London & South open match results

Avon Valley Summer League (Sun)
Marsh Farm, Godalming (80 pegs)
Result: 1 R Jenkins, Sonu Baits Passies, 34-10-0; 2 S Barnett, Milo Bordon Angling Red, 33-13-0; 3 G Phillips, Guildford Angling Centre, 32-4-0; 4 S Sadd, Colmic Apollo, 29-12-0; 5 I Dixon, Milo Bordon Angling Red, 22-13-0; 6 J Grainger, Merv’s Mates, 21-6-0; 7 M Wells, Milo Bordon Angling Black, 18-14-0; 8 J Owen, Bordon Shop, 18-1-0.
Teams: 1 Colmic Apollo, 66pts; 2 Milo Bordon Angling Red, 61; jt3 Guildford Angling Centre and Sonu Baits Passies, both 59; 5 Bordon Shop, 53; 6 Milo Bordon Angling Black, 44.
League: 1 Colmic Apollo, 237pts; 2 Sonu Baits Passies, 219; 3 Milo Bordon Angling Red, 210; 4 Guildford Angling Centre, 203; 5 Farnborough, 200; 6 Milo Bordon Angling Black, 194.

Back Arun (Sun)
Carp Lake (15 pegs)
Result: 1 B Golding, SAS 89-0-0; 2 M Chipperfield, Hansfords, 75-8-0 ; 3 D Bacon, Arun Angling, 66-0-0; 4 J Money, Back Arun, 53-0-0; 5 M Pranskus, Back Arun, 51-0-0; 6 K Parker, Apollo, 49-0-0; 7 T Madden, Back Arun, 46-0-0; 8 P Romaniak, Back Arun, 43-0-0.

BCAA
Basingstoke Canal, Odiam (51 pegs)
Result: 1 A Grandjean, Kennet Ospreys, 15-8-0; 2 D Wright, Sensas A4 MG, 11-13-0; 3 S Drew, Oakwood Angling, 10-7-0; 4 L Trevitt, Devizes MG, 9-9-0; 5 A Davis, Farnborough, 8-2-8; 6 A McTiffen, Devizes MG, 7-13-0; 7 J Light, Farnborough, 6-15-0; 8 D Myring, Oakwood Angling, 6-11-0.
 
Big Fish/Essex Summer League (Sun)
Mill Barn Fishery, Reservoir & Snake Lakes (50 pegs)
Result: J Hodges, Purple Patch, 50-12-0; 2 L Edwards, Spectrum, 44-2-0; 3 F Thomas, Browning Wickford Angling Y, 40-12-0; 4 P Durrant, Matchpack Gold, 34-2-8; 5 D Mason, Bill’s Tackle, 33-14-0; 6 B Walker, Bill’s Tackle, 33-9-0; 7 J Collins, Browning Wickford Angling X, 32-10-8; 8 M Picket, Spectrum, 30-12-0.
Teams: 1 Browning Wickford Angling Y, 38pts; 2 Purple Patch, 37; 3 Spectrum, 34; 4 Browning Wickford Angling X, 31; jt5 Matchpack Gold and Bill’s Tackle, both 27; jt7 Becontree Bowlers and Browning JP A, both 25.
League: 1 Browning Wickford Angling Y, 118pts; 2 Browning Wickford Angling X, 114; 3 Spectrum, 89; 4 Browning JP Tackle A, 83; jt5 Bill’s Tackle and Purple Patch, both 82; 7 Matchpack Gold, 75; 8 Becontree Bowlers, 72.
 
Coleman’s Cottage Fishery (Sun)
Wood & Pathfield Lakes (34 pegs)
Result: 1 S Warner, Coleman’s Cottage, 215-8-0; 2 A Farley, Coleman’s Cottage, 206-8-0; 3 A Leroy, Coleman’s Cottage, 171-0-0; 4 T Curd, Guru/Bait-Tech, 169-0-0; 5 D Vincent, Browning, 166-0-0;  6 B Hickford,  Tendring Anglers, 150-0-0; 7 G Hopper, Coleman’s Cottage, 141-0-0; 8 P Reddy, Ockenden Bait & Tackle, 137-0-0.
 
Framfield Fishery (Sun)
Spring Lake (26 pegs)
Result: 1 J Stepton, Ockenden Bait & Tackle, 203-8-0; 2 J Watt, Sonu Baits Passies, 187-9-0; 3 I Harper, West Malling, 160-10-0; 4 P Allen, A & I Sport One, 154-15-0; 5 D Lock, Garbolino Apollo, 152-12-0; 6 E Costin, Greenside, 139-10-0; 7 M McMIllan, Tubertini/Bag ‘Em Baits, 136-14-0; 8 G Andrews, West Malling, 133-2-0.

Greenridge Farm (Sat)
Canals 1 & 2 (13 pegs)
Result: 1 A Potter, Dandy’s K2, 160-10-0; 2 S Waters, Frenzee, 148-0-0; 3 G Boycott, Romsey Bait & Tackle, 132-4-0; 4 P Newman, Sonu Baits, 109-8-0; 5 A Vane, Greenridge Farm, 104-4-0; 6 D Hydes, Andover, 90-8-0; 7 S Lee, Nisa Feeders, 89-6-0; 8 J Millington, Isle of Wight, 51-12-0.

Keynsham (Sun)
Bristol Avon, Crane & Swineford (48 pegs)
Result: 1 K Dicks, Maver Bathampton, 35-13-0; 2 M Broomsgrove, Thyers, 23-6-0; 3 D Micklewright, Maver Bathampton, 20-10-0; 4 R Chave, Garbolino Blackmore Vale MG, 20-7-0; 5 A Pollard, Daiwa Gordon League, 15-14-0; 6 P Stone, Daiwa Gordon League, 15-13-0.

Milemead Fishery (Sun)
Match Lake (22 pegs)
Result: 1 A Wilkinson, Tackle Barn, 77-9-0; 2 M Cullerton, Milemead, 75-15-0; 3 A Turner, Gwinear, 69-10-0; 4 P Carpenter, White Acres, 62-0-0.

Ockenden Bait & Tackle (Sun)
Puddledock Farm (49 pegs)
Result: 1 D Swift, Garbolino Angling Direct, 136-13-0; 2 M Hood, Bowler’s, 97-6-0; 3 R Harold, Sensas Angling Direct, 96-0-0; jt4 R Bishop, MAP Ockenden  and A Hume, Ockenden Bait & Tackle, both 81-0-0; 6 G Dack, Middy, 73-0-0; 7 S James, Ockenden Bait & Tackle, 66-12-0; 8 S Banks, Ockenden Bait & Tackle, 65-12-0.

Pewsey AA (Sun)
Kennet & Avon Canal, Pewsey (11 pegs)
Result: 1 R Whitmarsh, Westbury, 4-14-0; 2 N Crew, Garbolino Blackmore Vale MG, 3-13-0; 3 J Cox, Mosella Lobby’s Tackle, 3-0-0.
 
Redbridge Lakes (Sat)
Lake Cuthbert (14 pegs)
Result: 1 B Everitt, Redbridge Lakes, 22-10-0; 2 M Phung, Oakwood Angling, 20-8-0; 3 S Crawley, Redbridge Lakes, 17-8-0; 4 G Bullock, Redbridge Terrapins, 16-12-0; 5 S Arno, Redbridge Terrapins, 16-8-0; 6 J Young, Lake John, 15-6-0; 7 S Thorne, Redbridge Terrapins, 12-8-0; 8 M Herbert, Redbridge Terrapins, 12-0-0.

Redbridge Lakes (Sun)
Lake Cuthbert (15 pegs)
Result: Jt1 B Davies, Browning Wickford Angling and D Cruise, Stort Valley AS, both 20-2-0; 3 B Walker, SPRO, 17-12-0; 4 G Bullock, Redbridge Terrapins, 16-10-0; 5 I Groome, Redbridge Lakes, 16-8-0; 6 K Grieve, Redbridge Lakes, 15-4-0; 7 D Carr, Drennan/Springlakes, 13-8-0; 8 D Patterson, J&B Tackle, 13-0-0.
 
West Malling Angling (Sat)
Lake Eva, Claygate Lakes (23 pegs)
Result:  1 J Watt, Sonu Baits Passies, 82-8-0; 2 P Upperton, Middy, 75-14-0; 3 B Castillo, Cinque Ports AS, 73-8-0; 4 M Vincent, West Malling, 69-12-0; 5 I Cork, Paddock Wood, 58-10-0; 6 J Davies, West Malling, 51-6-0; 7 D Vincent, West Malling, 47-10-0; 8 D Law, West Malling, 45-12-0.
 
Willow Park (Sun)
Middle Lake (18 pegs)
Result: 1 N Fox, Orchard Lakes, 45-4-0; 2 M Levy, Milo Bordon Angling Centre, 40-13-0; 3 C Love, Willow Park, 40-0-0; 4 K Russell, Browning Crowsports, 36-14-0; 5 M Hooper, Harefield Tackle, 32-14-0; 6 S Duke, Apollo Marsh Farm, 30-10-0; 7 M Wells, Milo Bordon Angling, 28-12-0; 8 D Steer, Willow Park, 22-10-0.

Willows (Sun)
Match Lake (22 pegs)
Result: 1 A Hart, Princess Alexandra Hospital, 53-4-0; 2 J Robinson, Ringer Baits, 42-14-0; 3 B Howell, Welwyn Garden City, 32-8-0; 4 G Hall, Willows, 28-0-0; 5 A Willers, Welwyn Garden City, 19-0-0; 6 M Cotterill, Harefield Tackle, 15-8-0; 7 A Chidley, Willows, 12-11-0; 8 J Power, Willows, 12-9-0.

Wylands (Sun)
Snake Lake (19 pegs)
Result: 1 M Wells, Monks F1, 113-4-0; 2 D Pugh, Iden Wood, 87-2-0; 3 J Oliver, Wylands, 52-10-0; 4 P Helder, Wylands, 51-6-0; 5 P Lawton, Wylands, 46-8-0; 6 C Easter, Iden Wood, 42-13-0; 7 P Hills, West Malling, 40-12-0; 8 I Oliver, Wylands, 39-4-0.