Yorkshire & North-East open match results

Aston Park (Sun)
Lily Pond (22 pegs)
Result: 1 T Roden, Aston Park, 58-8-0; 2 M Brownell, Mosborough Tackle Box, 53-12-0; 3 P Stanton, Aston Park, 44-11-0; 4 P Todd, Handsworth Angling, 43-0-0; 5 D Hooper, Mosborough Tackle Box, 38-4-0; 6 A Lil, Aston Park, 36-12-0; 7 J Cotterill, Worksop Juniors, 29-8-0; 8 L Hardwick, Mosborough Tackle Box, 28-12-0.

Calder League (Sun)
River Calder, Mirfield (64 pegs)
Result: 1 S Raper, Mirfield, 20-6-0; 2 D Topham, Punkies 8, 13-14-0; 3 S Newns, Wibsey, 13-4-0; 4 C Mortimer, Wibsey, 12-11-0; 5 D Armitage, Punkies 8, 12-4-0; 6 D Taylor, Hirst Tackle, 10-10-0; 7 D Grace, Punkies 8, 9-10-0; 8 P Clarke, Mirfield, 9-6-0.
Teams: 1 Ultimate Barnsley Blacks, 51-5-0; jt2 Wibsey and Punkies 8, both 44; 4 Mirfield, 37.

Doncaster AA National Practice (Sun)
New Junction Canal, Barnby Dun & Northfields (105 pegs)
Result: 1 P Turner, Worksop, 11-14-0; 1 D Shaw, Maver NW, 11-4-0; 3 M Glaister, Sensas North, 10-5-0; 4 M Wilson, Sensas North, 9-6-8; 5 C Wright, Fox Match Trentmen, 8-13-0; 6 L Kerry, Preston Innovations, 8-2-0; jt7 J Deakin, Daiwa Dons and I Courtney, Doncaster, both 7-15-0.

Forest Lane Fishery (Sat)
Alne (26 pegs)
Result: 1 J Woods, The Oaks, 99-11-0; 2 D Zalans, Forest Lane, 74-13-0; 3 J Gregory, Forest Lane, 69-14-0; 4 C Robinson, York, 65-1-0; 5 P Noble, Darlington Angling Centre, 64-7-0; 6 A Lee, Forest Lane, 63-12-0; 7 J Knowles, The Oaks, 59-13-0; 8 P Smith, Forest Lane, 52-12-0.

Garbolino Lindholme Lakes (Sat)
Laurels Lake (24 pegs)
Result: 1 N Speed, Middy/Dynamite Baits, 118-5-0; 2 S Grey, Hayfield, 101-3-0; 3 S Dyson, Lindholme, 90-5-0; 4 S Rothery, Lindholme, 83-5-0; 5 A Oldham, Maver/Ultimate Barnsley Blacks, 81-1-0; 6 A McCloud, Lindholme, 79-5-0.
 
Garbolino Lindholme Lakes (Sun)
Willows & Beeches Lakes (26 pegs)
Result: 1 M Booth, Lindholme, 109-6-0; 2 N Speed, Middy/Dynamite Baits, 106-5-0; 3 A Crouch, Lindholme, 98-5-0; 4 S Cooke, Garbolino, 89-6-0; 5 M Cameron, Lindholme, 78-6-0; 6 D Kenworthy, Garbolino Ossett, 60-13-0.

Hull Angling Centre Summer Series (Sun)
Westlands Fishery, Island & Canal Lakes (23 pegs)
Result: 1 T Codling, HAC, 42-0-0; 2 M Bell, HAC, 40-12-0; 3 G Dunham, HAC, 28-3-0; 4 D Smith, HAC, 26-2-0; 5 A Binks, HAC, 24-6-0; 6 M Cook, HAC, 23-4-0; jt7 J Hebden and G Atkin, both HAC, both 22-12-0.

Kiveton Hall Farm (Sat)
Top Pond (29 pegs)
Result: 1 C Lee, Kiveton Hall, 102-12-0; 2 M Todd, Kiveton Hall, 74-12-0; 3 S Robinson, Kiveton Hall, 67-0-0; 4 P Massey, Bag-up Bait, 58-12-0; 5 A Chez, Kiveton Hall, 56-8-0; 6 S Gill, Hasland, 44-8-0; 7 D Evans, Kiveton Hall, 37-6-0; 8 P Burt, Kiveton Hall, 35-0-0.

Kiveton Waters (Sat)
Lake Two (24 pegs)
Result: 1 S Booker, Kiveton Waters, 46-5-0; 2 P Mansell, Kiveton Waters, 42-2-0; 3 D Moyle, Mosborough Tackle Box, 39-15-0; 4 P Gosney, Bankside Tackle, 33-7-0; 5 D Fantom, Barlborough Links, 32-8-0; 6 J King, Kiveton Waters, 28-0-0; 7 B Edwards, Green Dragon, 27-10-0; 8 J Leather, BJF Bait, 26-4-0.

Langwith Lakes (Sun)
Anya’s & Emma’s Lakes (37 pegs)
Result: 1 T Bell, Langwith, 96-6-0; 2 M Bailey, Garbolino Elton, 62-2-0; 3 K Gilligan, Strayside Anglers, 56-0-0; 4 P Suggitt, Driffield, 52-10-0; 5 P Uttley, Langwith, 47-8-0; 6 C Watson, Ackworth AC, 44-4-0; 7 P Snaith, York Tackle, 42-8-0; 8 M Sykes, Langwith, 40-12-0.

Langwith Lakes (Sat)
Anya’s Lake (15 pegs)
Result: 1 C Watson, Ackworth AC, 83-8-0; 2 M Bailey, Garbolino Elton, 76-12-0; 3 D Richardson, Langwith, 69-14-0; 4 K Smith, Langwith, 59-6-0; 5 S Sharples, Langwith, 54-8-0; 6 A Dowdes, Langwith, 53-8-0; 7 M Dickinson, Langwith, 44-12-0; 8 S Hunter, Langwith, 36-8-0.

Leeds Summer League (Sun)
River Ure, Aldwark & Hunter’s Lodge (39 pegs)
Result: 1 T Hewitt, Tackle 2U, 10-15-0; 2 P Barron, Tackle 2U, 6-10-0; 3 K Alder, Tackle 2U, 4-8-0; 4 D Miles, Leeds Angling, 3-15-8; 5 S Thompson, Leeds Angling Centre, 3-8-0; 6 A Bradley, Mirfield AC, 3-7-8; 7 K Hobson, Ultimate Barnsley Blacks, 3-5-0; 8 N Thewliss, Mirfield AC, 3-4-0.

Maver Match This Qualifier (Sat)
Cedar Lake (45 pegs)
Result: 1 M Rodger, Garbolino Ossett, 93-7-0; 2 L Thornton, Bag ‘Em Baits, 79-1-0; 3 R Minikin, Sonu Baits, 73-5-0; 4 C Hall, The Oaks, 72-12-0; 5 D Smith, Fox Match/Bait-Tech, 70-7-0; 6 J Arthur, Polefishing Magazine, 59-13-0; 7 N Watson, Hayfield, 55-1-0; 8 N Machin, Garbolino/Bag ‘Em Baits, 53-4-0.

Messingham Sands (Sat)
Island Pond (15 pegs)
Result: 1 J Gunn, Sheffield, 100-7-0; 2 K Johnson, Messingham Sands, 94-11-0; 3 J Palmer, Goole, 90-12-0; 4 A Bryant, Grimsby, 83-5-0; 5 G Hansford, Grimsby, 67-14-0; 6 K McCullogh, Scunthorpe, 56-9-0; 7 M Bryant, Scunthorpe, 51-7-0; 8 R Sparks,
Grimsby, 43-13-0.

Messingham Sands (Sun)
Merry’s Pool (15 pegs)
Result: 1 G Hansford, Grimsby, 115-8-0; 2 N Vessey, Scunthorpe, 110-8-0; 3 S Harrison, Crowle, 88-12-0; 4 M Houghton, Grimsby, 88-8-0; 5 J Palmer, Goole, 86-14-0; 6 L Harrison, Crowle, 82-0-0; 7 K Johnson, Messingham Sands, 81-11-0; 8 S Ellis, Scunthorpe, 79-10-0.

Moorfields Farm (Sun)
Main Lake (23 pegs)
Result: 1 P Boyes, AJ Tackle, 125-0-0; 2 D Beavers, Harehills, 119-0-0; 3 A Johnson, Moorfields, 117-4-0; 4 C Riley, Garbolino Ossett, 97-8-0; 5 S Pulford, Discount Tackle, 85-12-0; 6 N Buck. Apache, 83-0-0; 7 J Kenning, Goole, 80-8-0; 8 A Hilmi, Badger Northeast, 76-4-0.

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (30 pegs)
Result: 1 C Hall, The Oaks, 111-10-0; 2 I Exley, Daiwa Dons, 90-10-0; 3 A Kidd, Cleveland Angling Centre, 85-4-0; 4 J Allerton, Tri-Cast, 79-4-0; 5 A Hampson, The Oaks, 72-12-0; 6 L Hawksworth, Cleveland Angling Centre, 72-6-0; 7 A Richards, Browning, 67-15-0; 8 B Poole, The Oaks, 62-14-0.
 
Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (25 pegs)
Result: 1 P Fletcher, Woodland Tackle, 97-14-0; 2 B Poole, The Oaks, 94-9-0; 3 L Dawson, The Oaks, 94-6-0; 4 D Phillips, The Oaks, 86-11-0; 5 A Stoner, Garbolino Elton, 82-6-0; 6 A Bacon, The Oaks, 79-3-0; 7 A Rawson, The Oaks, 73-3-0; 8 B Flynn, Woodland Tackle, 72-7-0.

Oaktree Leisure (Sun)
Pond Four (22 pegs)
Result: 1 A Norfolk, Woodland Tackle, 59-0-0; 2 M Leftbridge, Oaktree, 56-0-0; 3 T Bainbridge, Acomb Tackle, 47-8-0; 4 S Law, Beechwood, 45-0-0; 5 M Linley, Oaktree, 43-0-0; 6 J Pearson, Oaktree, 40-0-0; 7 R Darfield, Guiseley, 36-0-0; 8 B Richardson, Black Horse, 33-8-0.

Owl Barn Fishery (Sun)
Hemsworth (24 pegs)
Result: 1 John Tollerfield, Wombwell Dam, 36-4-0; 2 M Henry, Hoyland Angling, 34-7-0; 3 K Royston, Hoyland Angling, 28-3-0; 4 A Clarkson, Hemsworth Angling Centre, 28-0-0; 5 D Shepherd, Hemsworth Angling Centre, 19-4-0; 6 P Davis, Hoyland Angling, 17-0-0; 7 M Dixon, Hemsworth Angling Centre, 12-6-0; 8 A Parratt, Wombwell Dam, 10-4-0.

PRID (Sun)
Tyram Hall Fishery (23 pegs)
Result: 1 J Broughton, Mosborough Tackle Box, 41-12-0; 2 M Roe, Tight Lines, 37-8-0; 3 C Pridmore, Tight Lines, 36-4-0; 4 J Hutchinson, Mosborough Tackle Box, 24-10-0; 5 M Poss, Barley, 21-11-0; 6 T Hutchinson, Mosborough Tackle Box, 19-6-0; 7 G Cooper, Tight Lines, 15-12-0; 8 B Roberts, Tight Lines, 12-6-0.

Ripon Piscatorials Bradford Cup (Sun)
River Ure (21 pegs)
Result: 1 D Wood, Aireborough, 12-2-0; 2 M Bush, Ripon, 5-12-0; 3 N Wallinger, Ripon, 5-4-0; 4 R Pickles, KL Tackle, 5-2-0; 5 M Hope, Ripon, 4-10-0; 6 M Tiffney, Leeds, 4-8-0.

RSPS Upper Swale Championships (Sat)
River Swale, Easby - Langton (18 pegs)
Result: 1 F Hardcastle, Woodland Tackle, 14-5-0; 2 I Kirton, Yarm, 9-0-0; 3 S Tate, Helperby & Brafferton, 7-15-0; 4 S McArdle, Brotherton, 5-10-0.

Saltfleetby Fishery (Sun)
Island Lake (14 pegs)
Result: 1 M Balls, Grimsby, 126-1-0; 2 S Camburn, Grimsby, 90-1-0; 3 M Critcher, Market Rasen, 71-14-0; 4 I Sadler, Cleethorpes, 63-0-0; 5 D Carter, North Somercotes, 55-2-0; 6 B Shepherd, Grimsby, 54-8-0; 7 L Jones, Pelham AC, 42-3-0; 8 D Smith, Avanti, 31-11-0.

Thornaby AA P Robinson Memorial (Sun)
River Tees, Sockburn (44 pegs)
Result: 1 R Newton, Darlington, 18-5-0; 2 A Smith, Thornaby, 17-12-0; 3 G Ellison, Thornaby, 15-10-0; 4 M Clitheroe, Darlington, 14-0-0; 5 M Mudd, Darlington 12-12-0; 6 N Nicholson, Hetton le Hole, 12-6-0.

Todmorden AC (Sun)
Rochdale Canal, Summit Length (31 pegs)
Result: 1 F Szakerley, Maver NW, 22-7-0; 2 C Foster, Leeds Roofing, 12-2-0; 3 P Macmillan, Trabucco Halifax, 10-9-0; 4 C Hawthorpe, Complete Fisherman, 7-15-0; 5 C Roberts, Trabucco Halifax, 7-7-0; 6 J Meredith, Trabucco Halifax, 6-0-0; 7 T Worsnop, Trabucco Halifax, 4-14-0; 8 J Sedgwick, Cadburys, 4-10-0.

Tollerton Ponds (Sun)
Coot Pond (22 pegs)
Result: 1 O Hewitt, Leeds, 69-0-0; 2 D Ward, Tollerton,  68-8-0; 3 S Cromie, Team Glum, 60-12-0; 4 D Zalans, Tollerton, 56-0-0; 5 J Haw, Tollerton, 47-4-0; 6 S Armitage, Team Glum, 45-12-0; 7 M Glover, Tollerton, 41-12-0; 8 G Taylor, Tollerton, 36-8-0.

Viking Fishery (Sun)
Pollington (12 pegs)
Result: 1 R Summerscales, Viking, 36-13-0; 2 D Cheetham, Frenzee Bait, 31-15-0; 3 P Tonks, Knottingley, 31-12-0; 4 J Marshall, Viking, 30-13-0; 5 G Sykes, Knottingley, 28-13-0; 6 R Green, Viking, 22-13-0; 7 T Bullass, Viking, 18-14-0; 8 R Padgett, Viking, 12-6-0.

Wold View Fishery (Sat)
Gold Lake (17 pegs)
Result: 1 W Childs, Grimsby, 62-0-0; 2 R Hill, Grimsby, 58-8-0; 3 M Tamms, Grimsby, 51-6-0; 4 G Garrod, Grimsby, 45-12-0; 5 T Chapman, Grimsby, 43-8-0; 6 G Capps, Grimsby, 36-6-0; 7 C Mack, Hull, 33-4-0; 8 T Jackson, Wold View, 30-8-0.

Wold View Fishery (Sun)
Gold Lake (17 pegs)
Result: 1 A Bryant, Grimsby, 61-0-0; 2 N Hewiss, Ulceby, 58-2-0; 3 C Mack, Hull, 55-0-0; 4 R Coombs, Doncaster, 43-10-0; 5 G Garrod, Grimsby, 42-8-0; 6 G Godfrey, Grimsby, 42-2-0; 7 G Capps, Grimsby, 40-8-0; 8 M Coombs, Moortown, 35-4-0.

Woodland Lakes (Sat)
Kestrel, Partridge & Skylark Lakes (52 pegs)
Result: 1 C Pentland, Woodland Tackle, 151-3-0; 2 P Sellars, Team Woodland Whites, 142-13-0; 3 L Barnes, Darlington Angling Centre, 118-13-0; 4 M Crowl, Harrogate, 118-10-0; 5 S Howard, Spenborough AA, 117-12-0; 6 G Inglis, Woodland Tackle, 116-14-0; 7 P Burton, Angler’s World Holidays, 98-10-0; 8 S Quarmby, Spenborough AA, 95-10-0.
 
Woodland Lakes (Sun)
Kestrel Lake (13 pegs)
Result: 1 P Sellars, Team Woodland Whites, 108-5-0; 2 M Hibberd, Woodland Tackle, 94-5-0; 3 B Percival, Middlesbrough, 69-9-0; 4 D Foster, Woodland Tackle, 41-4-0; 5 N Carr, Woodland Tackle, 38-11-0; 6 C Pentland, Woodland Tackle 35-1-0; 7 D Gibbons, Woodland Tackle, 31-7-0; 8 J Donald, Woodland Tackle, 28-12-0.

Wombwell (Sat)
Wombwell Dam (20 pegs)
Result: Jt1 W Briggs, Wombwell and John Tollerfield, Wombwell, both 47-0-0; 3 A Parratt, Wombwell, 46-6-0; 4 K Royston, Wombwell, 36-4-0; 5 A Henry, Wombwell, 29-4-0; 6 T North, Barnsley, 26-8-0; 7 L Stanhope, Doncaster, 20-3-0; 8 S Leonard, Doncaster, 19-4-0.

Yarm AL Baillie Cup (Sun)
River Tees (33 pegs)
Result: 1 J Dent, MAP/Bag ‘Em Baits, 26-10-0; 2 G Douglas, Daiwa Cleveland Angling Centre, 21-1-0; 3 S Bell, North Ormesby Institute, 16-14-0; 4 D Reaney, Maver Newman Scott, 15-6-0; 5 D Harris, Yarm, 13-13-0; 6 P Noble, Stokesley AC, 12-12-0.