Open match results for midlands midweeks

Alvechurch Fisheries (Thurs PM)
Horseshoe Lake (18 pegs)
Result: 1 S Bellion, Alvechurch Fisheries, 104-8-0; 2 D Tresigne, Mosella, 76-1-0; 3 M Lanzo, Alvechurch Fisheries, 62-2-0.

Barford Lakes
Railway Lake (20 pegs)
Result: 1 K Ford, Barford Tackle, 53-11-0; 2 C Allport, Norwich, 49-3-0; 3 D Goodwin, North Walsham, 45-14-0; 4 R Smart, Norwich, 41-5-0; 5 N Swallow, Heron AC, 40-5-0; 6 R Williamson, Heron AC, 34-10-0.

Cross Drove Fishery
Hockwold (27 pegs)
Result: 1 R Heath, Chestnut Pool, 97-3-0; 2 S Wheeler, Daiwa/Dynamite Baits, 73-8-0; 3 N Parkinson, Dynamite Baits, 72-8-0; 4 S Cowley, Cross Drove, 67-4-0; 5 B Norman, Kev's Tackle, 65-6-0; 6 D Smith, Browning Wickford Angling, 63-11-0.

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Thurs)
Bridge & Croft Pools (34 pegs)
Result: 1 R Brooks, Sheffield, 87-14-0; 2 B Sullivan, Maltby, 46-10-0; 3 J Simms, Hallcroft, 46-8-0.

Daiwa Hallcroft Fishery (Fri PM)
Moat Pool (26 pegs)
Result: 1 J Oldfield, Plough AC, 142-12-0; 2 M Watson, MAP Leegem, 101-12-0; 3 L Sears, Daiwa, 95-8-0.

Daiwa Hallcroft Fishery
Bridge Pool (23 pegs)
Result: 1 S Robbins, Ranskill, 69-10-0; 2 G Mumby, Retford, 68-10-0; 3 R Bell, Doncaster, 55-14-0; 4 D Dare, Mansfield, 53-8-0; 5 A Sellars, Bankside Tackle, 51-15-0.

Decoy Lakes
Oak Lake (23 pegs)
Result: 1 J Whincup, Matrix/Bait-Tech, 150-6-0; 2 S Godfrey, Sensas Mark One, 105-5-0; 3 K Howard, Decoy, 82-1-0; 4 L Marlow, Corby, 81-4-0; 5 R Chamberlain, Corby, 78-9-0; 6 I Chestney, Peterborough, 73-13-0.

Fish 4 10K Qualifier
Watermeadows Fishery, Moat Pool (32 pegs)
Result: 1 P Jones, Watermeadows, 75-7-0; 2 M Marriott, Clay Cross, 51-1-0; 3 D Pimperton, Watermeadows, 50-15-0; 4 F Wright, Watermeadows, 49-12-0; 5 J Kania, Avanti, 41-13-0; 6 P Bell, Watermeadows, 41-3-0.

Greensands Fishery
F1 Lake (11 pegs)
1 T Davis, Maver Milton Keynes, 46-2-0; 2 B Wignall, Maver Milton Keynes, 39-4-0;
3 E Sattler, Maver Bait-Tech, 34-14-0; 4 I Smith, Maver Milton Keynes, 34-13-0; 5 T Asplin, Gone Fishing, 33-1-0; 6 D Kelly, Clapham AC, 27-5-0.

Hillview Fisheries
Heron & Moorhen Pools (14 pegs)
Result: 1 S Brailsforth, Bromsgrove, 118-8-0; 2 S Ford, Daiwa Gordon League, 114-14-0; 3 T Hughes, Smithy’s Angling, 100-12-0; 4 N Groves, Foster’s, 89-12-0; 5 T King, Worcester, 87-8-0; 6 B Gallagher, Gloucester, 87-2-0.

Hinderclay Lakes
William & Florence Lakes (18 pegs)
Result: 1 A Coleman, Bait-Tech, 60-15-0; 2 J Boughton, Hinderclay, 44-14-0; 3 T Cant, Hinderclay, 44-10-0; 4 G Bull, Hinderclay, 43-0-0; 5 G Hull, Norwich, 37-0-0; 6 B Cant, Hinderclay, 20-2-0.

Izaak Walton Fshery
Top & Canal Pools (20 pegs)
Result: 1 G Jones, Hodnet, 86-12-0; 2 D Brown, Maver Midlands, 79-11-0; 3 S Bates, Leek, 61-5-0; 4 D Craggs, Maver Tipton, 59-12-0.

Janson’s Fishery Costcutter (Thurs)
Match Pool (18 pegs)
Result: 1 J Francis, Janson’s, 145-11-0; 2 G Wright, Janson’s, 142-7-0; 3 A Houghton, Janson’s, 139-9-0.

Kobra (Thurs)
Dynamite Baits Makin’s Fishery, Paddock, Crater & Snake Lakes (28 pegs)
Result: 1 A Searle, Middy, 113-4-0; 2 J Adamson, Kobra Feeders, 82-8-0; 3 P Wood, Coalville, 69-2-0.

Lakeview Fishery Vets
Serpent Pool (10 pegs)
Result: 1 J Cooke, Lakeview Select, 73-10-0; 2 C Shore, Lakeview Select, 61-0-0; 3 K Daws, Lakeview Select, 56-1-0; 4 R Holmes, Lakeview Select, 56-0-0; 5 C Adcock, Lakeview Select, 53-12-0; 6 I Foulds, Lakeview Select, 49-4-0.

Lincoln DAA
River Trent, North Clifton & Laughterton (53 pegs)
Result: 1 B White, Lincoln Whisby, 14-5-0; 2 D Bontoft, Lincoln DAA, 12-10-0; jt3 W Swinscoe Maver Bait-Tech and A Starkey, Nottingham, both 11-3-0; 5 R Neill, Lincoln Whisby, 10-2-0; 6 K Mumby, Grimsby, 10-0-0.

Little John Lakes (Thurs)
Robin Hood Lake (16 pegs)
Result: 1 N Speed, Shimano/Dynamite Baits, 165-15-0; 2 B Holmes, Matrix Trentmen, 140-15-0; 3 D Jackson, Little John, 124-14-0.

Little John Lakes (Fri)
Friar Tuck Lake (17 pegs)
Result: 1 J Masson, Maver/Marukyu Baits, 84-6-0; 2 G turner, Mosborough Tackle Box, 69-2-0; 3 P Tatley, MAP Mansfield, 64-13-0.

Little John Lakes
Robin Hood Lake (21 pegs)
Result: 1 N Speed, Shimano/Dynamite Baits, 187-5-0; 2 B Holmes, Matrix Trentmen, 86-2-0; 3 J Masson, Maver/Marukyu Baits, 81-5-0; 4 M Freeman, Little John, 74-5-0; 5 G Kichener, Little John, 70-1-0; 6 J Broughton, Mosborough Tackle Box, 69-5-0.

Manor Farm Leisure (Thurs)
Island Pool (17 pegs)
Result: 1 D Howard, Platt Bridge Tackle, 144-4-0; 2 M Hughes, Platt Bridge Tackle, 102-6-0; 3 A Grimes, Mark’s Tackle, 71-4-0.

Maver Match This Qualifier
Preston Innovations Woodland View (52 pegs)
Result: 1 G Albutt, Garbolinoi/Bait-Tech, 97-1-0; 2 J Hughes, Maver/Bag ‘Em Baits, 92-4-0; 3 R Brennan, Stourport, 90-6-0; 4 S Hill, Stapeley Cudmore, 77-12-0.

Moorlands Farm
Meadow, Bank & Moors Pools (32 pegs)
Result: 1 W Mellings, Maver Midlands/Dynamite Baits, 106-9-0; 2 D Johnson, Club 2000, 98-1-0; 3 P Catrwright, ABC, 91-5-0; 4 D Ravenhall, Colin Pace Academy, 83-8-0; 5 C Hill, Mosella, 82-15-0; 6 M Watson, Daiwa Gordon League 80-2-0.

Moorlands Farm (Fri PM)
Bank & Moors Pools (17 pegs)
Result: 1 R Skura, Moorlands, 147-10-0; 2 R Knowles, MCM, 118-4-0; 3 M Djukic, Shimano, 109-6-0.

Moorlands Farm (Thurs)
Silver & Middle Pools (24 pegs)
Result: 1 N Rathbone, St Francis 134-10-0; 2 R Swain, White Hart Coventry, 121-0-0; 3 M Watson, Daiwa Gordon Lake, 108-12-0.

Nisa Feedermaster Series
River Yare, Beauchamp Arms (95 pegs)
Result: 1 W Anderson, Angling Direct, 85-12-0; 2 N Porter, Bigggleswade, 60-2-0; 3 S Hayley, Angling Direct Suffolk, 39-12-0; 4 P Abbott, Deben, 37-0-0; 5 D Pike, Corr’s Tackle, 34-5-0; 6 A Southgate, Oakwood Angling, 32-2-0.

Packington Somers Vets (Thurs)
Molands Mere Pool (33 pegs)
Result: 1 J Batey, Packington 95-5-0; 2 R Quinney, Packington, 50-9-0; 3 C Taylor, Packington, 50-4-0; 4 J Hinckley, Packington, 44-0-0.

Packington Somers
Molands Mere Pool (25 pegs)
Result: 1 D Duggan, Dams & Lock, 53-0-0; 2 C O’Brian, Fast Feeders, 48-4-0; 3 M Sumners, Beaufort 21 AC, 39-8-0; 4 D Harsthorn, Swan Baits, 38-12-0; 5 R Savage, Lane’s Bait, 36-3-0; 6 J Roberts, Sensas/Kamsaan Starlets, 35-7-0.

Preston Innovations Boldings Pools
Sycamore & Chestnut Pools (20 pegs)
Result: 1 E Bancroft, Rod & Gun, 101-13-0; 2 M Jameson, Mid Leisure, 91-7-0; 3 G Morris, Boldings, 87-3-0; 4 H Colley, Boldings, 85-11-0.

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Sycamore Pool (15 pegs)
Result: 1 M Davidson, Maver Gold, 86-15-0; 2 J Francis, Rod & Gun, 83-4-0; 3 M Jameson, Mid Leisure, 55-4-0; 4 C Reynolds, Bilston Angling Centre, 55-2-0.

Preston Innovations Woodland View
Arles Pool (12 pegs)
Result: 1 M Lutwyche, Woodlands, 62-8-0; 2 R Edmunds, Woodlands, 61-12-0; 3 M Ellis, MSH, 49-10-0; 4 P Edmunds, Woodlands, 38-10-0.

Redditch Federation
Arrow Valley Lake (13 pegs)
Result: 1 M Williams, Sensas/Chiltern Baits, 68-7-0; 2 A Green, Birmingham, 59-11-0; 3 M Hemmings, Lodge Park AC, 59-3-0; 4 M Tremlett, Kingfisher Angling, 51-5-0; 5 D Boyle, Birmingham, 47-12-0; 6 M Hemming, Redditch, 40-12-0. 

Rycroft Fishery
Moat & Clover Pools (24 pegs)
Result: 1 C Shaw, Fishermania, 61-7-0; 2 M Fox, Derby, 56-1-0; 3 C Pavlou, Rycroft, 55-4-0; 4 N Powers, Sherwood Forest Fishery, 54-13-0; 5 P Cooke, Rycroft, 49-5-0; 6 B Barker, Rycroft, 43-14-0.

Shakespeare Championships Qualifier
Warks Avon, Evesham (72 pegs)
Result: 1 L Gardner, Shakespeare, 84-12-0; 2 P Glenfield, Drennan Oxford, 34-1-0; 3 M Buchwalder, Preston Innovations, 19-3-0; 4 S Townsend, Drennan Banbury Gunsmiths, 18-5-0; 5 P Morris, Sensas WB Clarke, 17-2-0; 6 S Long, Daiwa Gordon League, 13-11-0.

Tunnel Barn Farm
Extension Pool (28 pegs)
Result: 1 P Newell, Redditch, 121-15-0; 2 P Rice, Bag ‘Em Baits, 103-8-0; 3 S Palser, Middy/Banbury Gunsmiths, 100-9-0; 4 P Caton, Dynamite Baits/Banbury Gunsmiths, 96-1-0; 5 P Bick, Shakespeare, 92-13-0; 6 A Jackson, Mosella, 89-15-0.

Willow Lakes
Match Lakes (16 pegs)
Result: 1 P Morris Snr, Nottingham Disabled, 72-8-0; 2 G Sanderson, Nottingham, 66-8-0; 3 M Thackeray, Subfish, 54-0-0; 4 M Riley, Dynamite Baits, 53-10-0; 5 P Arndt, Grantham, 52-10-0; 6 J Meakin, Victoria Tackle, 46-0-0.