, 65-12-0; 2 I Sullivan, Bannister Farm, 61-12-0; 3 P Hart, Wigan Angling Centre, 59-0-0; 4 M Kaye, Elton Tackle, 54-12-0; 5 F Yardley, Ted Carter Southport, 54-4-0; 6 S Ward, St Helen’s, 50-8-0.

Blundell’s Fishery Rover
All lakes (29 pegs)
Result: 1 A Dewhurst, Lingmere Tackle, 119-2-0; 2 S Carroll, Leigh Tackle & Bait, 116-7-0; 3 C Smith, Lingmere Tackle, 116-3-0; 4 A Howarth, Leigh Tackle & Bait, 115-4-0; 5 J Kerwin, Fisherman’s Way Bury, 104-12-0; 6 J Howarth, Mosella, 70-0-0.

Bradford City AA
River Ure, Brampton Farm (10 pegs)
Result: 1 C Pitman, Bradford City AA, 5-1-0; 2 E Coleman, Wetherby, 1-6-0; 3 C Cavell, Wetherby, 0-11-8.

Brookside Fisheries
Snake, Meadow & Willow Lakes (59 pegs)
Result: 1 M Pleavin, Deggy’s Tackle, 74-12-0; 2 M Harrison, Gilder’s Tackle, 69-14-0; 3 P Jones, Bait-Tech/Lionel’s Tackle, 67-6-0; 4 J Howarth, Team Mosella Garbolino, 59-10-0; 5 B Bennett, Garbolino Elton, 54-10-0; 6 C Ruscoe, Rod ‘n Reel, 51-14-0.

Cudmore Fisheries
New Pool 5 (24 pegs)
Result: 1 K Shone, Stapeley Cudmore, 57-0-0; 2 B Gilchrist, Stapeley Cudmore, 52-14-0; 3 G Kirby, Stapeley Cudmore, 50-0-0; 4 C Lane, Prescot AS, 49-12-0; 5 R Davis, Manchester, 43-14-0; 6 S Edwards, Stapeley Cudmore, 39-10-0.

Derek A Lee Memorial
River Tees, Croft – Hurworth (43 pegs)
Result: 1 M Clitheroe, Darlington, 8-0-0; 2 P Stainsby, Thornaby, 3-4-0; 3 D Firth, Darlington, 2-10-0; 4 G Firth, Darlington, 2-7-0; 5 G Ellison, Thornaby, 2-5-0; 6 G Brewer, Sunderland, 2-2-0.

Garbolino Lindholme Lakes
Bonsai & Laurels Lakes (32 pegs)
Result: 1 S Rothery, Garbolino Lindholme, 119-14-0; 2 D Taylor, Garbolino Lindholme, 109-13-0; 3 J Allerton, Tri-Cast, 107-14-0; 4 G Norris, Garbolino Lindholme, 105-1-0.

Hayfield Lakes
Island Lake (27 pegs)
Result: 1 J Etherington, Hayfield, 138-14-0; 2 R Chambers, Doncaster Angling Centre, 128-12-0; 3 S Knowles, Hayfield, 114-0-0; 4 S Sanders, Barnsley Bait Co, 110-8-0; 5 P Cannon, Mosella, 101-10-0; 6 S Crawford, Hayfield, 100-6-0.

Heronbrook Fisheries
Meadow & Match Pools (38 pegs)
Result: 1 Mark Kearns, Stapeley Cudmore, 118-2-0; 2 T Robinson, Maver Midlands/Bag ‘Em Baits, 95-8-0; 3 S Harper, Heronbrook, 89-2-0; 4 A Cattell, Maver Gold, 87-0-0; 5 N Dimmock, Hanchurch, 86-0-0; 6 D Craggs, Maver Midlands, 84-4-0.

Highfield Fishery
Oak Lake (25 pegs)
Result: 1 S Kennedy, Ted Carter Preston, 80-6-0; 2 G Gunn, Ted Carter Preston, 62-4-0; 3 M Brady, Blackpool Angling, 47-12-0; 4 K Anderton, Highfield, 45-6-0.

Langwith Lakes
Kevin’s & Bethany’s Lakes (20 pegs)
Result: 1 H Bignall, Smart Bait, 85-15-0; 2 T Bell, York Tackle, 61-4-0; 3 J Griffin, Hull DAA, 61-3-0; 4 S Rispin, Hull DAA, 49-12-0; 5 W Fawthrop, Langwith, 44-15-0; 6 T Shaw, Manchester, 44-12-0.

Meadow View Fisheries
Lark Pool (26 pegs)
Result: 1 M Thompson, Trafford Angling, 45-4-0; 2 B Davies, Deeside Tackle, 28-4-0; 3 R Burrows, Meadow View, 26-6-0; 4 M McKeever, Meadow View, 21-0-0; 5 D Hancocks, Cheshire Angling, 20-4-0; 6 P Ledgerton, Meadow View, 20-4-0.

Miracle Baits
Tyram Hall (12 pegs)
Result: 1 M Johnson, Miracle Baits/Tyram, 249-0-0; 2 L Card, Tyram, 179-0-0; 3 J Vandantooren, Tyram, 98-2-0; 4 G Smith, Miracle Baits/Tyram, 84-8-0; 5 M Tucker, Tyram, 71-0-0.

Oaks Lakes
Ash, Beech & Sycamore Lakes (39 pegs)
Result: 1 J Chapman, Garbolino Elton, 87-4-0; 2 P Sellars, Woodland Tackle, 76-13-0; 3 V O’Connor, Woodland Tackle, 71-8-0; 4 S Fern, Cleveland Angling Centre, 71-3-0; 5 W Nolan, The Oaks, 68-9-0; 6 D Smith, Matrix/Bait-Tech, 65-2-0.

Partridge Lakes
Covey Canal Lakes (77 pegs)
Result: 1 M Bower, Hemsworth Angling, 90-4-0; 2 K Oldham, Connect Tackle, 82-5-0; 3 S Taylor, Tackle Saver, 81-0-0; 4 A Middleton, Grattan AC, 75-13-0; 5 C Mullholland, kieronrich.com, 75-11-0; 6 C Lealand, Partridge Lakes, 72-11-0.

Rosemary Wood Fishery
Moss Lake (28 pegs)
Result: 1 K Dooley, Liverpool AS, 96-9-0; 2 M Woolvine, Ted Carter Southport, 64-1-0; 3 B Lloyd, Rosemary Wood, 50-6-0; 4 S Parry, Fazackerley, 50-4-0; 5 D Phillips, Ted Carter Preston, 49-12-0; jt6 I Cowie and K Rothwell, both Rosemary Wood, both 35-4-0.

Tri-Cast Highfield
Trent & Mersey Canal, Billinge (18 pegs)
Result: 1 B Meadows, Leigh Tackle & Bait, 3-8-5; 2 M Taylor, Trabucco Halifax, 3-5-12; 4 J Cantello, Tri-Cast Highfield, 2-9-6; 4 D Bowers, Drennan NW, 2-6-10; 5 J Edwards, Leigh Tackle & Bait, 2-6-4; 6 S Walon, Maver NW, 2-1-7.

Woodland Lakes
Curlew Lake (15 pegs)
Result: 1 J Donald, Woodland Tackle, 65-8-0; 2 A Moore, Maver Newman Scott, 64-12-0; 3 K Pentland, Woodland Tackle, 58-4-0.