Midlands Sunday open match results

Bridgenorth AS
River Severn, West Bank (44 pegs)
Result: 1 D George, Bridgenorth AS, 30-11-0; 2 M Spittall, Bridgenorth AS, 21-8-0; 3 A Ison, Cambridge, 17-13-0; 4 C Taylor, Bromsgrove, 13-4-0; 5 T Bouckley, Wolves, 10-12-0; 6 M Taylor, Bromsgrove, 10-0-0.

Buttonhole Fishery Qualifier
Wisbech St Mary (15 pegs)
Result: 1 M Cross, Buttonhole, 129-12-0; 2 M Ayres, Dent’s, 127-2-0; 3 L Barry, Buttonhole, 110-14-0; 4 J Crown, Buttonhole, 98-12-0.

Cross Drove Fishery
Hockwold (22 pegs)
Result: 1 C Vandervleit, Bowler’s/Bait-Tech, 101-12-0; 2 R Heath, Chestnut Pool, 91-0-0; 3 J Heaps, Poplett’s Tackle, 87-2-0; 4 M Bartrum, Daiwa Angling Direct, 70-6-0; 5 D Pearce Jnr, Wisbech, 61-7-0; 6 N Parkinson, Dynamite Baits, 60-15-0.

Daiwa Hallcroft Fishery
Moat Pool (40 pegs)
Result: 1 A Favill, Tuxford, 135-13-0; 2 N Speed, Shimano/Dynamite Baits, 110-2-0; 3 S Clark, Mansfield Sensas, 108-10-0; 4 S Barraclough, Frenzee/Bait-Tech, 106-4-0; 5 S Shepherd, Worksop, 89-13-0; 6 G Mumby, MAP Leegem, 89-12-0.

Decoy Lakes
Beastie Lake (30 pegs)
Result: 1 K Wadge, Decoy, 144-10-0; 2 R Bond, Bury St Edmund’s, 111-0-0; 3 R Cuthbert, Decoy, 89-13-0; 4 S Godfrey, Sensas Mark One, 88-13-0; 5 S Freeman, Marukyu, 87-9-0; 6 N Baxter, Bag ‘Em Baits, 84-10-0.

Dynamite Baits Makin’s Fishery Summer League (round one)
Snake, Crater, Paddock & Reptile Pools (40 pegs)
Result: 1 D Walters, Team Makin’s, 156-5-0; 2 P Yates, Drennan, 145-8-0; 3 M Leck, Maver Midlands, 129-11-0; 4 M Griffiths, Daiwa/Guru, 126-12-0; 5 M Timpson, Northampton, 103-0-0; 6 M Wright, Nottingham, 71-4-0.

Fish 4 10K Qualifier
Watermeadows Fishery, Moat Pool (32 pegs)
Result: 1 M Skelton, Lakeview Select, 84-6-0; 2 D Hawks, Watermeadows, 77-1-0; 3 J Hall, Marukyu, 68-11-0; 4 L Lakin, Saltfleetby, 65-10-0; 5 D Pimperton, Watermeadows, 62-2-0; 6 G Cripsey, Spilsby, 56-15-0.

Hillview Fisheries
Canal Pools 2, 3 & 4 (19 pegs)
Result: 1 N Groves, Foster’s, 89-2-0; 2 P Caswell, Shakespeare, 86-6-0; 3 T King, Cap & Gown, 81-14-0; 4 T Homer, Hillview, 78-0-0; 5 N Clarke, Cap & Gown, 74-14-0; 6 L Seabright, Cheltenham, 74-14-0.

Manor Farm Leisure
Island Pool (12 pegs)
Result: 1 S Seabourne, Wye Angling, 181-4-0; 2 J Cattermole, Maver, 109-12-0; 3 S Partington, Mosella, 94-12-0; 4 S Ashington, Sensas, 83-6-0.

Moorlands Farm
Meadow & Bank Pools (38 pegs)
Result: 1 C Hill, Mosella, 143-5-0; 2 D Johnson, Club 2000, 96-0-0; jt3 M Tooze, SBS and C Littlehales, Moorlands, both 90-2-0; 5 C Bennett, Worcester, 74-14-0; 6 P Bailey, Ultima, 68-15-0.

Newport AA
Morgan’s Lake (22 pegs)
Result: 1 G Cochrane, Newport, 46-4-0; 2 R Skellett, Cwmbran Angling Nobblers, 31-2-0; 3 C Hall, Newport, 30-8-0; 4 A Schneider, Newport, 24-12-0; 5 P Weaver, Cwmbran Angling Nobblers, 17-10-0; 6 J Mac, Newport, 16-8-0.

Norwich DAA Summer League Teams of Four (round one)
Rivers Bure & Thurne (52 pegs)
Result: 1 D Howe, PW Angling, 30-7-0; 2 C Gibson, Latham’s Tackle, 27-12-0; 3 N Larkin, Bob’s Boys, 25-0-0; 4 P Swann, Daiwa Angling Direct Black, 22-10-0; 5 G Kiddell, Sensas Big Hits, 19-12-0; 6 B Bygraves, Daiwa Angling Direct Blue, 18-8-0.
A League teams: Jt1 Daiwa Angling Direct Black and Latham’s Tackle, both 42pts; 3 Sensas Big Hits, 34.
B League teams: 1 PW Angling, 40pts; 2 Daiwa Angling Direct Blue, 35; 3 Wymondham, 28.

Packington Somers
Molands Mere Pool (29 pegs)
Result: 1 J Newton, Smithy’s Angling, 58-15-0; 2 R Quinney, Packington, 50-3-0; 3 C Newton, Smithy’s Angling, 49-12-0; 4 J Wyatt, LOGOS.co.uk, 44-9-0; 5 M Bull, Shimano/Dynamite Baits, 37-1-0; 6 J Birchill, Packington, 37-0-0.

Scotty’s
Ryson Lake (14 pegs)  
Result: 1 F Bates, Team Scotty, 53-2-0; 2 M Skeggs, Garbolino Black Horse, 12-3-0; 3 G Woollie, Team Scotty, 9-1-0; 4 A Osborne, Team Scotty, 5-14-0; 5 M Hunt, Leicester, 4-14-0; 6 R Scotting, Team Scotty, 4-13-0.

Sensas Challenge East (round one)
North Level Drain, Tydd Gote (35 pegs)
Result: 1 A Moss, Browning Hot Rods, 23-4-8; 2 P Chesterton, Maver Bait-Tech, 10-0-0; 3 P Spriggs, Sensas Mark One Black, 8-8-0; 4 T Nash, Browning Hot Rods, 8-7-0 ; 5 T Bates, Sensas Mark One Grey, 7-11-0; jt6 R Hewison, Sensas Mark One White and M Roper, Sensas Mark One Black, both 7-6-0.
Teams: 1 Browning Hot Rods, 12pts; 2 Sensas Mark One, White, 15; 3 Sensas Mark One Black, 17; 4 Maver Bait-Tech, 19.

Stapeley Angling Centre Summer League (round one)
Shropshire Union Canal, Soudley (90 pegs)
Result: 1 J Cunningham Shakespeare, 17-3-0; 2 D Connell, Ted Carter Southport, 12-9-0; 3 I Morrison, Ted Carter Southport, 12-0-0; 4 T Nutt, Hodnet MG, 11-10-0; 5 D Brown, Maver Tipton, 10-15-0; 6 M Hatchard, Shakespeare, 9-11-0.
Teams: 1 Shakespeare, 71pts; 2 Drennan NW, 64; 3 Sam’s Tackle & Bait, 63; 4 Ted Carter Southport, 61; 5 Maver Tipton Red, 53; jt6 Browning Lifestyle Red and Hodnet MG, both 50.

Tunnel Barn Farm
Top, Club & Canal Pools (52 pegs)
Result: 1 D Shepherd, Hemsworth Angling, 150-10-0; 2 D James, Mosella, 149-4-0; 3 P Caton, Dynamite Baits/Banbury Gunsmiths, 148-0-0; 4 P Williamson, Guildford Angling Centre, 145-5-0; 5 P Newell, Redditch, 138-5-0; 6 R Avery, Kingfisher, 130-14-0.

Westwood Lakes
Kestrel Lake (26 pegs)
Result: 1 L Morley, Westwood Lakes, 169-8-0; 2 A Playford, Angler’s Corner, 93-6-0; 3 S Lane, Marukyu, 71-13-0; 4 P Lambdin, Westwood Lakes All Stars, 55-0-0; 5 G Walton, Spilsby Angling Centre, 50-9-0; 6 P Green, Garbolino Peterborough, 50-8-0.

Whisby Angling Supplies Tidal Trent Individual Series (round one)
River Trent, Laughterton (26 pegs)
Result: 1 B White, Lincoln Whisby AS, 19-0-0; 2 G Margetts, Sheffield, 14-10-0; 3 W Bartholomew, Barnsley, 11-8-8; 4 J Small, Lincoln Whisby AS, 5-13-0; 5 J Reid, Lincoln Whisby AS, 5-3-0; 6 M Firmstone, Garbolino Harrison’s Lincs County, 3-12-0.

Windmill Tackle
Moon Lake Fishery, Moat Lake (14 pegs)
Result: 1 P Harsley, Dave’s Peg, 82-15-0; 2 D Senkiw, Dyanmite Baits/Matchman Supplies, 69-0-0; 3 D Daniels, Ruskington AC, 59-12-0; 4 M Pestel, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 42-8-0; 5 D Taylor, Windmill Tackle, 34-14-0; 6 B Gadsby, Ruskington AC, 32-8-0.