Central & East open match results

Codnor Park (Sun)
Codnor Park Reservoir (36 pegs)
Result: 1 A Payling, Peg One Angling Centre, 14-6-0; 2 A Mason, Mill Tackle, 14-5-0; 3 R Parker, Mill Tackle, 12-1-0; 4 G Storer, Peg One Angling Centre, 9-15-0.

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Pool (27 pegs)
Result: 1 A Sellars, Bankside Tackle, 236-8-0; 2 G Middleton, Hallcroft, 108-8-0; 3 S Clark, Mansfield Sensas, 89-6-0; 4 G Brooks, Wickersley Angling, 84-10-0; 5 B Sullivan, Maltby, 77-2-0; 6 J Thomas, Subfish, 67-12-0.
 
Daiwa Hallcroft Fishery Tournament League (Sun)
Moat Pool (51 pegs)
Result: 1 A Brooks, Wickersley Angling, 96-12-0; 2 S Clark, Mansfield Sensas, 96-4-0; 3 K Baxter, Mosborough Tackle Box, 74-4-0; 4 S Shepherd, Worksop, 73-4-0; 5 P Bagshaw, Ultimate Barnsley Blacks, 67-12-0; 6 I Micklethwaite, Barnsley, 64-2-0.

Decoy Lakes (Sat)
Beastie Lake (23 pegs)
Result: 1 S Godfrey, Sensas Mark One, 156-5-0; 2 J Smalley, Decoy, 140-14-0; 3 J Whincup, Fox Match/Van Den Eynde, 125-4-0.

Decoy Lakes (Sun)
Oak Lake (22 pegs)
Result: 1 K Wadge, Decoy, 63-2-0; 2 J Whincup, Fox Match/Van Den Eynde, 59-9-0; 3 N Baxter, Bag ‘Em Baits, 59-5-0.

Dragon Watermeadows (Sat)
Chapel St Leonard’s (31 pegs)
Result: 1 C Bonsall, Avanti, 85-12-0; 2 C Spencer, Bait-Tech, 72-14-0; 3 M Hall, Intake Angling, 71-13-0; 4 A Pimperton, Avanti, 68-14-0.

Fox Match Barford Lakes (Sat)
Railway Lake (23 pegs)
Result: 1 P Ashford, Barford Tackle, 129-4-0; 2 W Martin, Lewis’s Angler’s World, 109-7-0; 3 M Bradford, Fakenham, 92-4-0; 4 C Cooper, Lewis’s Angler’s World, 85-13-0; 5 G Martin, Lewis’s Angler’s World, 60-10-0; 6 K Ford, Barford Tackle, 53-11-0.

Furzton Lake (Sun)
Milton Keynes (11 pegs)
Result: 1 S Winters, Maver Bait-Tech, 33-2-0; 2 T Lancaster, Chiltern Baits, 17-10-0; 3 A Ogilvie, Maver Bait-Tech, 11-4-0.

GTI Foston (Sat)
Willow Lakes (19 pegs)
Result: 1 D Bright, Ratby AC, 97-4-0; 2 T Marshall, Victoria Tackle, 77-4-0; 3 M Riley, Dynamite Baits, 63-8-0.

King of the Fens (Sun)
Old River Nene, Benwick (60 pegs)
Result: 1 C Vandervleit, Maver Image Van Den Eynde, 21-14-0; 2 I Benton, Fox Match Stanjay, 19-1-0; 3 S Milligan, Garbolino Harrison’s Lincs County,  13-3-0; 4 P Spriggs, Sensas Mark One, 12-0-0; 5 A Houlton, Garbolino Harrison’s Lincs County,  11-13-0; 6 S Winters, Maver Bait-Tech, 11-3-0.
Teams: 1 Image Vets, 14pts; 2 Maver Bait-Tech Gold, 18; jt3 Maver Bait-Tech Purple and Fox Match Stanjay Silver, both 22; 5 Garbolino Harrison’s Lincs County, 26; 6 Sensas Mark One Old Boys, 31.
League: 1 Maver Bait-Tech Purple, 10pts; 2 Maver Bait-Tech Gold, 20; 3 Sensas Mark One Old Boys, 21; 4 Image Ladies, 22; 5 Maver Bait-Tech Grey, 23.

Lakeview Fishery £3,000 Qualifier (Sat)
Canal & Marina Pools (31 pegs)
Result: 1 R Wootton, Middy/Dynamite Baits, 93-0-0; 2 K Daws, Middy, 85-4-0; 3 R Parnell, Lakeview Select, 76-13-0.

Lakeview Fishery Vets (Sat)
Serpent Pool (10 pegs)
Result: 1 R Taylor, Notts AA, 68-0-0; 2 K Daws, Mansfield, 60-0-0; 3 R Holmes, Notts Anglers, 56-7-0.

Lakeview Fishery (Sun)
Lagoon & Reef Pools (22 pegs)
Result: 1 S Draper, Lakeview Select, 62-11-0; 2 K Daws, Sensas, 59-6-0; 3 J Sahall, Lakeview Select, 52-8-0.

Little John Lakes (Sat)
Robin Hood Lake (27 pegs)
Result: 1 G Hazelwood, Little John Lakes, 117-5-0; 2 J Woodland, Sherwood Forest Fishery, 99-5-0; 3 B Holmes, Fox Match Trentmen, 91-0-0; 4 L Hardwick, Mosborough Tackle Box, 90-12-0; 5 R Dowding, Mill Tackle, 86-11-0; 6 P Tatley, MAP Mansfield, 81-0-0.

Long Eaton Federation Summer League (Sat)
Erewash Canal, Dockholme (17 pegs)
Result: 1 A Wright, Long Eaton Fed, 6-1-0; 2 A Cooper, Matlock AC, 5-3-0; 3 J Johnson,  Notts AA, 3-3-0.

Moon Lake Fishery (Sat)
Marsh Lake (12 pegs)
Result: 1 N Underwood, Spilsby, 111-8-0; 2 P Harsley, Dave’s Peg, 107-8-0; 3 S Pretty, Miracle Baits, 96-12-0; 4 C Wagstaff, Southall AC, 76-8-0.

Moon Lake Fishery (Sun)
Manor Lake (15 pegs)
Result: 1 P Harsley, Dave’s Peg, 101-2-0; 2 P Dent, Spilsby Angling Centre, 74-6-0; 3 P Larfield, Spilsby, 62-4-0; 4 R Kinning, Spilsby Angling Centre, 61-8-0.

Great Yarmouth AA (Sat)
River Yare, Beauchamp Arms (74 pegs)
Result: 1 T Watling, Mother Hubbard’s Pub, 46-14-0; 2 M Airey, Bait-Tech/Suffolk Water Park, 40-7-0; 3 B Wessells, Bait-Tech/Suffolk Water Park, 40-0-0; 4 M Loughrey, Great Yarmouth, 27-13-0; jt5 N Knights, Daiwa Angling Direct and M Pollard, Fox Match/Dynamite Baits, both, 25-10-0.

Rods & Reels Summer League (Sat)
Higham Lane Fishery (22 pegs)
Result: 1 A Findlay, Preston Innovations, 123-8-0; 2 J Varley, Higham Lane, 89-0-0; 3 D Hughes, Rods & Reels, 67-10-0.

Shearsby Valley (Sat)
Willow Lake (13 pegs)
Result: 1 B Walters, Rycroft, 119-14-0; 2 S Crocker, Shearsby Valley, 110-10-0; 3 W Sewards, Rycroft, 90-14-0.
 
Waterside Leisure Park (Sat)
Ingoldmells (12 pegs)
Result: 1 S Ferrend, Worksop, 19-12-0; 2 K Twigg, Skegness, 14-11-0; 3 G Wynn, Mill Road Lakes, 11-9-0.