Match results for North midweek and Saturday 19th

Blundell’s Fishery Rover
All Lakes (44 pegs)
Result: 1 L Clancy, Leigh Tackle & Bait, 84-13-0; 2 S Carroll, Leigh Tackle & Bait, 61-4-0; 3 J Bradshaw, Team Mosella Garbolino, 53-10-0; 4 D McGuire, Mosella, 50-0-0; 5 C Herring, Rochdale Angling Centre, 45-9-0; 6 M Wright, Gilder’s Tackle, 42-13-0.

Blundell’s Fishery Rover (Thurs PM)
All lakes (18 pegs)
Result: 1 K Kirkwood, St Helen’s Angling, 93-4-0; 2 K Rich, Daiwa, 91-7-0; 3 M Harris, Miracle Baits, 77-11-0 ; 4 T Maiden, Leigh Tackle & Bait, 63-10-0; 5 M Rogerson, Drennan NW, 62-1-0; 6 R Hodgeson, Hazel Grove Angling Centre, 61-5-0.

Brookside Fisheries
Snake Lake (34 pegs)
Result: 1 P Jones, Bait-Tech/Lionel’s Tackle, 48-12-0; 2 A Butler, Mosella, 43-14-0; 3 S Conroy, Kamasan/Bait-Tech, 40-12-0; 4 C Barlow, Team Mosella Garbolino, 38-2-0; 5 A Grimes, Mosella, 37-10-0; 6 S Carrier, Widnes Angling Centre, 34-2-0.

Cudmore Fisheries
Suez & Brewster’s Canals (35 pegs)
Result: 1 F O’Reilly, Team Marukyu, 79-8-0; 2 K Shone, Stapeley Cudmore, 63-8-0; 3 A Moors, Maver Pickering’s, 57-2-0; 4 A Furnival, Ted Carter Southport, 52-10-0; 5 T Moors, Ted Carter Southport, 52-0-0; 6 W Crowder, Ultimate Pellet, 48-10-0.

Forest Lane Fishery
Match Lake (23 pegs)
Result: 1 C Routledge, Forest Lane, 64-13-0; 2 M Bell, Wilton, 59-7-0; 3 J Gregory, Forest Lane, 53-14-0; 4 D Watson, Woodland Tackle, 51-13-0; 5 G Skirrey, Maver/Mary’s Tackle, 42-6-0; 6 A Triffitt, Forest Lane, 39-0-0.

Garbolino Lindholme Lakes
Oasis Lake (28 pegs)
Result: 1 B Fisk, Middy, 56-13-0; 2 K Leach, Barnsley, 55-9-0; 3 P Chapman, Lindholme, 52-1-0; 4 R wood, Lindholme, 51-14-0; 5 S Cooke, Garbolino, 51-0-0.

Highfield Fisheries OAP (Fri)
Beech Pool (16 pegs)
Result: 1 T Aspinhall, Highfield, 59-14-0; 2 P Mills, Highfield, 58-0-0; 3 E Perry, Highfield, 57-12-0.

Highfield Fisheries OAP (Fri)
Oak Lake (16 pegs)
Result: 1 K Anderton, Highfield, 63-0-0; 2 R Sargent, Highfield, 60-12-0; 3 B Lewis, Ted Carter Preston, 57-12-0.

Highfield Fisheries (Thurs)
Oak Lake (19 pegs)
Result: 1 G Carter Ted Carter Preston, 90-2-0; 2 I Whalley, Ted Carter Preston, 70-9-0; 3 B Peggs, Gerry’s of Morecambe, 66-12-0; 4 M Reed, Garbolino Elton, 63-12-0.

Highfield Fisheries
Oak Lake (20 pegs)
Result: 1 M Reed, Garbolino Elton, 124-8-0; 2 A Whalley, Ted Carter Preston, 89-12-0; 3 M Halliwell, Ted Carter Preston, 68-8-0; 4 P Griffth, Highfield, 67-10-0.

High Heyes Fishery
Lake 3 (25 pegs)
Result: 1 D Bolton, Coppull Anglers, 85-0-0; 2 P Bottomley, Coppull Anglers, 32-8-0; 3 T Cookson, Wayne’s Tackle, 26-8-0; 4 E Pilkington, Ted Carter Preston, 23-0-0; 5 A Davies, Tri-Cast Highfield, 22-8-0; 6 D Brierley, Tri-Cast Highfield, 21-14-0.

Lathom Fisheries (Thurs PM)
Pond 4 (10 pegs)
Result: 1 P Mossard, Tri-Cast, 89-0-0; 2 D Peterson, Market Gate, 79-8-0; 3 B Newbury, Market Gate, 69-8-0.

Lingmere Fishery (Thurs)
Match Lake (16 pegs)
Result: 1 A Dewhurst, Lingmere, 166-0-0; 2 S Openshaw, Lingmere, 117-6-0; 3 D Randles, Lingmere, 86-12-0; 4 M Downey, Lingmere, 81-10-0.

Lingmere Fishery
Match Lake (19 pegs)
Result: 1 S Openshaw, Lingmere, 80-5-0; 2 S Balson, Lingmere, 69-8-0; 3 A Dewhurst, Lingmere, 56-2-0; 4 B Bush, Lingmere, 48-12-0; 5 D Woodworth, Lingmere, 40-14-0; 6 P Wright, Liverpool AS, 35-8-0.

Meadow View Fisheries OAP & Disabled (Thurs)
Thrush Pool (20 pegs)
Result: 1 R Rawsthorne, Ashton Angling Supplies, 38-0-0; 2 L Oliver, Danny’s Tackle, 27-12-0; 3 B Fairclough, Widnes DAC, 27-8-0; 4 P Burgess, Bait-Tech, 23-8-0.

Messingham Sands (Fri)
Islands Lake (16 pegs)
Result: 1 C Hanson, Sheffield, 131-14-0; 2 S Blades, Grimsby, 89-12-0; 3 K Pacey, Gainsborough, 87-1-0; 4 D Chapman, Doncaster, 74-13-0.

Messingham Sands
Hollywood Lake (17 pegs)
Result: 1 C Williams, Doncaster, 77-8-0; 2 D Pattinson, Grimsby, 77-4-0; 3 C Sweetnam, Rotherham, 50-14-0; 4 N Lowrey, Scunthorpe, 43-8-0.

Moorcroft Builders Qualifier
Meadow View Fisheries, Lark Pool (21 pegs)
Result: 1 R Thompson, Marukyu Baits, 81-10-0; 2 J Garside, Danny’s Tackle, 73-10-0; 3 R Salmon, Meadow View, 52-0-0; 4 P Ledgerton, Meadow View, 46-4-0; 5 B Davies, Deeside Tackle, 42-14-0; 6 G Perry, Meadow View, 38-14-0.

Moorfields Farm
Match Lake (20 pegs)
Result: 1 S Holmes, Majestic Garage, 174-12-0; 2 A Johnson, Majestic Garage, 92-12-0; 3 A Waters, Moorfields, 74-8-0; 4 J Alexander, Grant Baits Ltd, 60-4-0; 5 S Pulford, Discount Tackle, 50-4-0; 6 S Ellis, Moorfields, 39-12-0.

Newton-le-Willows AA Over 60’s & Disabled (Thurs)
Sankey Canal, Upper Pound (34 pegs)
Result: 1 R Shorrocks, Farnworth, 3-12-0; 2 J Mallet, Bolton, 3-9-0; 3 I Alexander, Newton le Willows, 1-9-0.

Oaks Lakes
Cedar Lake (39 pegs)
Result: 1 T Moran, The Oaks, 86-0-0; 2 C Hall, The Oaks, 70-14-0; 3 M Bailey, Garbolino Elton, 69-02-0; 4 I Exley, Daiwa Dons, 66-4-0; 5 M Calvert, Garbolino Elton, 63-13-0; 6 A Dargue, Browning Quaker, 63-7-0.

Oaks Lakes (Thurs)
Cedar Lake (17 pegs)
Result: 1 R Minikin, Sonu Baits, 112-13-0; 2 C Hall, The Oaks, 110-2-0; 3 I Bailey, Woodland Tackle, 103-2-0; 4 D Smith, Matrix/Bait-Tech, 94-14-0.

Partridge Lakes
Covey Canal Lakes (42 pegs)
Result: 1 L Harrison, Maver, 53-7-0; 2 C Weeder Snr, Leigh Tackle & Bait, 47-14-0; 3 K Bennett, Trafford Angling, 47-12-0; 4 S Parry, Daiwa/Guru, 45-9-0; 5 J Kenning, Garbolino Lindholme, 44-12-0; 6 S Pickles, Izaak Walton Leigh, 43-1-0.

Partridge Lakes (Thurs)
Covey Canal Lakes (28 pegs)
Result: 1 K Clarke, Leigh Tackle & Bait, 102-14-0; 2 K Dixon, Leigh Tackle & Bait, 99-13-0; 3 L Addy, Drennan NW, 96-15-0; 4 C Weeder Snr, Leigh Tackle & Bait, 94-11-0; 5 K Rich, Daiwa, 93-7-0; 6 N Banks, Warrington, 83-11-0.

Thornhill AC
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (12 pegs)
Result: 1 S Campbell, Trabucco Halifax, 5-12-0; 2 K Hobson, Ultimate Barnsley Blacks, 5-0-8; 3 B Kellett, Thornhill AC, 3-7-0; 4 M Sharpe, Thornhill AC, 2-15-0; 5 D White, Maver/Ultimate Barnsley Blacks, 2-14-0; 6 D Wilkinson, Selby, 2-7-0.

Viking Fishery
Hawk Pond (15 pegs)
Result: 1 F Williamson, Viking, 41-7-0; 2 M Pendle, A J Tackle, 36-12-0; 3 M Moore, Viking, 31-8-0; 4 T Banks, Viking, 30-1-0; 5 P Jennings, Viking, 26-6-0; 6 M Hutson, Viking, 25-5-0.

Wold View Fisheries (Fri)
Bronze Lake (12 pegs)
Result: 1 A Hudson, Wold View, 27-4-0; 2 A Bryant, Wold View, 23-12-0; 3 C Mac, Wold View, 23-4-0.

Wold View Fisheries
Gold Lake (16 pegs)
Result: 1 B Shepperd, Wold View, 90-0-0; 2 C Mac, Wold View, 30-12-0; jt3 R Bryant and N Hewiss, both Wold View, both 25-8-0.

Woodland Lakes
Partridge, Skylark, Curlew & Wagtail Lakes (45 pegs)
Result: 1 J Dent, MAP/Marukyu Baits, 137-3-0; 2 S Richards, Team Woodland Whites, 108-12-0; 3 C McKenny, Leeds, 92-10-0; 4 B Cross, Woodland Tackle, 78-11-0; 5 B Armstrong, Browning Quaker, 74-14-0; 6 B Blythe, Newman Scott, 72-3-0.