Match results for Midlands midweek and Saturday 19th

Cornerstone AC
Grand Union Canal, Small Heath (13 pegs)
Result: 1 C Cheyney, Cornerstone, 5-14-9; 2 M Rogers, Dams & Lock, 5-0-4; 3 K Ward, Starlets, 4-11-5; 4 N Wilson, Good Intent, 4-5-10; 5 G Owen, Good Intent, 4-0-0; 6 B Taylor, Jets MG, 3-8-5.

Cross Drove Fishery
Hockwold (39 pegs)
Result: 1 C Allport, Cross Drove, 74-13-0; 2 D Smith, Browning Wickford Angling, 67-6-0; 3 R Smart, Norwich, 58-7-0; 4 N Parkinson, Dynamite Baits, 57-3-0; 5 R Bond, Bury St Edmund’s, 55-0-0; 6 T Evans, Dynamite Baits, 53-3-0.

Daiwa Hallcroft Fishery
Moat Pool (26 pegs)
Result: 1 N Speed, Dynamite Baits/Shimano, 167-12-0; 2 A Sellars, Bankside Tackle, 137-14-0; 3 A Oldham, Maltby, 134-12-0; 4 S Clark, Mansfield Sensas, 113-12-0; 5 D Dare, Marukyu Baits, 112-12-0.

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Thurs)
Bridge & Croft Pools (40 pegs)
Result: 1 D Fantom, Chesterfield, 56-12-0; 2 B Sullivan, Maltby, 55-2-0; 3 T Sears, Hallcroft, 52-6-0; 4 P Tatley, Streamline, 43-8-0; 5 D Speight, Hallcroft, 41-8-0.

Daiwa Hallcroft Fishery (Fri PM)
Moat Pool (32 pegs)
Result: 1 S Pimperton, Shaw’s Sheds, 112-9-0; 2 D Whiting, Buttonhole AC, 112-8-0; 3 S Stockley, Colmic, 89-0-0; 4 S Barraclough, Bait-Tech/Frenzee, 82-14-0; 5 D Dare, Marukyu Baits, 81-8-0.

Decoy Lakes
Six Islands Lake (22 pegs)
Result: 1 S Dow, Decoy, 156-7-0; 2 M Freeman, Webb’s Tackle, 149-8-0; 3 J Richardson, Decoy, 141-3-0; 4 N Baxter, Bag ‘Em Baits, 141-2-0; 5 I Chestney, Peterborough, 128-7-0; 6 R Griffiths, Decoy, 101-12-0.

East Midlands Championships Qualifier
Peatling Pools, Lake A (14 pegs)
Result: 1 J Webb, Leicester, 74-8-0; 2 T Sanderson, Leicester, 68-0-0; 3 W Smith, Mill on the Soar, 54-13-0; 4 G Woollie, Team Scotty, 54-9-0; 5 M Skeggs, Garbolino Black Horse, 53-9-0; 6 S Brooks, Garbolino Black Horse, 46-0-0.

Fish 4 10K Qualifier
Watermeadows Fishery, Moat Pool (32 pegs)
Result: 1 D Pimperton, Watermeadows 54-0-0; 2 M Hall, Waterside, 51-5-0; 3 C Bonsall, Watermeadows, 49-8-0; 4 K Haywood, Watermeadows, 44-0-0; 5 G Marsh, Watermeadows, 35-10-0; 6 S Gregory, Miracle Baits, 33-3-0.

Fish O’Mania Qualifier
Barford Lakes, Pleasure, Match, Colton, Railway & Willow Lakes (130 pegs)
Result: 1 C Kendall, Y’Anglers, 153-7-0; 2 A Tuck, Van Den Eynde/Angling Direct, 97-7-0;
3 M Greening, Woody’s Angling, 95-0-0; 4 L Carver, VA Plastics, 92-0-0; 5 A May, MAP/Marukyu Baits, 89-4-0; 6 W Martin, Sensas/Barford Tackle, 87-12-0.  

Greensands Fishery
F1 Lake (15 pegs)
Result: 1 C Rose, Greensands, 19-11-0; 2 M Young, Greensands, 18-14-0; 3 R Tebbutt, Maver Milton Keynes, 16-9-0; 4 P McGrath, Team Loire, 15-1-0; 5 I Smith, Maver Milton Keynes, 14-7-0; 6 E Sattler, Bait-Tech, 13-11-0.

Hillview Fisheries
Moorhen, Heron & Canal Pool 1 (23 pegs)
Result: 1 N Groves, Foster’s, 88-12-0; 2 L Richards, Packington, 78-9-0; 3 B Ginster, Foster’s, 74-2-0; 4 A Bruton, Worcester, 74-0-0; 5 M Davies, Worcester, 64-14-0; 6 S Brailsforth, Bromsgrove, 57-8-0.

Hinderclay Lakes
Arthur Lake (23 pegs)
Result: 1 R King, Norwich, 66-3-0; 2 I Garner, Haverhill, 48-12-0; 3 J Odey, Methwold, 48-4-0; 4 T Anderson, Daiwa Angling Direct, 45-7-0; 5 S Greatbatch, Hinderclay, 41-5-0; 6 J McGinn, Hinderclay, 37-0-0.

Hinderclay Lakes (Thurs)
Florence & William Lakes (19 pegs)
Result: 1 S Bracey, Shimano/Dynamite Baits, 79-3-0; 2 J Odey, Methwold, 67-13-0; 3 M Ockwell, Hinderclay, 42-10-0.

Izaak Walton Fishery
Canal & Middle Pools (22 pegs)
Result: 1 G Jones, Izaak Walton, 56-12-0; 2 A Cleary, Northwood Inn, 55-6-0; 3 M Holland, Izaak Walton, 54-13-0; 4 S Degg, Colmic, 47-15-0.

Janson’s Fishery Costcutter (Thurs)
Match Pool (18 pegs)
Result: 1 S Draper, Lakeview Select, 86-0-0; 2 S Davis, Janson’s, 83-12-0; 3 G Woodcock, Gerry’s of Nottingham, 72-2-0; 4 K Daws, Sensas Mansfield, 58-5-0.

Janson’s Fishery Charity (Fri)
Match & Munroes Pools (31 pegs)
Result: 1 N Lale, Matchman Supplies, 104-1-0; 2 N Fletcher, Janson’s, 96-6-0; 3 A Houghton, Janson’s, 95-15-0; 4 R Jones, Nottingham, 86-0-0; 5 W Sweeney, Newark, 79-14-0; 6 M Liwoshko, Newark, 75-8-0.

Kings Pools
Match Lake (19 pegs)
Result: 1 J Hall, Maver Gold, 117-9-0; 2 J Benjamin, Kings, 85-1-0; 3 B Handy, Kings, 73-4-0; 4 M Lane, Kings, 73-3-0; 5 J Davies, Kings, 56-9-0; 6 D Dougherty, Kings, 55-14-0.

Kobra (Thurs)
Dynamite Baits Makin’s Fishery, Snake & Reptile Lakes (26 pegs)
Result: 1 A Searle, Middy Tackle, 109-12-0; 2 S Piecha, Matchfishing Magazine, 77-0-0; 3 D White, Mansfield Sensas, 68-6-0; 4 S Haywood, Middy, 59-14-0; 5 C Harrison, Bailey’s of Warwick, 57-10-0; 6 I Morris, Rugby, 50-0-0.

Little John Lakes (Thurs)
Robin Hood Lake (17 pegs)
Result: 1 G Westwater, MAP/Marukyu Baits, 112-6-0; 2 B Checkley, Little John, 90-10-0; 3 G Storer, Little John, 82-11-0; 4 S Beard, Little John, 74-11-0; 5 S Rhodes, Little John, 58-15-0; 6 G Bennett, MAP Mansfield, 56-9-0.

Little John Lakes Vets (Fri)
Friar Tuck Lake (14 pegs)
Result: 1 G Bennett, MAP Mansfield, 48-12-0; 2 M Smith, Church Warsop DAA, 46-11-0; 3 S Beard, Little John, 42-4-0; 4 G Eden, Mansfield, 41-8-0; 5 K Morris, Worksop Angling, 39-14-0; 6 L Nightingale, Little John, 34-0-0.

Little John Lakes
Robin Hood Lake (21 pegs)
Result: 1 K Davies, Little John, 63-0-0; 2 P Stanley, Mosborough Tackle Box, 61-9-0; 3 L Hardwick, Mosborough Tackle Box, 57-5-0; 4 M Brownell, Mosborough Tackle Box, 57-1-0; 5 S Butler, Notts AA, 50-2-0; 6 L Moody, Little John, 47-0-0.

Manor Farm Leisure Spring Festival
All lakes (95 pegs)
Result: 1 N Richards, Daiwa Gordon League/Cotswold Angling, 8pts; 2 S Ford, Maver Midlands, 11; jt3 M Smith, Bag ‘Em Baits and S Burgess, Garbolino Elton, both 12; 5 M Malin, Mosella/Bait-Tech, 14; jt6 T Healy, Leigh Tackle & Bait and A Quarmby, Middy, both 15.

Manor Farm Leisure
Island Pool (16 pegs)
Result: 1 C Cameron, Middy, 107-12-0; 2 T Shields, Blackpool AC, 96-12-0; 3 A Duggan, Fleetwood Reservoir, 91-8-0; 4 C Webster, Blackpool AC, 79-0-0.

Moorlands Farm (Fri PM)
Meadow & Moors Pools (25 pegs)
Result: 1 C Hill, Mosella, 152-12-0; 2 R Skura, Moorlands, 126-4-0; 3 R Knowles, MCM, 115-6-0.

Moorlands Farm
Bank, Moors & Island Pools (26 pegs)
Result: 1 C Hill, Mosella, 116-0-0; 2 W Mellings, Maver Midlands, 114-0-0; 3 J Bagley, Stevens Tackle, 110-13-0; 4 D Johnson, Stevens Tackle, 94-15-0; 5 D Jordan, Foster’s, 92-15-0; 6 D Gough, Moorlands, 91-15-0.

Moorlands Farm Costcutter (Thurs)
Silver Pool (16 pegs)
Result: 1 B Rathbone, St Francis, 127-0-0; 2 M Watson, Daiwa Gordon League, 106-0-0; 3 M Lefevre, Moorlands Gold, 100-12-0.

Packington Somers
Molands Mere Pool (43 pegs)
Result: 1 S Whittaker, Tackle Shack, 57-4-0; 2 J Newton, Smithy’s Angling, 49-2-0; 3 S White, Kobra, 47-12-0; 4 D Duggan, Dams & Lock, 42-13-0; 5 S Smith, Kobra, 41-11-0; 6 D Hartshorne, Swan Baits, 38-3-0.

Packington Somers Vets (Thurs)
Little Geary’s & Geary’s Pools (39 pegs)
Result: 1 J Batey, Packington Vets, 54-7-0; 2 D Wood, Lane’s Bait, 52-13-0; 3 R Savage, Lane’s Bait, 52-9-0; 4 B James, Packington Vets, 49-9-0.

Preston Innovations Boldings Pools
Beech, Larch & Chestnut Pools (29 pegs)
Result: 1 M Jameson, Mid Leisure, 116-9-0; 2 J Elwell, Phil’s Tackle, 113-13-0; 3 K Melville, Maver Total Angling, 111-3-0; 4 J Francis, Rod & Gun, 98-1-0; 5 C Foster, Boldings, 98-0-0; 6 M Davidson, Maver Gold, 93-10-0.

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Willow, Sycamore & Chestnut Pools (28 pegs)
Result: 1 T Richards, Wolves, 94-10-0; 2 J Edwards, Oswestry, 86-11-0; 3 M Jameson, Mid Leisure, 82-3-0; 4 J Wild, Stafford, 76-11-0. 

Preston Innovations Woodland View (Fri)
Ghost Pool (12 pegs)
Result: 1 W Panting, Midland Bears DAA, 179-4-0; 2 R Camden, Peg One Angling, 146-0-0; 3 G Clark, Woodlands, 94-2-0; 4 D Norman, Woodlands, 67-3-0.
 
Preston Innovations Woodland View
Front Deans Pool (18 pegs)
Result: 1 B Stanford, Mosella, 105-6-0; 2 L Price, Storey’s Tackle, 62-14-0; 3 P Bishop, Peg One Angling, 58-5-0; 4 P Foster, Woodlands, 37-0-0.

Scotty’s
Peatling Pools, Lake C (16 pegs)   
Result: 1 D Harder, Finedon AS, 71-4-0; 2 R Kinnersley, Finedon AS, 59-0-0; 3 N Wright, Finedon AS, 46-2-0; 4 J Paris, Leicester, 43-10-0; 5 Brian Greenbury, Leicester, 41-0-0; 6 Bob Greenbury, Leicester Sensas, 31-9-0.

Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
New & Extension Pools (63 pegs)
Result: 1 C Constable, Tunnel Barn Farm Vets, 89-15-0; 2 C Haile, Barford AA, 73-9-0; 3 R Davies, Tunnel Barn Farm Vets, 71-6-0; 4 G Wirdham, Starlets Vets, 67-14-0; 5 J Stockton, Barford AA, 66-13-0; 6 D Waldron, Tunnel Barn Farm Vets, 64-2-0.

Tunnel Barn Farm
New Pool (31 pegs)
Result: 1 S Palser, Middy/Banbury Gunsmiths, 93-2-0; 2 P Rice, Bag ‘Em Baits, 83-5-0; 3 D James, Mosella, 77-5-0; 4 L Whetton, Tunnel Barn Farm, 73-3-0; 5 P Bick, Shakespeare, 72-14-0; 6 P Caton, Dynamite Baits/Banbury Gunsmiths, 65-1-0.

Tunnel Barn Farm (Fri)
Top Pool (19 pegs)
Result: 1 P Hancocks, Birmingham, 80-12-0; 2 R Kite, Marston Green Tavern, 74-4-0; 3 D James, Mosella, 70-4-0; 4 C Constable, Tunnel Barn Farm, 66-10-0; 5 D Shipley, Tunnel Barn Farm, 66-5-0; 6 T Neale, Rutlanders, 57-11-0.

Westwood Lakes Over 50’s (Thurs)
Skylark Lake (35 pegs)
Result: 1 C Smith, Bag ‘Em Baits, 46-14-0; 2 J Duggan, Westwood Lakes, 44-4-0; 3 B Whitworth, Lincoln Vets, 35-14-0; 4 R Tasker, Westwood Lakes, 34-14-0.

Willow Lakes
Match Lakes (23 pegs)
Result: 1 G Eden, Mansfield, 74-8-0; 2 A Birkin, Phil’s Bait & Tackle, 70-4-0; 3 D Proudfoot, Stanton Hill, 63-8-0; 4 M Riley, Dynamite Baits, 59-12-0; 5 P Arndt, Grantham, 56-12-0; 6 B Marshall, Victoria Tackle, 55-12-0.

Windmill Tackle
Moon Lakes, Manor Lake (11 pegs)
Result: 1 N Underwood, Windmill Tackle, 56-10-0; 2 P Harsley, Dave’s Peg, 50-4-0; 3 P Mosley, Windmill Tackle, 44-8-0; 4 P Underwood, Windmill Tackle, 46-2-0; 5 M Prince, Sheffield, 33-8-0; 6 J Godfrey, Sheffield, 11-12-0.