North-West open match results

Bannister House Fisheries (Sun)
Match Canal Lake (33 pegs)
Result: 1 M Halliwell, JR Tackle Southport, 140-12-0; 2 P Alton, Ted Carter Preston, 104-12-0; 3 J Hughes, Maver/Bag ‘Em Baits, 96-4-0; 4 C Fletcher, Chester Tackle Locker, 81-4-0; 5 J Raby, Leigh Tackle & Bait, 75-10-0; 6 M Reed, Garbolino Elton, 66-12-0; 7 D McGuire, Mosella, 65-6-0; 8 A Davies, Tri-Cast Highfield, 57-3-0.

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
West Lodge, Pine & Trio Pools (33 pegs)
Result: 1 P Mossman, Ted Carter Preston, 144-4-0; 2 B Bush, North West Worms, 141-3-0; 3 A Grimes, Mosella, 124-2-0; 4 A Butler, Mosella, 115-8-0; 5 I Blakeley, Saints, 87-7-0; 6 S Carroll, Leigh Tackle & Bait, 80-9-0; 7 J Kerwin, Fisherman’s Way Bury, 75-8-0; 8 A Wood, Hazel Grove Angling Supplies, 70-6-0.

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
All lakes (35 pegs)
Result: 1 A Grimes, Mosella, 141-11-0; 2 K Rich, Daiwa, 136-10-0; 3 A Butler, Mosella, 123-2-0; 4 G Whalley, Bait-Tech, 119-10-0; 5 M Billingham, Hazel Grove Angling Centre, 115-4-0; 6 P Mossman, Ted Carter Preston, 104-14-0; 7 M Hassall, Stalybridge Angling Supplies, 100-1-0; 8 S Taylor, Tackle Saver, 92-12-0.

Bradshaw Hall Fisheries (Sun)
Lake No 8 (24 pegs)
Result: 1 D Hanley, Bolton, 37-0-0; 2 G McLelland, Bolton, 31-14-0; 3 D Brierley, Tri-Cast Highfield, 19-8-0; 4 P Cunnliffe, Gilder’s Tackle, 16-8-0; 5 S Hall, Middleton, 16-0-0; 6 M Owen, Bury, 14-0-0.

Brookside Fisheries (Sat)
Snake Lake (34 pegs)
Result: 1 P Jones, Bait-Tech, 66-12-0; 2 S Burgess, Garbolino Elton, 55-6-0; 3 J Jones, Garbolino Elton, 54-2-0; 4 S Conroy, Drennan NW, 53-4-0; 5 D Edwards, Rochdale Angling, 53-2-0; 6 N Butterworth, Cheshire Angling, 47-6-0; 7 D Williams, Garbolino Elton, 43-0-0; 8 A Metcalfe, Ray’s Tackle, 42-2-0.

Brookside Fisheries (Sun)
Snake Lake (32 pegs)
Result: 1 N Butterworth, Cheshire Angling, 79-2-0; 2 J Jones, Garbolino Elton, 76-6-0; 3 P Jones, Bait-Tech, 63-12-0; 4 S Carrier, Fisherman’s Tackle, 62-0-0; 5 S Conroy, Drennan NW, 60-0-0; 6 C Lane, Prescot Angling Centre, 58-5-0; 7 J Shellam, Stalybridge, 51-2-0; 8 D Williams, Garbolino Elton, 46-12-0.

Cudmore Fisheries (Sat)
Suez Canal (24 pegs)
Result: 1 S Edwards, Stapeley Cudmore, 96-0-0; 2 A North, Garbolino Elton, 90-10-0; 3 A King, Protak Team Barlow’s, 87-12-0; 4 A Sheppard, Stapeley Cudmore, 83-2-0; 5 A Furnival, Stapeley Cudmore, 82-2-0; 6 P Madeley, Derby, 80-12-0; 7 Mel Kearns, Stapeley Cudmore, 66-10-0; 8 K Brooks, Ted Carter Southport, 50-10-0.

Cudmore Fisheries (Sun)
New Pool 5 (22 pegs)
Result: 1 S Hill, Stapeley Cudmore, 81-9-0; 2 C Moon, All In Tackle 63-13-0; 3 Mark Kearns, Stapeley Cudmore, 63-0-0; 4 N Plummer, Pickering’s 60-8-0; 5 P Williamson, Stapeley Cudmore, 59-8-0; 6 J Frost, Pickering’s, 58-0-0; 7 A Moors, Maver/Pickering’s 48-10-0; 8 G Bowers, Heronbrook, 39-0-0.

Hampton Springs Fisheries (Sat)
Meadows & Long Island Pools (18 pegs)
Result: 1 P Price, Saints, 63-3-0; 2 R Tart, Cheshire Angling, 53-2-0; 3 G Baugh, Chester Tackle Locker, 51-5-0; 4 P Barwell, Widnes Angling Centre, 50-6-0; 5 P Weaver, Chester Tackle Locker, 47-0-0; 6 T Gollins, Total Angling, 40-8-0; 7 M Wedley, Deggy’s Tackle, 39-4-0; 8 A Griffiths, St Theresa’s, 37-8-0.

High Heyes Fishery (Sat)
Lake Three (23 pegs)
Result: 1 A Feeney, Wayne’s Tackle, 49-4-0; 2 D Brierley, Tri-Cast Highfield, 37-8-0; jt3 A Davies, Tri-Cast Highfield and  B Pound, Mack’s Tackle, both 31-8-0; 5 M Liptrot, Saints, 30-8-0; 6 P Banks, Tri-Cast Highfield, 29-3-0; 7 G Platt, Wayne’s Tackle, 27-10-0; 8 D Lister, Ted Carter Preston, 26-0-0.

Highfield Fisheries (Sat)
Oak Lake (28 pegs)
Result: 1 N Lumb, Highfield Fisheries, 100-10-0; 2 P Griffiths, Highfield Fisheries, 80-0-0; 3 B Peggs, Gerry’s of Morecambe, 78-0-0; 4 C Kent, Moorlands, 72-0-0; 5 S Shepherd, Ted Carter Preston, 69-6-0; 6 T Clark, Ted Carter Preston, 62-4-0; 7 W Fisher, Highfield Fisheries, 47-12-0; 8 M Robinson, Gerry’s of Morecambe, 43-12-0.

Highfield Fisheries (Sun)
Beech Lake (18 pegs)
Result: 1 S Barker, Highfield Fisheries, 68-12-0; jt2 D Ryan, Ted Carter Southport and M Dewhurst, St Anthony’s AC, both 57-0-0; 4 G Gunn, Ted Carter Preston, 42-6-0; 5 C Martland, Ted Carter Preston, 33-12-0; 6 G Holland, St Helen’s, 30-14-0; 7 A Hargreaves, Ted Carter Preston, 30-4-0; 8 I Waddington, Ted Carter Preston, 26-4-0.

Lingmere Fisheries (Sat)
Match Lake (19 pegs)
Result: 1 A Dewhurst, Fisherman’s Tackle Birkenhead, 87-4-0; 2 J Howson, Maver, 78-0-0; 3 P Wright, Liverpool, 61-14-0; 4 D Randles, Moreton, 54-14-0; 5 D Woodworth, Wallasey Tackle Box, 40-8-0; 6 M Downey, Moreton, 38-4-0; 7 J Power, Hoylake, 34-14-0; 8 S Balson, Moreton, 29-4-0.

Liverpool DAA Centenary (Sun)
Leeds-Liverpool Canal, Maghull (35 pegs)
Result: 1 S Phillips, Mersey Dockers, 7-12-0; 2 J Stirratt, Liverpool AS, 5-7-0; 3 P Farquhar, Ray’s Tackle, 5-3-0; 4 G Jones, Liverpool AS, 3-8-0; 5 F Holding, Ted Carter Southport, 3-6-0; 6 P Baker, Mersey Dockers, 3-7-0; 7 R Reynolds, Mersey Dockers, 3-5-0; 8 A Miller, Mersey Dockers, 3-5-0

Meadow View Fisheries (Sun)
Lark Pool (27 pegs)
Result: 1 D Howard, Platt Bridge Tackle, 49-12-0; 2 C Diamond, Eddie’s Bait Supplies, 45-4-0; 3 E Jones, Liverpool, 41-2-0; 4 B Davies, Deeside Tackle, 39-12-0; 5 A Halliwell, Leigh Tackle & Bait, 39-8-0; 6 B Dac, Edgeley Sports, 37-10-0; 7 G Stokes, Tri-Cast Highfield, 33-14-0; 8 J Devine, Platt Bridge, 31-10-0.

Northwich DAA (Sat)
River Weaver, Hartford (20 pegs)
Result: 1 K Simpson, Vale Royal Angling, 8-5-0; 2 R Fraser, Vale Royal Angling, 6-2-0; 3 D Williams, Vale Royal Angling, 5-14-0; jt4 R Evans, Vale Royal Angling and Bibby, Warrington AA, both 5-1-0; 6 K Bell, Northwich, 4-7-0; 7 E Ayers, Crewe, 3-9-0; 8 B Meggs, Crewe, 2-8-0.

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (58 pegs)
Result 1 R Pelling, Connect Tackle, 94-0-0; 2 P Humphries, Ashton Angling Supplies, 78-13-0; 3 D Swain, Garbolino, 71-12-0; 4 J Leeds, Tri Cast Rochdale, 65-8-0; 5 B Bush, North West Worms, 63-3-0; 6 D Simpson, Home Guard, 62-2-0; 7 M Kay, Elton Tackle, 59-9-0; 8 C Mulholland, Kieron Rich, 59-7-0.

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (88 pegs)
Result: 1 A Middleton, Grattan AC, 91-3-0; 2 R Buckley, Fisherman’s Way, 67-0-0; 3 C Oliver, Rochdale Angling Centre, 65-11-0; 4 D Cloran, Garbolino Elton, 65-1-0; 5 D Renshaw, Edgeley Sports, 63-6-0; 6 B Bennett, Garbolino Elton, 63-1-0; 7 J DeClouet, Marukyu Baits, 56-14-0; 8 A Twist, Cast NW, , 56-13-0.

Rosemary Wood Fisheries (Sun)
Island Pool (18 pegs)
Result: 1 P Dewhurst, Ted Carter Preston, 56-8-0; 2 C Rothwell, Burscough Angling Supplies, 41-0-0; 3 R Meredith, Turnover Tackle, 40-10-0; 4 M Woolvine, Ted Carter Southport, 36-2-0; 5 S Walker, Maghull, 34-11-0; 6 B Lloyd, Prescot Angling Centre, 32-4-0; 7 G Sixsmith, Partridge Lakes, 31-6-0; 8 D Cheetham, Ted Carter Preston, 25-12-0.

St Helen’s AA (Sat)
Carr Mill Dam (16 pegs)
Result: 1 W Lacey, St Helen’s, 13-14-0; 2 D Alsop, St Helen’s, 9-7-0; 3 M Barlow, Team Mosella Garbolino, 72-2-0; 4 D Rigby, St Helen’s, 5-4-0; 5 G Rigby, St Helen’s, 5-1-0; 6 P Clibburn, Wigan, 4-1-0.

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, Saracen’s Head (30 pegs)
Result: 1 C Blurton, Maver NW, 6-3-0; 2 D Edgerley, Sam’s Tackle & Bait, 5-8-0; 3 K Stothers, Hindley MG, 4-4-12; 4 C Cliffe, Ted Carter Preston, 4-1-8; 5 A Whalley, Sam’s Tackle & Bait, 3-10-4; 6 B Mercer, Lostock Tackle Box, 2-13-4; 7 D Martin, Sam’s Tackle & Bait, 2-9-4; 8 A Prescot, Coppull Anglers, 2-6-8.