Open match results; North sat & midweek

Blundell’s Fishery Rover
All lakes (31 pegs)
Result: 1 S Carroll, Leigh Tackle & Bait, 145-11-0; 2 G Whalley, Bait-Tech, 93-10-0; 3 D McGuire, Mosella, 87-13-0; 4 K Padmore, Ted Carter Preston, 84-7-0; 5 D Swain, Garbolino/Dynamite Baits, 77-12-0; 6 A Musgrove, Edgeley Sports, 75-7-0.

Brookside Fisheries
Snake & Willow Lakes (39 pegs)
Result: 1 A Grimes, Mosella, 73-14-0; 2 D Pollitt, Hirst Tackle, 69-9-0; 3 S Burgess, Garbolino Elton, 68-0-0; 4 N Butterworth, Cheshire Angling, 67-2-0; 5 B Bennett, Garbolino Elton, 63-8-0; 6 S Birchall, Cheshire Angling, 60-14-0.

Dynamite Baits/Scunthorpe DAA Thursday League (Thurs)
River Trent, South Clifton (22 pegs)
Result: 1 R Moses, Brigg AC, 19-7-0; 2 C Batchelor, Brigg AC, 15-9-0; 3 B Pearson, Brigg AC, 13-12-0.

Highfield Fishery
Oak Pool (24 pegs)
Result: 1 S Kennedy, Ted Carter Preston, 108-0-0; 2 G Simms, Highfield, 105-8-0; 3 N Lumb, Highfield, 100-12-0; 4 M Halliwell, JR Tackle Southport, 78-0-0.

Highfield Fishery (Thurs)
Oak Lake (19 pegs)
Result: 1 M Reed, Garbolino Elton, 86-6-0; 2 B Jolly, Blackpool Transport, 85-0-0; 3 G Carter, Ted Carter Preston, 66-6-0; 4 M Southwell, Ted Carter Preston, 62-15-0.

Highfield Fishery OAP & Disabled (Fri)
Beech Pool (30 pegs)
Result: 1 B Smith, Red Rose, 48-10-0; 2 K Hyde, Blackpool Angling, 41-12-0; 3 S Blackburn, Highfield, 37-2-0.

High Heyes Fishery
Lake 3 (21 pegs)
Result: 1 J Brooks, St Anthony's AC, 59-8-0; jt2 S Taylor, Sensas NW and D Wells, Tri-Cast Rochdale, both 51-4-0; 4 M Ellement, Ted Carter Preston, 49-4-0; 5 R Yates, Ted Carter Preston, 39-4-0; 6 J Leeds, High Heyes, 36-0-0.

Lingmere Fishery (Thurs)
Match Lake (16 pegs)
Result: 1 J Hughes, Maver/Bag Em Baits, 80-8-0; 2 S Mulligan, Lingmere, 68-0-0; 3 J Howson, Maver, 63-6-0.

Lingmere Fishery
Match Lake (19 pegs)
Result: 1 J Howson, Maver, 82-14-0; 2 J Cloney, Liverpool, 70-8-0; 3 A Dewhurst, Lingmere Tackle, 63-2-0; 4 A Kirk, Bidston, 46-4-0; 5 D Ward, Wallasey, 43-2-0; 6 B Grifffiths, Lingmere Tackle, 36-8-0.

Meadow View Fisheries OAP & Disabled (Thurs)
Thrush Pool (16 pegs)
Result: 1 R Peet, Oldham Owls DAA, 36-4-0; 2 R Hignett, Shaw’s Tackle, 30-0-0; 3 K Jeffreys, Edgeley Sports, 24-0-0; 4 P Hill, Gilder’s Tackle, 23-10-0.

Messingham Sands
Hollywood Lake (17 pegs)
Result: 1 T Noon, Hull, 169-4-0; 2 G Wilde, Barnsley, 153-13-0; 3 J Wilde, Middy/Bag ‘Em Baits, 115-12-0; 4 D Hudson, Scunthorpe, 98-14-0; 5 N Lowrie, Brigg, 96-7-0; 6 M Lidgard, Brigg, 84-8-0.

Messingham Sands (Fri)
Tripp Lake (29 pegs)
Result: 1 I Coatham, Scunthorpe, 111-8-0; 2 S Harrison, Crowle, 93-12-0; 3 M Thompson, Rotherham Old Boys, 90-11-0.

Mill House Fisheries
Mescar Lake (22 pegs)
Result: 1 A Bentley, Ray’s Tackle, 45-0-0; 2 M Kaye, Elton Tackle, 38-8-0; 3 P Roberts, Old Swan, 38-0-0; 4 J Faulkner, Norris Green, 35-8-0; 5 E Gildea, Liverpool Dockers, 34-0-0; 6 T Holroyd, Elton Tackle, 29-8-0.

Mirfield AC
River Calder (48 pegs)
Result: 1 C Locker, Team Army, 26-10-0; 2 P Salt, Newark, 19-14-0; 3 N Chaffer, Mirfield AC, 15-8-0; 4 P Barron, Tackle 2 U, 14-5-0; 5 M Highe, Mirfield AC, 13-7-0; 6 D Grace, Pontefract, 11-8-0.

Moorfields Farm
Main Lake (34 pegs)
Result: 1 M Holmes, AJ Tackle, 177-12-0; 2 J Alexander, Grant Baits Ltd, 110-0-0; 3 S Holmes, Majestic Garage, 95-8-0; 4 B Holmes, Moorfields, 83-12-0; 5 P Taylor, Hessle Ex-Servicemen’s AC, 80-0-0; 6 M Booth, Garbolino Lindholme, 67-0-0.

Northwich AA
River Weaver, Willow Beds (30 pegs)
Result: 1 R Fraser, Vale Royal Angling, 8-14-0; 2 A Hamlet, Vale Royal Angling, 8-1-0; 3 I Bellfield, Vale Royal Angling, 7-3-0; 4 K Simpson, Vale Royal Angling, 7-1-0; 5 K Bell, Northwich, 6-0-0; 6 D Dingwall, Northwich, 5-12-0.

Oaks Lakes (Thurs)
Cedar Lake (17 pegs)
Result: 1 C Kendall, Middy, 112-10-0; 2 G Malham, Malman Floats, 109-6-0; 3 C Hall, The Oaks, 99-11-0; 4 D Smith, Matrix/Bait-Tech, 97-7-0.

Oaks Lakes
Cedar Lake (25 pegs)
Result: 1 J Roper, Roper’s Caravan World, 96-13-0; 2 J Chapman, Garbolino Elton, 94-8-0; 3 P Newman, The Oaks, 85-13-0; 4 L Hawksworth, Cleveland Angling Centre, 78-3-0; 5 P Brunyee, The Oaks, 76-6-0; 6 P Whale, Woodland Tackle, 64-6-0.

Old Hough Fishery (Thurs)
Lower Benbo Lake (14 pegs)
Result: 1 C Rowley, Old Hough, 51-8-0; 2 K Brooks, Ted Carter Southport, 46-0-0; 3 D Machin, Pickering’s Tackle, 42-14-0.

Partridge Lakes
Covey, Pine & Ribbon Canals (74 pegs)
Result: 1 M Reed, Garbolino Elton, 118-14-0; 2 R Deacon, Milo Bordon Angling, 112-15-0; 3 S Beswick, Rochdale Angling, 85-13-0; 4 A Bridge, Garbolino Elton, 78-10-0; 5 I Hughes, Drennan NW, 70-15-0; 6 N Speed, Dynamite Baits/Shimano, 70-1-0.

Partridge Lakes (Thurs)
Covey Canal Lakes (32 pegs)
Result: 1 A Scotthorne, Drennan, 153-10-0; 2 I Burley, NW Worms, 128-15-0; 3 M Rogerson, Drennan NW, 116-0-0; 4 S Openshaw, Lingmere Tackle, 111-4-0.

St Helen’s AA
Carr Mill Dam (16 pegs)
Result: 1 G Rigby, St Helen’s, 8-10-0; 2 D Knight, Wigan, 7-10-0; 3 D Rigby, St Helen’s, 7-9-0; 4 S Fletcher, Leigh Tackle & Bait, 5-13-0.

Viking Fishery
Hawk Pond (17 pegs)
Result: 1 P Jennings, Hull, 66-9-0; 2 G Henderson, Pontefract, 64-3-0; 3 B Murray, Sheffield, 59-9-0; 4 G Sykes, Viking, 53-1-0; 5 T Green, Thorne, 51-13-0; 6 M Hutson, Hull, 50-5-0.

Woodland Lakes Thank You Match
Partridge, Skylark, Curlew & Wagtail Lakes (64 pegs)
Result: 1 P Sellars, Team Woodland Whites, 170-14-0; 2 A Francis, Woodland Tackle, 110-15-0; 3 D Hudson, Woodland Tackle, 105-10-0; 4 S Hodges, Woodland Tackle, 101-13-0; 5 W Nolan, Woodland Tackle, 99-5-0; 6 A Gedlart, Garbolino/Dynamite Baits, 96-9-0.