Match results for North on Sunday 20th

Bannister Farm Fishery
New Match Canal Lake (41 pegs)
Result: 1 J Kenyon, Ted Carter Southport, 75-12-0; 2 J Raby, Elton Tackle, 69-4-0; 3 J Vernon, Elton Tackle, 50-0-0; 4 B Smith, Bannister Farm Fishery, 47-8-0; 5 M Kaye, Garbolino Elton, 44-8-0; 6 P Bottomley, Coppull Angling, 43-5-0.

Blundell’s Fishery Rover
All lakes (45 pegs)
Result: 1 K Rich, Daiwa, 130-11-0; 2 G Scott, Rochdale Angling Centre, 50-3-0; 3 D McGuire, Mosella, 47-3-0; 4 J Howarth, Mosella, 43-11-0; 5 L Redman, Ray’s Tackle, 37-2-0; 6 A Nelson, Leigh Tackle & Bait, 36-10-0.

Bradshaw Hall Fisheries
Lake 8 (22 pegs)
Result: 1 J Clayton, BHF, 50-0-0; 2 D Jowett, Ramsbottom, 33-0-0; 3 M Gorman, Bolton, 22-12-0; 4 G Isherwood, Bolton, 22-8-0; 5 B Longthorne, Bolton, 20-0-0; 6 S Leach, Tottington, 19-12-0.

Brookside Fisheries
Kingfisher & Snake Lakes (47 pegs)
Result: 1 M Pleavin, Deggy’s Tackle, 65-6-0; 2 J Battersby, Garbolino Elton, 57-6-0; 3 S Conroy, Kamasan/Bait-Tech, 54-12-0; 4 D Edwards, Rochdale Angling, 45-0-0; 5 J Jones, Garbolino Elton, 42-8-0; 6 A Grimes, Mosella, 39-0-0.

Cudmore Fisheries
Brewster’s Canal & New Pool 5 (22 pegs)
Result: 1 C Lane, Prescot AS, 80-8-0; 2 A Furnival, Ted Carter Southport, 75-6-0; 3 B Gilchrist, Stapeley Cudmore, 70-14-0; 4 S Boyd, Prescot AS, 63-0-0; 5 J Morris, Stapeley Cudmore, 61-12-0; 6 J Brayford, Hanchurch 58-2-0.

Hampton Springs Fishery
Rock Pool (15 pegs)
Result: 1 C Fletcher, Lingmere Fishery, 88-14-0; 2 S Boyd, Saints, 63-14-0; 3 S Holmes, Tight Lines Shaw, 59-6-0; 4 T Shaw, Tight Lines Shaw, 41-6-0; 5 P Rees, Holywell, 40-10-0; 6 J Tyman, Hampton Springs, 37-2-0.

Hayfield Lakes Carper Series
Island Lake (23 pegs)
Result: 1 S Sanders, Hayfield, 134-12-0; 2 P Cannon, Mosella, 131-6-0; 3 N Copeland, Hayfield, 117-4-0; 4 P Wilson, Hayfield, 106-0-0; 5 A Chipchase, Hayfield, 89-2-0; 6 R Crabtree, Hayfield 88-8-0.

Heronbrook Fisheries
Island, Canal, Bridge & Match Pools (51 pegs)
Result: 1 K Dennis, Ultimate Pellet, 85-12-0; 2 G Lees, Gilder’s Tackle, 75-6-0; 3 P Mellor, Heronbrook, 75-4-0; 4 A Cattell, Maver Gold, 70-8-0; 5 S Hill, Stapeley Cudmore, 70-6-0; 6 T Maj, Maver Gold, 69-2-0.

Highfield Fisheries
Oak Lake (27 pegs)
Result: 1 B Watson, Ted Carter Preston, 84-8-0; 2 T Clarke, Ted Carter Preston, 74-0-0; 3 M Reed, Garbolino Elton, 70-1-0; 4 P Casson, Highfield Fisheries, 59-12-0.

Meadow View Fisheries
Lark Pool (26 pegs)
Result: 1 M Thompson, Trafford Angling, 119-10-0; 2 J Garside, Danny’s Tackle, 88-7-0; 3 B Dac, Edgeley Sports, 77-2-0; 4 R Salmon, Meadow View, 66-4-0; 5 M Stokes, Shaw’s Tackle, 28-8-0; 5 K Padmore, Ted Carter Preston, 28-8-0.

Messingham Sands
Tripp & Hollywood Lakes (28 pegs)
Result: 1 C Sweetnam, Rotherham, 101-11-0; 2 T Grice, Doncaster, 83-12-0; 3 N Lowrey, Brigg, 71-9-0; 4 M Ellis, Scunthorpe, 69-5-0.

Mick Walton Memorial
Carr Mill Dam (103 pegs)
Result: 1 B Kelly, Wigan, 13-14-0; 2 D Bennett, Saints, 13-9-0; 3 S Pickard, Halifax, 12-4-0; 4 S Fletcher, St Helen’s, 9-10-0; 5 J Crossley, Manchester, 8-14-0; 6 G Simms, Bolton, 7-7-0.

Mirfield AC Teams of Four (round four)
Huddersfield Broad Canal (72 pegs)
Result: 1 N Hirst, CH Electrical, 7-15-0; 2 P McMillan, Trabucco Halifax Red, 6-5-0; 3 P Barron, Mirfield AC, 4-5-0; 4 N Hirst, Trabucco Halifax Blue 4-3-0; 5 I Daly, Tackle 2U, 3-9-0; 6 P Bennett, Tackle 2U, 3-7-0.
Teams: 1 Trabucco Halifax Blue, 57pts; jt2 Trabucco Halifax Red and Ultimate Barnsley Blacks Black, both 48.
League: 1 Ultimate Barnsley Blacks Black, 190pts; jt2 Ultimate Barnsley Blacks Red and Trabucco Halifax Red, both 186.

Northern Anglers
Rochdale Canal (29 pegs)
Result: 1 G Lees, Stalybridge Angling, 5-6-0; 2 D Bowers, Drenann NW, 5-4-8; 3 F Kearns, Bolton, 3-15-0; 3 D Walker, Little Lever, 3-14-0; 5 D Howe, Nothern Anglers, 3-4-0; 6 D Holland, Tri-Cast Highfield, 2-9-8.

Oaks Lakes
Ash, Beech & Sycamore Pools (23 pegs)
Result: 1 S Medd, Cleveland Angling Centre, 63-10-0; 2 M Grant, The Oaks, 58-2-0; 3 D Smith, Matrix/Bait-Tech, 55-8-0; 4 A Stock, Cleveland Angling Centre, 53-5-0; 5 S Lupton, Starbeck AC 53-4-0; 6 C Hall, The Oaks 51-0-0.

Partridge Lakes
Covey Canal Lakes & Marsh Canal (84 pegs)
Result: 1 R Pelling, Tri-Cast Rochdale, 82-11-0; 2 N Crookes, Hemsworth Angling, 76-1-0; 3 C Scott, Garbolino Elton, 71-15-0; 4 J Dent, MAP/Marukyu Baits, 68-11-0; 5 R Buckley, Fisherman’s Way Bury, 62-5-0; 6 L Riley, Garbolino Elton, 52-11-0.

Rosemary Wood Fishery
Moss Lake (27 pegs)
Result: 1 P Haynes, Rosemary Wood, 109-15-0; 2 S Parry, Fazackerley, 63-7-0; 3 M Woolvine, Ted Carter Southport, 52-12-0; 4 D Peterson, Ted Carter Southport, 48-8-0; 5 P McCarthy, Ted Carter Southport, 47-10-0; 6 M Higgins, Maghull, 31-14-0.

Whittle Dene Spring Series
Lower Northern Reservoir (16 pegs)
Result: 1 P Holt, Mary’s Tackle, 6-6-0; 2 S Wood, Darlington Angling Centre, 5-1-0; 3 M Wilkinson, Newcastle, 4-4-0; 4 A Bell, Big Waters AC, 3-14-0; 5 S Lister, Browning Quaker, 3-6-0; 6 S Jacques, Big Waters AC, 2-12-0.

Wold View Fisheries
Silver Lake (15 pegs)
Result: 1 D Small, Wold View, 22-0-0; 2 C Blendell, Wold View, 15-4-0; 3 T Burke, Wold View, 14-12-0; 4 C English, Wold View, 14-6-0.

Woodland Lakes
Partridge & Skylark Lakes (42 pegs)
Result: 1 S Fotheringham, Woodland Tackle, 142-3-0; 2 K Pentland, Woodland Tackle, 119-5-0; 3 L Hawksworth, Cleveland Angling Centre, 107-14-0; 4 P Rambow Jnr, Darlington Angling Centre, 92-13-0; 5 T Watson, WT, 86-3-0; 6 S Newberry, Woodland Tackle, 77 10-0.